فرشاد شکیبا , 559

فرشاد شکیبا

 دلتنگی های آدمی را ، باد ترانه ای می خواند رویاهایش را آسمان پر ستاره نادیده می گیرد و هر دانه ی برفی به اشکی نریخته می ماند...
فرشاد شکیبا , 559

فرشاد شکیبا

مطالب تصاویر 120دوستان 221
cloobid
559
، 7 سال و 7 ماه و 2 روز
مرد 37 ساله مجرد
فوق ليسانس ،

دوستان

 • گرگ کش , torcham
 • احسان بابایی , 111111222
 • عاشق حضرت زهرا , neda0_spk
 • ایدی تبادل بچه های امروزی , mmorgan2
 • چگن , naoozi
 • گدای خانه زهرا زهرا , hasti_amir
 • رضایی , shami57
 • سامان , piruz66
 • رضا ماساژور , bmme
 • کاوه , red_flower890
 • سورنا , fadat00
 • منصوره مرگان ازغدی , mmorgan1
 • ف ص , m51a27
 • باشگاه خبرنگاران جوان , geniuser
 • رضوان , hosin25raha
 • علیرضا ،  جان فدای اسلام ، ایران ، رهبر , alirezas25
 • رِوایتگر رٰاوی فَتح , meisam063
 • میثم  , meisampoorgeravand
 • علیرضا ایرانی , komaji
 • 221 نفر

  morebox img

آلبوم تصاویر

 • غار بت خانه کوهدشت لکستان
 • ماه های سال به زبان لکی
 • قلعه منیژه کوهدشت لکستان
 • علی مردان خان بیرانوند

120 تصویر ...

morebox img

رسانه ها

 • تاریخ پرسیا , pershiahistory
 • لکستان ایران , lakestaniran
 • ایران شهر , iranshar
 • شیطونک , sheitoonak
 • خدا تنها یار من , godonly_friend
 • 331 رسانه

  morebox img


تبلیغات

فرشاد شکیبا , 559
توضیح :نشر این دست نوشته در رسانه ایران به معنای موافقت حداکثری رسانه ایران با همه مضامین مطروحه در آن نیست

به تازگی آیت الله شبستری امام جمعه محترم تبریز طی سخنانی اظهار داشته اند که « ارمنستان را همچون اسرائیل را به خاطر مناقشه قراباغ غاصب میدانیم».

البته مشخصا ضمیر عبارت «میدانیم» به نظرات شخصی حضرت آیت الله شبستری باز می‌گردد و الزامی برای وزارت خارجه و نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز کشور ندارد. برخی از ائمه جمعه علاقه دارند در خصوص مسائل مربوط به سیاست خارجی کشور اظهار نظر کنند و این اظهار نظر ارتباطی به سیاست های رسمی کشور ندارد.

اما آنچه که مد نظر این یادداشت کوتاه است صحبت بر سر این است که ما « چه چیزهایی را نمیدانیم؟»

١ - احتمالا ما نمی دانیم که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر همین کشور اشغالگر صهیونیست در دیماه سال ١٣٩۵ نه به ایروان بلکه به باکو سفر کرد و با استقبال گرم مقامات باکو در عالی ترین سطح قرار گرفت. با این وجود علاقه داریم از سوی ندانم کاری کشور دوست و برادر، ارمنستان را به رژیم صهیونیستی تشبیه کنیم.

٢ - ما نمی دانیم که پهبادهای اسرائیلی از در سالهای گذشته از خاک جمهوری باکو به ایران تجاوز کرده و به جاسوس مشغول شده اند.

٣ - ما نمی دانیم که طبق اعلام مقامات رسمی کشور، کسانی که اقدام به ترور دانشمندان هسته ای کردند از باکو و با هدایت رژیم غاصب اسرائیل وارد کشور شده بودند نه از ارمنستان.

- ما نمی دانیم که وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران سردار دهقان در دیماه ١٣٩۵ اظهار داشته است که اسرائیلی ها در بدنه اطلاعاتی و امنیتی جمهوری آذربایجان نفوذ کرده اند. اما با اینحال می خواهیم به چنین کشوری کمک نظامی کنیم و خود را درگیر یک جنگ فرسایشی نماییم.

۴ - ما هنوز نمیدانیم که خود مقامات رسمی جمهوری باکو بارها اعلام کرده اند که مناقشه قراباغ یک مناقشه دینی و مذهبی نیست بلکه ماهیت سرزمینی و ارضی دارد. الدار نمازاف دستیار رئیس جمهور باکو همین چند ماه پیش چنین گفته بود :

« مناقشه قره باغ را مناقشهء مسلمان - مسیحی دانستن، اشتباه است. در جمهوری باکو مسیحیان ، یهودیان و پیروان سایر ادیان خیلی راحت زندگی می کنند. (جمهوری)باکو یکی از متساهل ترین کشورهای دنیاست».

با این وجود جلوتر از ناسیونالیست های افراطی باکو حرکت کرده و مرز بین کفر و اسلام را در قراباغ که همواره جمعیتی مرکب داشت، تعیین کرده ایم.

۵ - ما هنوز نمی دانیم که برگزاری مراسم دینی اعم از عاشورا و تاسوا در جمهوری باکو ممنوع است و هیچ کس حق ندارد حتی علم امام حسین را بر سر در خانه اش نصب کند، و حتی مساجد نیز محدود شده و با دوربین کنترل می شوند، اما در ایروان نه تنها مراسم دینی شیعیان آزاد است بلکه مسجد جامع کبود و سایر مساجد تاریخی بهتر از باکو نگهداری می شوند.

۶ - ما هنوز نمی دانیم که "مبارز قربانلی" مسئول سرکوب شیعیان نارداران و دوست بهائیت و یهودیت را به دیدار پذیرفته ایم و با این کار اعتبارمان را در نزد شیعیان مبارز نارداران از دست داده ایم و آنها را نیز آزرده خاطر کرده ایم. ( تصویر دوم دیدار مبارز قربانلی با ایت الله شبستری )
٧ - ما هنوز نمی دانیم تاسیسات کارخانه ایِ نظامی و پهبادی اسرائیل در جمهوری باکو به فعالیت روزانه مشغول است.

٨ - ما هنوز نمی دانیم که چهل درصد از گاز همین «اسرائیل غاصب» از سوی باکو تامین می شود و با این وجود ارمنستان را به رژیم صهیونیستی تشبیه میکنیم.

٩ - ما هنوز نمی دانیم که اسرائیل بدون احتساب خریدهای نظامی، چهارمین شریک تجاری باکو است و ایران دهمین شریک تجاری اش. و هیچ کشور عاقلی چهارمین شریک تجاری خود را با دهمین کشور تجاری اش (که حجم تجارت آن سالانه فقط حدود ۴۰۰ میلیون دلار است) تاخت نمی زند.

١۰ - ما هنوز نمی دانیم که تاسیسات شنود اطلاعاتی که از زمان شوروی در مرز ایران و شوروی نصب شده بود ، از سوی باکو در اختیار اسرائیل قرار گرفته است از ایران جاسوس کنند.

١١ - ما هنوز نمی دانیم که در فرض محال اگر قراباغ به باکو بازگردد، تبدیل به یک کانون صهیونیستی فعالیت علیه ما خواهد شد.

١٢ - ما هنوز نمی دانیم که تصویر امام خمینی (ره) به عنوان مدرک جرم مبارزان نارداران ضبط شده است.

١٣ - ما هنوز نمی دانیم که مساله قراباغ برای شهروندان دولت باکو به هیچ وجه موضوعیت و اهمیت ندارد و کاملا به فراموشی سپرده شده است اما ما به جای دولت باکو سعی داریم مساله ای جدید به نام قراباغ را در میان شهروندان خودمان ترویج دهیم و تبدیل به ارزش کنیم و سپس فلسطین دیگری از آن بسازیم.

١۴ - ما هنوز نمی دانیم که خود دولت باکو هم امیدی به بازپس گیری قراباغ ندارد و تنها امیدوار است تا شاید بتواند برخی شهرها یا مناطق شرقی مانند فیضولی و جبرائیلی را آزاد کند و به همان نیز قانع است.

١۵ - ما هنوز نمی دانیم که به لحاظ حقوقی کشور جمهوری ارمنستان مسئول تصرف قراباغ نیست بلکه در آنجا یک حکومت مستقل از ایروان در سر کار است که به جمهوری خودخوانده آرتساخ- قراباغ معروف است و حتی خود ارمنستان هم رابطه دیپلماتیکی با آن ندارد.

١۶ - ما هنوز نمی دانیم ، زمانی که جمهوری باکو در ٢۰١٣ به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت سازمان ملل فعالیت می کرد، هیچ تلاشی برای حتی صدور بیانیه حتی ارمنستان یا در خصوص قراباغ انجام نداده است.

١٧ - ما هنوز نمی دانیم که ایران در اوایل روی کار آمدن علی اف کمک های نظامی و انسان دوستانه زیادی به باکو انجام داد اما ، در نهایت با ناسپاسی بسیار، دولتمردان باکو، ایران را به حمایت از ارمنستان متهم کردند.

١٨ - ما هنوز نمی دانیم که دو تن از قدرتمند ترین سیاست مداران جمهوری باکو، تامین کننده بزنین (یک کالای استراتژیک) ارمنستان هستند.

١٩ - ما هنوز نمی دانیم که «منافع ملی» جوهره سیاست خارجی است اما در مورد سیاست خارجی اظهار نظرهای رادیکالی انجام می دهیم.

٢۰- ما هنوز نمی دانیم که باکو در ۵ سال گذشته از رژیم غاصب اسرائیل، به ملیغ شش میلیارد دلار خرید تسلیحاتی انجام داده است که کارشناسان نظامی معتقدند این میزان از تجهیزات به ویژه با توجه به برد موشکها، بیش از آنکه برای حمله به قراباغ در چند کیلومتری مرز سرزمینی جمهوری باکو باشد، برای اصابت به تبریز و تهران مناسب است.

٢١- ما هنوز نمی دانیم که جمهوری باکو با تحریک دستگاههای اطلاعاتی اسرائیل (موساد و آمان) بر علیه تمامیت ارضی ایران ادعاهای زیادی را مطرح کرده است و پروژه های گزافی را به این مورد اختصاص داده است.

٢٢- ما هنوز نمیدانیم که مهم ترین نشریه باکو در ٢۴ بهمن ٩۵ نوشت که اگر ایران-امریکا، درگیری نظامی پیدا کردند، باکو باید «بی طرف» بماند و هیچ کس در باکو به این مطلب انتقاد نکرد. ظاهرا از نظر آنها ایران جزو سرزمین های اسلامی نیست.

٢٣- ما هنوز نمی دانیم که الهام علی اف ماه پیش رسما و مکرر اعلام کرد که درگیری قراباغ جزو امور داخلی باکو است. این بدان معنا است که آنها دوست ندارند کشورهای دیگر در این خصوص اظهار نظر بکنند.
ادامه
99
فرشاد شکیبا , 559
ایران 1 هفته پیش

ایران تنها کشوری است که موفقیت یک سینماگرش در کسب جایزه اسکار مُبدل به یک بهجت و وجد و سرور ملی می شود و از زمین و زمان و یمین و یسار، جمیع کسان بابت این موفقیت آن چنان و حماسه جاویدان و پیروزی درخشان به یکدیگر شادباش و بیدار باش و شنگول باش گفته و از رئیس جمهور و معاونین رئیس جمهور و وزرای خارجه و ارشاد و نمایندگان مجلس و سفرا و کارداران و اصحاب رسانه و سینما و تئاتر گرفته تا اتحادیه صنف مسگران و سندیکای صندلی فروشان و اره و اوره و شمسی کوره به اتفاق و به ابتهاج بابت این موفقیت ملی و میهنی و تاریخی و جغرافیائی ضمن صدور بیانیه ها و شیدائیانه ها منفرداً و متفقاً سرود «ای ایران ای مرز پر گهر» را به میمنت این افتخار مکتسبه تلاوت می فرمایند!
بقولی همه چیزمان به همه چیزمان می آید!
وقتی پیش از این مسئولین مربوطه در اقدامی مشابه شرف ابتیاع یک فروند ایرباس فرانسوی را با کلکته بازی های مهوع و انداختن عکس یادگاری با آن زبان بسته و کل کشیدن و اسپند دود کردن و جشن ملی راه انداختن و طواف کردن حول آن مرکب خوش زهوار اقبال می فرمایند به طریق اولی اخذ اسکار برای یک اثر نااستوار را نیز چنین نمکین می بایست به کمین بنشینند!
طرفه آنکه Academy Awards در خاستگاهش تنها یک رویداد سینمائی است که بیرون از مناقشه پیرامون محتوا و مبنای آن مراسم و برخلاف کلکته بازی های مسبوق به سابقه بخش های معنادار ایرانیان بابت اسکار و اسکاریان، این جشنواره در آمریکا جایگاه تخصصی خود را دارد و به همین دلیل است وقتی فیلم آمریکائی «لالا لند» با ثبت رکورد نامزدی ۱۴ اسکار و اخذ نهائی ۶ اسکار بر صدر فیلم های جشنواره هشتاد و نُهم می نشیند نه رئیس جمهور آمریکا شادباش می گوید و نه وزیران و امیران و دبیران با بشکن زدن به خیابان می ریزنند و نه بدنه جامعه آمریکائی اساسا اطلاعی از آن رویداد می یابند و تنها اهالی سینما و رسانه حسب وظایف حرفه ای و عطف به ذوائق تخصصی و در اندازه متوقع از یک رویداد سینمائی بدان می پردازند.
بدین اعتبار برنده شدن اسکار در ایران قبل از آنکه دالی بر دلالت سینمائی صاحب اثر باشد مدلولی است بر کسالت ملی بخش بزرگی از ایرانیان و ابتلای ایشان به عقده حقارت و خود کم بینی که با تشبث شان به چنان تشخصاتی می کوشند تا از آن طریق بر عقده حقارت خود با توسل به حظ این همانی با آن از ما بهتران مفروض انگاشته شده، فائق آیند!
...
داریوش سجادی
ادامه
فرشاد شکیبا , 559

دولت ترامپ تصمیم گرفته است بودجهٔ وزارت دفاع را ۵۴ میلیارد دلار (۱۰٪) افزایش دهد؛ و این افزایش بودجه را نیز عمدتاً از طریق کاهش بودجهٔ وزارت امور خارجه و «کمک‌های خارجی» تامین کند.
نکتهٔ جالب اینجاست که در سال ۲۰۱۳، زمانی که دولت وقت قصد داشت بودجهٔ دستگاه دیپلماسی را کاهش دهد، یکی از مخالفان سرسخت این اقدام، وزیر دفاع فعلی و رئیس‌ سابق ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا - ژنرال ماتیس - بود.
در آن زمان، جیمز ماتیس گفته بود: هرچقدر بودجهٔ دستگاه دیپلماسی کم شود، به همان میزان «حضور آمریکا در صحنهٔ بین‌المللی» نیز کمرنگ خواهد شد و ارتش مجبور می‌شود این خلاء را با اسلحه پُر کند!
پیش از او، وزیر دفاع وقت، رابرت گیتس، نیز با کاهش بودجهٔ وزارت امور خارجه و بودجهٔ مربوط به «کمک‌های خارجی» به شدت مخالفت کرده بود و گفته بود «هزینهٔ توسعه همیشه از هزینهٔ فرستادن سرباز کم‌تر است!».
هنوز معلوم نیست ژنرال ماتیس و دستگاه نظامی آمریکا به طرح جدید آقای ترامپ چه واکنشی نشان خواهند داد. اما غالباً،‌ ژنرال‌های سرسخت آمریکایی - که علاقهٔ چندانی به مباحث نظری و انتزاعی هم ندارند - در عمل به این نتیجه رسیده‌‌اند که اگر دستگاه دیپلماسی کشورشان تضعیف شود، زحمت آن‌ها بیش‌تر خواهد شد!
به بیان دیگر، نظامیان آمریکا می‌دانند که هرچقدر توان دیپلماتیک کشور کم‌تر شود، آن‌ها مجبور خواهند شد بیش‌ از پیش از جان سربازان و نیرو و سرمایهٔ انسانی و مالی خود هزینه کنند.
این منطق جالبی است که کم‌تر در مورد رابطهٔ قوای دیپلماتیک و نظامی در رسانه‌های ایران شنیده می‌شود.
در ایران همواره سخنان زیادی در مورد اینکه «نیروی نظامی پشتیبان دستگاه دیپلماسی است» بیان می‌شود؛ اما کم‌تر کسی به این نکته می‌پردازد که دستگاه دیپلماسی نیز در محافظت از نیروی نظامی و صرفه‌جویی در توانِ انسانی و مالی آن، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.
رضا نصری
پژوهشگر علوم سیاسی در خارج از کشور
ادامه
فرشاد شکیبا , 559
ایران 1 هفته پیش
ادامه
فرشاد شکیبا , 559
ایران 1 هفته پیش
ادامه