بهرام چوبین , alimorad5319

بهرام چوبین

بهرام چوبین , alimorad5319

بهرام چوبین

مطالب
cloobid
alimorad5319
، 5 سال و 10 ماه و 16 روز
مرد 59 ساله مجرد
فوق ليسانس ،


تبلیغات

بهرام چوبین , alimorad5319
رمز موفقیت ...

ادامه
99
بهرام چوبین , alimorad5319
ادامه
بهرام چوبین , alimorad5319
سخن حکیمانه پشت موتورسیکلت

خخخخخ

ادامه
بهرام چوبین , alimorad5319
┘◄ برای مشاهده ادامه مطلب روی لینک زیر [ ▼ ] کلیک کنید
ادامه
بهرام چوبین , alimorad5319
یکی از القاب حضرت فاطمه (علیها السلام) لقب «صدّیقه» است. این واژه که صیغه مبالغه است، به معنای بسیار راستگو می‌باشد.[۱] در قرآن کریم از حضرت ابراهیم و ادریس (علیهما السلام) و حضرت مریم (علیها السلام) با لقب «صدّیق» و «صدّیقه» یاد شده است.
«وَ اذْكُرْ فِی الْكِتابِ إِبْراهیمَ إِنَّهُ كانَ صِدِّیقاً نَبِیًّا [مریم/۴۱] و در این كتاب، [سرگذشتِ‏] ابراهیم را یاد كن، به راستى او بسیار راستگو و پیامبر بود».
«وَ اذْكُرْ فِی الْكِتابِ إِدْریسَ إِنَّهُ كانَ صِدِّیقاً نَبِیًّا [مریم/۵۶] و در این كتاب، [سرگذشتِ‏] ادریس را یاد كن، كه او بسیار راستگو و پیامبر بود».
«مَا الْمَسیحُ ابْنُ مَرْیَمَ إِلاَّ رَسُولٌ قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلِهِ الرُّسُلُ وَ أُمُّهُ صِدِّیقَة...[مائده/۷۵] مسیح، فرزند مریم جز فرستاده‏اى [از سوى خدا] نیست كه پیش از او هم فرستادگانى گذشته‏اند. و مادرش زن بسیار راستگویی بود...».
بنابر قرآن کریم، صدّیقان یکی از چهار گروهی هستند که از نعمت ویژه الهی برخوردارند. «وَ مَنْ یُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ مِنَ النَّبِیِّینَ وَ الصِّدِّیقینَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحینَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفیقا [نساء/۶۹] و كسانى كه از خدا و پیامبر اطاعت كنند، در زمره كسانى از پیامبران و صدّیقان و شهیدان و شایستگان خواهند بود كه خدا به آنان نعمت [ایمان، اخلاق و عمل صالح‏] داده و اینان نیكو رفیقانى هستند».
کاربرد این واژه برای انبیاء و اولیای خاص الهی، حکایت از نوعی فضیلت بسیار بزرگ و ارزش خاص مقام «صدّیق» پیش حق‌ تعالی دارد.
در روایات بسیاری از حضرت زهرا (علیها السلام) با این لقب یاد شده است. از جمله در حدیثی امام موسی بن جعفر (علیه السلام) می‌فرمایند: «إِنَّ فَاطِمَةَ (علیها السلام) صِدِّیقَةٌ شَهِیدَة... [۲] به درستی که فاطمه (علیها السلام) صدیقه شهیده است».
ملقب شدن حضرت، به این لقب بدان جهت بود که فاطمه زهرا (علیها السلام) در تمام این مدت عمر کوتاهشان، صداقت در گفتار، رفتار، عمل و اندیشه را در حد اعلا واجد بودند و با تمام وجود در مسیر حق و بندگی گام بر می‌داشتند.
مقام معظم رهبری در مقام صدیّقه بودن حضرت زهرا (علیها السلام) می‌فرمایند: «صدّیق کسی است که آن‌ چه را می‌اندیشد و می‌گوید، صادقانه در عمل آن را نشان دهد. هر چه این صدق بیشتر باشد، ارزش انسان بیشتر است؛ می‌شود صدّیق... این بزرگوار صدّیقه کبری است؛ یعنی برترین زن صدیق. این صدیق بودن به بندگی خداست. اگر بندگی خدا نمی‌کرد، صدّیقه‌ کبری نمی‌شد. اساس، بندگی خداست».[۳]
همین امر است که باعث می‌گردد عصمت آن حضرت رقم بخورد. چنان‌چه مرحوم علامه مجلسی «صدّیقه» را به «معصومه» معنا کرده است.[۴]
بنابراین مقام «صدّیقه» بودن حضرت، مقام معنوی بسیار والایی است که در اثر عبودیت و بندگی مطلق باری تعالی نصیبش گردید.
....................................................
پی‌نوشت:
[۱] .ابن منظور، محمد بن مکرم (م.۷۱۱ق.)، لسان العرب، ج۱۰، ص۱۹۴، دار الفكر للطباعة و النشر و التوزیع- دار صادر، بیروت‏۱۴۱۴ ق‏.
[۲] .كافی(ط- دار الحدیث)، كلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق‏، ج۲، ص۴۸۹، دار الحدیث‏، قم‏، ق۱۴۲۹.
[۳] .دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه‌ای.
[۴] .مجلسی، محمد باقر، جلاء العیون، ص۱۶۲، انتشارات سرور، قم، ۱۳۷۶ق.
ادامه