آتا ترکان , mogholia

آتا ترکان

 از دشمنانمان مچکریم که ملت تورک را هوشیار تر میکنند.               www.cloob.com/uyghuristan
آتا ترکان , mogholia

آتا ترکان

مطالب تصاویر 119دوستان 200
cloobid
mogholia
، 8 ماه و 7 روز
مرد 18 ساله مجرد
ديپلم دبيرستان ، /مغولان فاتح و کبیر

دوستان

 • آیــهـــان آذربایجانلی , hosendostdar
 • محمد بهروزی , moha7777
 • مجتبی , mojtaba_bageri
 • تورک اوغلی , hasan1380
 • انا المهدی , mazi_zafari
 • حاج حسین نصر الله   , hg6990
 • محمدرضا سلطانی , msoltani1409
 • حسین فانی , bauhaus
 • فرهاد سلطانی , fa5_ha5
 • هـــــــــانـــــــی , ice.ice
 • تورک تاش وطن پرست , torktash
 • یاشار داودی تبریزی , yashar2180
 •  , kafaaji
 • دومان علی پور , dumanalipur
 • رضا یاری , rezaoyari
 • تورک اوغلان , saeid_amirshokri
 • میلاد تورک اوغلی , h1370115
 • حمید رستگار , hamid_tanhast
 • امیر علی , sad2016
 • 200 نفر

  morebox img

آلبوم تصاویر

119 تصویر ...

morebox img

رسانه ها

 • جنبش تورک , turkia
 • مغولان کبیر , Millety_TURK
 • هزاره و اوزبیک , Hazaraanduzbek
 • اسلام , I.S.L.A.M
  معاوناسلام
 • کلوب دات کام , recreation
 • 196 رسانه

  morebox img


تبلیغات

آتا ترکان , mogholia
نبرد موهاچ

نبرد موهاچ از جنگ‌های امپراتوری عثمانی علیه ممالک اروپایی بود که در سال ۱۵۲۶ میلادی .در این نبرد ارتش عثمانی در زمان زمامداری سلطان سلیمان اول در برابر پادشاهی مجارستان. پادشاهی بوهمیا. امپراتوری مقدس روم .پادشاهی کروواسی. که علیه عثمانی متحد شده بودند درگرفت و امپراتوری قدرتمند عثمانی هر چهار تا امپراتوری مسیحی را درهم کوبید و شکست داد.
ادامه
99
آتا ترکان , mogholia
ادامه
آتا ترکان , mogholia

پس از انقلاب عده ای از گروهک های کرد قاچاقچی و قاتل که خود را مثلا حزب گذاشته بود تا به بهانه آن به کارهای خود مشروعیت ببخشند با استفاده از فرصت ایجاد شده ناشی که شاید عمدی باشد از خلا قدرت چند ماهه ،در صدد ضربه زدن به آذربایجان آمدند تا به اصطلاح یک کشور خیالی برای خود درست کنند.ولو اینکه در این راه خود دهها هزار مردم بیگناه ریخته شود.از جمله این گروهها حزب دموکرات کردستان بود که سالها با فعالیتهای جنگطلبانه بنیانگذار آشوب در غرب کشور بود.از جمله تحرکاتی که توسط این حزب در همان اوان پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد فاجعه نسل کشی سولدوز در 31 فروردین 1358 بود که مختصری از این فاجعه خونبار در سطور پایین گنجانده شده است:

حزب دموکرات کردها که اساسا حزبی مارکسیستی و لنینیستی بود، پس از انقلاب ۱۳۵۷ بعنوان حزب سوسیال دموکرات با سیاستهای شدیدا ملی گرایانه و روشی مسلحانه به رهبری “دکتر عبدالرحمان قاسملو” وارد صحنه شد. در این هنگام حزب زحمتکشان کردها (کومله) نیز با افکار چپی و مائوئیستی که البته از ضعف ایدئولوژیک رنج میبرد و خود را پیشاهنگ پرولتاریای کردها می دانست، با خط مشی مسلحانه وارد جریانات سیاسی منطقه گردید. زمانیکه تنها ۸ روز از عمر انقلاب ۱۳۵۷ گذشته بود، در ۳۰ بهمن ۱۳۵۷ اکراد پادگان مهاباد را غارت کردند.

پس از جریانات پادگان مهاباد و درست یکماه پس از انقلاب ۱۳۵۷، قاسملو خواست و اهداف دموکرات را چنین بیان میکند: (خلق کرد فقط خودمختاری میخواهد.) هرچند سخن وی مسلما شامل همه مردم کرد نمی شد، اما مساله مهم اینست که او در اینجا از خلق کرد صحبت می کند ولی بعدا این خود مختاری طلبی را که اصولا باید از حاکمیت طلب نماید با ریختن خون مردم بیگناه و مظلوم تورک شهرهای سولدوز (نقده)، خانا و … و تلاش جهت ضمیمه نمودن مناطق ترک نشین به جغرافیای تخیلی خویش دنبال می نماید و منطقه را با چالشی عظیم و خطرناک مواجه می سازد.

قابل ذکر است در آن مقطع زمانی علاوه بر قاسملو که رهبر ملی بخشی از دموکراتهای بود، شیخ عزالدین حسینی (امام جمعه وقت مهاباد) نیز رهبری مذهبی اکراد را در اختیار داشت که با هماهنگی همدیگر فتیله های جنگ قومی – مذهبی در منطقه را روشن نموده بودند و علنا ادعاهای ارضی خود بر نواحی غرب آذربایجان را اعلام میداشتند و کینه هایی ایندو ملت را فزونتر میکردند.

پس از اینکه اکراد پادگان مهاباد را خلع سلاح نمودند و پس از سازماندهی، با لشکری کاملا مسلح که تعدادشان بیست هزار تن یا حتی بیشتر عنوان شده، جهت برگزاری میتینگ حزبی راه نقده را در پیش گرفتند! سولدوز (نقده)ایی که تنها ۱۲ درصد آنرا کردها تشکیل میدادند.شهید دکتر چمران در کتاب کردستان خود علت برگزاری این میتینگ در سولدوز را اینگونه بیان میدارد:

"احزاب چپ در تاریخ فروردین ۱۳۵۸ نیروهای مسلح خود را به نقده می برند، شهری که از بیست هزار نفر جمعیت آن، تقریباً ۱۵ هزار نفر تورک زبانند، و معلوم است که از قدیم بین کرد و تورک حساسیت وجود دارد. در وسط این شهر تورک نشین، بیست هزار کرد از نقاط مختلف جمع شده و دست به تظاهرات می زنند که ده هزار نفر آنها مسلح بودند. چه کسی میتواند چنین عملی ر ا توجیه کند؟ راستی چه دلیلی داشت که احزاب در نقده تورک زبان، زور و بازو نشان دهند و همه قدرت نظامی خود را در آنجا تجهیز کنند؟ جواب برای ما روشن است و آن اینکه می خواستند مسلحانه بر نقده نیز مسلط شوند

زیرا نقده دروازه آذربایجان است و برای وصول به اُشنویه و جلدیان و پیرانشهر (خانا) حیاتی است و برای نفوذ به آذربایجان سیطره بر نقده ضروری بود، لذا مسلحانه وارد نقده شدند و قدرت نمایی کردند، می خواستند هر نفس کشی ر ا خفه کنند و خلاصه نقده ر ا مثل شهرهای دیگر زیر سلطه خود درآورند"

در جریان ورود اکراد مسلح به سولدوز (نقده)، تورکها که به نیات پلید و روحیات طمع کارانه اکراد افراطی آگاه بودند جهت جلوگیری از ایجاد حساسیت و تنش و خونریزی سعی در متقاعد ساختن سران حزب جهت برگزاری میتینگ در نقطه ایی دیگر می نمایند.اما این اقدام مردم شهر بی فایده بود و حتی “قاسملو” و “ملا صلاح” (روحانی وقت اکراد سولدوز) در تماس با ریش سفیدان شهر، تخلیه و تسلیم شهر را خواستار می شوند! که البته با پاسخهای قاطع و شجاعانه ریش سفیدان شهر مواجه می شوند. به هر روی کردها وارد سولدوز (نقده) شده و در استادیوم ورزشی شهر جمع میگردند. در این هنگام با شلیک گلوله ایی، کردهای تا دندان مسلح به خیابانهای شهر ریخته و شروع به شلیک بطرف مردم بیگناه تورک و کشتار آنان مینمایند. مردم بی دفاع ولی غیرتمند و جسور سولدوز (نقده) بجای فرار و تسلیم شهر به لشکر یاغیان دموکرات کرد، با معدود اسلحه هایی که در اختیار داشتند از خود و خانواده و ناموس شخصی و ملی شان و وطن خود دفاع می کنند.

پس از ۳ روز از شروع جنگ و کشته شدن اهالی بی دفاع سولدوز، “حجت الاسلام حسنی” (امام جمعه وقت اورمیه) نزد سرهنگ ظهیرنژاد رفته و با گرفتن دو نفربر و هزار قبضه سلاح , آماده رفتن به سولدوز شد و با صدور اطلاعیه ای , از مردم برای آزادسازی سولدوز استمداد نمود. با ملحق شدن مردم به مسلحین آقای حسنی , وی با نیرویی بالغ بر شش صد نفر , سحرگاهان به سوی سولدوز حرکت نمود و در ساعت 11 شب به روستایی در کنار سولدوز رسید .

سولدوز در سکوتی مرگ بار فرو رفته بود و مردم به کمرکش کوه ها پناه برده بودند. آقای حسنی به اتفاق یارانش در دل شب از پل دروازه شمالی سولدوز وارد شهر شد و در نخستین اقدام , به نصیحت مهاجمان پرداخت و با بلندگویی خطاب به آنها گفت : « شما مسلمانید! چرا می جنگید چرا خون ریزی می کنید بیایید با هم صحبت کنیم و مسائلمان را حل نماییم » .
دمکرات ها با اتمام سخنان آقای حسنی , شروع به تیراندازی نمودند و بدین وسیله درگیری آغاز شد. نیروهای آقای حسنی , به سرعت آرایش گرفته و به مقابله پرداختند. آقای حسنی در پشت مسلسل نفربری نشسته و تروریست ها را زیر رگبار مسلسل خود گرفت . نبرد با شدت ادامه داشت و لوله مسلسل از فرط شلیک چون آهن گداخته سرخ شده بود. در همین هنگام صدای جان خراش تعدادی زن به گوش می رسید. حسنی و مسلحین وی به دنبال شیون و التماس زنان بودند، آقای حسنی هر چه بیش تر جلو رفت , صدای « یاحسین , یا حسین » طنین اندازتر شد تا به حیاط بزرگی که شیرزنان تورک سولدوزی در آن جا به اسارت دشمن در آمده بودند.

درگیری خونینی با گروگانگیران و متجاوزین نوامیس مردم که همگی به گروه تروریستی دمکرات بودند، آغاز شد و سرانجام تروریست ها مجبور به عقب نشینی شدند و بدین وسیله زنجیر اسارت زنان شیردل شهر سولدوزی , دریده شد. با رهایی زنان به اسارت در آمده , آقای حسنی راهی ستاد عملیات مهاجمان شد و با همراهی رزمندگان دیگر , محور فرماندهی گروه تروریستی حزب تروریستی دمکرات را تصرف کرد و بدین وسیله جنگ را از درون شهر به بیرون شهر کشاند و پس از ساعت ها درگیری , موفق شد , مهاجمان را مجبور به عقب نشینی گسترده کند. با عقب نشینی دشمن , جست و جوی خانه به خانه آغاز شد و بدین صورت جنگ سولدوز با شکست کامل دمکرات ها به پایان رسید.
فردای پیروزی , مردمی که به آقای حسنی دسترسی نداشتند , نفربر او را زیر آماج بوسه های خود قرار دادند و بدین وسیله عشق و محبت جوشان خود را نثار جوانمردان آذربایجانی کردند.

دمکرات ها در نقده جنایات بسیاری مرتکب شدند. بدن های بی سر جوانان و سرهای مادران و فرزندانی که با سیخ به طور بالعکس بر بدن های یکدیگر دوخته شده بود و شهدایی که بالغ بر دویست نفر می شدند , تنها بخش کوچکی از جنایات گروه تروریستی دمکرات ها در شهر سولدوز به شمار می روند.

شهدا به کمک مردم و نیروهای آقای حسنی به خاک سپرده شدند و امنیت دوباره به شهر مظلوم سولدوز باز گشت . آقای حسنی پیش از بازگشت به ارومیه , در دو منطقه استراتژیک شهر , کمیته هایی برای حفاظت از شهر ایجاد کرد و بیست نفر از جوانمردان( به داوطلبین آذربایجانی جوانمرد می گفتند) خود را به همراه تعداد زیادی از آذربایجانی ها و مقدار معتنابهی مهمات در آن جا گماشت . مردم به میمنت تاسیس کمیته ها , قربانی کردند و آقای حسنی به اتفاق یارانش با بدرقه مردم شهر , نقده را به سوی ارومیه ترک کرد.

در خصوص جنایات اسفناک دموکراتها در آن یک هفته “حسنی” میگوید: (فردای آنروز ظهر بود که من از دو خانه دیدن کردم که در یکی از آنها یازده نفر را سر بریده بودند که از دیدن آنها خیلی نارحت شدم. مثلا (کردها) سر دخترک ۳ ساله ایی را بریده بودند و با سه سیخ به سینه مادر ۲۳ ساله اش چسبانده بودند. پیرمرد و پیرزن هم بین آنها بود. ۲۲ نفر دیگر را هم در جایی دیگر با طناب اعدام کرده بودند. در خانه ایی دیگر جوانی را با تبر قطعه – قطعه کرده بودند. عاملین این جنایتها کسانی بودند که ادعای دموکرات بودن داشتند.

بهر حال اکراد دموکرات افراطی اینبار نیز اشتباه بزرگی را مرتکب شدند. آنان با قتل عام و کشتار مردم بی دفاع تفکرات و ایده های شوم خود را بیش از پیش نمایانتر ساختند.

منابع:

1-کردستان، شهید چمران، چاپ هفتم، انتشارات فرهنگ اسلامی

2-تحولات قومی در ایران،دکتر مجتبی مقصودی، چاپ اول

3-ئاله کوک(برگ سبز)،غنی بلوریان،نشر رسا

4-منابع اینترنتی
ادامه
آتا ترکان , mogholia
وزارت خارجه ترکیه در بیانیه شدیدالحنی آتش زدن پرچم این کشور در مرکز اصلی شهر ایروان را محکوم نمود.
ادامه
آتا ترکان , mogholia
شهرداری سویوق بولاق در آذربایجان غربی (مهاباد) با نصب بنر در سطح شهر تركان افشار را کورد معرفی كرد. ترکهای افشار یکی از طایفه های 24 گانه ترک های اوغوز می باشند.
ادامه