دنیای صورتی , pink_world

دنیای صورتی

دنیای صورتی , pink_world

دنیای صورتی

159,165نــــفــــــر
عضو شده اند
159,165نفر عضو شده اند
بیشتر
henavid.comhenavid.comمشاهده کامل مشخصات
6 خرداد 1384
متفرقه

اعضاء

 • شـــیـــمـــا , shima_7
 • مهسا حاتمی , pantea64
 • امیر کیا , amir_kia
 • پوریا امیدی , emanlove
 • 159165 نفر

  morebox img
دنیای صورتی , pink_world
دانشجویان , portal_university
مجری: شما هیچ وقت نگفتین شغلتون چیه؟
همساده: آقای مجری من تاجر هستم.
مجری: چه خوب پس شما تجارت می کنین؟
همساده: نه آقوو ، تا_جر
یعنی هر روز زیر فشار زندگی تا میشم و جر میخورم !
ادامه
99
دنیای صورتی , pink_world
عاشق ایرانی , love.online
ادامه
22
13
65
مهراوه همتی , getbaba
دوشنبه 25 تیر ، 12:04
دیگه اقتداری نمونده چون مردم هم به سیستم و نظامتون اعتماد ندارند
ادامه
مهراوه همتی , getbaba
دوشنبه 25 تیر ، 12:04
با خالی کردن جیب مردم اعتماد از دست میره آقایون بر نمیگرده
ادامه
کارا وولکان , karavolkan
دوشنبه 25 تیر ، 12:32
اقتدار و تلاش همش داستان و خیالبافی هست . اب و خاک و جنگل و دریا همه چیز مملکت رو نابود کردند .دزدی و غارت و ادم کشی در تار وپود حکومت هم رواج زیادی پیدا کرده این هم از اقتدار کشور .دیگه نفسی نمونده .
ادامه
دنیای صورتی , pink_world
دانشجویان , portal_university
اگر تصور شما این است که اخبار جعلی بسیار زود انتشار می یابند، اشتباه نمی کنید. تحقیقات نشان می دهد اخبار دروغ مانند آتش گسترش می یابند و نسبت به اخبار درست ماندگاری بیشتر و طولانی تری نیز دارند.
روزنامه خراسان - یاسمین مشرف: این روزها اگر با دوستان یا فامیل های تان همکلام شوید یا سری به شبکه های اجتماعی بزنید، امکان ندارد خبرهای عجیب و غریب نشنوید. بگذارید چند مثال برای تان بزنم. «میگن قیمت دلار به زودی از 30 هزار تومان هم عبور خواهد کرد»، «پسر فلان مسئول رو با یک کشتی طلا در حال خروج از مرزهای دریایی گرفتن ولی اجازه ندادن رسانه ای بشه»، «دقایقی قبل صدای تیراندازی ممتد در اطراف کاخ ریاست جمهوری در تهران شنیده شد»، «از اول مهر دیگه پوشک تو بازار پیدا نمی شه» و ... .

این ها شایعات و اخبار نادرستی است که بیشتر مردم بدون هیچ پشتوانه علمی و منطقی به یکدیگر می گویند یا در شبکه های اجتماعی برای یکدیگر ارسال می کنند. در ادامه می خواهیم، نگاهی روان شناسانه به این رفتار و نتایج پژوهش هایی در این باره داشته باشیم.

عشق بشر به شایعه سازی

شباهت اخبار دروغ و آتش

اگر تصور شما این است که اخبار جعلی بسیار زود انتشار می یابند، اشتباه نمی کنید. تحقیقات نشان می دهد اخبار دروغ مانند آتش گسترش می یابند و نسبت به اخبار درست ماندگاری بیشتر و طولانی تری نیز دارند. محققان با بررسی دقیق توئیتر نتیجه گیری کردند که شایعات و اخبار جعلی، 70 درصد بیشتر از اخبار درست بازنشر و دست به دست می شوند.

یک تیم تحقیقاتی با هدایت «سینان آرال» از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) در این باره در مجله «ساینس» نوشت: «شایعات در همه زمینه ها به طور قابل ملاحظه ای بیشتر، سریع تر، عمیق تر و گسترده تر از حقایق پخش و منتشر می شوند و شایعات و اخبار جعلی در زمینه های سیاسی نسبت به اخبار دروغ در زمینه های علمی، بلایای طبیعی، اخبار شهری یا اطلاعات مالی تاثیرات چشمگیرتری دارند». این تیم تحقیقاتی می افزاید: «رسیدن اخبار درست به هزار و 500 نفر، پنج برابر بیشتر از رسیدن اخبار نادرست به این تعداد طول می کشد.»

افراد معمولی، عامل انتشار بخش عمده شایعات

متاسفانه نمی توانیم کانال ها، صفحات و روبات ها در شبکه های اجتماعی را عامل انتشار بخش عمده ای از اخبار نادرست بدانیم بلکه به گفته محققان، کاربرهای انسانی در انتشار این نوع اخبار موفقیت زیادی دارند. جالب این که براساس تحقیقات، کاربرهای به اصطلاح «تایید شده» یا کسانی که فالوئرهای زیادی دارند، معمولا منبع پست های نادرست نیستند بلکه اغلب، افراد معمولی عامل انتشار اخبار جعلی به شمار می آیند.

بیشتر این افراد، اطلاعات را از رسانه های اجتماعی دریافت می کنند، بدون این که فکر کنند کدام رسانه های خبری معتبر این اخبار را منتشر کرده اند. بنابراین محققان به جای بررسی اخبار جعلی که در قالب مقالات منتشر می شوند، توئیت های شامل اطلاعات نادرست (در قالب متن، عکس، لینک یا مقاله) را بررسی کردند. بررسی اطلاعاتی که از سال 2006 تا 2017 منتشر شد، حاکی از آن بود که حدود 126 هزار خبر جعلی توسط سه میلیون نفر بیش از 5/4 میلیون بار منتشر شده است.

نظر روان شناسان درباره این رفتارها

از یک دیدگاه روان شناسانه، این موضوع زیاد هم عجیب نیست. طرح شایعات و اخبار جعلی به گونه ای است که دست روی نقاط ضعف شناختی انسان ها می گذارد. محققان معتقدند دلیل پخش سریع تر و گسترده تر شایعات و اخبار دروغ این است که این نوع اخبار شگفت انگیزتر به نظر می رسند.

تیم تحقیقاتی MIT در این باره نوشت: «ما به این واقعیت پی بردیم که اخبار نادرست جدیدتر از اخبار درست هستند و از آن جایی که تمایل افراد به پخش اخبار جدید بیشتر است، انتشار و پخش این خبرها سریع تر و بیشتر صورت می گیرد.» «ربکا ترامبل» استاد علوم سیاسی دانشگاه لیدن هلند در این باره می گوید: «اصلی ترین نتیجه گیری که می توانیم داشته باشیم این است که موضوعاتی که عواطف را برمی انگیزند، بیشتر و سریع تر در شبکه های اجتماعی منتشر می شوند.» یافته ها دراین زمینه با تحقیقات در زمینه های دیگری مانند روان شناسی و علوم ارتباطات منطبق است.

واقعیت ساده ای که باید بپذیریم این است که مغز ما دوست دارد فقط حقایقی را باور کند که با نظام موجود باورهایش مطابقت داشته باشد. ذهن ما دارای تعصبات شناختی خاصی است؛ پردازش اطلاعات بدون تفکر منطقی درباره آن ها منجر به تصمیمات آنی در بسیاری از زمینه ها می شود. ما گذشته را بهتر از آن چه بوده است تصور می کنیم؛ چیزهایی را که بیشتر تکرار شوند، بیشتر باور می کنیم و اجازه می دهیم اتفاقات جدید رنگ تازه ای به خاطرات گذشته ما بدهند.

اما بخش عمده ای از علاقه ما به اخبار دروغ از تعصب ما به عقاید قدیمی مان ناشی می شوند. بسیاری از افراد چیزی را که به درستی آن شک داشته باشند با دیگران به اشتراک نمی گذارند بنابراین می توان گفت یک شایعه در صورتی انتشار بیشتری خواهد یافت که باعث شود فرد با خودش بگوید: «بله، درست به نظر می رسد.» متاسفانه ما تمایل شدیدی داریم هر خبر جدیدی را با چیزهایی که از قبل آن ها را درست می دانیم مطابقت بدهیم. این کار می تواند باعث شود مثلا شواهد مبنی بر تغییرات آب و هوایی را مردود بدانیم یا به دنبال یافتن اطلاعاتی باشیم که ایده گرم شدن زمین به طور طبیعی و بدون دخالت انسان را تایید می کنند.

مغز تشنه شواهدی است که باورهای قبلی اش را تایید کنند و در نتیجه ما چیزهایی را که بر روایت های مد نظرمان منطبق باشند، بدیهی فرض می کنیم. قبول کنید که این اتفاق برای شما هم افتاده است.

حتی اگر خود را جزو کسانی که شایعات را منتشر می کنند نمی دانید به احتمال زیاد دست کم یک بار به طور تصادفی یک خبر نادرست را صرفا به این دلیل که چیزی در ذهن تان می گوید «درسته، می دونستم» به اشتراک گذاشته اید. ما همچنین دوستدار یافتن الگوهایی هستیم که به ما اجازه بدهند همه شایعاتی را که در توئیتر و جاهای دیگر مطرح می شوند، تایید کنیم.

محققان معتقدند صِرف تعجب و شگفتی هم می تواند یک عامل مهم باشد. یک چیز ساخته و پرداخته شده معمولا بسیار عجیب تر از یک واقعیت است بنابراین انتشار آن نیز برای ما هیجان انگیزتر خواهد بود.

عشق بشر به شایعه سازی

با این میزان از شایعات چه کنیم؟

تنها راه پیش رو حداقل در شرایطی که مهندسان طراح پلتفرم های رسانه ای مورد علاقه ما همچنان در جلوگیری از انتشار اخبار نادرست خوب عمل نمی کنند، این است که ما مغز تنبل خود را به کار واداریم. شاید ما موجوداتی با تعصبات زیاد باشیم اما لحظه ای فکر کردن به میزان معقول بودن یک خبر یا بررسی منابع دیگر برای اطمینان از صحت خبر قبل از انتشار آن به تقویت قدرت استدلال ما کمک می کند.

مطالعه دیگری که به تازگی انجام شده نشان می دهد وقتی میزان اخبار دریافتی افزایش می یابد، عملکرد افراد در جدا کردن اخبار درست از نادرست ضعیف تر می شود. این نشان می دهد کمی فکر کردن می تواند تغییرات زیادی به دنبال داشته باشد.

ادامه
دنیای صورتی , pink_world
دانشجویان , portal_university
هیئت‌هایی که برای عزاداران امام حسین غذای نذری آماده می‌کنند، امسال باید پول بیشتری برای نذرشان کنار بگذارند. احتمالا برای شما هم همیشه جای سوال بوده که هیئت‌های عزاداری چقدر خرج هر وعده غذای نذری می‌کنند. امروز با خواندن این مطلب جواب سوال تان را خواهید گرفت.
روزنامه هفت صبح - احمدرضا نجفی: هیئت هایی که برای عزاداران امام حسین غذای نذری آماده می کنند، امسال باید پول بیشتری برای نذرشان کنار بگذارند. با پرس و جو از چند آشپز ماهر که در هیئت های عزاداری فعالیت می کنند، مقدار مواد لازم برای پخت قیمه سیب زمینی، قورمه سبزی، عدس پلو با گوشت، خورشت فسنجان، زرشک پلو با مرغ و شله زرد را لیست کردیم و با مراجعه به میادین تره بار شهرداری و کشتارگاه ها میزان هزینه لازم برای خرید فله ای را پیدا کردیم و توانستیم با یک محاسبه، هزینه لازم برای غذای نذری 100 نفر را به دست آوریم. احتمالا برای شما هم همیشه جای سوال بوده که هیئت های عزاداری چقدر خرج هر وعده غذای نذری می کنند. امروز با خواندن این مطلب جواب سوال تان را خواهید گرفت.

قیمه؛ یک میلیون و 180 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

آماده کردن قیمه نذری؛ تهیه قیمت نذری برای 100 نفر، حدود 15 تا 20 کیلوگرم برنج می خواهد که مقدار آن بسته به اندازه پرس های نذری متغیر است. ما برنج مورد نیاز را 17 کیلوگرم در نظر می گیریم. برنج ایرانی فله ای طارم یا هاشمی برای هر 10 کیلوگرم، 100 هزار تومان قیمت دارد. در نتیجه برنج مورد نیاز ما برای قیمت نذری حدود 190 هزار تومان خرج بر می دارد. مقدار لپه لازم برای 100 نفر حدود چهار کیلوگرم است.

لپه باز در میادین تره بار شهرداری، کیلویی هشت هزار و 500 تومان عرضه می شود. در نتیجه باید 34 هزار تومان هم خرج لپه کنیم. سیب زمینی را اگر به صورت چیپس های خلال تهیه کنیم، صورت خوشی ندارد. برای همین اکثر هیئت ها خودشان سیب زمینی را پوست کنده و خرد می کنند. برای قیمت نذری حدود هفت کیلوگرم سیب زمینی لازم است که با توجه به قیمت دو هزار تومانی هر کیلو، حدود 14 هزار تومان تمام می شود.

حدود هفت کیلوگرم پیاز هم به همین قیمت لازم است که 14 هزار تومان دیگر به خرج نذری 100 نفره ما اضافه می کند. گوشتی که ایرانی ها برای خورشت در نظر می گیرند، عموما گوشت سردست است. هیئت های بزرگ اکثرا برای غذای نذری گوسفند می کشند اما برای یک هیئت 100 نفره قربانی کردن یک گوسفند دور از ذهن است چرا که یک هیئت 100 نفره نهایتا هفت کیلوگرم گوشت لازم دارد.

گوشت گوسفندی در حال حاضر کیلویی 85 هزار تومان است. اما برای صرفه جویی می شود از گوشت 53 هزار تومانی گوساله هم استفاده کرد. در نتیجه برای یک نذری با کیفیت باید حدود 600 هزار تومان هزینه گوشت کنار بگذاریم. رب مورد نیاز برای یک قیمه خوش رنگ 100 نفره، سه کیلوگرم است و با توجه به قیمت 10 هزار تومانی هر کیلوگرم رب گوجه فرنگی، 30 هزار تومان هم برای رب کنار می گذاریم.

لیموعمانی را اگر به صورت فله ای بخریم، کیلویی 43 هزار تومان در می آید و آشپزهایی که به ترش بودن غذا علاقه دارند، همان یک کیلوگرم لیموعمانی را استفاده می کنند. اما 500 گرم لیموعمانی هم کفایت می کند. برای پخت قیمه نذری، حدود 10 کیلوگرم روغن لازم است که 140 هزار تومان خرج روی دست صاحب نذر می گذارد. دو مثقال زعفران برای تزئین برنج، 80 هزار تومان خرج لازم دارد.

بعد از آماده شدن غذا نوبت به ظرف های یک بار مصرف می رسد که اگر به صورت فله ای اندازه بزرگ آنها را تهیه کنیم، دانه ای 400 تومان در می آید و 40 هزار تومان خرج لازم دارد. با کنار هم گذاشتن این مخارج، متوجه شدیم یک هیئت 100 نفره برای یک وعده قیمه نذری امام حسین باید سر جمع یک میلیون و 180 هزار تومان خرج کند.

قورمه سبزی؛ یک میلیون و 220 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

قورمه امام حسین خوردن دارد. حتی اگر نذری هیئت بغلی قیمه باشد. قورمه سبزی مثل بقیه غذاهای خورشتی، 17 کیلوگرم برنج برای هیئت 100 نفره لازم دارد که همین اول کار 190 هزار تومان خرج روی دست صاحب نذر می گذارد. سبزی قورمه را اگر خودمان پاک کنیم، ارزان تر در می آید اما عموما هیئت ها وقت سبزی پاک کردن ندارند و این کار را به سبزی فروش می سپارند. برای همین خرید 10 کیلو سبزی قورمه پاک شده لازم برای نذری 100 نفره، 60 هزار تومان خرج بر می دارد.

لوبیاقرمز را اگر از میادین تره بار شهرداری بخریم کیلویی 12 هزار تومان در می آید؛ با توجه به این که نذری 100 نفره ما تقریبا چهار کیلوگرم لوبیاقرمز لازم دارد، باید 48 هزار تومان برای لوبیا کنار بگذاریم. گوشت هم که مثل همیشه خرج اصلی خورشت های ایرانی به حساب می آید.

قورمه سبزی 100 نفره ما هشت کیلوگرم گوشت خورشتی لازم دارد. اگر بخواهیم برای خورشت مان گوشت سردست گوسفند استفاده کنیم، باید 680 هزار تومان خرج کنیم و اگر بخواهیم از کیفیت غذا کم کنیم و گوشت گوساله استفاده کنیم، خرج گوشت مان 425 هزار تومان می شود، ولی ما تصمیم گرفتیم غذای با کیفیت دست عزاداران امام حسین بدهیم. برای همین همان گوشت گوسفندی را برای خورشت در نظر می گیریم.

پیاز لازم برای قورمه سبزی، نسبت به بقیه خورشت ها بیشتر است. به خاطر همین، برای یک نذری 100 نفره، 10 کیلوگرم پیاز لازم است که 20 هزار تومان تمام می شود. یک کیلو لیموعمانی برای مزه دادن به قورمه سبزی 100 نفره لازم است. برای همین 43 هزار تومان هم باید برای لیموعمانی کنار بگذاریم. البته اگر لیموعمانی باز بخریم، چرا که لیموعمانی های بسته بندی شده خیلی گران تر تمام می شوند.

10 کیلوگرم روغن هم که برای همه غذاهای خورشتی لازم است و اگر بطری های بزرگ بخریم، 140 هزار تومان هزینه بر می دارد. زعفران لازم برای تزئین 100 پرس برنج، دو مثقال است که 80 هزار تومان خرج بر می دارد. اگر 40 تومان هزینه خرید 100 ظرف یک بار مصرف را هم به مخارج پخت قورمه سبزی نذری اضافه کنیم، باید سر جمع در حدود یک میلیون و 220 هزار تومان برای یک وعده قورمه سبزی هیئت 100 نفره مان در نظر بگیریم.

عدس پلو با گوشت؛ 950 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

عدس پلو مثل غذاهای خورشتی، 17 کیلوگرم برنج لازم دارد که 190 هزار تومان خرج بر می دارد. مقدار عدس لازم برای یک نذری 100 نفره، پنج کیلوگرم است و اگر عدس را از میادین تره بار شهرداری بخریم، 33 هزار تومان تمام می شود. هیئت ها عموما خودشان گوشت را چرخ می کنند. برای همین خرجی که برای تهیه گوشت لازم است، کیلویی 85 هزار تومان است.

با توجه به این که 100 پرس عدس پلو، پنج کیلوگرم گوشت لازم دارد، باید 425 هزار تومان برای گوشت کنار بگذاریم. میزان رب مورد استفاده از در عدس پلو بستگی به سلیقه آشپز دارد. اگر بخواهد عدس را مثل خورشت کنار برنج بکشد، نسبت به عدس پلو مخلوط رب بیشتری لازم دارد. ما به طور میانگین میزان رب مورد نیاز برای نذری مان را یک کیلوگرم در نظر گرفتیم که 10 هزار تومان قیمت دارد. بعضی آشپزها برای عدس پلو کشمش را به زرشک ترجیح می دهند. فرقی نمی کند ما کدام را برای غذای نذری استفاده کنیم، در هر صورت دو کیلوگرم کشمش یا زرشک لازم داریم. کشمش پلویی در میادین تره بار شهرداری 15 هزار تومان قیمت دارد اما زرشک گران تر است و کیلویی 30 هزار تومان خرج روی دست می گذارد.

ما برای این که در نذری امام حسین کم نگذاشته باشیم، زرشک را برای عدس پلو انتخاب کردیم که 60 هزار تومان هزینه بر می دارد. هفت کیلوگرم پیاز، تقریبا برای هر نوع غذای ایرانی لازم است. قیمت زیادی هم ندارد و نهایت 14 هزار تومان خرج روی دست صاحب نذر می گذارد. 10 کیلوگرم روغن پایه ثابت غذاهای نذری 100 نفره است که 140 هزار تومان هزینه دارد.

اگر بخواهیم برنج مان را با زعفران تزئین کنیم، باید 80 هزار تومان هم برای دو مثقال زعفران کنار بگذاریم. در نهایت اگر 40 هزار تومان خرج ظروف یکبار مصرف را هم کنار این مخارج بگذاریم، یک وعده عدس پلو برای یک هیئت 100 نفره یک میلیون تومان خرج لازم دارد.

زرشک پلو با مرغ؛ 770 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

آماده کردن مرغ نسبت به غذاهای خورشتی، خیلی آسان تر است. دیگر لازم نیست ترتیب خاصی را رعایت کنیم و کافی است مرغ آب پز شده را رنگ کنیم و کنار زرشک پلو بگذاریم. اما گرانی مرغ این روزها باعث شده نذری زرشک پلو با مرغ کمی پر هزینه به نظر برسد. البته اگر بتوانیم مرغ ارزان دولتی پیدا کنیم، یا به انواع منجمد وارداتی قانع باشیم، خرج نذرمان کمتر در می آید.

برنج لازم برای نذری دادن به 100 نفر عزادار، 17 کیلوگرم است که اگر از انواع مرغوب ایرانی طارم یا هاشمی باشد 190 هزار تومان خرج دارد. اگر میانگین قیمت مرغ را 10 هزار تومان در نظر بگیریم، خرید 40 کیلوگرم مرغ برای نذری ما، 400 هزار تومان هزینه بر می دارد. همچنین باید برای خریدن دو کیلوگرم زرشک 60 هزار تومان کنار بگذاریم وگرنه اصلا نمی شود اسم نذری را زرشک پلو با مرغ گذاشت. رنگ کردن 40 کیلوگرم مرغ آب پز شده، تقریبا دو کیلو رب گوجه فرنگی لازم دارد که 20 هزار تومان خرج بر می دارد. برنج زعفرانی د ر زرشک پلو با مرغ اهمیت بیشتری پیدا می کند و دو و نیم مثقال زعفران لازم دارد.

با توجه به این که قیمت هر مثقال زعفران 40 هزار تومان است، باید 100 هزار تومان هم برای تزئین برنج کنار بگذاریم. با اضافه کردن 40 هزار تومان هزینه خرید ظروف یکبار مصرف، هزینه یک وعده غذای نذری زرشک پلو با مرغ برای یک هیئت 100 نفره، 770 هزار تومان است.

فسنجان؛ 900 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

آماده کردن فسنجان حوصله زیادی می خواهد. مواد اولیه اش هم این روزها گران شده. هوای سرد دلنشینی که در فصل بهار تجربه کردیم، باعث شد تولید آجیل و خشکبارمان به کمتر از نصف سال قبل برسد و همین موضوع قیمت خشکبار را در این یک سال به بیش از دو برابر رسانده است. تا جایی که قیمت یک کیلوگرم گردوی فله ای 48 هزار تومان شده است.

از آنجا که در آشپزخانه هیئت وقت کافی برای پوست کندن گردو و جدا کردن پوسته از مغز گردو نداریم، باید مغز گردو بخریم که کیلویی 95 هزار تومان قیمت دارد. با توجه به این که برای نذری 100 نفره حدود پنج کیلوگرم مغز گردو لازم است، باید 475 هزار تومان برای خرید گردو کنار بگذاریم. 190 هزار تومان خرج برای 17 کیلوگرم برنج هم که پای ثابت تمام غذاهای نذری است. اگر برای پخت فسنجان به جای گوشت مرغابی یا اردک، به همان گوشت مرغ اکتفا کنیم، خرید 15 کیلوگرم مرغ به طور میانگین 150 هزار تومان خرج روی دست مان می گذارد.

فسنجان بدون رب انار اصلا مزه نمی دهد. رب انار برای نذری 100 نفره تقریبا سه کیلوگرم است که 60 هزار تومان هزینه دارد. مقدار پیاز مورد نیاز برای نذری فسنجان، چهار کیلوگرم است. این قلم که ارزان ترین ماده اولیه مورد نیاز برای تهیه فسنجان است، نهایتا هشت هزار تومان خرج بر می دارد.

با توجه به این که خورشت فسنجان بیشتر از بقیه خورشت ها حالت آبکی دارد، تزئین کردن برنج کمتر مورد توجه قرار می گیرد. با این حال نیم مثقال زعفران هم برای آماده کردن غذای نذری در نظر می گیریم که 20 هزار تومان خرج دارد. در نهایت اگر 40 هزار تومان خرج ظروف یکبار مصرف را هم کنار این مخارج بگذاریم، یک وعده چلوخورشت فسنجان برای یک هیئت 100 نفره، 900 هزار تومان خرج لازم دارد.

شله زرد؛ 340 هزار تومان

رد تورم بر غذای نذری

نذری که حتما نباید پر خرج باشد؛ امام حسین نذری های کم خرج را هم از عزادارانش قبول می کند. 100 کاسه شله زرد نهایتا 340 هزار تومان خرج بر می دارد. چرا که کل برنج مورد نیاز برای پخت شله زرد پنج کیلوگرم است. مقدار شکر و نبات و گلاب لازم برای آماده کردن 100 کاسه شله زرد، هر کدام پنج کیلوگرم است. اصل خرج شله زرد هزینه بالای مغز بادام است که این روزها همراه بقیه خشکبار افزایش قیمت پیدا کرده است.

با توجه به این که این نذری 100 نفره یک کیلوگرم بادام لازم دارد، باید حدود 90 هزار تومان هزینه برای مغز بادام کنار بگذاریم. بعد از مغز بادام نوبت به زعفران می رسد. برای آماده کردن این نذری، دو مثقال زعفران لازم است که 80 هزار تومان خرج بر می دارد. یک بطری پنج لیتری گلاب نهایتا 45 هزار تومان قیمت خواهد داشت.

شکر را اگر به صورت فله ای از میادین تنظیم بازار تهیه کنیم، کیلویی چهار هزار تومان خرج دارد و اختصاص دادن 20 هزار تومان به شکر کفایت می کند. پنج کیلوگرم نبات خرج بیشتری لازم دارد و برای خرید آن باید 25 هزار تومان کنار بگذاریم. شله زرد 100 نفره، پنج کیلوگرم برنج لازم دارد که مقدار آن به خرید فله ای نمی رسد.

اگر تعداد پرس نذری را بیشتر کنیم، می توانیم برنج را به صورت فله ای و ارزان تر تهیه کنیم اما حالا مجبوریم دست کم کیلویی 15 هزار تومان برای خرید برنج خرج کنیم که 75 هزار تومان خرج روی دست مان می گذارد. کاسه یکبار مصرف را اگر به تعداد بالا تهیه کنیم، دانه ای 300 تومان در می آید و 30 هزار تومان خرج لازم دارد.
ادامه
دنیای صورتی , pink_world
دانشجویان , portal_university
شما باید بدانید چه چیزی در آن کشور پذیرفته شده و چه چیزی غیر قابل قبول است، چون ممکن است بعضی رفتار‌هایی که در کشور شما عادی و مرسوم هستند، در کشوری دیگر غیر قابل قبول باشند و انجام آن‌ها برایتان دردسرساز شود.
وب‌سایت روزیاتو - گلریز برهمند: یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از سفر به کشورهای دیگر باید در نظر داشت، فرهنگ مقصد سفر است. در حقیقت شما باید بدانید چه چیزی در آن کشور پذیرفته شده و چه چیزی غیر قابل قبول است، چون ممکن است بعضی رفتارهایی که در کشور شما عادی و مرسوم هستند، در کشوری دیگر غیر قابل قبول باشند و انجام آن ها برایتان دردسرساز شود. در ادامه به عادت ها و رفتارهای ساده ای می پردازیم که در کشورهای دیگر دنیا دور از ادب محسوب می شوند.

۱- در ژاپن انعام ندهید

خدمات هتل ها و رستوران ها در ژاپن کیفیت بسیار بالایی دارد، اما انعام دادن به خدمه در این کشور مرسوم نیست و کاری تحقیر آمیز تلقی می شود.

این مسأله در مورد کشورهای چین، کره ی جنوبی و بسیاری از دیگر کشورهای آسیایی و اروپایی صدق می کند.

۱9 رفتار ساده‌ای که در کشور‌های دیگر بی ادبانه هستند

۲- در روسیه به غریبه ها لبخند نزنید

مردم روسیه لبخند زدن را رفتاری از سر صمیمیت می دانند که نشان دهنده ی علاقه ای حقیقی نسبت به یکدیگر است. در روسیه اگر به کسی که نمی شناسید لبخند بزنید، ممکن است شما را فردی ریاکار بدانند.

۳- در هند از دست چپ تان استفاده نکنید

در فرهنگ هندی، دست چپ را کثیف می دانند (چون از آن برای امور مربوط به بهداشت شخصی استفاده می کنند)، بنابراین برای دست دادن با دیگران، رد و بدل کردن پول یا برداشتن یک جنس همیشه از دست راست تان استفاده کنید.

۴- در چین غذایتان را ته نخورید

در چین اگر غذا یا خوراکی تان را ته بخورید، این کار را به معنای آن می دانند که میزبان به قدر کافی برای شما غذا آماده نکرده است. علاوه بر آنکه باید کمی از غذایتان را در بشقاب باقی بگذارید، بهتر است بعد از تمام شدن غذا آروغ هم بزنید چون چینی ها این کار را نوعی تعریف از دستپخت آشپز می دانند.

۱9 رفتار ساده‌ای که در کشور‌های دیگر بی ادبانه هستند

۵- در نروژ بوق نزنید

مردم نروژ از بوق خودرو تنها در مواقع اضطراری استفاده می کنند بنابراین بوق زدن غیر ضروری شما می تواند باعث وحشت دیگر راننده ها شود.

۶- در فرانسه سلام کردن را فراموش نکنید

در فرانسه سلام باید کلمه ای باشد که از دهان شما خارج می شود، در غیر اینصورت فرانسوی ها تصور می کنند سعی دارید غیر مستقیم به آن ها بفهمانید که پایین تر از شما هستند.

۷- در آلمان دست در جیب صحبت نکنید

آلمانی ها این کار را دور از ادب می دانند. این مسأله در مورد کشورهای ترکیه و کره ی جنوبی هم صدق می کند.

همچنین در آلمان هنگام غذا خوردن پشت میز، به جای گذاشتن دست ها روی پاها، مرسوم است که دست ها را روی میز بگذارند.

۸- در ایرلند روی صندلی عقب تاکسی ننشینید

در بعضی کشورها مثل ایرلند، استرالیا، نیوزلند و اسکاتلند، نشستن روی صندلی عقب تاکسی را خلاف قواعد مکتب مساوات گرایی می دانند. بنابراین برای رعایت ادب، در تاکسی ها روی صندلی جلو بنشینید.

۱9 رفتار ساده‌ای که در کشور‌های دیگر بی ادبانه هستند

۹- در امریکایی جنوبی از کلمه ی «امریکا» برای اشاره به ایالات متحده استفاده نکنید

اگر در امریکای جنوبی از کلمه ی «امریکا» برای اشاره به ایالات متحده استفاده کنید اینطور برداشت می شود که فقط ایالات متحده شایستگی عنوان «امریکا» را دارد، در حالی که امریکای جنوبی هم امریکا محسوب می شود.

۱۰- در هند هدیه را فورا باز نکنید

در هند بعد از گرفتن هدیه باید خوددار باشید چون هندی ها فوراً باز کردن هدیه را نشانه ی حریص بودن شما می دانند. این مسأله در مورد بسیاری از دیگر کشورهای آسیایی هم صدق می کند. بنابراین بهتر است صبر کنید و بعد از رفتن به خانه هدیه را باز کنید.

۱۱- در هلند در مورد شغل افراد سؤال نپرسید

در هلند سؤال در مورد شغل اشخاص را نشانه ی تبعیض طبقاتی می دانند. اگر می خواهید سر صحبت را باز کنید موضوع دیگری را انتخاب کنید.

این مسأله در مورد کشور فرانسه هم صدق می کنند. فرانسوی ها به دلیل مشکلاتی که در خصوص اشتغال دارند ترجیح می دهند در مورد چیز دیگری صحبت کنند.

۱۲- در فرانسه در ملاء عام فین نکنید

در فرانسه این کار را زننده می دانند. به جای آن، از همراه یا همراهان تان عذرخواهی کنید و به دستشویی بروید. این مسأله در مورد کشورهای چین، ژاپن، عربستان سعودی و ترکیه هم صدق می کند.

۱9 رفتار ساده‌ای که در کشور‌های دیگر بی ادبانه هستند

۱۳- در ژاپن با دهان باز نخندید

ژاپنی ها خندیدن با دهان باز را نشانه ی نادانی می دانند. بنابراین برای رعایت ادب با دهان بسته بخندید.

۱۴- در فرانسه به غذایتان نمک نزنید

در کشورهایی مثل فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و ژاپن، هم در رستوران ها و هم زمانی که در خانه ی کسی مهمان باشید، اضافه کردن نمک و فلفل یا هرگونه چاشنی به غذا را یک تودهنی می دانند.

از نظر آشپز یا میزبان این کار شما به معنای آن است که غذای او خوب نیست و آن ها چنین رفتاری را بسیار توهین آمیز می دانند. بنابراین مثلا حین غذا از آن ها نخواهید که به شما کمی سس بدهند.

۱۵- در چین هدیه را فوراً قبول نکنید

در بسیاری از کشورها مثل چین و ژاپن، قبول کردن هدیه در بعضی موقعیت ها بسیار بی ادبانه است. در حقیقت از شما انتظار می رود که چندین و چند بار هدیه را رد کنید یا دست کم در عوض آن هدیه ای به شخص مقابل بدهید.

۱۶- در آلمان تأخیر نداشته باشید

در آلمان و بسیاری از کشورها تأخیر داشتن امری غیر قابل قبول است. از نظر آن ها شما برای وقت دیگران ارزش قائل نیستید.

۱۹ رفتار ساده‌ای که در کشور‌های دیگر بی ادبانه هستند

۱۷- در کره جنوبی کسی را بغل نکنید

در کشورهایی مانند کره ی جنوبی، چین و تایلند، در آغوش کشیدن دیگران را دور از ادب می دانند. بنابراین به فضای شخصی افراد احترام بگذارید و جلوی فوران احساسات تان را بگیرید.

۱۸- در هاییتی سوت نزنید

سوت زدن در بسیاری از کشورها چیزی جز یک عادت ساده و بی ضرر نیست اما در کشور هاییتی این کار را به دور از ادب می دانند. به ویژه در این خصوص سختگیری زیادی در مورد کودکان می شود به طوری که اگر بزرگتری مچ بچه ای را حین سوت زدن بگیرد، آن بچه حتما تنبیه خواهد شد.

۱۹- در خاورمیانه انگشت شست تان را بالا نیاورید

در بسیاری از کشورها این یک حرکت دوستانه و به معنای تأیید و تشویق است اما در کشورهای خاورمیانه، روسیه، یونان، غرب افریقا و امریکای لاتین، معنای آن کاملا برعکس است. در حقیقت، در این کشورها این حرکت همان معنای بالا آوردن انگشت وسط را دارد.

۱۹ رفتار ساده‌ای که در کشور‌های دیگر بی ادبانه هستند
ادامه