بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a

بی سرزمین تر از باد

 ‏دنیا جای قشنگتری بود اگه كسی صلاح ما رو نمیخواست و دست از امر و نهی و كلاً هدایت به هر سمتی میكشید !
بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a

بی سرزمین تر از باد

مطالب
cloobid
pamchal_a
، 12 سال و 2 ماه و 14 روز
زن 39 ساله متاهل
فوق ليسانس ،


تبلیغات

بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a
نه نظام پاسخگوست و نه مردم پاسخ خواه....
ادامه
99
بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a
سید حسین موسویان:
در چنین شرایطی اگر من جای آقای روحانی بودم با تصمیم شورای عالی امنیت ملی و موافقت مقام معظم رهبری در پاسخ به پیشنهاد آقای ترامپ، به ایشان پیشنهاد می‌كردم به تهران سفر كند و قبل از گفت‌وگوهای كاری چند برنامه ایران‌شناسی برای او می‌گذاشتم...
-------------------------------------------------------------------------------
سید حسین موسویان در یادداشتی نوشت:
دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر ایتالیا در پاسخ به سوال چطور می‌توان تنش‌های با ایران را کاهش داد پاسخ داد: حاضرم با آنها ملاقات کنم. هرزمان و هرجایی که آنها بخواهند. هیچ پیش‌شرطی نداریم. هروقت بخواهند. هم برای آنها خوب است، هم برای دنیا. این کار را از موضع قدرت یا ضعف انجام نمی‌دهم، فکر می‌کنم ملاقات کردن کار مناسبی است. پمپئو، وزیر خارجه امریکا که قبلا ١٢ شرط برای بهبود ایران اعلام کرده و تندترین و سخیف‌ترین سخنرانی علیه ایران درجمع ایرانی‌های مقیم امریکا را انجام داده بود.

بلافاصله بعد از اظهارات ترامپ در مورد گفت‌و‌گوی بدون پیش‌شرط با تهران، باز هم شرط گذاشت و گفت ایران باید قبل از مذاكره مواضع خود را به طور اساسی تغییر دهد. قبلا زیاد درمورد شكاف موجود در واشنگتن در مورد نحوه كار با ایران نوشته و صحبت كرده‌ام. مجدد هم تاكید می‌كنم كه در شرایط فعلی واشنگتن، نظامی‌ها و ترامپ خواستار جنگ با ایران نبوده و گفت‌وگوی بدون پیش‌شرط را ترجیح می‌دهند. اما سیاستمداران مهمی مثل جان بولتون، مشاور امنیت ملی و پمپئو، وزیر خارجه ته ذهن‌شان تغییر رژیم، حمله نظامی و عدم گفت‌وگو با ایران است؛ لذا نباید تردید كرد كه اعلام آقای ترامپ در مورد گفت‌وگوی بدون پیش‌شرط با همتای ایرانی خود یك تحول قابل توجه به نفع ایران است اما نه‌تنها با چالش‌های جدی در واشنگتن مواجه بوده بلكه محور تل‌آویو- ریاض- ابوظبی را دیوانه می‌كند.

در چنین شرایطی اگر من جای آقای روحانی بودم با تصمیم شورای عالی امنیت ملی و موافقت مقام معظم رهبری در پاسخ به پیشنهاد آقای ترامپ، به ایشان پیشنهاد می‌كردم به تهران سفر كند و قبل از گفت‌وگوهای كاری چند برنامه ایران‌شناسی برای او می‌گذاشتم.

1- دیداری برای او با خانواده‌های شهدای جنگ، قربانیان سلاح‌های شیمیایی صدام، قربانیان هواپیمای مسافری ایران بر فراز خلیج فارس و بازدید از موزه جنگ می‌گذاشتم تا آقای ترامپ عواقب نمونه‌هایی از سیاست‌های امریكا بعد از انقلاب اسلامی در ایران را از نزدیك لمس، علت بی‌اعتمادی ایرانی‌ها را درك و با فرهنگ مقاومت ایرانی‌ها نیز آشنا شود.

٢- از سردار سلیمانی خواهش می‌كردم اوضاع واقعی منطقه را برای وی تشریح كرده و اسناد و مدارك و شواهدی كه اثبات می‌كند امریكا نقش مهمی در بی‌ثباتی منطقه داشته و از گروه‌های تروریستی حمایت كرده را برای ایشان توضیح و یك فایل كامل و مستند هم به ایشان بدهد تا برای ایشان روشن شود كه چه كشوری عامل بی‌ثباتی منطقه بوده و هست. چون ترامپ خواهان خروج نیروهای امریكا از افغانستان و عراق است سردار می‌تواند راه‌های خروج آبرومندانه امریكایی‌ها از باتلاق‌هایی مثل افغانستان و عراق را به او نشان داده و راه‌های حل و فصل صلح‌آمیز بحران‌های منطقه را به او معرفی كند.

٣- بازدیدی از تاسیسات هسته‌ای ایران می‌گذاشتم و از دكتر صالحی خواهش می‌كردم كه خلاصه‌ای از تاریخچه هسته‌ای ایران قبل و بعد از انقلاب همراه با اسناد و مدارك برای ایشان تشریح كند تا هم از ماهیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران اطمینان حاصل كند و هم با استانداردهای دوگانه امریكا قبل و بعد از انقلاب آشنا شود.

4- بازدیدها، شواهد و مداركی كه نشان دهد تحریم‌های امریكا علیه مردم ایران است را روی میز می‌گذاشتم تا درك كند كه طرفداری آنها از مردم ایران با سیاست‌های اعمالی‌شان كاملا مغایرت دارد و مردم ایران قربانی تحریم‌ها هستند.

٥-بازدیدی از آثار چند هزار ساله تمدن و تاریخ ایران برای او تنظیم می‌كردم تا از نزدیك لمس كند كه با ملتی روبه‌روست كه ریشه ٧٠٠٠ ساله درتاریخ و تمدن بشری دارد و نه باكشوری كه سابقه پیدایش آن از عمر خود آقای ترامپ هم كمتر است.

٦-درمرحله آخر سه توافقنامه بین ایران و امریكا، معاهده مودت بین ایران و امریكا قبل از انقلاب و قرارداد الجزایرو توافق هسته‌ای بعد از انقلاب را به عنوان مبنای گفت‌وگو پیش روی آقای ترامپ می‌گذاشتم.

معاهده مودت و قرارداد الجزایر دارای اصول كلیدی مورد نظر ایران همچون اصل احترام متقابل، اصل عدم مداخله و روابطی برابر است. این سه توافق را به عنوان مبنای مذاكره با ترامپ قرار می‌دادم. اما در مورد عواقب این دعوت: *اگر ترامپ این دعوت را رد كند، توپ به زمین طرف امریكایی شوت خواهد شد چون ترامپ می‌خواهد به مقامات و افكار عمومی جهان تلقین كند كه او خواهان گفت‌وگوو حل و فصل اختلافات از طریق دیپلماسی است و این ایران است كه مخالفت می‌كند. *اگر ترامپ بپذیرد و به تهران سفر كند، بخشی از خواسته او تامین می‌شود. او می‌خواهد فردی تاریخ‌ساز تلقی شود. نفس سفر او به تهران، امكان این مانور را به او خواهد داد بدون اینكه هزینه‌ای برای تهران داشته باشد.

*درنهایت هم دوحالت بیشتر متصور نیست؛ اینكه در جریان این سفر پیشرفت قابل ملاحظه‌ای به دست ‌آید یا خیر. حتی درصورتی كه توافقی هم حاصل نشود، این ترامپ است كه ریسك سفر را پذیرفته و دست خالی برگشته و تهران چیزی را از دست نخواهد داد؛ ضمن اینكه نفس سفر رییس‌جمهور امریكا به تهران برای حل مشكلات با ایران، حاكی از عزت و اقتدار ایران خواهد بود.

منبع: روزنامه اعتماد-سید حسین موسویان
ادامه
کامنت بنویسید...
 زرستان   , zari379
شنبه 13 مرداد ، 00:30
اره صلح و تعامل و گفتگو واقعا کار بچگانه و ساده لوحانه ییه
مرگ بر آمریکا
زنده باد موشک و جنگ و بدبختی
ادامه
محمد رضا بشارتی , bashiry67
جمعه 12 مرداد ، 16:30
چه تفکر بچه گانه و ساده لوحانه ای
ادامه
بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a
روزهای گذشته مملو از اظهارنظرهای شعارگونه درباره تقابل‌های مختلف میان ایران و آمریکا بوده و محور تمامی این اظهارات که شبیه به جنگ لفظی رهبر کره شمالی و ترامپ بود، تحریم نفتی ایران است. در این بین آنچه بیش از دیگر سوژه‌ها جلب توجه می‌کند، بحث بسته شدن مسیرهای فروش نفت ایران و در مقابل بسته شدن تنگه هرمز برای عبور نفت است که زوایای پیدا و پنهان مختلفی دارد، در این نوشتار به دومین زاویه ناگفته آن می‌پردازم.
پیش از این اینکه تهدید بستن راه نفتی خلیج فارس درواقع تهدیدی علیه هند، چین و ژاپن است توضیح دادم اما این تمام ماجرا نیست.

پرسش اصلی این است که چرا ترامپ باوجود این‌که به‌خوبی از توان ایران برای اخلال در تردد نفتکش‌ها در خلیج‌فارس آگاه است و اثر چنین اخلالی در قیمت نفت به‌آسانی قابل پیش‌بینی‌ست، همزمان هم از تحریم نفتی تهران سخن می‌گوید و هم جنگ لفظی-رسانه‌ای را به‌سویی سوق می‌دهد که تهدید علیه هرمز تشدید شود.

آثار جهانی تحریم نفتی
تحریم نفتی ایران در حدود ۱ میلیون بشکه از نفت مورد نیاز بازار را حذف می‌کند؛ این میزان نفت به‌آسانی و بلافاصله از سوی چندکشور از جمله عربستان و روسیه و امارات قابل جبران است، به‌ویژه اینکه در صورت چنین اتفاقی، قطعا قیمت نفت افزایش خواهد داشت و فروش بیشتر نیز برای این کشورها مطلوب است پس، با اشتیاق از آن استقبال خواهند کرد. نزدیک به یک میلیون بشکه دیگر از صادرات ایران نیز که به چین، هند و روسیه می‌رود با تحریم‌های ترامپ نیازمند تخفیف ویژه خواهد بود اما بدون مشکل دیگری تبادل و در مقابل آن احتمالا کالاهای مختلفی دریافت خواهد شد. پس تا اینجا هم عربستان و روسیه و هم چین و هند از این تحریم خوشنود خواهند بود و هم واشنگتن کم‌وبیش به خواسته‌اش خواهد رسید.
این نخستین گام است اما مشکل ایالات متحده در حوزه نفت بیش از این‌هاست، چه اینکه بی‌ثباتی در تقاضای امروز، موجب نگرانی‌هایی شده است.

مشکل آمریکا چیست؟
برای شرح این مشکل، آمار و ارقام ساده‌ای از وضعیت تولید و مصرف نفت در ایالات متحده را بررسی می‌کنیم.
بنابر گزارش آژانس نظارت بر انرژی آمریکا، این کشور در سال ۲۰۱۷ به‌طور میانگین روزانه ۱۹/۸۸ میلیون بشکه نفت مصرف کرده است. از سوی دیگر آخرین آمار تولید مربوط به رکوردشکنی ایالات متحده حاکی از این است که تولید شیل و غیرشیل در ماه گذشته به ۱۱ میلیون بشکه در روز رسید. در این بین حدود ۹ میلیون بشکه باقیمانده باید از محل واردات تأمین شود.

آمار واردات نیز منتشر شده و نشان می‌دهد در هفته نخست ماه جاری میانگین روزانه ۷/۵ میلیون بشکه و در هفته دوم میانگین روزانه ۹ میلیون بشکه در روز نفت خریداری شده از دیگر کشورها به آمریکا رسیده است.
نکته مهم درباره آمار واردات این است که برخی قراردادهای واردات مانند خرید از کانادا و عربستان؛ حکم خریدهای استراتژیک را دارند و به‌دلایل سیاسی باید حفظ شوند پس این بخش که در حدود نیمی از خرید نفت واشنگتن را تشکیل می‌دهد، قابل حذف نیست. از سوی دیگر، برخی خریدها مانند نفت فوق سنگینی که از ونزوئلا خریداری می‌شد، به دلیل مشخصات فنی و غلظت، قابل جایگزینی با تولیدات داخل آمریکا نیستند و درواقع پالایشگاه‌های خریدار این نفت‌ها نمی‌توانند از محصول داخلی برای جایگزین آن استفاده کنند چراکه نفتی با آن مشخصات در آمریکا تولید نمی‌شود پس ناگزیر به خرید از خارج یا تعطیلی هستند که البته گزینه دوم به‌کلی قابل چشم‌پوشی‌ست.

نتیجه اینکه میزان خرید نفت روزانه آمریکا از سال ۲۰۰۳ تا ابتدای ۲۰۱۸ بین ۷ تا ۱۰ میلیون بشکه در نوسان بوده که بیش از دوسوم این دوران این رقم بین ۹ تا ۱۰ میلیون بشکه در روز بود و در نهایت در سال ۲۰۱۷ با افت به زیر ۸ میلیون بشکه، رتبه نخست خریداران نفت جهان به چین رسید اما از ابتدای ۲۰۱۸ این رویه کاملا تغییر کرده است.

در سال ۲۰۱۸ میانگین خرید روزانه نفت به جز هفته گذشته، تماماً بین ۷ تا ۸ میلیون بشکه بوده و بیشتر به ۷ نزدیک شده است. در مجموع آنچه در اینجا دیده می‌شود این است که آمریکا به‌سرعت به سوی یک مازاد نفتی در داخل پیش می‌رود که نه به آن نیاز دارد و نه توان پالایشگاهی این کشور یارای میزبانی از آن را دارد. این مازاد در حال حاضر با توجه به تمام آمار و ارقام، نزدیک به نیم میلیون بشکه است اما با رشد روزافزون تولید تگزاس، به‌زودی رقم‌های این مازاد نیز میلیونی خواهد شد.

هرمز ناجی تگزاس
در خبرهای هفته گذشته پی‌در‌پی تأکید شد که ایالت تگزاس آمریکا با رسیدن به تولید ۵/۶ میلیون بشکه در روز، از کشورهای عراق، ایران و کانادا در تولید نفت پیشی‌گرفت و رتبه سوم جهان را از آن خود کرد. در این شرایط، نفت مازاد ایالات متحده که هر روز تولید آن بیشتر می‌شود، به‌جای پر کردن ذخایر استراتژیک این کشور (ترازهای مالی دولت فدرال اجازه خرید بیشتر برای ذخایر را نمی‌دهد)باید به نفتکش‌ها سپرده شود اما فاصله زیاد تگزاس با مراکز مصرف عمده در اروپا و شرق دور، هزینه تمام شده این نفت را برای مصرف‌کننده افزایش می‌دهد و هنوز تمایل زیادی برای خرید نفت از امریکا در میان مصرف‌کنندگان وجود ندارد. بسته شدن یا اخلال در تردد نفتکش‌ها در تنگه هرمز، این مشکل را حل می‌کند.

در صورتی که مشکل امنیتی برای آب‌راه خلیج‌فارس ایجاد شود، قیمت نفت و به‌ویژه سبد نفتی اوپک در بازارهای جهانی سر به فلک می‌کشد و فاصله میان قیمت تمام شده خریدار برای نفت آمریکا و نفت خاورمیانه به حداقل خواهد رسید؛ این همان اتفاقی‌ست که می‌تواند نفت مازاد آمریکا را به سادگی به بازار سرازیر کند و پس از آن بازپس‌گیری بازار از آنها بسیار دشوار و مستلزم چندین سال صرف وقت است. یکی از فاکتورهای تعیین کننده در بازار خرید و فروش و سرمایه‌گذاری نفت، ثبات سیاسی و امنیت اقتصادی محل تولید است که از این نظر تگزاس کیلومترها بالاتر از خاورمیانه قرار دارد و با کوچ مشتریان و سرمایه‌ها به آنجا، بازگرداندن آنها فقط با قیمت ۳۰ یا ۴۰ دلار در هر بشکه برای خاورمیانه ممکن خواهد شد. نمونه چنین اتفاقی را در تولید بسیار پرهزینه نفت در دریای شمال می‌توان دید که حتی باوجود تعطیلی موردی در زمان نفت ۵۰ دلاری، هرگز متوقف نشد و با هزینه تولید ۷۰ دلار نیز به تولید خود ادامه داده است.
بهزاد احمدی‌نیا

منابع آماری:
https://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=PET&s=WCRIMUS2&f=W
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_oil_consumption

-------------------------------
http://zeitoons.com/53523
ادامه
کامنت بنویسید...
سینا سازگار , rozeherezvan
شنبه 13 مرداد ، 07:19
آفرین دقیقا همین است بعلاوه امریکا برای استحصال نفت شیل هنوز نیازمند تحقیقات و به دست آوردن تکنولوزیهای جدید است که با به دست آوردن آنها و توان استحصال اقتصادی نفت شیل احتمالا به اولین دارنده ذخخایر نفت و اولین تولید کننده نفت بدل خواهد شد و تنها در صورتی شرکت ها در زمینه نفت شیل تحقیقات و سرمایه گذاری خواهند کرد که قیمت نفت بالا رود و این فرایند اقتصادی شود. و هیچ کس اندازه امریکا از بسته شدن تنگه هرمز سود نخواهد برد
ادامه
مانی م , mani..m3
شنبه 13 مرداد ، 04:33
هرمز ناجی تگزاس
در خبرهای هفته گذشته پی‌در‌پی تأکید شد که ایالت تگزاس آمریکا با رسیدن به تولید ۵/۶ میلیون بشکه در روز، از کشورهای عراق، ایران و کانادا در تولید نفت پیشی‌گرفت و رتبه سوم جهان را از آن خود کرد.
ادامه
بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a
این روزها که در صحنه سیاست و اقتصاد ایران، گونه ای از بحران به وجود آمده، سپاهی ها همچنان میکروفون به دست گرفته اند و از هر فرصتی برای تاثیرگذاری بر روندهای موجود، استفاده می کنند. انتشار متن نامه هشدارآمیز و نصیحت گونه سرلشکر جعفری فرمانده سپاه پاسداران خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور، آن هم با عنوان عجیب و تعارف آمیز «دلنوشته»، یک بار دیگر نشان داد که تحلیل نوع رابطه و تعامل، یا تنش بین دولتی ها و نظامی ها، از مهم ترین و سخت ترین ابعاد تحلیل تابلوی سیاسی ایران است. او نامه ای هم به دونالد ترامپ نوشت و شواهد نشان داد که از سوی «بیت»، مجوزهای جدیدی برای اعمال فشار دارد.

جعفری خطاب به روحانی نوشته است:« حمایت‌های بی نظیر و گسترده دلسوزان انقلاب در هفته اخیر از جنابعالی، نباید مانع اقدامات انقلابی شما در کنترل قیمت ها و جلوگیری از افزایش سرسام آور قیمت ارز و سکه، در شرایط جنگ اقتصادی با دشمنان بشود.» در ادامه این متن آمده است: «چرا با آن قهر و غضبی که در شما سراغ داریم و در رقابت های انتخاباتی یا با مخالفین خود بعضا به کار می‌بردید، با نارسایی ‌و سوء مدیریت های بخش اقتصادی دولت برخورد نمی‌کنید!؟» فرمانده کل سپاه همچنین می‌افزاید: «اتخاذ تصمیمات مهم در شرایط سخت امروز کشور برای مقابله با فشارهای اقتصادی دشمنان نیاز به عزم و اراده‌ای انقلابی و قاطعیت در برخورد با کم تحرکی و ضعف برخی مدیران دارد تا مردم به مدیریت همراه با تدبیر دولت شما امیدوار شوند.»

جعفری همچنین نامهای به رییس جمهور آمریکا نوشته و در آن گفته است:« شما این آرزو را به گور خواهید برد که مقامات جمهوری اسلامی ایران از شما درخواست ملاقات کنند یا اجازه ملاقات با شما را از ملتشان دریافت نمایند. هرگز چنین روزی را نخواهید دید. همچنان در کاخ سیاهتان بنشینید و در توهم ملاقات با مقامات ایرانی بمانید، و بدانید این یک آرزویی است که تا پایان دوران ریاست جمهوری‌تان با شما همراه خواهد ماند و حتی رؤسای جمهوری بعدی آمریکا هم آن را نخواهند دید.»

همزمانی نامه تند جعفری با ابراز تمایل ترامپ به مذاکره با ایران و سفر وزیر امور خارجه عمان به آمریکا به عنوان واسطه قدیمی ایران، این ظن را تقویت می کند که نگرانی هایی در مورد احتمال مذاکره دولت ایران با آمریکات در میان است،
و سپاه از این موضوع ناراضیست.

زیتون | Zeitoons@
ادامه
کامنت بنویسید...
مانی م , mani..m3
چهارشنبه 17 مرداد ، 01:48
اره چون تاریخ مصرف سردار وحید چند ماهیست تموم شده و ....
ادامه
بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a
سه شنبه 16 مرداد ، 20:32
بله عکس تزئینیه
ادامه
مانی م , mani..m3
شنبه 13 مرداد ، 15:39
عکس برا قبلیه؟؟
چون دیگه از سردار وحید خیلی وقته خبری نیستا!!.
ادامه