کنکور , konkour

کنکور

کنکور , konkour

کنکور

206نــــفــــــر
عضو شده اند
206نفر عضو شده اند
بیشتر
در این رسانه به اخبار کنکور مقاطع مختلف و برخی نکات و مشاوره برای داوطلبان پشت کنکور پرداخته میشود.در این رسانه به اخبار کنکور مقاطع مختلف و برخی نکات و مشاوره برای داوطلبان پشت کنکور پرداخته میشود.مشاهده کامل مشخصات
29 فروردین 1393
آموزش و تحصیل

اعضاء

 • عسل ر , asalak_r63
 • وحید  , sevgisiz
 • سروناز از كلوبم , 1363arak
 • تبسم تبسم , pishi_siyahe
 • 206 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • ابراهیمی+شایستگان , ebrahimi_shayestegan
 • دانشجویان دانشگاه علمی كاربردی .... كلیه واحدهای آذربایجان شرقی , daneshgah_elmi_karbordi_tabriz
 • مکانیک 81 - علم و صنعت ایران , mechanic_elm_81
کنکور , konkour
سازمان سنجش آموزش کشور با ارسال نامه ای به دانشگاه های کشور شیوه انجام مرحله دوم پذیرش دکتری سال ۹۵ را تشریح کرد.

به گزارش پی اچ دی تست ، در این نامه که از سوی معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه ها ابلاغ شده، آمده است:

احتراماً پیرو نشست معاونین محترم آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشوردر مورخ ۹۴/۱۱/۳۰ و پیشنهادات ارائه شده در خصوص نحوه برگزاری مناسب تر آزمون دکتری phd سال ۱۳۹۵ در راستای تکمیل اطلاعات ارسال شده در مکاتبات قبلی ، موارد زیر جهت هرگونه اقدام لازم اعلام می گردد.

دفترچه راهنمای شماره ۲ انتخاب رشته در تاریخ ۹۵/۱/۱۷ در سایت این سازمان قرار می گیرد و داوطلبان در بازه زمانی ۹۵/۱/۱۷ لغایت ۹۵/۱/۲۱ براساس اولویت علاقه مندی اقدام به انتخاب رشته خواهند نمود. شایان ذکر است انتخاب رشته داوطلبان فقط به منظور تعیین حدنصاب پیشنهادی این سازمان در کد رشته محل های مربوطه صورت می گیرد.
اطلاعات آماری داوطلبان در هر رشته امتحانی (از جمله میانگین، انحراف استاندارد، ماکزیمم، مینیمم و …) نرم افزار تراز معدل و حد نصاب پیشنهادی سازمان و همچنین تعداد افراد واجد شرایط به ازای هر کد رشته محل، با توجه به انتخاب رشته داوطلبان در تاریخ ۹۵/۱/۲۹ به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از طریق پرتال ارتباطی اعلام می شود.
دانشگاه ها مطابق با اطلاعات مندرج در بند ۲ و همچنین شیوه نامه شماره ۵۹۵۵۷/س مورخ ۹۴/۸/۷ نسبت به تهیه پیش نویس اطلاعیه اقدام و جهت تأیید نهایی حداکثر تا تاریخ ۹۵/۲/۱ به سازمان ارسال نمایند.
بررسی اطلاعیه ها و فراخوان دانشگاه ها از جمله شرایط و ضوابط قانونی، حدنصاب، تاریخ ارزیابی تخصصی و هماهنگی آن با سایر دانشگاه ها تا تاریخ ۹۵/۲/۷ توسط سازمان صورت می گیرد. شایان ذکر است درج اطلاعیه و فراخوان مربوطه پس از تایید سازمان امکان پذیر می باشد.
ارزیابی تخصصی توسط گروه های آموزشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در بازه زمانی ۹۵/۲/۱۱ لغایت ۹۵/۴/۳۱ صورت می گیرد.
جمع بندی و تعیین نمرات داوطلبان و همچنین اطلاع به آنان می بایست در بازه زمانی ۹۵/۵/۲ لغایت ۹۵/۵/۱۱ صورت پذیرد.
پرتال سازمان سنجش برای درج پذیرفته شدگان نهایی از تاریخ ۹۵/۵/۱۲ لغایت ۹۵/۵/۲۰ فعال می باشد. لذا پس از اخذ تعهد اسامی داوطلب در پرتال سازمان درج گردد.
با توجه به درخواست دانشگاه و نظر به اینکه امکان عدم تکمیل ظرفیت در برخی از کد رشته محل های آزمون مذکور وجود دارد، لذا فرصت جدیدی برای اطلاع رسانی به داوطلبان ذخیره و اخذ تعهد مطابق با روند قبلی از تاریخ ۹۵/۵/۲۳ لغایت ۹۵/۵/۲۸ فراهم می شود. شایان ذکر است چنان چه برخی از پذیرفته شدگان به هر دلیلی، قصد انصراف از کد رشته محل قبول خود را داشته باشند امکان حذف از طریق دانشگاه ثبت کننده محل قبولی وجود دارد.
براساس برنامه زمانی تدوین شده از تاریخ ۹۵/۵/۲۹ سایت سازمان غیرفعال و هرگونه تغییری از سوی دانشگاه های پذیرنده دانشجو امکان پذیر نمی باشد. نتایج اولیه پس از بررسی بصورت مشروط (بدون صلاحیت عمومی) در دهه اول شهریور ماه از طریق پرتال به دانشگاه ها اعلام خواهد شد.
رعایت کلیه ضوابط و شرایط، مطابق آیین نامه شماره ۱۱/۱۹۱۷۷ مورخ ۹۴/۲/۷ و شیوه نامه شماره ۵۹۵۵۷/س مورخ ۹۴/۸/۷ و مکاتبات انجام شده الزامی است.

ادامه
99
کنکور , konkour
آزمون‌های زبان
برای بعضی‌ گذشتن از سد آن سخت‌تر از خود آزمون دکتراست؛ کابوسی است که گاهی از همان ترم‌های نخست کارشناسی‌ارشد گریبان آنها را می‌گیرد؛ عده‌ای را به کل از آزمودن بخت خویش برای راه‌یابی به دوره دکترا نا امید می‌کند و گروهی دیگر را سخت به تکاپو می‌اندازد که پایه‌های زبان خود را قوی کنند.
به گزارش سرویس بازار ایسنا، چند سالی است که داوطلبان کسب عنوان دکترا، باید پیش از شرکت در آزمون اصلی، در یکی از آزمون‌های زبان ملی یا بین‌المللی پذیرفته شوند. اینکه باید سراغ چه آزمونی بروند، به رشته و دانشگاه هدف آنها بستگی دارد. اما بسیاری از داوطلبان بدون توجه به این نکته وقت، انرژی و سرمایه زیادی را صرف آمادگی برای پذیرش در آزمون‌های بین‌المللی همانند تافل و آیلتس می‌کنند؛ غافل از آنکه اگر هدف آنها تنها دانشگاه‌های داخل کشور باشد می‌توانند با وقت و هزینه کمتر در یکی از آزمون‌های ملی زبان پذیرفته شوند.
اگر می‌خواهید بدانید مهم‌ترین آزمون‌های ملی زبان که در ایران برگزار می‌شوند و کاربرد هر یک از آنها چیست، ادامه مطلب را بخوانید.
MSRT؛ آزمون زبان انگلیسی وزارت علوم
MSRT، جامع‌ترین آزمونی است که در ایران برگزار می‌شود. برگزارکننده‌ آن وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و تمام دانشگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی آن را می‌پذیرند.
بیشتر داوطلبان MSRT، دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی هستند. این آزمون به صورت معمول، سالانه ۱۰ تا ۱۲ بار برگزار می‌شود. تعداد دفعات شرکت در این آزمون محدودیتی ندارد و داوطبان می‌توانند تا زمان کسب نمره دلخواه، در هر تعداد آزمون‌ که نیاز است شرکت کنند اما اگر از شرکت در آزمون انصراف دهند یا تاریخ آن را جابه‌جا کنند، نمی‌توانند هزینه را پس بگیرند.
میزان سختی MSRT را تا حد زیادی می توان با آزمون‌های بین‌المللی TOEFL PBT و TOLIMO مقایسه کرد.
۳۰ سوال شنیداری، ۴۰ سوال درک مطلب و ۳۰ سئوال گرامر محتوای این آزمون را تشکیل می‎دهند.
بعضی منابع پیشنهادی بری آمادگی شرکت در MSRT عبارتند از:
TOEFL Preparation KIT
Barron’s – ۱۱th Edition
Arco
Betty azar
Vocabulary for high school students
۵۰۴ Essential Words For Toef
محل برگزاری این آزمون در تهران، دانشگاه علم و صنعت است. البته این آزمون هر سال در تعدادی از شهرستان‌ها نیز برگزار می‌شود که فهرست شهرهای محل برگزاری یکسان نیست.
MHLE؛ آزمون زبان وزارت بهداشت
این آزمون ویژه دانشجویان داوطلب شرکت در کلیه دوره‌های علوم پزشکی دانشگاه‌های دولتی است. MHLE را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌کند.
اگر داوطلبان گروه علوم پزشکی تنها قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های سراسری را داشته باشند بهتر است درMHLE شرکت کنند چرا که محتوای لغات و متون آزمون تقریبا در تمامی بخش‌ها، تخصصی این حوزه است و داوطلبان آشنایی بیشتری با آنها دارند. اما اگر شرکت در آزمون دکترای هر دو دانشگاه دولتی و آزاد در برنامه آنها قرار دارد باید به سراغ MSRT بروند چرا که دانشگاه آزاد مدرک MHLE را نمی‌پذیرد. البته یک مزیت دیگر MSRT نسبت به MHLE نیز تعداد دفعات برگزاری بیشتر آن در طول سال است که شانس داوطلبان را کسب نمره قابل افزایش می‌دهد.
محتوای کلی MHLE و همچنین سیستم نمره‌دهی آن نیز تاحدودی مشابه آزمون MSRT است با این تفاوت که لغات مورد استفاده، تخصصی رشته‌های گروه علوم پزشکی هستند.
این آزمون از چهار بخش تشکیل شده است؛ ۳۰ سئوال شنیداری، ۳۰ سئوال درک مطلب، ۲۰ سئوال واژگان و ۲۰ سئوال گرامر.
برخی از منابع لازم برای شرکت در MHLE عبارتند از:
TOEFL Preparation KIT
Barron’s Barron’s_How_to_Prepare_for the TOEFL – ۱۱th Edition
Longman_Complete_Course_for_the TOEFL
۵۰۴ Essential Words For TOEFL
آزمون MHLE هر سال پنج یا شش بار در تهران و تعدادی از شهرستان‌ها برگزار می‌شود. تعداد دفعات شرکت در این آزمون نیز محدودیتی ندارد.
EPT ؛ آزمون زبان دانشگاه آزاد
این آزمون ویژه داوطبان شرکت در گروه‌های پزشکی و غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی است. اگر داوطبان قصد قطعی برای ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند بهتر است در EPT شرکت کنند چرا که پذیرفته شدن در آن آسان‌تر از دیگر آزمون‌ها فرض می‌شود؛ بر خلاف سایر آزمون‌های ملی زبان که سه مهارت Listening، Reading و Grammar را مورد سنجش قرار می‌دهند، در EPT فقط دو مهارت Reading و Grammar وجود دارد و مهارت Listening در آن سنجیده نمی‌شود. ضمن آنکه دانشگاه آزاد حداقل نمره را برای مدرک EPT پنجاه می‌داند ولی برای مدرک MSRT حداقل نمره قابل قبول را ۶۵ اعلام کرده است.
میزان سختی EPT را می‌توان با آزمون بین‌المللی TOEFL PBT مقایسه کرد با آن تفاوت که بخش شنیداری و نگارش ندارد.
از تعداد ۱۰۰ سوال مطرح شده در این آزمون، ۳۰ سئوال به درک مطلب، ۳۵ سئوال به لغات و ۳۵ سئوال به گرامر اختصاص دارد.
منابع شناخته شده این آزمون عبارتند از:
Understanding and Using English Grammar – By: Betty Azar
(Mosaic 1 and 2 (Reading
Select Reading)Pre intermediate- Intermediate and Upper intermediate)
۵۰۴ Absolutely Essential Words for TOEFL – Fifth Edition
این آزمون ۱۰ تا ۱۲ بار در سال برگزار می‌شود. محل برگزاری آن فقط در تهران و در دانشگاه علوم و تحقیقات است.
UTEPT؛ آزمون زبان دانشگاه تهران
UTEPT، مرکز آزمون زبان دانشگاه تهران است. مدرک آن در همین دانشگاه و تعداد دیگری از دانشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم اعتبار دارد. UTEPT در سال شش بار برگزار می‌شود.
۳۰ سوال واژگان، ۳۰ سوال گرامر و ۴۰ سوال درک مطلب، محتوای این آزمون را تشکیل می‌دهند.
تعدادی از منابع این آزمون عبارتند از:
۵۰۴Absolutely Essential Words
۴۰۰Must-Have Words For The TOEFL
Barron’s Essential Words For The TOEFL
Grammar Digest
نکات مهم در مورد همه آزمون‌ها
– هر چهار آزمون مورد اشاره تنها در داخل کشور اعتبار دارند و فاقد اعتبار بین‌المللی هستند اما کسانی که تقاضای دریافت فرصت مطالعاتی خارج از کشور را دارند باید مدرک MSRT را ارائه کنند.
– بر خلاف تصور بسیاری از داوطبان پرسش‌های مطرح شده در این آزمون‌ها تنها از منابع خاص طرح نمی‌شوند. منابع معرفی شده تنها برای کسب آمادگی اولیه کفایت می‌کنند چرا که در سال‌های اخیر، سلیقه طراحان سوال به سمت طرح پرسش از مجلات علمی معتبر دنیا گرایش پیدا کرده است. داوطبان باید آمادگی لازم برای درک متون علمی تخصصی منتشر شده در چنین مجلاتی را داشته باشند. به عبارت دیگر منابع مورد اشاره تنها منابعی نیستند که سئوالات آزمون از آنها استخراج می‌شوند بلکه تمامی مجلات بین‌المللی انگلیسی زبان و مقالات به روز دنیا نیز در دسته‌بندی منابع سئوالات قرار دارند. افرادی که در سال‌های اخیر در آزمون‌های ملی زبان شرکت کرده و صرفا منابع مورد اشاره را مطالعه کرده‌اند با ابهامات، لغات و نکات جدیدی روبه‌رو شده‌اند که همین امر نشان می‌دهد نباید تنها به منابع معرفی شده اکتفا کرد.
– حداقل نمره قابل قبول در این آزمون‌ها، به رشته و دانشگاه مورد نظر داوطبان بستگی دارد. دانشگاه‌های مختلف ارقام متفاوتی را به عنوان کف نمره مورد پذیرش اعلام کرده‌اند اما در اکثر دانشگاه‌ها و برای بیشتر آزمون‌ها حداقل نمره پذیرفته شده ۵۰ است. نمره EPT در بعضی از منابع از ۱۰۰۰ اعلام شده که در این صورت حداقل نمره قابل قبول ۵۰۰ است.
– داوطبان نباید تصور کنند پذیرش در این آزمون‌ها چندان آسان است. آنها بهتر است برای کسب آمادگی لازم به موسسه‌های معتبری که در این حوزه فعالیت دارند اعتماد کنند. یکی از این مراکز، موسسه فرهیختگان دانشگاه تهران است. این موسسه از سال ۱۳۸۲ تاکنون در زمینه ارائه آموزش حضوری و بسته‌های مکاتبه‌ای برای شرکت در آزمون‌های ملی و بین‌المللی زبان فعالیت کرده و به عنوان اولین مرکز برگزار کننده دوره‌های آمادگی آزمون‌های ملی زبان شناخته شده است.
– هزینه لازم برای ثبت‌نام در سه آزمون MHLE ،MSRT و EPT مبلغ ۶۰ هزار تومان و برای شرکت در UTEPT مبلغ ۱۵۰ هزار تومان است.
ادامه
کنکور , konkour

مدت زمان پاسخگویی داوطلبان به سوالات اختصاصی و عمومی آزمون دکتری ۹۵ از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرگزاری مهر افزود: از میان ۱۵۸ هزار و ۹۴ داوطلب آزمون دکتری، تعداد ۶۷ هزار و ۳۸۲ نفر معادل ۴۶.۶۲ درصد داوطلبان زن و تعداد ۹۰ هزار و ۷۱۲ نفر معادل ۵۷.۳۸ داوطلبان مرد هستند.

دکتر حسین توکلی افزود: کارت شرکت در آزمون دکتری از سه شنبه ۱۱ اسفند تا پنجشبه ۱۳ اسفند بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد و داوطلبان می توانند با ورود به سایت پرینت کارت خود را تهیه کنند. آزمون نیمه متمرکز دکتری سال ۹۵ صبح روز جعه ۱۴ اسفند در ۵۴ شهر برگزار می شود.

توکلی با اشاره به ضرایب دروس آزمون گفت: ضریب دروس زبان خارجی عمومی و ضریب استعداد تحصیلی یک است و ضریب دروس اختصاصی چهار است.

وی افزود: فرآیند آزمون از ۸ صبح آغاز می شود و و درهای ورود به جلسه آزمون ساعت ۷:۳۰ دقیقه بسته می شود. برای حضور در جلسه آزمون پرینت کارت آزمون به همراه کارت ملی و شناسنامه عکس دار الزامی است.

مشاور عالی سازمان سنجش اضافه کرد: در ابتدای آزمون یک فرم نظر خواهی به داوطلبان داده می شود که لازم است داوطلبان فرم نظرخوانی را در مدت ۱۰ دقیقه تکمیل کنند. لازم به ذکر است این فرم تاثیری در نتیجه آزمون ندارد.

وی یادآور شد: دو بسته به داوطلبان آزمون دکتری داده می شود که بسته اول حاوی دروس اختصاصی است که همراه با پاسخنامه در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. همچنین بسته دوم شامل سئوالات استعداد تحصیلی و زبان عمومی است. داوطلبان باید به هر دو دفترچه سئوالات در ۲۱۰ دقیقه پاسخ دهند.

توکلی گفت: تعداد سئوالات اختصاصی نسبت به هر رشته متفاوت است اما تمامی داوطلبان باید در مدت ۱۲۰ دقیقه به سئوالات این دفترچه پاسخ دهند. همچنین تعداد ۳۰ سئوال برای استعداد تحصیلی و تعداد ۳۰ سئوال نیز برای آزمون زبان عمومی طراحی شده است که داوطلبان باید در مدت ۹۰ دقیقه به سئوالات این دفترچه پاسخ دهند.

وی افزود: کلیه دفترچه ها شخصی سازی شده و نام و نام خوانوادگی داوطلب و شماره داوطلب بر روی آن درج شده است. دفترچه ها متنوع هستند و در عناوین A.B.C.D.E.F تقسیم شده اند.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نتایج اولیه آزمون بصورت کارنامه شامل سنجش علمی و تراز نمره درهفته اول اردیبهشت ماه سال ۹۵ از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود.
ادامه
کنکور , konkour
معاون آموزشی وزیر علوم با اشاره به بازنگری آیین نامه دکتری گفت: آیین نامه دکتری تقریبا نهایی شده و درصورت تصویب شورای عالی برنامه ریزی ظرف یکماه آینده ابلاغ می شود.
مجتبی شریعتی نیاسر گفت: در حال حاضر آیین نامه دکتری بازنگری و تقریبا نهایی شده است، منتهی باید شورای عالی برنامه ریزی آن را تصویب کند بعد از تصویب شورای مذکور ابلاغ می شود.
وی با بیان اینکه آیین نامه دکتری در صورت تصویب، ظرف یکماه آینده ابلاغ می شود افزود: مهمترین ویژگی این آیین نامه این است که دانشجویان زمینه بهتری برای انتخاب پروژه پیدا می کنند.
معاون آموزشی وزیر علوم افزود: پروژه‌های کاربردی جایگاه ویژه ای پیدا می کنند و در صورت تصویب نهایی طول دوره دکتری مقداری کوتاه تر خواهد شد.
به گزارش مهر، آیین نامه دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته نیز بازنگری و به دانشگاه ها ابلاغ شد.
از مهمترین بخش های این آیین نامه می توان به عدم ثبت نمره های مردودی قبلی در ریز نمرات تحصیلی دانشجو اشاره کرد که براساس آن دانشجویی که در هر نیمسال در یک یا چند درس، نمره قبولی کسب نکنند، چنانچه در نیمسال های بعدی، درس یا دروس مذکور را با نمره قبولی بگذرانند، نمره یا نمره های مردودی قبلی در ریز نمرات تحصیلی دانشجو، فقط ثبت و باقی می ماند اما این نمره ها در محاسبه میانگین کل دوره بی اثر و صرفا آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود.
ادامه
کنکور , konkour
http://research66.persianblog.ir//
با سلام در سایت فوق مشاوره و راهنمایی تحصیل رشته ها و نیز کمک در تدوین پایان نامه و پروپوزال رشته های مختلف انجام میپذیرد.
ادامه