یوسف  , mardasmani

یوسف

    دانی چرا در سیر خود برخویش می لرزد قلم.....ترسد که ظلمی را زند در حق مظلومی رقم
یوسف  , mardasmani

یوسف

مطالب
cloobid
mardasmani
، 5 سال و 9 روز
مرد 36 ساله مجرد
فوق ليسانس ، قشم

رسانه ها

 • قشم ایسلند , qeshmislandclub
 • عاشقان امهات المؤمنین , ommahatolmomenin
 • دانشجویان هرمزگانی , bndstudents
 • هرمزگانی ها , hormozganiha
 • مروارید نگین خلیج همیشه فارس , khligfars
 • 499 رسانه

  morebox img


تبلیغات

یوسف  , mardasmani
به دقایق بامداد بنگر آنگاه که سپیده سر بزند ، تا جامه آفتاب طلایی بر قامت زمین خاکستری بپوشاند، به وقت دیگر هوای دلپذیر از راه هم برسد ،از آسمان نم نم باران ببارد ، چه لطیف است قصه ی نسیم صبحگاهان ،از خانه همسایه، ترانه بانگ خروسان بگوش میرسد، جام بلورین زلال سپیده ،عجب حکایتی ناب دارد و چون نگاری ازپشت دیواری بلند با جامه ی زرین نمایان میشود .افق های روشن تمام کرانه های خاموش فرا میگیرد ، چه میشود در لابه لای انبوه درختان قشنگ با پوششی از جوانه های سرسبز ، بره آهوی کوچکی هم باشد که پا به پای مادرش بازی کند ، سوی آسمان خیال باید در نهایت سادگی و کودکانه اندیشید، از آنجا بخاطر خواهم آورد آن لحظه ای که باد به شدت میوزید و ریسمان نازک بادبادکم را پاره کرد و به میان خشونت طوفان ، بادبادکم از آسمان سوی زمین حیران می چرخید تا به دست شاخه ی خار درختی گرفتارشد ، یادمه انروز صدای غرش موج دریا که به پهلوی ساحل با نهیب می کوبید و صدای ناله آن تا به کلبه ی مرد صیاد می رسید ، کنون به خلوت کوچه های غمگین خاطرات من ، خیلی حرف برای گفتن باقیست لیکن مجال گفتن برای من مقدور نیست و منتظر شب بارانیم .
ادامه
99
یوسف  , mardasmani
نحوه ی خواندن نماز آیات
ماه گرفتگی
(خسوف و کسوف) را به طورکامل شرح دهید.

الحمدلله،

وقتی ماه یا خورشید گرفتگی شد مستحب است کسی بانگ دهد و بگوید : (الصلاة جامعة) «نماز برپاست».

از عبدالله بن عمر روایت است : (لما کسفت الشمس علی عهد رسول اللهصلی الله علیه وسلم نودی : إن الصلاة جامعة) «وقتی خورشید گرفتگی در زمان پیامبرصلی الله علیه وسلم روی دادندا داده شد که : إن الصلاة جامعة». متفق علیه

هنگامیکه مردم در مسجد جمع شدند، امام باید دو رکعت را به صورتی که در این حدیث آمده بخواند :

از عایشه روایت است : (خسفت الشمس فی حیاة النبیصلی الله علیه وسلم ، فخرج إلی المسجد فصل الناس وراءه فکبر، فاقترأرسولصلی الله علیه وسلم قراءة طویلة، ثم کبر، فرکع رکوعا طویلا، ثم قال : سمع الله لمن حمده، فقام و لم یسجد، و قرأ قراءة طویلة، هی أدنی من القراءة الأولی، ثم کبر و رکع رکوعا طویلا، و هو أدنی من الرکوع الأول، ثم قال سمع الله لمن حمده، ربنا و لک الحمد ثم سجد، ثم قال فی الرکعة الآخرة مثل ذلک، فاستکمل أربع رکعات فی أربع سجدات وانجلت الشمس قبل أن ینصرف) «در زمان پیامبرصلی الله علیه وسلم خورشیدگرفتگی روی داد، و پیامبرصلی الله علیه وسلم به مسجد رفت، و مردم پشت سر او صف بستند؛ سپس پیامبرصلی الله علیه وسلم الله اکبر گفت و قرائتی طولانی خواند؛ سپس با گفتن الله أکبر به رکوع رفت و رکوع را طولانی نمود، سپس سمع الله لمن حمده گفت و ایستاد به سجده نرفت، بلکه قرائتی طولانی که از قرائت اول کوتاهتر بود، خواند؛ سپس الله أکبرگفت و رکوعی طولانی نمود که از رکوع اول کمتر بود سپس فرمود : سمع الله لمن حمده ربنا و لک الحمد، سپس به سجده رفت و رکعت دوم را مثل رکعت اول خواند، تا اینکه چهار رکوع را با چهار سجده(در دو رکعت) کامل کرد و قبل از آنکه سلام دهد خورشید، نمایان شد». متفق علیه

خواندن خطبه بعد از نماز کسوف :

سنت است امام بعد از خواندن نماز کسوف برای مردم خطبه بخواند و آنها را وعظ و ارشاد و تذکر دهد و آنها را به عمل صالح تشویق نماید : ازعایشه روایت است که پیامبرصلی الله علیه وسلم روزی که خورشید گرفته شد نماز خواند ... سپس (عایشه) چگونگی نماز را ذکر کرد و گفت : بعد از آن (پیامبرصلی الله علیه وسلم ) سلام داد در حالی که خورشید نمایان شده بود؛ سپس برای مردم خطبه خواند و درباره خورشید و ماه گرفتگی فرمود : (إنهما آیتان من آیات الله، لایخسفان لموت أحد ولالحیاته، فإذا رأیتموهما فافرعوا إلی الصلاة) «آن دو (خورشید و ماه) از آیات و نشانه‌های خداهستند و به خاطر مرگ و تولد هیچ کس گرفته نمی‌شوند؛ پس وقتی که (گرفتن) آنها را دیدید به خواندن نماز پناه آورید». متفق علیه

از اسماء روایت است : (لقد أمر النبیصلی الله علیه وسلم بالعتاقة فی کسوف الشمس) «پیامبرصلی الله علیه وسلم هنگام خورشید گرفتگی به آزاد کردن برده دستور داد». بخاری

از ابوموسی روایت است : خورشید گرفته شد، پیامبرصلی الله علیه وسلم به حالت ترس بلند شد، بیم آن داشت که قیامت برپا شود؛ پس به مسجد آمد و نمازی را با طولانی‌ترین قیام و رکوع و سجود خواند بطوریکه هیچوقت او را در چنین حالتی ندیده بودم و فرمود : (هذه الآیات التی یرسل الله لاتکون لموت أحد ولالحیاته ولکن یخوف الله بها عباده فإذا رأیتم شیئا من ذلک فافزعوا الی ذکره و دعائه و استغفاره) «این نشانه‌هایی که خدابر بندگانش می‌فرستد به مناسبت مرگ با تولد هیچ کس روی نمی‌دهند بلکه خداوند با آنها برای بندگانش می‌فرستد به مناسب مرگ با تولد هیچ کس روی نمی‌دهند بلکه خداوند با آنها بندگان خود را می‌ترساند. پس هرگاه چیزی از آنها را مشاهده کردید به ذکر و دعا و استغفار متوسل شوید». متفق علیه

ظاهر این فرموده پیامبرصلی الله علیه وسلم (فافزعوا – بشتابید) الخ وجوب را می‌رساند؛ بنابراین نماز کسوف فرض کفایی است همچنانکه ابوعرانه در صحیح‌اش (398/2) تحت عنوان «بیان وجوب صلاة الکسوف» ذکر کرده و سپس بعضی از احادیث صحیح در مورد امر به نماز کسوف را آورده است. قول به وجوب این نماز از ظاهر کلام ابن خزیمه در صحیحش (38/2) نیز فهمیده می‌شود که می‌گوید :

(باب الأمر بالصلاة عند کسوف الشمس و القمر) وی همچنین بعضی از احادیث را درباره امر به نماز کسوف آورده است.

حافظ (ابن حجر) در فتح الباری (527/2) می‌گوید :

جمهور علما معتقدند که نماز کسوف سنت موکده است ولی ابوعوانه در صحیح‌اش به وجوب آن تصریح کرده است و این نظریه را از کسی دیگر ندیده‌ام مگر آنچه که از مالک نقل شده که حکم آرا مانند حکم جمعه دانسته است و «زین بن منیر» وجوب آن را از ابوحنیفه نقل کرده است. همچنین بعضی از مصنفان حنفی مذهب گفته‌اند که نماز کسوف واجب است».( تمام المنة (261)، با اندکی تغییر)

والله اعلم
وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین
سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت
ادامه
یوسف  , mardasmani
جالبه لطفا بخونید ...

بهشت كجاست؟؟؟
بالای هفت آسمان و جدا از هفت آسمان.چون آسمان روز قیامت از بین میرود اما بهشت جاویدان است و سقف بهشت عرش پرودگار است.
@Arameshelahi9
____________________________
جهنم كجاست؟؟؟
مركز آن طبقه هفتم زمین است،در جایی به نام سجین.جهنم كنار بهشت نیست كه بعضی ها میپندارند.
زمینی كه بر روی آن زندكی میكنیم زمین اول است و شش زمین دیگر وجود دارد كه زیر زمینی است كه بر روی آن زندگی میكنیم.
__________________________
سدره المنتهی :
درختی بزرك و سترگ كه ریشه های آن در آسمان ششم است و به آسمان هفتم نیز ادامه دارد.برگ هایی همانند گوش فیل.
این درخت بیرون از بهشت واقع شده كه پیامبر(ص) جبرئیل را در كنار این درخت به صورت حقیقی و و واقعی رویت كرد.بار قبل هم جبرئیل را در مكه در مكانی به نام اجیاد دیده بود.
___________________________
حورالعین :
زنان مومنان در بهشت ،نه از انسان نه از ملا ئکه و نه از جن..اگر یكی از این زن ها به زمین دنیا نگاه كند، مابین مشرق و مغرب را روشن میكند.
___________________________
الولدان المخلدون :
خدمتكاران اهل بهشت،نه انس نه جن و نه ملائک،پایین ترین درجه اهل بهشت ده هزار تعداد از این خدمتكاران را دارند.
____________________________
اعراف :
دیوار بلندی است برای مسلمانانی كه خوبی و بدی شان مساوی است،مدتی در كنار آن دیوار میخورند و می آشامند و سپس وارد بهشت میشوند.
____________________________
مدت زمان روز قیامت :
پنجاه هزار سال... ملائکه و روح در روزی كه مقدار آن پنجاه هزار سال است عروج می یابند..روز قیامت پنجاه جایگاه است و هر جایگاهی هزار سال.
عایشه در این مورد از پیامبر پرسید روزی كه زمین و آسمان ها تغییر میكند ما كجاییم؟؟؟
فرمودند: بر روی پل صراط..هنگام عبور از این پل صراط سه جایگاه بهشت،جهنم و پل صراط وجود دارد.
همچنین فرمودند اولین نفراتی كه از این پل رد میشوند من و امتم است.
@Arameshelahi9
__________________________
پل صراط :
دو جایگاه بهشت و جهنم دارد كه برای رسیدن به بهشت باید از مسیر جهنم عبور كرد.
پل صراط بالا و به طول جهنم واقع شده كه اگر با موفقیت تا انتهای این پل را پیمودی در بهشت را رو به روی خود میبینی كه پیامبر به استقبال بهشتیان ایستاده.
____________________________
خصوصیات پل صراط :
باریك تر از مو-برنده تر از شمشیر-بسیار تاریك-زیر آن جهنمی تیره و تار كه از عصبانیت در حال انفجار است.
تمامی گناهانت بر روی پشتت حمل میكنی و اگر زیاد گناهكار باشی عبورت را آهسته میكند.اما اگر كوله بار گناهت اندك باشی در یك چشم به هم زدن عبور خواهی كرد.
پل صراط چنگك هایی دارد كه زیر پاهات را زخمی میكند كه این كفاره گناهان و كلمات و نظرات گناه آلود است.شنیدن فریادهای بلند كسانی كه پاهایشان میلغزند و به قعر جهنم سقوط میكنند.
رسول الله انتهای پل در كنار در بهشت ایستاده اند تو را در حالی كه بر روی پل شروع به راه رفتن میكنی میبیند و برایت دعا میكند و میگوید ای خدا نجاتش بده.این بنده مردمانی را كه به قعر جهنم می افتند و كسانی كه نجات میابند و اهمیت نمیدهد.بنده والدین خود را میبیند اما توجهی نمیكند.در آن لحظه آنچه كه برایش مهم است فقط و فقط نجات خودش است.
بر فتنه های دنیوی صبر كنید كه سراب است.تلاش كنیم و به همدیگر یاری برسانیم تا در بهشتی كه پهنای آن به اندازه آسمان ها و زمین است همدیگر را ملاقات كنیم.فراموش نكنیم هم اكنون این مطلب،صدقه ای است جاری قرار دهیم.بار خدایا ما را از عبوركنندگان از پل صراط قرار بفرما..

بعد از این همه مطلب،آیا كسی ارزش آن را دارد كه به خاطرش كینه به دل كنی و اعمالت را تباه كنی..مخلوق را به خالق بسپار.
از خود بپرس چند سال از زندگی ام را گذرانده ام و چند صباحی از زندگی ام باقی است؟ آیا تضمینی هست كه لحظه ای بعد زنده باشم؟
___
_______________________

بارخدایا،این مطلب را صدقه ای جاری از من،پدر و مادرم و تمامی مسلمانان قرار بده.
چرا میّت اگر به دنیا برمی گشت می خواهد صدقه بدهد؟؟؟

همانطور که الله تعالی می فرماید:
"سوره منافقین"

(رب لولا اخرتنی الی اجل قریب فاصدق واکن من الصالحین)

ترجمه:پروردگارا چرا مرگ مرابه تاخیر نینداختی تادرراه خداصدقه دهم و ازصالحان باشم.

ونگفت : بدنیا بازگردم تا نمازبخوانم یاروزه بگیرم بابه عمره بروم!!!

علماء می گویند ؛میت صدقه راانتخاب می کندچون اثربزرگی بعد ازمرگش می بیند.

پس زیادصدقه دهید چون فردمؤمن روز قیامت زیرسایه صدقه اش می باشد،
و همچنین از طرف مردگانتان نیز صدقه دهید چون آنها آرزو می کنند به دنیا برگردند وصدقه دهند وعمل صالحی انجام دهنداین آرزوی آنها رابراورده کنیدوفرزندانتان رانیز براین کارعادت دهیدتا صدقه بدهند.
ن
بهترین صدقه ای که الان انجام می دهی اینست که این پیام رابه نیت صدقه به دیگران نیزارسال کنی.
هدیه
ادامه