مرتضی طائبی , saffar3471

مرتضی طائبی

 آنقدرها هم که سختش میکنند ، نیست !  امشب را با خدا رفیق باش  خدا پشت تمام آرزوهای تو ایستاده
مرتضی طائبی , saffar3471

مرتضی طائبی

مطالب
cloobid
saffar3471
، 3 سال و 9 ماه و 29 روز
مرد 35 ساله مجرد
فوق ديپلم ، ازاد


تبلیغات

مرتضی طائبی , saffar3471
فصل تقدیر همان موهبت حق باشد

راز این فصل همان آتش هر دل باشد
ادامه
99
مرتضی طائبی , saffar3471
مرتضی 5 روز پیش
آنقدرها هم که سختش میکنند ، نیست ! امشب را با خدا رفیق باش خدا پشت تمام آرزوهای تو ایستاده
مرتضی طائبی , saffar3471
تصویر آلبوم از س 1 هفته پیش

مرتضی طائبی , saffar3471
جلودى یكى از فرماندهان و امرائى بود كه در دربار هارون الرشید مقامى ارجمند داشت و نسبت به او خدمات زیادى كرده بود عاقبت بدست مامون به این طریق كشته شد. یاسر خادم گفت على بن موسى الرضا(علیه السلام) به مامون گوشزد كرد كه تو نباید در خراسان بسر برى و مركز مسلمین محلى كه آباء و اجدادت در آنجا زندگى مى كردند خالى بگذارى، صلاح این است كه از بلاد خراسان به آن نواحى كوچ كنى و از نزدیك رسیدگى به امور مسلمین بنمائى .
این خبر به گوش ذوالریاستین رسید. در آن وقت ذوالریاستین به طورى قدرت و نفوذ داشت كه مامون در قبال او از خود اظهار راءیى نمى توانست بكند. به مامون گفت صلاح این است كه در خراسان باشى تا مردم كدورتى كه به واسطه ولایت عهدى على بن موسى الرضا (علیه السلام) و كشتن برادرت محمد امین دارند فراموش كنند. چنانچه سخن مرا باور ندارى در اینجا مردان آزموده اى هستند كه سالها در دربار پدرت هارون الرشید خدمت كرده اند با آنها مشورت كن ببین چه صلاح مى دانند. مامون پرسید آنها كیانند؟ گفت مانند على بن ابى عمران و ابن یونس و جلودى .
این چند نفر همانهایى بودند كه نسبت به ولایت عهدى على بن موسى الرضا (علیه السلام) مخالفت كردند. مامون به همین جهت آنها را زندانى كرده بود. گفت اشكالى ندارد مشورت خواهم كرد.
فردا صبح كه حضرت رضا (علیه السلام) تشریف آورد، سوال كرد راجع به موضوعى كه گفته بودم چه كردى؟ گفتار ذوالریاستین را براى حضرت نقل كرد و آن چند نفر را دستور داد بیاورند، اولین كسى كه از آنها وارد كردند على بن ابى عمران بود. همین كه چشمش به حضرت رضا (علیه السلام) افتاد كه در پهلوى مامون نشسته، گفت یا امیر المؤ منین به خدا پناه مى برم از اینكه خلافت را از میان بنى عباس خارج كنى و در میان دشمنان خود قرار دهى ، همان كسانى كه آباء و اجدادت آنها را مى كشتند و متوارى مى نمودند.
مامون گفت زنازاده بعد از این همه گرفتارى و رنج و زندانى كشیدن هنوز دست از یاوه سرائى خود برنداشته اى. دژخیم را دستور داد سر از پیكر او بردارد او را كشتند.
پس از على بن ابى عمران ، ابن یونس را وارد كردند. او هم وقتى حضرت رضا را پهلوى مامون مشاهده كرد گفت: این كسى كه پهلویت نشسته (العیاذ بالله) بتى است كه به جاى خدا پرستیده مى شود. مامون گفت زنازاده تو هم بعد از این همه دست از گفتار ناشایست خود برنداشته اى، دژخیم! گردن این را هم بزن. دژخیم پیش آمده او را نیز كشت. پس از این دو نفر جلودى را وارد كردند.
آن زمان كه محمد بن جعفر بن محمد در مدینه قیام كرده بود هارون الرشید همین جلودى را با سپاهى به سركوبى او فرستاده دستور داده بود كه اگر بر محمد غلبه كردى سرش را از بدن جدا نما. و خانه هاى آل ابیطالب را ویران كن، زنان ایشان را غارت نما، به طورى كه بر هیچ زنى بیش از پیراهنى باقى نماند. جلودى دستورات هارون را انجام داد با لشكریان خود به خانه على بن موسى الرضا (علیه السلام) حمله كرد. در این هنگام حضرت رضا (علیه السلام) متوجه حمله او شد. تمام زنان را داخل خانه اى جاى داد و خودش بر در خانه ایستاد. جلودى گفت همانطور كه هارون الرشید مامورم كرده ناچارم از اینكه داخل خانه شوم و تمام اشیاء زنان را غارت كنم. على بن موسى الرضا (علیه السلام) فرمود من آنچه دارند از آنها مى گیرم و براى تو مى آورم سوگند یاد مى كنم كه هر چه دارند از آنها بگیرم. پیوسته حضرت از او درخواست مى كرد و سوگند مى خورد تا بالاخره راضى شد. آنجناب داخل اطاق گردید آنچه داشتند از آنها گرفت حتى گوشواره ها و پابندهائى كه زنان عرب مانند دست بند به پا مى بندند و چادرهایشان را و هر چه در خانه از او كم و زیاد وجود داشت براى جلودى آورد.
همین كه جلودى را پیش مامون آوردند همین كه چشم على بن موسى الرضا (علیه السلام) به او افتاد به مامون فرمود: این پیرمرد را به من ببخش. مامون گفت آقاى من این همان كسى است كه نسبت به دختران پیغمبر (صلى الله علیه و آله و سلم) آن جنایات را انجام داده و آنها را غارت نموده . جلودى متوجه شد كه حضرت رضا با مامون صحبت مى كند سوال از عفو و بخشش مى نماید خیال كرد آن آقا بر ضرر او سخن مى گوید و منظورش كشته شدن اوست به واسطه اعمالى كه قبلا از او نسبت به این خانواده سر زده بود. رو به مامون كرده گفت یا امیر المؤ منین تو را به خدا و به خدماتى كه نسبت به پدرت هارون الرشید كرده ام سخنان این مرد را درباره من قبول مكن .
مامون به حضرت رضا (علیه السلام) عرض كرد آقا! خودش راضى نیست ما هم به سوگند او احترام مى گذاریم و گفته اش را مى پذیریم . به جلودى گفت به خدا قسم سخن حضرت رضا (علیه السلام) را درباره ات نمى پذیرم. دژخیم را دستور داد كه او را هم به دو رفیقش ملحق كند. جلودى نیز كشته شد.(1)
1- الكنى و الالقاب ، ج 2، ص 136.

منبع:آگاه شویم،حسن امیدوار،جلد اول.
ادامه
مرتضی طائبی , saffar3471
#بهشت همیشه نباید درختانی داشته باشد که رودهایی از پایین آن جریان دارند...
بهشت، گاهی بیابانی ست...
که خون شهدا...
از زیر سرشان جاری ست
ادامه