فرشاد شکیبا , 559

فرشاد شکیبا

 دلتنگی های آدمی را ، باد ترانه ای می خواند رویاهایش را آسمان پر ستاره نادیده می گیرد و هر دانه ی برفی به اشکی نریخته می ماند...
فرشاد شکیبا , 559

فرشاد شکیبا

مطالب تصاویر 120دوستان 221
cloobid
559
، 7 سال و 6 ماه و 1 روز
مرد 37 ساله مجرد
فوق ليسانس ،

دوستان

 • احسان بابایی , 111111222
 • عاشق حضرت زهرا , neda0_spk
 • چگن , naoozi
 • رضا ماساژور , bmme
 • باشگاه خبرنگاران جوان , geniuser
 • مهران جابر , mehranjaber
 • رِوایتگر رٰاوی فَتح , meisam063
 • گرگ کش , torcham
 • فرشاد ضرغامی , farshad.1352
 • سورنا , fadat00
 • کاوه , red_flower890
 •  , amir_bf1400
 • ایدی تبادل بچه های امروزی , mmorgan2
 • گدای خانه زهرا زهرا , hasti_amir
 • علی عظیمی , haaha
 • حسنعلی ابراهیمی سعید , hasanaliogab
 • رضایی , shami57
 • رضا تواضعی , rezatavazoie
 • منصوره مرگان ازغدی , mmorgan1
 • 221 نفر

  morebox img

آلبوم تصاویر

 • غار بت خانه کوهدشت لکستان
 • ماه های سال به زبان لکی
 • قلعه منیژه کوهدشت لکستان
 • علی مردان خان بیرانوند

120 تصویر ...

morebox img

رسانه ها

 • تاریخ پرسیا , pershiahistory
 • لکستان ایران , lakestaniran
 • ایران شهر , iranshar
 • شیطونک , sheitoonak
 • خدا تنها یار من , godonly_friend
 • 331 رسانه

  morebox img


تبلیغات

فرشاد شکیبا , 559
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بررسی پایگاه استنادی اسکوپوس در سال ۲۰۱۶ میلادی نشان می دهد که زبان فارسی جایگاه ۱۴ دنیا از لحاظ تولید علم دنیا را کسب کرده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر افزود: این رتبه در مقایسه با سال ۲۰۱۲ میلادی هفت پله ارتقا و ۵۴ درصد رشد را نشان می دهد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار با اساتید دانشگاه ها در مرداد ماه ۹۲ استفاده از پیشرفت علمی برای گسترش و نفوذ زبان فارسی را مورد تاکید قرار داده و اشاره فرمودند که باید زبان فارسی گسترش و نفوذ فرهنگی زبان فارسی در سطح جهان روز به روز بیشتر و باید کاری کرد که در آینده، آن کسانی که از پیشرفتهای علمی کشور ما استفاده می کنند، ناچار شوند بروند زبان فارسی را یاد بگیرند.

دهقانی با اشاره به جایگاه زبان فارسی در دنیای علم اظهار داشت: در نقشه جامع علمی کشور، ۸ هدف کلان برای نظام علم و فناوری کشور برشمرده شده که ششمین آن ارتقای جایگاه زبان فارسی در بین زبان های بین المللی علمی است.

وی افزود: در این نقشه اقدامات مختلفی برای رسیدن به این هدف برشمرده شده است که شامل افزایش پذیرش دانشجویان خارجی، نگارش مقالات علمی تخصصی به زبان روان فارسی، تاسیس رشته های زبان فارسی در دانشگاه های مختلف دنیا و توسعه و ابداع روش های سهل و سریع فارسی آموزی می شوند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با طرح این پرسش که آیا گسترش زبان فارسی به عنوان یک زبان علمی در سطح بین المللی افزایش یافته است، افزود: محققین در سرتاسر دنیا از طریق نشریات از آخرین تحولات و دستاوردهای رشته علمی شان مطلع می شوند. نشریات علمی یکی از مهمترین ابزارهای تبادل اطلاعات در دنیای علم امروز هستند، اما هر نشریه علمی ابزار موثری برای تبادل اطلاعات محسوب نمی شود.

وی گفت: از مجموع کل نشریاتی که در سطح بین المللی منتشر می شوند، پایگاه های استنادی بین المللی معتبرترین ها را نمایه سازی می کنند، بنابراین این پایگاه ها شریان اصلی علمی دنیا را پوشش داده اند، اما تا چه حد نشریات فارسی توانسته اند در شریان اصلی علم بین المللی وارد شوند؟

سرپرست ISC ادامه داد: پایگاه های استنادی علاوه بر نشریات علمی، کنفرانس های علمی را نیز نمایه سازی می کنند. این کنفرانس ها نیز ابزاری برای تبادل اطلاعات در جوامع علمی هستند. پایگاه های استنادی بین المللی به نمایه سازی محتوای کنفرانس های علمی می پردازند. سالانه کنفرانس های متعددی در سطح کشور برگزار می شوند، اما چه تعداد از آنها در پایگاه های بین المللی همانند نظام های استنادی نمایه سازی می شوند؟

دهقانی گفت: هر چند امروزه زبان انگلیسی زبان اصلی علم محسوب می شود، اما کمیت تولید علم به زبان فارسی در پایگاه های استنادی بین المللی رشد داشته است. این کمیت شامل مجلات علمی و همچنین کنفرانس هایی است که به زبان فارسی تولید و در پایگاه استنادی بین المللی نمایه سازی می شوند.

وی افزود: بر اساس اطلاعات پایگاه استنادی اسکوپوس، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی رتبه ۲۸ دنیا را از لحاظ تعداد مدارک منتشر شده به زبان فارسی در اختیار داشت. هر چند این رتبه در سال ۲۰۰۹ میلادی به رتبه ۳۰ تنزل پیدا کرد، اما از سال ۲۰۱۰ میلادی کمیت تولید علم منتشر شده به زبان فارسی روندی صعودی داشته بطوریکه در سالهای ۲۰۱۰ ، ۲۰۱۱ ، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی به ترتیب جایگاه زبان فارسی به رتبه های ۲۸، ۲۴ ، ۲۱ و ۱۷ ارتقا یافته است.

وی گفت: همچنین در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی زبان فارسی به ترتیب رتبه های ۱۷ و ۱۶ دنیا را در اختیار دارد. زبان فارسی از ابتدای سال ۲۰۱۶ تاکنون نیز رتبه ۱۴ را دارد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: نباید نادیده گرفت که تقریباً سهم زبان های غیرانگلیسی زبان در مقایسه با زبان انگلیسی از کل تولید علم بین الملل اندک است و از سهم زبان انگلیسی در طی ۱۰ سال گذشته نه تنها کاسته نشده است، بلکه این سهم افزایش نیز یافته است.

وی افزود: در سال ۲۰۰۵ میلادی از کل تولید علم دنیا ۸۷ درصد به زبان انگیسی تولید می شد، اما این میزان در سال ۲۰۱۴ میلادی به ۹۲ درصد افزایش یافته است. زبان چینی دومین زبان علمی دنیا است و به طور متوسط ۴ درصد تولید علم دنیا به زبان چینی است. زبان اسپانیایی و آلمانی بعد از زبان چینی رتبه های بعدی را در اختیار دارند.

دهقانی افزود: هر چند سهم زبان اسپانیایی از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون ۱ درصد از کل تولید علم دنیا بوده است، اما زبان آلمانی افت یک درصدی را نشان می دهد. در سال ۲۰۰۵ میلادی دو درصد (۲ درصد) تولید علم دنیا به زبان آلمانی بود در حالیکه در سال ۲۰۱۴ یک درصد (۱ درصد) تولید علم دنیا به این زبان تولید می شود.

وی گفت: سهم زبان فارسی از کل تولید علم دنیا از ۰.۰۱ درصد در سال ۲۰۰۵ میلادی به ۰.۰۶ درصد در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی ارتقا پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۴ میلادی سهم زبان عربی از علم دنیا ۰.۰۱ درصد بود، این در حالی است که سهم این زبان در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی حدود ۰.۰۳ درصد بوده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) یادآور شد: بنابراین به نظر می رسد کشورهای عربی این مسئله مهم را در سیاست های علمی خود نگنجانده اند. در سال ۲۰۱۵ میلادی سهم زبان های نروژی، کورواتی، اوکراینی، مجارستانی، اسلوونی، اسلواکی، بوسنی، لیتوانیایی، فنلاندی و دانمارکی از زبان فارسی کمتر شده است.

وی افزود: از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون ۱۰ هزار و ۱۱۶ مقاله علمی به زبان فارسی در پایگاه استنادی اسکوپوس نمایه سازی شده است که با توجه به تعداد ۳۷۱ هزار و ۳۵۵ مدرکی که از جمهوری اسلامی ایران در این پایگاه نمایه سازی شده است باید گفت سهم زبان فارسی ۲.۷ درصد از کل تولید علم کشور بوده است.

دهقانی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۰۵ میلادی تعداد ۲۲۶ مقاله به زبان فارسی در سطح بین المللی منتشر شده بود، اما این میزان درسال ۲۰۱۵ به ۱۵۷۹ مورد افزایش یافت که برابر با ۳.۷ درصد از کل تولید علم کشور در سال ۲۰۱۵ است.
دهقانی گفت: به نظر می رسد علیرغم رشد زبان فارسی به عنوان زبان علم بین الملل، کشور نیاز دارد تا گام های بزرگی در این زمینه بردارد. یکی از مناسب ترین راه های عملی برای گسترش زبان فارسی سرمایه گذاری در صنعت نشر حرفه ای و تشویق نشریات و کنفرانس های علمی فارسی به عنوان زبان علم است.

وی گفت: بازار نشر علم دنیا یک بازار انحصاری بوده به گونه ای که تنها ۷ ناشر بین المللی بیش از ۵۰ درصد مقالات دنیا را منتشر می کنند، بنابراین توسعه زبان فارسی به عنوان زبان علم بین المللی نیازمند سرمایه گذاری، برنامه ریزی، آموزش و تشویق مولفه های اثرگذار در نشر علم است.
ادامه
99
فرشاد شکیبا , 559
ایران 5 روز پیش
عادل جبیر وزیر امور خارجه عربستان اوایل انتخاب ترامپ در پاریس گفت بود که: "خواست دولت جدید آمریکا برای احیای نفوذ آمریکا در جهان امیدوار کننده است".
واقعا این حجم دغدغه و نگرانی های برخی از سران امت اسلام برای "خواست احیای نفوذ آمریکا در جهان" جالبه! حقارت بار هست. خاک بر سرتون!
یک روز در زمان جنگ سوئز ، جنگی که برای کرامت و استقلال مصری ها بود، جمال عبدالناصر گفته بود که یک لنگه کفش سرباز مصری شرف داره به تاج و تخت آل سعود. شرف این تاج و تخت سعودی ها از اون هم پائین تره، پائین تر آوردند.
البته که اینها باید دغدغه عظمت و نفوذ آمریکا را داشته باشند، چون آمریکا دستش رو برداره اینها حتی توانایی اداره خودشون رو هم ندارند، چه برسه به مقابله با بحرین و یمن! همین الان هم با اینهمه حمایت آشکار و نهان آمریکا و انگلیس و.. توی یمن به گل نشستن.
البته ما در میان برخی از ایرانی ها هم، با سرشکستگی تمام، چنین موجوداتی داریم، هم در تهران که جشن گرفتند از اینکه اوبامای - خائن به آرمانهای آمریکا - کنار رفت و ترامپ قرار است دوباره آمریکا را قدرتمند کند و هم در خارج از مرزها، دلسوزان زیادی داریم که شب و روز خیره به نقشه ایران می نشینند که با این کشور چه می توانیم کنیم تا آمریکا بتواند هژمونی اش تکمیل شود؟ کوچک زیباست؟ یا کلا نابود زیباست؟ چی کارش کنیم؟ بعد اینها رو رسانه های وزارت امور خارجه آمریکا و شرکا به عنوان کارشناس و آزادی خواه و فکر روشن مستقل ایرانی و ... به خورد ما می دهند! آلترناتیو! چه آلترناتیوهایی!
چنین روشنفکرانی تقلبی، چنین روزنامه نگاران تقلبی ، چنین نخبگان تقلبی، مایه ننگ و سرافکندگی هر کشور و ملتی است. کسی که ذره ای میهن دوستی نداشته باشد، کسی که دغدغه اش ابهت و عظمت مال و اموال همسایه است، نمی تواند نخبه و روشنفکر یک جامعه لقب بگیرد. لیاقتش را ندارد. اما این دسته افراد، مرتکب خیانتی بزرگتر هم شدند که زیانش بارها بیشتر از اقدامات ظاهری شان است، اینها "آزادی خواهی" را با "هژمونی آمریکا" تلفیق ، ترجمه و تفسیر کردند. از ظالم ترین کشورها فقط به خاطر اینکه از متحدین آمریکاست یا علنا حمایت می کنند، یا زیر چشمی رد می کنند. در عوض در خصوص ایران و کشورهایی که با آمریکا رابطه ای ندارند، این دو را به گونه ای تلفیق کردند که نمی توان هم آزادی خواه بود و هم مخالف اسرائیل و سیاست های آمریکا بود. خط قرمزهای این مدلی در ذهن افراد کشیدند. اصالت را به نفوذ و هژمونی آمریکا دادند و آزادی خواهی و،.. شد بهانه مبارزه! بهانه برقراری هژمونی، آنجا که هژمونی آمریکا باشند، هر ستمی هم رخ دهد یا سکوت است یا تخفیف است. بعد باورشان شده که آزادی خواه هم هستند. نه خیر، این برای شما ابزار است، هدف چیز دیگری است. گفت مقصود تویی ، کعبه و بت خانه بهانه است. اینها چیزهای ساده ای نیست، اینها نقشه زمین زدن و اسارت یک ملت است، تقلب کردن در معنای آزادی خواهی است، تحریف است، خسارت بار است. ما ضد آمریکایی نیستیم ، نبودیم و نیستیم، البته که منتقد صریح سیاست های خارجی اش، به ویژه منطقه ای اش و نسبت به کشورمان هستیم، اما ضد آن تفکری هستیم که ما را مستعمره می خواهد، به ما می گوید آزادی، اما منظورش چیز دیگری است، تبدیل شدن به حلقه ای در زنجیر حامیان آمریکاست، زیر سوال بردن استقلال است. اینها مباحث روشنی است، تفکیک آنها هرگز دشوار نیست.
فرهمند علیپور
ادامه
فرشاد شکیبا , 559
اسامی این هفت کشور را یکبار دیگر مرور کنید : سوریه، لیبی، عراق، یمن، سودان، سومالی و ایران. کشورهایی که آمریکا گفته از آنها "پناهجو" و "آواره" هم نمی خواهد، هم نمی گیرد. آیا نیازی به یادآوری است که از میان این ۷ کشور، ۵ کشور به طور مستقیم یا غیر مستقیم و با حمایت آشکار و گسترده آمریکا ویران شده اند؟
بله خب، آمریکا و انگلیس به افغانستان حمله می کنند، مردمش را آواره می کنند، بعد بی بی سی موظف می شود کیفیت زندگی و خدمت رسانی به آوارگان این جنگ ها را در ایران با دقت و دلسوزانه بررسی کند. دولت انگلیس اما حاضر نیست یک صدم تعداد این آوارگان که در ایران هستند را در کشور خود بپذیرد.
عراق را مستقیما، یمن را شما بخوانید غیر مستقیم! لیبی که خانم هیلاری کلینتون با افتخار از آن یاد می کند، مستقیم ویران می کنند، اما آوارگانشان را حاضر نیستند بپذیرند. تا آنجا که به خاورمیانه ربط دارد، شما دو کارخانه دارید، یکی بمب سازی برای شخم زدن ، کارخانه دوم هم رسانه های شماست که دستهای شما را بشوید و تقصیر را گردن این و آن بیندازد و شما را فرشته های مهربان با قلب های بزرگ برای مردم بیچاره و مفلوک خاورمیانه نشان دهد. جهان اما اینگونه برای شما و برای ما باقی نخواهد ماند.
فرهمند علیپور
ادامه

ماهیت فردی که در جایگاه «سَر-استراتژیست» کاخ سفید قرار گرفته، در سایه برخی جنجال های حاشیه‌ای ترامپ پنهان مانده است: یک افراطی و ترویج دهنده نفرت نژادی و مذهبی که هدف نهایی او، به راه انداختن یک «جنگ جهانی سوم» است.

سرویس جهان مشرق - گاهی یک سخنرانی بی ضرر می تواند به طور بالقوه مسیر اصلی یک رییس جمهور را تعیین کند، حتی پیش از آن که آن رییس جمهور رسما پشت میز بیضی شکل کاخ سفید مستقر شود.

و این درباره دولت کنونی مستقر در کاخ سفید صدق می کند- همین طور درباره
استراتژیست ارشد ترامپ، «استیو بَنِن» .
در جولای 2014، بَنن در یک سخنرانی و پرسش و پاسخ 49 دقیقه ای در کنفرانسی به میزبانی «موسسه کرامت انسانی»HDI در واتیکان با موضوع «خیزش جریان راست مذهبی در اروپا» شرکت کرد. بَنِن که از طریق اسکایپ از لس انجلس با اتاق کنفرانس کوچکی در واتیکان ارتباط گرفت، در سخنرانی خود گفت:
" غرب یهود-مسیحی در بحران به سر می برد....ما تازه در مراحل ابتدایی یک مناقشه بی رحمانه و خونبار هستیم."
لبته موسسه HDI یک مخاطب کاملا مناسب برای این سخنان بود. بنیانگذار این موسسه که در واقع یک گروه لابی برای ایجاد یک «جریان مسیحی» در سیاست اروپاست، یک سیاستمدار پیشین به نام به نام بنجامین هارنوِل Benjamin Harnwell است. هارنول کسی است که تجربه نمایندگی خود را در پارلمان اروپا به عنوان " مشارکت در جنگ معنویِ مستقیم علیه شیطان" توصیف می کند و حتی اشخاص و جریان های افراطی چون مارین لو پن در فرانسه و حزب AFD(جایگزین برای آلمان) را هم چندان راست افراطی نمی داند.
استیو بَنِن در سخنرانی خود گفت: " ما در سال های بعد از فروپاشی اتحاد شوروی تا حدی از مسیر خارج شده ایم. در قرن 21، ما بحران هم در کلیسا و هم در آیین خود مواجهیم. بحران در غرب و بحران در سرمایه داری."

بَنِن طرفدار «سرمایه داری روشنگرانه‌ی غربِ یهود-مسیحی» است که بر «مبانی معنوی و اخلاقی مسیحیت» استوار است. ولی به زعم بَنِن، این الگو از جانب «سرمایه داری رفاقتی»(که خود او آن را سرمایه داریِ تحت کنترل دولت می خواند) و همچنین «سرمایه داری لیبرتارین»، مورد هجوم است، دو مدل از سرمایه داری که در مدیریت اخلاقی خلق و توزیع ثروت شکست خورده اند.
و چه کسی مقصر این وضعیت است؟ بَنِن سکولاریزاسیون در غرب را عامل آن می داند، یک سکولاریزم خزنده که " شیره رمق غربِ یهود-مسیحی را برای دفاع از آرمان هایش کشیده است."

اما سَر-استراتژیست ترامپ دو تهدید دیگر را هم برای غربِ یهود-مسیحی در افق می بیند و راه حل او برای هر یک از این تهدیدها، شکل گرفته از مفاهیم مذهبی است.

مشکل بَنِن با اسلام

اولین تهدید پدیدار در افق، از دید بَنِن، اسلام است. او معتقد است که غرب " تازه در مراحل ابتدایی یک جنگ جهانی علیه فاشیزم اسلامی" قرار دارد و باید با اتخاذ " یک موضع بسیار، بسیار، بسیار تهاجمی علیه اسلام افراطی" واکنش نشان دهد.

در جولای 2016، بَنِن با جان گواندولو John Guandolo، مامور پیشین بدنام FBI که یک فعال ضد اسلام و از نظریه پردازان توطئه علیه مسلمانان است، مصاحبه کرد و گفت که مسلمانان امریکایی " از حقوق مصرّح در متمم اول قانون اساسی آمریکا به هیچ عنوان برخوردار نیستند." در این گفتگو، بَنِن می پرسد: " آیا ما واقعا در تقابل و نبرد با اسلام بنیادگرای افراطی در ایالات متحده و جاهایی مثل کشورهای متحد ما همچون فرانسه و بریتانیا هستیم؟"
فراموش نشود که بَنِن نویسنده فیلمنامه ای به نام «ایالات اسلامی آمریکا»(طعنه به نام ایالات متحده آمریکا) است که داستان غلبه اسلام گراها را بر آمریکا به کمک رسانه ها، یهودیان امریکا، اف بی آی و خود کاخ سفید، روایت می کند. او در ادامه‌ی گفتگو از مهمان خود می پرسد: " آیا به اعتقاد تو ما باید مانند یک وضعیت جنگی، این ها(مسلمانان آمریکا) را تحت تعقیب قرار دهیم و باید مراقب ستون پنجم ان ها باشیم؟- قطعا یک ستون پنجم این جا در ایالات متحده وجود دارد که باید تکلیف آن را مشخص کرد"

قبل تر، در 2010، بَنِن به «آوی دیویس»، عضو ارشد موسسه «ائتلاف آزادی آمریکا» ( سازمانی که هدف خود را " بسط ارزش ها و آرمان های تمدن غرب" عنوان می کند) مدعی شد که " اسلام دین صلح نیست، دین بندگی است."

به باور این استراتژیست ارشد کاخ سفید، اسلام دینی است که باید سرکوب شود. سخنان او را باید در پرتو هر فرمان اجرایی که توسط ترامپ امضاء می شود(یا حتی قبل از او امضاء شده است) دید. ممنوعیت ورود مسلمانان، ممنوعیت پیشنهادی از سوی رکس تیلرسن، وزیر خارجه، مبنی بر ممنوعیت فعالیت سازمان اخوان المسلمین، حذف ملی گرایان سفیدپوست(نژادپرستان آمریکایی) از برنامه مقابله با افراط گرایی دولت با هدف تمرکز صرف این برنامه بر اسلام و مسلمین، و همه این ها تنها در عرض چند هفته از شروع فعالیت دولت ترامپ، نشان از یک طوفان کامل اسلام هراسی دارد که تبعات فاجعه باری برای جامعه مسلمانان آمریکا خواهد داشت.

تهدید دیگر از دید بَنِن کدام است؟

اما بَنِن صرفا به موضعگیری در برابر جهان اسلام قانع نیست. او چین را هم در چشم انداز دارد.

در مصاحبه ای در فوریه 2016، که بَنِن در برنامه رادیویی خود با استاد الهیات، تامس دی. ویلیامز(نماینده شبکه خبری آمریکایی Breitbart وابسته به استیو بَنن در رم ایتالیا) انجام داد، چنین مدعایی را مطرح کرد: " شما از یک سو اسلام توسعه طلب را دارید و از سوی دیگر، چین توسعه طلب را. درست است؟ هر دوی آن ها برانگیخته هستند. هر دو مغرور هستند. آن ها در حال پیشروی هستند و باور دارند که غرب یهود-مسیحی در حال عقب نشینی است."

او سپس می افزاید که چیزی که چین بیش از آمریکا و سرمایه داری از آن می ترسد، مسیحیت است. او در این زمینه می گوید: " چین یکی از پرجنب و جوش ترین کلیساهای مسیحی را در جهان دارد.....اِوانجلیکن های معتقد، پروتستان های معتقد و کاتولیک های معتقد که در عمق جامعه چین حضور دارند....این یک محیط بسیار، بسیار، بسیار پرتحرک و با طراوت مسیحی است که قرار است در این ژئوپلیتیک نقش آفرین باشد."

یک ماه بعد، بَنِن در مصاحبه ای با لی ادواردز(یک تاریخ نگار وابسته به جریان محافظه کار مسیحی) با قطعیت اعلام کرد: " ما تا 5 تا 10 سال آینده در دریای چین جنوبی وارد جنگ می شویم. هیچ تردید در این مورد وجود ندارد."

علایم همراهی ترامپ با تفکر بَنِن

اگر اسلام و چین برای مقابله انتخاب شوند، آن گاه نیاز به یک ارتش بزرگ است. در همان کنفرانس HDI در 2014، بَنِن خواستار تشکیل یک نیروی شبه نظامی(میلیشیا) از مسیحیان شد و تاکید کرد که آمریکا " تازه در مراحل آغازین یک مناقشه بی رحمانه و خونبار است."

او خواستار «رزمنده» شدن کلیسا شد تا " بتواند از اعتقادات ما(مسیحیان) علیه این بربریت جدیدی که آغاز شده، دفاع کند که می خواهد هر آن چه از 2000، 2500 سال اخیر برای ما باقی مانده، کاملا نابود کند."
حال از 2014 جهشی سریع به فوریه 2017 می کنیم. ترامپ بر سر کار است و بَنِن به شورای امنیت ملی راه یافته است و بر سیاست خارجی و امنیت ملی دولت، اثرگذار است.

همزمان، ترامپ در مراسم صبحانه نیایش ملی در واشینگتن از «نابود کردن کامل متمّم جانسون» سخن می گوید، یک قانون مالیاتی 60 ساله که به جدا ماندن دین از سیاست در آمریکا کمک بسیاری کرده است.

این سخنرانی ترامپ، چشم اندازی از یک ملی گرایی دینی ارایه می داد که دو مایه اصلی آن، دین و نظامی گری است و او قصد داشت با این سخنرانی، زمینه را برای صدور فرمان اجرایی خود درباره «آزادی مذهبی» آماده کند.

ترامپ تروریزم را " تهدیدی اساسی برای آزادی مذهبی" توصیف کرد و افزود که " آزادی، هدیه ای از جانب دولت نیست، بلکه عطیه ای الهی است. ایمان به خدا، الهام بخش مردان و زنان برای ایثار کردن به وقت نیاز، رفتن به جنگ در خارج از مرزها و سلاح در دست گرفتن در داخل کشور است."

این تبلیغ بی مهابای ملی گرایی و مذهب، در ترکیب با قصد ترامپ برای حذف متمم جانسون، همگی نشان استیو بَنِن را بر خود دارند: سیاسی سازی و نظامی کردن مذهب- سپس کسب حمایت برای یک تقابل جهانی با دشمنان این مذهب.

جهان بینی بَنِن- و مجموعه جمهوری خواهان- وامدار میراث رونالد ریگان هم هست، که بَنِن از تحسین گران پر و پا قرص اوست. او بالای میز کار خود، تصویری از چهلمین رییس جمهور آمریکا، رونالد ریگان، نصب کرده است. در جولای 1980، ریگان نخستین سیاستمداری بود که گفت: " خدا آمریکا را حفظ کند."(God bless America)

زمانی که در 2004، در پی رویدادهای 11 سپتامبر جامعه آمریکا بسیار سیاسی شده بود، بَنِن مستندی به نام «در برابر شر» را نوشت و کارگردانی کرد که در ان از ریگان و تیم امنیت ملی او به واسطه مواجهه سرسختانه ان ها با «امپراتوری شر»(لقب اتحاد شوروی در آمریکا) یک قهرمان به تصویر می کشد.

دیدگاه بَنِن نسبت به ترامپ، بی شباهت به توصیفی از ریگان نیست که در تیزر تبلیغاتی همین مستند آمده بود: " در خونبارترین و سبعانه ترین قرن بشریت، مردی با یک بینش آمد، یک نفر از بیرون حلقه، یک افراطی، با دیدگاه های افراطی درباره چگونگی مواجهه با شرّ."

چه کسی بَنِن را در این نبرد یاری می کند؟

بَنِن در همان سخنرانی خود در کنفرانس واتیکان، گفت: " اگر ما به عنوان شرکاء با یکدیگر متحد نشویم، آن گاه این مناقشه مثل سرطان همه جا را می گیرد."
این متحدان از کجا خواهند آمد؟ گرچه او منتقد «سرمایه داری دولتی» روسیه است، اما یک امکان بالقوه را در پوتین برای اتحاد در آینده می بیند: " ما، غرب یهود-مسیحی، باید به آن چه پوتین می گوید، گوش دهیم تا جایی که در چارچوب سنت گرایی حرف می زند- به ویژه آن بخش هایی که مربوط به تقویت ملی گرایی است- و از قضاء، به نظر من حاکمیت فردی بر یک کشور، چیز خوب و چیز نیرومندی است."
آیا در جنگ مورد نظر، مسکو در کنار واشینگتن قرار خواهد گرفت؟ مالکلم نانس Malcolm Nance، تحلیل گر تروریزم در شبکه MSNBC، معتقد است که " بَنِن قصد دارد ایالات متحده و روسیه را در جنگ مسیحیت علیه اسلام، در کنار هم قرار دهد." اگر تهران(به عنوان متحد روسیه) بخواهد اقدامی انجام دهد که از منظر دولت ترامپ رد کردن خط قرمز محسوب شود و اقدام نظامی علیه ان را موجّه سازد، آن گاه این پوتین است که باید یک انتخاب دشوار انجام دهد.

اما اسراییل، که خواهان تحریم های جدید علیه ایران است، می تواند یک رفیق خوب در این زمینه برای آمریکا باشد. گرچه اتهامات یهودستیزی پررنگی علیه استیو بنن مطرح است، اما او همواره یکی از طرفداران سرسخت رژیم اسراییل بوده است. او اسراییل را به دلیل یک نوع ملی گرایی یهودی دینی- نظامی قوی در آن، و همچنین اختلاف ماهیتی این رژیم با اسلام گرایی، تحسین می کند.

دیگر متحد بالقوه برای بَنِن می تواند مارین لو پن در فرانسه باشد که حزب راست افراطی او، جبهه ملی، در نفرت از " جهانی سازی مالی و جهانی سازی اسلام» با بَنِن اشتراک دارد. لو پن در نظرسنجی ها برای دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ماه آپریل، پیشتاز است.
متحد دیگر، «خیرت ویلدرس» Geert Wilders نماینده هلندی پارلمان اروپا و یکی از معروف ترین اسلام هراسان این قاره است که همکاری پیوسته ای با شبکه خبری «Breitbart» وابسته به بَنِن دارد. حزب ویلدرس، حزب آزادی PVV، احتمالا در انتخابات پارلمانی در هلند در سال جاری، احتمالا اکثریت کرسی ها را کسب خواهد کرد.
جنگی که به اعتقاد بنن از 2008 آغاز شد

مجله آمریکایی تایم گزارش داد که در اوایل سال های 2000، بَنِن شیفته کتاب «چرخش چهارم»، نوشته ویلیام اشتراوس و نیل هاو شد. این دو نویسنده در این کتاب پیش بینی کردند که نهادهای آمریکایی، هر 80 سال دچار یک «نوزایی» می شوند: از انقلاب آمریکا(1775-1783) تا جنگ داخلی آمریکا(1861-1865) تا جنگ جهانی دوم(1939-1945)

هر یک از این رویدادها از یک حلقه 4 بخشی تشکیل شده اند که در نسل های متوالی تکرار می شوند:

-فرو افتادن در یک بحران کامل

-محبوبیت بالای نهادها

-شورش علیه نهادها

-فراموش کردن درس ها و کلید زدن بحران بعدی، تکرار مکرّر در نسل های متوالی

در 2010، بَنِن مستندی با نام «نسل صِفر» Generation Zero ساخت که در آن، بحران مالی 2008، به عنوان یک هشدار مبنی بر نزدیک بودن «چرخش» بعدی در تاریخ آمریکا توصیف شد. طبق گزارش مجله تایم، بَنِن " فرصت را مغتنم می بیند که نظام قدیم زدوده شود و نظام جدیدی جای آن را بگیرد."

در واقع، او در سخنرانی خود در «بنیاد احیای آزادی» در 2011، گفت: " ما انقلاب داشتیم. ما جنگ داخلی داشتیم. ما رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم داشتیم. این چهارمین چرخشگاه بزرگ در تاریخ آمریکاست و ما قرار است به چیزی در فراسو(-ی وضع کنونی) تبدیل شویم."

پس وقتی رابرت رایش Robert Reich، از مقامات دولت بیل کلینتون، می گوید، " بدون نظارت کسانی که از نیّات ترامپ و بَنِن خبر دارند، آن ها می توانند جهان را به سوی یک هالوکاست هسته ای نزدیک تر کنند"، دچار توهم یا جنون نشده است.

اما ماهیت فردی که در جایگاه «سَر-استراتژیست» Chief Strategist کاخ سفید قرار گرفته، در سایه برخی جنجال های حاشیه ای ترامپ پنهان مانده است: یک افراطی و ترویج دهنده نفرت نژادی و مذهبی که هدف نهایی او، به راه انداختن یک «جهاد» جهانی، منتهی از نوع مسیحی، و در واقع یک «جنگ جهانی سوم» است.

در سایه تمرکز همگان بر دلقک بازی های ترامپ و توئیتربازی نمایشی او، نیروهای تاریکی در سکوت در حال بالا بردن سطح قدرت خود در کاخ سفید هستند. در پایان فیلم درخشان «مظنونین همیشگی»، شخصیت «راجر وربال کینت» یا همان «کایزر شوزه»(با بازی استادانه و جاودانه کوین اسپیسی) می گوید: " بزرگ ترین نیرنگ شیطان این بود که جهان را قانع کرد شیطانی در کار نیست."

در ماه های آینده، روندهای موسوم به «کنترل و موازنه» در دموکراسی آمریکایی، در برابر جاه طلبی ها و برنامه بلندپروازانه و خطرناک بَنِن و همفکرانش محک های بسیار جدی خواهد خورد.

وقتی روزنامه نیویورک تایمز از بَنِن درباره هفته های نخست کار دولت ترامپ سوال کرد، او جواب داد:

" ما گام های بزرگ و گام های سریعی برداشته ایم....ما برای کارهای کوچک به این جا نیامده ایم."
ادامه
فرشاد شکیبا , 559
حالا كه چهره های معروف و بازیگران سیاسی ، اصولگرا و اصلاح طلب، هر كس به نیش و كنایه ای به رقیب، حامی خوزستان شده و یادی هم می كنند از اینكه خرمشهر هنوز هم سر پای خود نایستاده، خوب است یادآوری كنیم كه خدای عزوجل بر همه ما منت گذاشت تا چپ و راست و افراطی و معتدل، اصولگرا و اصلاح طلب و ...هر كدام دست كم ٨ سال بر قوه اجرایی كشور حاكم شدند و دیدیم كه نتیجه مدیرتشان همین چند دهه وضع آب آلوده خوزستان و ویرانی های ناشی از جنگ بود كه اكنون به سبزه هم آراسته شد و هوا هم خاك آلود شد.
ژست های ریاكارانه
فرهمند علیپور
ادامه