دانشگاه جامع علمی کاربردی تیران , markaze_elmikarbordi_tiran

دانشگاه جامع علمی کاربردی تیران

دانشگاه جامع علمی کاربردی تیران , markaze_elmikarbordi_tiran

دانشگاه جامع علمی کاربردی تیران

182نــــفــــــر
عضو شده اند
182نفر عضو شده اند
این انجمن مربوط به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه می باشداین انجمن مربوط به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه می باشدمشاهده کامل مشخصات
10 آذر 1385
آموزش و تحصیل
دانشگاه جامع علمی کاربردی تیران واقع در شهرستان تیران و کرون در استان اصفهان میباشد
لیست اعضا تنها برای اعضای این کلوب مقدور می باشد.

کلوبهای مشابه

 • دانشجویان و دانش اموختگان دانشگاه هیدج , iau_hidaj
 • شبکه آموزشی پژوهشی ایران- مادسیج , madsg.com
 • بر و بچ دبیرستان پیشرو , pishro_high_school
لینکستان

هنوز لینکی اضافه نکرده اید.
لیست بحث ها تنها برای اعضای این کلوب مقدور می باشد.
دانشگاه جامع علمی کاربردی تیران , markaze_elmikarbordi_tiran
10 توصیه ی مهم امنیتی از مشهورترین هکر جهان
وی كه نام مستعار  hacker poster boy  را برای خودش انتخاب كرده بود ، توسط وزارت دادگستری آمریكا به عنوان یكی از مهم‌ ترین و تحت تعقیب ترین جنایتكاران رایانه ای تاریخ آمریكا معرفی شد . هك های او حتی موضوع دو فیلم سینمایی هم بوده است: Freedom Downtime  و  Takedown

میتنیك هك كردن را با سوء استفاده از سیستم كارتی اتوبوس های لس آنجلس آغاز كرد تا به رایگان سوار اتوبوس شود . در ادامه به استراق سمع تلفنی پرداخت و سپس به سراغ شبكه های رایانه ای دیجیتال و سرقت از نرم افزارها رفت . وی دو سال و نیم از عمرش را صرف هك كردن رایانه ها ، سرقت اسرار تجاری شركت ها و افراد ، ایجاد اختلال در شبكه های تلفنی و نفوذ به سیستم ملی هشدار دفاعی در آمریكا نمود . او حتی از هك كردن رایانه های هكر های همكارش نیز ابایی نداشت .
وی پس از 5 سال زندان كه هشت ماهش را در انفرادی گذراند به فرد مفیدی برای جامعه مبدل شده و به عنوان مشاور امنیتی ، نویسنده و سخنران در حال فعالیت است .

حفاظت از خود در محیط اینترنت كار بسیار پر چالشی است . اینترنت یك محیط جهانی است كه اشخاصی بی پروا از آن سوی كره زمین قادر به شناسایی نقاط ضعف رایانه شما و سوء استفاده از آن هستند . آنها می توانند از این نقاط ضعف برای كنترل دسترسی به حساس ترین اسرار شما سو استفاده كنند .

آنها حتی می توانند از رایانه شما برای ذخیره سازی اطلاعات به سرقت رفته كارت های اعتباری یا انواع محتویات نا مناسب استفاده كنند . آنها می توانند به كاربران بی پناه خانگی یا صاحبان مشاغل حمله كنند .

در این بخش از گزارش ، 10 اقدام مهم و اساسی كه برای حفاظت از اطلاعات و منابع رایانه‌ ای در برابركاربران بد دنیای سایبر باید انجام شود ، از قول این هكر سابق به اطلاع می رسانیم .
 
*- نسخه پشتیبان از اطلاعات مهم تهیه كنید

از همه اطلاعات خود نسخه پشتیبان یا بك آپ تهیه كنید . شما در برابر حملات مصون نیستید . سرقت و از دست رفتن اطلاعات برای شما هم ممكن است اتفاق بیفتد . یك كرم یا تروجان نفوذی برای از بین بردن همه اطلاعات شما كافیست .


*- انتخاب كلمه عبور مناسب را سرسری نگیرید

كلمات عبوری انتخاب كنید كه معقول و منطقی بوده و حدس زدن آنها دشوار باشد . چند عدد را پشت سرهم ردیف نكنید . همیشه كلمات عبور پیش فرض را تغییر دهید .


*- نرم افزار آنتی ویروس فراموش نشود

از نرم افزارهای ضد ویروس مشهور و معتبر استفاده كنید و همیشه آنها را به روز كنید .


*- سیستم عامل رایانه را بروز نگه دارید

سیستم عامل خود را به طور مرتب به روز كرده و تمامی وصله های امنیتی عرضه شده توسط شركت طراح هر سیستم عامل را بارگذاری و نصب كنید .


*- مراقب نرم‌افزارهای ضعیف امنیتی باشید

حتی الامكان از استفاده از نرم افزارهای ضعیف و در معرض حمله خودداری كرده و قابلیت های خودكار نا مطمئن آنها به خصوص در نرم افزار های ایمیل را از كار بیندازید .*- رمزگذاری اطلاعات

از نرم افزار های رمز گذاری اطلاعات مانند  PGP  در زمان ارسال ایمیل استفاده كنید . از این نرم افزار می توانید برای حفاظت از كل هارد دیسك خود نیز استفاده كنید .


*- نصب نرم‌ افزارهای شناسایی عوامل نفوذی را فراموش نكنید

حتما نرم افزاری برای شناسایی نرم افزارهای مخرب جاسوسی روی رایانه تان نصب كنید . حتی بهتر است چندین نرم افزار برای این كار نصب كنید . برنامه های سازگار با دیگر نرم افزار های مشابه مانند  SpyCop  انتخاب های ایده آلی هستند .


*- به دور رایانه خود دیوار آتشین بكشید

از دیوار آتش یا  firewall  شخصی استفاده كنید . پیكربندی فایروال خود را به دقت انجام دهید تا از نفوذ به رایانه شما جلوگیری شود . این فایروال ها همچنین مانع وارد آمدن خسارت به شبكه ها و سایت هایی كه به آنها متصل هستید ، شده و قادر به تشخیص ماهیت برنامه هایی هستند كه تلاش می كنند به شبكه اینترنت متصل شوند .

*- حذف برنامه‌های دسترسی از راه دور

امكاناتی را که بر روی رایانه به آنها احتیاج ندارید از كار بیندازید . به خصوص برنامه های كاربردی كه دسترسی به رایانه شما را از راه دور ممكن می كنند (مانند Remote Desktop ، RealVNC و NetBIOS ) را حذف یا به اصطلاح disable كنید .


*- از امنیت شبكه‌های رایانه‌ای اطمینان حاصل كنید

در جهت ایمن سازی شبكه های رایانه ای و به خصوص شبكه های بی سیم بكوشید . شبكه های wi fi  خانگی را با كلمه عبوری با حداقل 20 كاراكتر ایمن كنید . پیكر بندی اتصال لپ تاپ خود به شبكه را به گونه ای انجام دهید كه برقراری ارتباط  تنها در حالت  Infrastructure  اتفاق بیفتد .

هكر ها روز به روز به روش های پیچیده تری برای سرقت اطلاعات كاربران روی می آورند ، ولی شما با رعایت همین نكات ساده ، آسیب پذیری سیستم های رایانه‌ای خود را به حداقل خواهید رساند .
ادامه
99
  دانشگاه جامع علمی کاربردی تیران , markaze_elmikarbordi_tiran
  آموزش نصب ویندوز در 7 دقیقه
  برای این کار شما به کمک CD Writer و نرم افزار Nero Burning Rom یک فایل بک آپ از تمام فایلهای ویندوز با پسوند exe می سازید به نحوی که بعدا میتوانید به سرعت با اجرای فایل exe ویندوزی آماده کار خلق نمایید.  نحوه انجام کار :

  11. قبل از هر چیز باید یک ویندوز مرتب بهمراه تمامی نرم افزارهای مفید تهیه کنید (نرم افزارهای اضافی رو رفع نصب کنید و اونهایی رو هم که ندارین نصب کنید، همه درایورها را نصب کنید، با ضد ویروس بروز شده سیستم را چک کنید)
  نکته1: ویندوز شما بایستی روی درایو C نصب شده باشد و برنامه های همراهش هم روی همین درایو نصب شده باشند
  2. همه فایلها و شاخه های ریشه اصلی درایو C را از حالت مخفی خارج کنید.
  نکته2: اگر دو ویندوز بر روی سیستم دارید بهتر است بقیه عملیات را از روی ویندوزی که بر روی C نصب نشده دنبال کنید
  3. نرم افزار Nero Burning Rom را اجرا کنید
  4. از منوی file یا recorder گزینه Burn HD Backup... را انتخاب کنید
  5. حالا پارتیشن 1 و یا همون درایو C رو به عنوان نشانی مبدا انتخاب کنید
  6. در صفحه بعدی دکمه Write را بزنید تا سی دی ویندوز ۷ دقیقه ای شما آماده شود.
  و اما نحوه استفاده از سی دی ویندوز ۷ دقیقه ای :
  1: درایو C را فرمت کنید.
  2: در خط فرمان DOS فایل nrestore.exe رو از سی دی ویندوز ۷ دقیقه ای اجرا کنید
  3. زبان دلخواه را انتخاب کنید
  4. مقصد کپی را درایو C قرار دهید (در غیر اینصورت ویندوز ۷ دقیقه ای کار نخواهد کرد)
  5. و در آخر Restart
  نکته 3: ویندوز ۳ویندوز ۷ دقیقه ای که شما ساخته اید، در دیگر کامپیوترها نیز قابل استفاده است با این قید که در آنها بایستی سخت افزارهای جدید شناسایی و نصب شوند که این کار حدود 5 الی 10 دقیقه زمان می برد.

  ادامه
  دانشگاه جامع علمی کاربردی تیران , markaze_elmikarbordi_tiran
  4 شیوه مدیریت
  نویسنده: رابرت مارویل


  كلیه مدیران كارآمد، از تركیبی از این روشها با شیوه های اصلی مدیریتی، استفاده می كنند كه آن بسته به نیازها، عواطف با شرایط خاص كارمندان،‌ تغییر می كند.
  1. مدیریت دیكتاتوری
  همان طور كه از لغت دیكتاتوری برمی آید، این مدیر از توانایی شخصی خود برای كنترل اوضاع استفاده می كند. او می گوید: «این كار را بدین طریق انجام دهید، من این طوری گفتم...، اگر شما این جا كار می كنید كار باید بدین ترتیب انجام شود». دو عامل مشخص می كند كه آیا شیوه مدیریت دیكتاتوری مؤثراست یاخیر: 1.اوضاع ( شرایط حال )، 2. كسی كه تحت مدیریت است.
  بهتر است واقع بین باشیم. گاهی اوقات روش مدیریت دیكتــــاتوری به تنهـــایی بــــاعث انجــــام كـــــارها می شــود. وقتی گلوله ای رها می شود، دیگر شما وقت ندارید تقاضای یك جلسه كنید یا از دیگران نظرخواهی نمایید. بلكه در این شرایط یك نفر مسؤولیت كار را به عهده می گیرد وعملیات را به طور كلی هدایت می كند. پس شرایطی هستند كه این نوع مدیریت را می طلبند. «مایك ونس»، تصویرگر سابق شركت والت دیسنی؛ داستان مدیری را تعریف می كند كه روزی داشت بر تعدادی از كاركنان كه اسبهای خسته ی كاری را از شلوغی خیابان اصلی شهربازی به كناری می بردند، نظارت می كردند. ازدحام جمعیت باعث ترس اسبها شد. او با دستور دادن به جمعیت و تربیت كنندگان اسب، مسؤولیت كنترل اوضاع را برعهده گرفت و اسبها را از راه دیگری به اسطبل برد. سپس وقتی اسبها صحیح و سالم از جلوی جمعیت رد شدند، او رو به متصدیان اسب كرد و گفت: « ما یك مشكل داریم و آن این كه چه طور می خواهیم اسبهای خسته را در ساعات آخر شهربازی از بین جمعیت به بیرون ببریم؟» به طور قطع آن وضعیت، مدیریت دیكتاتوری را می طلبید، ولی در سایر وضعیتها نیز باید از شیوه ی مدیریت حل مشكل با نظر خواهی از دیگران استفاده می كرد. عامل دیگری كه برای كارایی شیوه ی مدیریت دیكتاتوری مؤثراست، وضعیت فردی است كه شما به آن ریاست می كنید. شما نمی توانید برای كنترل بعضی افراد از این روش دیكتاتوری استفاده كنید، حتی اگر آنها را بدانند كه روش انتخابی شما تنها راه منطقی است، تغییر عقیده نخواهند داد، ممكن است به دروغ تابع نظر شما باشند، اما درخلوت تك به تك آنها از شیوه ی دیگری استفاده می كنند. ممكن است عكس این مطلب در مورد فرد دیگری صدق كند. اگر شما تا به حال فردی را ندیده اید كه تنها در صورتی به دستورهایتان گوش می دهد كه به اصطلاح جلوی چشم دیگران او را خردكنید! مدیر تازه كاری هستید اگر یك نفر تنها به این نوع مدیریت پاسخ می دهد، یك مدیر كارامد هیچ شیوه ی دیگری را روی اوامتحان نمی كند، زیرا به كارگیری هر شیوه ی دیگری روی این شخص، روش مدیری تازه كار و نشان دهنده ی ضعف اوست.
  2. مدیریت خشك و مقرراتی
  این روش، مدیریت به وسیله ی كتاب قانون است. استفاده از كتاب قانون در سیاست یك شركت، نیازمند نظم وآهنگ خاصی است. این نوع مدیریت نیز مانند شیوه ی دیكتاتوری، اگر مؤثر واقع بیفتد خوب است، اما اگر مؤثر نباشد مطلوب خواهد بود. با این وجود من فكر می كنم، ما اغلب ازمدیریت خشك و مقرراتی استفاده می كنیم. اكثر ما مدیران از سیاست شركت به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهداف استفاده نمی كنیم بلكه در عوض، از آن به عنوان اسلحه ای برای مجبور كردن افراد، به تسلیم و اطاعت بهره می گیریم. من مدیرانی را می شناسم كه مقرراتی تر از یك درجه دار ارشد نیروی دریایی هستند و برای كوچكترین مسأله دست به كتاب سیاست می اندازند و آن را مثل یك اسلحه روی شما قرار می دهند. مدیریت خشك و مقرراتی درباره ی افرادی كه برای پذیرش كتاب قانون به اندازه ی كافی عاقل هستند، مؤثراست وقتی شما كتاب قانون سیاست را بیرون می كشید، بعضی افراد احساس می كنند شما دیگر آنها را انسان نمی دانید، چون فكر می كنند با ایشان مانند یك ربات، مینی كامپیوتر یا یك آلت دست رفتارمی شود. همچنین ممكن است فكر كنند، شما آن قدر درمدیریت خود خلاقیت ندارید كه بتوانید خود را با بعضی از موقعیتهای خاص وفق دهید. بعضی از كاركنان هم نه تنها مدیریت خشك و مقرراتی را می طلبند، بلكه آن را بیشتر به خاطر رضایت عجیبی كه از سختگیری مدیران به دست می آورند، دوست دارند . من مدیری را در«واشنگتن دی سی» می شناسم كه دو كارمند داشت. این دو نفر نقطه مقابل یكدیگر بودند. یكی دوران سربازی بسیار سختی را گذرانده بـــود ونمی فهــمید كــه چـــرا تمـــام اعضای شركت سرساعت7 صبح سركار حاضر نمـــی شوند. اگـــر چــه هیــچ یــك از مشتـریان شركت تا ساعت 9 صبح برای كار مراجعه نمی كردند. كارمند دیگر قبل از ساعت 5/11 به شركت نمی آمد، مگر این كه آن روز باید در جلسه ی كارمندان حضور می یافت یا كار دیگری در رابطه با همكارانش انجام می داد و در چنین مواقعی او همیشه خود را به سرعت به شركت می رساند. شما اغلب این فرد را نصفه شب پشت میزش می یافتید. همچنین او دومین فردی بود كه در بین 18 كارمند بهره وری بیشتری داشت و اگر چه برنامه هایش با هیچ كس هماهنگ نمی شد، اما هیچ گاه مجبور نبود از منشی بخواهد تا برای تنظیم برنامه هایش تا دیروقت در شركت بماند. او كار خود را انجام می داد و اجازه می داد تا دیگران هم به كار خود برسند. برنامه های نامتعارف كارمندی كه دیر سركار می آمد با كارمندی كه صبحها زود در شركت حاضر می شد، هماهنگ نبود، بنابراین كارمند سحرخیز پیش مدیر رفت و از او پرسید كه چه وقت باید كارها را سروسامان دهد؟ مدیر كتاب آیین نامه شركت را بیرون آورد و به فرد ناراضی نشان داد. گفت: قوانین به این موارد اشاره كرده اند، اما در هیچ كجای این كتاب، به زمان ورود و خروج كارمندان، به جز منشی اشاره نشده است. بنابراین دراین مورد،‌ آن مدیر با تدبیر عمل كرد. او فرد سحرخیز را با عنوان این موضوع كه باید قبول كند، كارمند دیگر كمی بیشتر از او تولید می كند، شرمنده نكرد. هیچ كس به جز فرد مدیرنمی توانست، فردی كه به دنبال سخت گیری بود و می خواست كارمندان دیگردرست روی خطی راه بروند كه كتاب قانون برای آن ها مشخص كرده را، راضی كند زیرا كتاب قانون برای این نوع كارمندان به یك كتاب مقدس تبدیل شده است. شاید این مثال به همان اندازه كه میزان كارایی این شیوه ی مدیریتی را نشان می دهد، مثال خوبی برای یك مدیریت خشك ومقرراتی نباشد. سبكهای مدیریتی باید مؤثرباشند وگرنه نمی توان مدیریتی اعمال كرد.
  3. مدیریت دموكراتیك
  ما اغلب می شنویم كه امروزه همگان از این شیوه به نیكی یاد می كنند. البته این نوع مدیریت بدین معنا نیست كه هر كسی اجازه ی اظهار نظر و رأی در آن روش را دارد. ضمنأ وقتی هم ما اجازه می دهیم، كارمندان ابراز عقیده كنند یا وقتی اجازه می دهیم كه آنها تصمیم مدیریتی بگیرند، بدین معنا نیست كه مدیریت دموكراتیك را اعمال می كنیم. ما با این روش فقط سلب مسؤولیت كرده و به هیچ وجه كارمدیریتی انجام نمی دهیم. روش رأی گیری اغلب اوقات در شركت های كوچكی رخ می دهد كه در آن فرد مسؤول، از قبول مدیریت سرباز می زند. اگر شخصی دموكراسی را به قدرت رأی مربوط كند، من فكر می كنم باید واژه ی دیگری به جای لغت دموكراتیك، در نظر بگیریم. مدیریت دموكراتیك در واقع به معنای ایجاد امكان برای عموم ‌جهت شركت در روند تصمیم گیری است. بسیاری ازمزایای این شیوه ی مدیریتی، ایجاد فرصت برای همگان جهت شركت در روند تصمیم گیری است. این مسأله به مدیر امكان می دهد كه به حوادث از دیدگاه های مختلف نگاه كند، نه فقط از نقطه نظرهای شخصی. مدیران باید جهت فراهم كردن چنین مشاركتی جدی، گوشهای خود را برای شنیدن تصمیمهای بهتر تیز كنند. وقتی مؤسسه ای به كارمندان خود فرصت می دهد تا در روند تصمیم گیری شركت كنند، آنها احساس می كنند به راستی به آن تشكیلات كمك می كنند و در می یابند كه برای مدیر مهم هستند. پس وقتی چنین توجهی می بینند، پاسخ فوق العاده ای خواهند داد. حتی بعضی از این افراد در واقع جانشان را برای شركت می دهند، اما استثناهایی نیز وجود دارد، مثل فردی كه اگرامروز نظرش را بخواهید، فردا در دفترتان خواهد بود و وقتی به دفتر رسیدید، می بینید كه پاهایش را روی میزتان گذاشته و پشت آن نشسته است. این شیوه، همیشه مؤثرنیست. بنابراین ما نباید مدیریت تك به تك را یك حركت تجملی، یك ژست لوس و یك هوس باب روز،‌ در علم مدیریت بدانیم. بلكه این نوع مدیریت فقط روشی است كه اكثر كارفرماها از زمان ظهور كارهای آزاد، به كارگرفته اند. تفاوت بزرگ دراین حقیقت این است كه ما به این سو وآن سو رفته ایم، تا برای هرشیوه یك نام انتخاب كنیم و به آنها القا كنیم كه چرا و چه وقت باید بهترین عمل را انجام داد.
  4. مدیریت فردی
  وقتی ما از این عبارت برای اشاره به بهترین شیوه ی مدیریت استفاده می كنیم، درحقیقت آن را به اشتباه نام گذاری كرده ایم. ما می توانیم تمام مدیریتهای خوب را مدیریت فردی بنامیم، زیرا تمام مدیریتهای خوب تك به تك و مربوط به فرد هستند. وقتی ما ازعبارت مدیریت فردی استفاده می كنیم به حدود شخصیت افراد اشاره می كنیم؛‌ حدودی كه به اصطلاح ویژگی های فردی هستند. اگر ما از خصیصه های فردی برای پیشرفت یا كار با شخصی استفاده می كنیم، از مدیریت به شیوه فردی استفاده كرده ایم. شاید شما در بین كاركنان خود فردی را دارید كه به توجه شخصی نیاز دارد، اگر شما طوری رفتار كنید تا به او شوك لازم جهت حركت را وارد كنید، در این صورت شما شیوه ی مدیریت را خوب اعمال كرده اید. اگر كارمند دیگری دارید كه به اشتباه خیال می كند شناخت درستی دارد و شما برای دادن شناخت درست به او، شیوه ی دیگری را در پیش می گیرید، آن گاه نیز به روش مدیریت فردی عمل كرده اید. اگــر كارمنــد سومی دارید كه بعد از مشخص كردن كار و هدف، ترجیح می دهد تنها باشد و شما او را تنها می گذارید باز هم به شیوه مدیریت رفتار كرده اید.
  اولین مدیری كه داشتم بر شیوه ی مدیریت فردی مسلط بود. او با من مثل یك ویلن رفتار می كرد. من 18 سالم بود و اولین كار فروشندگی خود را انجام می دادم و او 84 سال داشت. شركت، در كار فروش و ثبت املاك بود و كاركنانش را طوری تربیت كرده بود كه باور كنند هر روز باید یك ملك را وارد دفتر كنند. اكنون باید گفت كه این امر بی سابقه می نمود. در حقیقت هیچ كس در شركت این كار را برای مدت طولانی انجام نداده بود. با این وجود، این زمینه به عنوان هدف شركت باقی ما ند. در شانزدهمین ماه كاری ام، پیرمرد محترم به طرف میزمن آمد ودرگوشم آرام گفت: «استیو چند ملك را در این ماه در لیست خود وارد كرده ای؟» من می دانستم كه اوخوب می داند چند ملك را وارد كرده ام. او مجبور نبود با این سؤال مرا ناراحت كند، ولــی ایـن كــار را كــرد. من پـــاسخ دادم : «دو ملك». او دستـش را تكــان داد و گفت: «واقعـأ نمی فهمم. من می توانستم یك الاغ اجاره كنم و روی پشتش پلاكاردی با این مضمون بگذارم ‌شركت معاملات ملكی باتلر، شما خانه های خود را در فهرست فروش این جا وارد كنید. حتی می توانستم پسری استخدام كنم كه این الاغ را در خیابان بچرخاند. اگر این كار را می كردم باوردارم كه الاغ در عرض 16 روز بیشتر از تو وارد لیست می كرد». او مرا می شناخت و می دانست، دوست دارم در آن لحظه او را خفه كنم، اما همچنین می دانست كه برای او احترام بسیار قائلم و اگرمن را از چیزی یا كسی بسیارعصبانی كند، دیگر در آن دفترنمی مانم و با برگزار كـــردن یك جشن خداحافظی به سر كار دیگری می روم. من درست همان كاری را كه می خواستم كردم. آن روز عصر ساعت 6، درست 60 مایل را درعرض یك ساعت از«بریمنگ هام» به طرف مركز شهر رفتم تا قبل از رفتن مدیر،‌ بــه دفتــر او بـــرسم. وقتی رسیـــدم دو لـــیست ملك را روی میزش انداختم و گفتم: «ببین تو الاغی را كرایه كرده ای كه درعرض یك روز، دو لیست ملك را برایت تهیه كرده است!»
  او گفت: «می دانستم . بهتراست فردا دو لیست بیشتر تهیه كنی». من می دانستم كه او دوباره من را مجبور به این كار می كند. نمی توان گفت آنچه آقای باتلر گفت حرف خوبی بود، بلكه بستگی به كسی داشت كه این سخن خطاب به او بود. اوهرگز چنین روشی را روی مردی كه میزش روبروی میزمن بود به كار نمی برد. این مردی كه بیست سال بیشتر از من سابقه داشت، قبل ازاین كه آقای باتلر درباره ی بهره وری یك الاغ بتواند فكر كند، دست از كار می كشید.
  برای جلوگیری ازاین اشتباه مهلك، كارمندان خود را مثل اعضای خانواده ی خود بشناسید و هركاری را كه برای ایجاد انگیزه در كارمندان مؤثر است، انجام دهید.

  ما می توانیم تمام مدیریتهای خوب را مدیریتی فردی بنامیم، زیرا تمام مدیریتهای خوب تك به تك و مربوط به فرد هستند. وقتی ما از عبارت مدیریت فردی استفاده می كنیم به حدود شخصیت افراد اشاره می كنیم؛ حدودی كه به اصطلاح ویژگی های فردی هستند. اگر ما از خصیصه های فردی برای پیشرفت یا كار با شخصی استفاده می كنیم، از مدیریت به شیوه فردی استفاده كرده ایم
  ادامه
   دانشگاه جامع علمی کاربردی تیران , markaze_elmikarbordi_tiran
   برقرار نمودن یك شبكه خانگى
   اگر در منزل خود بیش از یك كامپیوتر دارید به زودى در خواهید یافت چقدر آزار دهنده است هنگامیكه یكى دیگر از اعضاى خانواده بعنوان مثال به پرینتر نیاز داشته باشد (كه اتفاقا" به كامپیوتر شما متصل است) و در نتیجه مجبور شوید از فعالیت خود دست بكشید. احتمالا" از اینكه براى انتقال فایلها با استفاده از فلاپى دیسك مرتبا" از پلهها بالا و پایین بروید نیز خسته شده اید. حتما" دوست ندارید بر سر استفاده از تنها كامپیوتر داراى دستیابى به اینترنت نیز با دیگر اعضاى خانواده بحث كنید، بنابراین تعجبى ندارد كه به شبكه خانگى علاقمند شوید.

   اما شبكه خانگى غیر از هماهنگى بین اعضاى خانواده، شرایط راحتى شما را نیز فراهم مىسازد. ترجیح مىدهید پاسخ یك E-mail مهم را در كجا بدهید؟ در اتاق كار منزل خود در حالیكه پشت میز كارتان هستید یا در اتاق نشیمن و یا حتى در بالكن منزل خود.

   زمانى این امكانات، شرایط بسیار عالى بود كه براى افراد شجاعى كه به منظور برقرارى شبكه ethernet كابل كشى مىكردند و به اسرار پنهان شبكه بندى كاملا" تسلط داشتند، در نظر گرفته شده بود. اما در طى چند سال گذشته تعداد زیادى از مجموعههاى شبكه بندى خانگى به صحنه آمده و استفاده از آنها نسبتا" آسان مىباشد. شما مىتوانید از شبكه سیمى و در بعضى موارد حتى شبكه بىسیم موجود استفاده كنید.

   در اینجا 3 گزینه مختلف براساس سه استاندار شبكه بندى پایه را نام مىبرم: Home PNA 2.0
   (Home Phoneline Networking Alliance) متمركز بر سیستم خط تلفن منزل، Homeplug كه از خطوط برق استفاده مىكند، و استاندارد ( Wi-Fi) 802.11b كه امكان استفاده از شبكه بىسیم را به شما مىدهد. ( در ضمن مدل جدیدتر Wi-Fi معروف به 802.11a نیز موجود مىباشد كه جانشین سریعترى براى Wi-Fi است.)

   براى بدست آوردن توصیههایى در مورد خرید شبكه و اطلاعاتى در مورد محصولات موجود و عملكرد تكنولوژىهاى مختلف در این مورد، How to Buy Home Networking Products را بخوانید. و اگر علاقه دارید تا در مورد چگونگى آزمایش تكنولوژىهاى مختلف در آزمایشگاه PC World اطلاعاتى كسب كنید به How Fast Are They Really? رجوع نمائید.   آماده شدن براى ایجاد شبكه

   برقرارى شبكه خانگى با آماده نمودن بعضى چیزها از قبل بسیار آسانتر انجام مىگیرد. اینكه از كدام روش استفاده كنید اهمیت چندانى ندارد. گرچه تمام انواع كیتهاى شبكه بندى همراه با آداپتورها و دیگر ابزارى كه مورد نیاز شماست همچون كابلهاى خط تلفن یا كابلهاى USBعرضه مىشوند اما در عین حال شما باید قبل از هرگونه برقرارى ارتباط یك سرى وسایل را آماده سازید.

   - وب سایت شركت عرضه كننده تجهیزات شبكه خود را دیده و اطمینان حاصل كنید كه رایج ترین درایورها را براى سیستمهاى عامل خود دارید. بعنوان مثال امكان دارد سیستم عامل كامپیوترشما در خانه، ویندوز Me بوده اما درایورهاى مناسب براى Me را در سى دى همراه كیت شبكه نداشته باشید.

   - سى دىهاى نصب ویندوز خود را براى هر یك از كامپیوترهاى شبكه در دسترس قرار دهید. امكان دارد در هنگام برقرارى شبكه نیاز به نصب درایورهاى شبكه خود ویندوز داشته باشید.

   - نامى را براى شبكه خود برگزینید (كه Workgroup نیز نامیده مى شود). دراین مورد یك نام شناسایى معمولا" بهتر است. مثلا" مى توانید از نام فامیل خود یا نام حرفه خود استفاده نمائید. در مورد شبكههاى بىسیم به نام دیگرى نیز احتیاج است: كد تعیین هویت شبكه یا SSID كه نشانه معرف Service Set است. مشابه بودن نام Work group و SSID مهم نیست.

   - براى هر كامپیوتر نام جداگانهاى را انتخاب نمائید. البته مى توانید از نامهاى توصیفى و تحت اللفظى همچون
   Office یا Games استفاده كنید اما بهتر است در این مورد خلاق باشید. مثلا" زمانى من 12 كامپیوتر خود را به نام كمدینهاى معروف دهه 1940 تا 50 نامگذارى كرده بودم.   پیكربندى

   حتما" تمایل دارید چگونگى پیكربندى شبكه خود را طراحى كنید. یك شبكه خانگى در حداقل حالت ممكن به شما امكان مىدهد كه از هر كامپیوتر شبكه پرینت گرفته و بدون ترك كردن صندلى خود به فایلها دسترسى داشته باشید.

   توجه داشته باشید: اكثر چاپگرها (و نه همه آنها) را مى توان به اشتراك گذاشت، براى آگاهى از اینكه چاپگر شما نیز مىتواند بطور مشترك استفاده شود یا خیر ابتدا Control Panel را باز كرده و Printers را انتخاب نمائید.

   آیكون Printers را كلیك راست كرده و Properties را برگزینید. اگر در پنجره اى كه ظاهر مىشود یك بخش
   Sharedموجود است آن را كلیك كرده و اطمینان حاصل نمائید كه گزینه Share انتخاب شده است.
   اكنون براى استفاده مشترك از چاپگر آماده هستید.

   شما مىتوا نید ارتباط اینترنتى را نیز بطور مشترك داشته باشید اما روشها متفاوت است: تمام نسخههاى ویندوز از ویندوز 98 به بعد داراى گزینه Internet Connection Sharing مایكروسافت هستند و بعضى از بستههاى شبكه بندى خانگى نیز نرم افزار خاص خود را در این مورد دارند. تنها مشكل در اینجا این است كه كامپیوتر مرتبط با اینترنت (سرور یا میزبان) باید براى به اشتراك گذاشتن ارتباط با دیگر كامپیوترها (سرویس گیرنده ها)، روشن باشد. اگر این موضوع آزار دهنده است راه حلى براى آن وجود دارد: شما مىتوانید از یك Gateway با یك روتر اینترنال استفاده كنید ( یك قطعه سخت افزارى كه همچون Switchboard، ترافیك اینترنت را بررسى مىكند). معمولا" به این ابزار تنها بعنوان یك روتر اشاره مىشود.

   شما باید امنیت شبكه را نیز در نظر بگیرید. هر شخص مصممى مىتواند بدون دردسر به یك شبكه بدون محافظ
   دستیابى پیدا كند. بعنوان مثال در شبكه Home Plug اشخاص مىتوانند با استفاده از سیمهاى برق در دیوار مشترك یك آپارتمان یا هتل به شبكه دسترسى پیدا كنند.

   شبكههاى بىسیم و Home Plug بصورت استاندارد داراى سیستم هاى محافظ هستند اما Home PNA فاقد آن است. در این مورد باید از انواع دیگر محافظت همچون یك برنامه FireWall استفاده نمائید. در صورت استفاده از شبكه بىسیم، برقرارى امنیت شبكه ضرورى است بخاطر بسپارید كه در این مورد هیچ مانعى وجود ندارد. اما آگاه باشید كه پروتكل امنیتى شبكه بىسیم كاملا" ناكافیست. بنابراین باید در فكر افزودن لایه دفاعى دیگرى همچون FireWall به شبكه خود باشید. مطالب PCWORLD را درباره بستههاى نرم افزارى FireWall شخصى و جدید در Protect Your PC بررسى كنید.

   و سرانجام موضوع آدرسهاى IP استاتیك در برابر آدرسهاى IP دینامیك نیز مطرح است. آدرس IP یك شناسه عددى مختص به یك ابزار در شبكه مىباشد. این آدرس بصورت چهار سرى عدد كه هر یك مىتوانند تا 3 رقم باشند و با نقطه از هم جدا مىگردند، وجود دارد (مثل 123.456.7.89) در بسیارى از موارد شبكهاى كه با آن ارتباط دارید در هنگام Login یك آدرس IP موقت براى كامپیوتر شما در نظر مىگیرد كه آن را در تمام مدت Session نگاه مىدارد. در واقع این یك آدرس دینامیك است و مناسب اغلب افراد مىباشد.

   اما اگر هدف عالىترى دارید و مىخواهید وب سایتى راه اندازى كرده و یا از چاپگر و دیگر ابزارى كه مىتوان از طریق اینترنت به آن دسترسى داشت، استفاده نمائید باید، یك آدرس IP ثابت كه هرگز تغییر نكند داشته باشید.

   تهیه كننده سرویس اینترنت شما باید یك آدرس IP ثابت را براى شبكه در اختیارتان قرار دهد كه هزینه اضافى را در برمىگیرد. بعلاوه بسیارى از ISP ها به كاربران خانگى امكان راه اندازى سرورها را نمىدهند.

   Telephone Tag: Home PNA 2.0

   شركتهایى همچون Netgear، Linksys و Proxim این استاندارد را ارائه مىدهند.

   مزایاى Home PNA چیست؟ این مجموعه از سیم كشى فعلى تلفن بعنوان سیم كشى شبكه استفاده مىكند و در ضمن در بین سه استاندارد گفته شده، از نظر نصب و استفاده، از همه آسانتر است. Home PNA از فركانس مجزا بر روى خط تلفن استفاده مىكند بنابراین فرد مىتواند بعنوان مثال بدون دخالت در بازى چند نفره Quake با تلفن صحبت كرده و یا از فكس استفاده كند.

   معایب Home PNA چیست؟ كامپیوترهاى شما باید همگى نزدیك پریز تلفن باشند. اگر بیش از یك خط تلفن دارید باید مطمئن شوید كه تمام پریزهاى مورد استفاده بر روى یك خط تلفن باشند.   تنظیم شبكه Home PNA

   آداپتورهاى Home PNA سه نوع هستند: USB یا PCI (براى دسك تاپ) و PC Card (براى نت بوك).
   اگر قصد دارید از ارتباط اینترنتى High-Speed به طور مشترك استفاده كنید به یك Ethernet Bridge [(180 دلار و بالاتر) مثلا یك Gateway] بر روى سیستم خود نیاز خواهید داشت كه بجاى آداپتور از مودم باند پهن استفاده مىكند. Ethernet Bridge به كامپیوترى كه به مودم باند پهن مرتبط است اتصال مىیابد. براى این كامپیوتر به آداپتور نیاز نیست.

   مراحل زیر را براى هر كامپیوتر اجرا نمائید:
   1- كامپیوتر را خاموش كرده و آداپتور كارخانه سازنده را نصب كنید. اگر قصد دارید یك كارت PCI را در دسك تاپ قرار دهید باید Case را باز كنید.
   2- آداپتور را به پریز تلفن بزنید. اگر تلفن یا فكس از این پریز استفاده مىكرد. اكنون مىتوانید آن را به آداپتور بزنید.
   اگر تعداد پریزهاى تلفن كم است مىتوانید از یك دستگاه تقسیم (Splitter) استفاده نمائید.
   3- اكنون كامپیوتر را روشن كنید. ویندوز، آداپتور را نشان داده و به شما اعلام مىكند درایور را از سىدى رام نصب نمائید. دستورالعملهاى روى صفحه نمایش را دنبال كنید. بسته به نوع شبكهاى كه استفاده مىكنید نام كامپیوتر نیز از شما خواسته خواهد شد. (آیا گفتههاى مرا در این مورد به یاد دارید؟)
   4- كامپیوتر را Restart كنید.
   5- اگر قصد دارید ارتباط اینترنتى را بطور مشترك در تمام كامپیوترهاى شبكه استفاده كنید اما روتر ندارید مىتوانید نرم افزار
   Internet Sharing را (در صورتیكه بهمراه برنامه شبكه بندى عرضه شده) نصب كرده و یا از نرم افزار Internet Connection Sharing در Millennium Editionو Windows 98 Second Edition استفاده كنید. كامپیوترى را كه مستقیما" به اینترنت متصل است بعنوان سرور و كامپیوترهاى دیگر را بعنوان سرویس گیرنده تعیین نمائید. بخاطر داشته باشید كه نرم افزار FireWall را بمنظور محافظت تمامى كامپیوترهاى شبكه خود برروى سرور نصب كنید.
   اكنون مىتوانید دوستان خود را براى Quake III دعوت كنید.   قدرتى براى كاربران: Home Plug

   كمپانى هاى همچون Linksys، GigaFast و Asoka USA محصولات Home Plug را تولید مىكنند.

   مزایاى Home Plug چیست؟ این استاندارد نیز همچون Home PNA، روش نصب ساده اى دارد، كافیست كه یك طرف آداپتور را به درگاه USB كامپیوتر و طرف دیگر آن را به پریز برق متصل نمائید. و مىدانید كه تعداد پریزهاى برق همیشه از پریز تلفن بیشتر است.

   معایب Home Plug چیست؟ مقید شدن به پریز برق مىتواند بسیار محدود كننده باشد. در ضمن شما باید اطمینان حاصل نمائید كه آداپتور Home Plug را به Surge Suppressor یا Line Conditioner نزده اید زیرا احتمالا" سیگنالهاى شما از بین خواهند رفت. و در صورتیكه از نت بوكى با یك پورت UBS استفاده مىكنید باید یك آداپتور Home Plug بزرگ و جاگیر نیز داشته باشید. و سرانجام اینكه در این مدل آداپتورهاى PC Card Home Plug وجود ندارد.   تنظیم و راه اندازى شبكه Home Plug

   در این مورد یك طرف آداپتور Brick -Shaped را به درگاه Ethernet یا USB كامپیوتر خود و طرف دیگر آن را با استفاده از كابل به پریز برق متصل نمائید.

   اگر قصد دارید از ارتباط اینترنتى High Speed به طور مشترك و از طریق خطوط برق استفاده كنید به یك Home Plug Ethernet Bridge (به قیمت 180 دلار و بالاتر) و نیز روتر نیاز خواهید داشت.

   در صورتیكه كامپیوترهایتان قبلا" به آداپتورهاى Ethernet مجهز شدهاند، مىتوانید تنها از یك Bridge استفاده كنید. آداپتورها را به درگاه Ethernet مودم DSL یا كابل خود متصل نمائید. اما اگر كامپیوتر شما كارت اترنت نداشته باشد و فقط داراى پورت USB باشد، مىتوانید براى استفاده مشترك از اینترنت از یك كارت Power Line USB استفاده نمائید. در اینجا شما نیاز به یك نرم افزار Internet Connetion Sharing نیز خواهید داشت.

   1- Bridge را برروى كامپیوترى كه به اینترنت وصل است، نصب نمائید. براى انجام دادن چنین كارى احتمالا" مجبور به نصب یك كارت اترنت دوم مىشوید. (اگر داراى مودم سرعت بالا كه از ارتباط اترنت خود استفاده مىكند، مىباشید، براى نصب Bridge به كارت شبكه دوم نیاز خواهید داشت.) سپس كابل RJ45 این Bridge را به كارت شبكه دوم و Bridge را به پریز برق بزنید. اگر داراى روتر هستید Bridge را به درگاه Ethernet برروى روتر متصل نمائید.
   2- نرم افزار پیكربندى شبكه را كه در سىدى همراه با Home Plug عرضه شده، نصب نمائید. در این موقع اسم رمز شبكه به شما اعلام مىشود.
   3- نرم افزار Internet Connetion Sharing را نصب كرده و اطمینان حاصل نمائید كه این كامپیوتر بعنوان سرور تعیین و مشخص شده است.

   سپس آداپتورهاى Home Plug USB را در تمام كامپیوترها نصب كنید. یا اینكه مىتوانید از یك Ethernet Bridge بعنوان آداپتور در كامپیوترهایى كه داراى پورت اترنت هستند، استفاده نمائید. مىخواهید بدانید مزیت این كار چیست؟ مزیت آن این است كهEthernet Bridge نسبت به آداپتور USB از سرعت بیشترى برخوردار است.

   1- نرم افزار پیكربندى شبكه را نصب كنید. به شما اعلام مىشود كه همان اسم رمز Bridge را وارد نمائید.
   2- آداپتور را با اتصال آن به درگاه USB كامپیوتر، نصب كنید. ویندوز آداپتور را به شما نشان داده و اعلام مىكند كه درایور را نصب كنید. شما مىتوانید این درایور را در سىدى رام همراه مجموعه Home Plug بیابید.
   3- كامپیوتر خود را Restart كنید. اكنون مىتوانید از اتاق نشیمن و یا هر جاى دیگرى كه كامپیوتر دارید كار خود را انجام دهید.


   دنیاى بىسیم : (Wi Fi) 802.11b

   شركتهاى Netgear، اینتل، D- Link، Proxim و Linksys همگى محصولات (Wi- Fi) 802.11b و (Wi- Fi) 802.11a را تولید مىكنند.

   مزایاى شبكه بندى بىسیم چیست؟ آنتنهاى رادیویى كوچك و سبك این مجموعه به شما امكان آزادى عمل بیشترى مىدهد.

   هتلها، فرودگاه ها و حتى بعضى از كافىشاپها از این استاندارد براى دسترسى آسان و همگانى به اینترنت استفاده مىكنند.

   معایب این نوع شبكه بندى: سرعت به واسطه فاصله یا وجود موانع زیاد بین دو كامپیوتر كاهش مىیابد. در ضمن احتمال دارد بین این شبكه و ابزارهاى دیگر 2.4 GHZ همچون تلفنهاى بىسیم و مایكروویو اختلالاتى بوجود آید. توجه داشته باشید در این مورد شما نمىتوانید از محصولات 802.11b و 802.11a در یك شبكه استفاده كنید.

   مدل ابتدایى شبكه بىسیم، شبكه ویژهad hoc) ) است كه در آن هر كامپیوتر بطور مستقیم با كامپیوتر دیگر ارتباط داشته و اینترنت از طریق یك كامپیوتر با یك مودم به اشتراك گذاشته مىشود. از طرف دیگر یك شبكه زیر بنا از یك نقطه دستیابى یا دروازه (یا روتر) بىسیم استفاده مىكند، بنابراین آداپتورهاى شما با این نقطه دستیابى كه همچون یك فرستنده / گیرنده مركزى كار مىكند، ارتباط دارند.

   نقطه دستیابى یك ابزار سخت افزارى بىسیم است كه به شبكه بىسیم امكان ارتباط با شبكه سیمى را مىدهد.

   بسیارىاز نقاط دستیابى با یك gateway درونى كه به اینترنت متصل مىشود، همراه هستند. نصب نقطه دستیابى بسیار شبیه به نصب یك آداپتور است تنها تفاوت این است كه در نصب نقطه دستیابى باید اطلاعات پیكربندى شبكه مودم خود همچون نام و اسم رمز كاربر را براىISP خود تكرار كنید. مستندات كارخانه سازنده را به منظور دریافت دستورالعملهاى ویژه بررسى كنید.

   شما مىتوانید كارتهاى PCI و PC را براى هر دو شبكه 802.11b و 802.11a آداپتورهاىUSB 1.1 را براى 802.11b بیابید. (در ضمن نمىتوانید آداپتورهاى USB1.1 را براى 802.11a پیدا كنید زیرا سرعت آنها براى این استاندارد بسیار كم است).
   تنظیم و برقرارى شبكه بىسیم

   در هر كامپیوتر مراحل زیر را اجرا نمائید:
   1- برطبق دستورالعملهاى كارخانه سازنده، آداپتور را نصب كنید. (اگر از یك آداپتورPCI استفاده مىكنید، باید كامپیوتر را خاموش كرده، درب Case را باز نموده سپس آداپتور را در یك اسلات خالى PCI قرار داده و كامپیوتر را Restart نمائید).
   2- ویندوز آداپتور را شناسایى و اعلام مىنماید كه درایورى را كه در سىدى رام همراه با برنامه به شما عرضه شده نصب كنید.
   3- نرم افزار شبكه را كه معمولا همراه با سخت افزار به شما ارائه مىشود، نصب كنید. در این موقع نام كامپیوتر و اینكه این كامپیوتر در ارتباط اینترنتى سرور است یا سرویس گیرنده، از شما پرسیده مىشود.
   4- كامپیوتر را Restart كنید.
   5- اكنون باید یك Profile یعنى مجموعه اى از تنظیمات كه امكان استفاده از شبكه را برایتان فراهم مىكند، تهیه نمائید. شما مىتوانید چند پروفایل مختلف داشته باشید تا در صورتیكه لپ تاپ خود را به شركت یا كافى شاپ داراى شبكه بردید، این پروفایلها را براى ارتباط فورى باشبكه، سوئیچ كنید. براى تهیه یك پروفایل برنامه پیكربندى را كه قسمتى از نرم افزار شبكه است، اجرا نمائید.
   6- در صورتیكه از نقطه دستیابى استفاده نمىكنید و یا از Infrastruture استفاده مىنمائید،Mode را به ad hoc (شبكه ویژه) نصب كنید.
   7- نام شبكه را وارد كنید.
   8- در صورتیكه از شبكه ویژه استفاده مىكنید كانال را تنظیم نمائید (یك شماره از 1 تا 11 ). تمام آداپتورهاى شبكه باید از یك كانال استفاده كنند. (در شبكه Infrastructure، سرویس گیرنده بطور اتوماتیك و با قویترین سیگنال خود را با كانال پیكربندى مىكند.)
   9- طبق دستورالعمل فروشنده شبكه، كد شناسایى خود یعنى مجموعه اى از حروف و اعداد همچون یك اسم رمز را وارد كنید.
   10- منتظر چه هستید؟ نت بوك خود را برداشته و به هر قسمت خانه یا دفتر خود كه مىخواهید بروید و Email خود را دریافت كنید.
   ادامه