امام رضا(ع) , imam_reza

امام رضا(ع)

امام رضا(ع) , imam_reza

امام رضا(ع)

39,963نــــفــــــر
عضو شده اند
39,963نفر عضو شده اند
به کلوب امام رضا(ع) خوش آمدید.هشتمین پیشوای ما ؛ امام رضا(ع) در سال 148 هجرى قمرى در شهر مدینه بدنیا آمد. پدر ایشان امام موسى بن جعفر(ع)، یعنى امام هفتم شیعیان و مادرشان بانویى بزرگوار و خردمند به نام (تكتم) یا (نجمه) بود. امام رضا(ع) در همان سالى زاده شد كه پدربزرگ ایشان، یعنى حضرت امام جعفر صاد...به کلوب امام رضا(ع) خوش آمدید.هشتمین پیشوای ما ؛ امام رضا(ع) در سال 148 هجرى قمرى در شهر مدینه بدنیا آمد. پدر ایشان امام موسى بن جعفر(ع)، یعنى امام هفتم شیعیان و مادرشان بانویى بزرگوار و خردمند به نام (تكتم) یا (نجمه) بود. امام رضا(ع) در همان سالى زاده شد كه پدربزرگ ایشان، یعنى حضرت امام جعفر صادق(ع)، به شهادت رسید.نام ایشان (على ) است، ولى بر اساس شیوه اى كه در میان اعراب مرسوم است، به ایشان (ابوالحسن) مى گفتند. این گونه اسمها را (كنیه) مى نامند. علاوه بر نام و كنیه، گاه عنوان دیگرى نیز به افراد مى دهند كه آن را (لقب) مى گویند. امام هشتم داراى لقب هاى متعددى است. از جمله معروف ترین این القاب، (رضا)، (عالم آل محمد)، (غریب الغرباء)، (شمس الشموس) و (معین الضعفاء) است. نامیدن هر فرد به این نامها، یعنى اسم، كنیه و لقب دلیل خاصى دارد. گفته اند كه ایشان را به این جهت (رضا) لقب داده اند كه خدا از ایشان راضى است.دوران كودكى و جوانى امام در مدینه گذشت. اخلاق نیكو، دانش فراوان، ایمان و عبادت بسیار از ویژگى هایى بود كه امام را مشخص می ساخت.و ...مشاهده کامل مشخصات
6 بهمن 1383
اجتماعی
من كه كبـوتـر دلم اوج گرفـتـه بـا رضا
می شنوم ز قدسیان زمزمه رضا رضا
********
شبی یاد جـنـون آبــــاد کــردم
علی موسی الرضا را یاد کردم
میـان بی کسـی های شـبانه
هـوای صــحن گوهر شاد کردم
اینجا دارالمجانین است.. و متعلق به خود آقا.. رواقی که عاشقان مجنون شده ی حضرت ، در اینجا جمع شده و به راز و نیاز می پردازند

بیایید دست بدست هم دهیم و نگذاریم آقا امام رضا(ع) در این دنیای مجازی غریب بمانند.

*"السلام علیک یا مولای یا ابالحسن علی بن موسی الرضا"*

اعضاء

 • سارا پرهام , mohabatgol
 • خادم محبان مهدی , moballegh313
 • محمد رضا بشارتی , bashiry67
 • منچستر یونایتد , ali3027
 • 39963 نفر

  morebox img

آلبوم تصاویر

 • گل تاج خروس
 • گل های عاشق
 • گل های عاشق
 • گل شگفت انگیز
 • گل همیشه بهار

76 تصویر ...

morebox img
امام رضا(ع) , imam_reza
یا ضامن آهو!
دل های بی پناهمان را که چون آبگینه های شکسته در پهنای گیتی سرگردانند، در پای ضریح مقدست آشیان ده که محتاج پرکشیدن به آبی لایتناهی فطرت خدایی مان هستیم.
ادامه
99
12
3
13
قاسم قاسم , naderighasem
سه شنبه 26 تیر ، 21:43
یاابالجواد.........
ادامه
ثامن , me0to
سه شنبه 26 تیر ، 21:44
یا امام رضا یا امام رئوف
ادامه
اصغر نادری , asgharnaderi95
جمعه 29 تیر ، 22:08
یا مولا
ادامه
امام رضا(ع) , imam_reza
(اخلاقی، اجتماعی، تربیتی)
به فرزندش امام حسن علیه السّلام فرمود:
پسرم چهار چیز از من یاد گیر (در خوبی‌ها)، و چهار چیز به خاطر بسپار (هشدارها)، که تا به آنها عمل می‌کنی زیان نبینی:

الف - خوبی‌ها
1 - همانا ارزشمندترین بی‌نیازی عقل است،
2 - و بزرگ‌ترین فقر بی‌خردی است،
3 - و ترسناک‌ترین تنهایی خودپسندی است.
4 - و گرامی‌ترین ارزش خانوادگی، اخلاق نیکوست.

ب - هشدارها
1 - پسرم از دوستی با احمق بپرهیز، چرا که می‌خواهد به تو نفعی رساند امّا دچار زیانت می‌کند.
2 - از دوستی با بخیل بپرهیز، زیرا آنچه را که سخت به آن نیاز داری از تو دریغ می‌دارد.
3 - و از دوستی با بدکار بپرهیز، که با اندک بهایی تو را می‌فروشد.
4 - و از دوستی با دروغگو بپرهیز، که او به سراب ماند: دور را به تو نزدیک، و نزدیک را دور می‌نمایاند.
ادامه
30
3
23
ثامن , me0to
شنبه 9 تیر ، 13:00
بسیار زیبا
ادامه
محمدعلی آرمیون , armion
شنبه 9 تیر ، 23:15
بسیار خوب ...
ادامه
خادم محبان مهدی , moballegh313
دوشنبه 11 تیر ، 14:47
پست مجدد برای دوستان
ادامه
امام رضا(ع) , imam_reza
چله گرفتن، به منظور پاک شدن از خصلت های زشت و دریافت فضیلت ها و نیز گرفتن حاجت ها، یکی از سنت های اسلامی است، اما در بین زمان های مختلف، چله ای که از اول ماه ذی القعده شروع می شود و تا دهم ذی الحجه ادامه دارد بسیار تاکید شده است.

در روایات اسلامی به عدد چهل توجه و عنایت خاصی شده است، به طور مثال آمده است: «من اخلص لله اربعین یوما فجر الله ینابیع الحکمه من قلبه علی لسانه؛ هر کس خود را چهل روز برای خداوند خالص و پاک گرداند، خداوند چشمه های حکمت را از قلبش بر زبانش جاری می سازد.» (عیون اخبار الرضا(ع) ، ج 2، ص 85)

از رسول خدا(ص) وارد شده است که: «کسی که چهل روز حلال بخورد، خداوند قلب او را نورانی کند و چشمه های حکمت را از قلبش، بر زبانش جاری می گرداند»، همچنین علامة حسن زادة آملی می گوید: «هر عمل و ذکری که کمتر از اربعین باشد، چندان اثر بارزی ندارد و خاصیت اربعین، در ظهور فعلیت و بروز استعداد و قوه و حصول ملکه، امری مصرح به، در آیات و اخبار است.»

در قرآن کریم مدت خلوت حضرت موسی(ع) را در کوه طور با خداوند چهل روز ذکر می کند: «وَ وَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً وَ أَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً » (اعراف، آیه 142)؛ سی شب با موسی وعده نهادیم و ده شب دیگر بر آن افزودیم تا وعده، پروردگارش چهل شب کامل شد.

در بین چله های مختلف، یک مورد خاص و مهم وجود دارد، به نام «چله کلیمیه» که از اولین روز ماه ذی القعده که امسال یکشنبه 24 تیر است، آغاز می شود.

حضرت آیت الله جوادی آملی درباره این اربعین می فرماید: "از اول ذی القعده تا دهم ذی حجّه که اربعین موسای کلیم است، این یک فصل مناسبی است؛ بهار این کار است. این اربعین گیری، این چله نشینی همین است! وجود مبارک موسای کلیم 40 شبانه روز مهمان خدا بود. فرمود: و واعدنا موسی ثلاثین لیلهً فاتممناها بعشر فتمّ میقات ربّه اربعین لیله. به او وعده دیدار و ملاقات خصوصی دادیم؛ آمد به دیدار ما. اوّل 30 شب بود؛ بعد 10 شب اضافه کردیم، راهش باز بود؛ جمعاً شد40 شب."

باید توجه داشت که به قول فرمایش حضرت آیت الله جوادی آملی، انسان در طول سال هر زمانی که بخواهد می تواند چله بگیرد، اما بهار چله، این 40 شب است، یعنی از اوّل ذی القعده تا دهم ذیحجّه.

انجام چله هم آداب خاصی دارد، لازم است انسان مراقبت هایی را داشته باشد، به طور مثال مواظب دهانش باشد که غذای بد وارد دهانش نشود، مواظب زبانش باشد که حرف بد نزند، مواظب گوشش باشد که حرف بد نشنود و مواظب چشمش باشد که نگاه بد نکند؛ آنوقت سایر کارها خوب است.

برای انجام چله اذکار و سوره هایی پیشنهاد شده است مانند قرائت قرآن، خواندن زیارت جامعه کبیره، جامعه صغیره، ذکر لااله الاالله روزی۱۰۰۰ مرتبه، صلوات روزی ۳۵۰ مرتبه، ذکر یابصیر ۳۰۳ مرتبه و نیز ذکر استغفار در این 40 روز هر روز ۷۰ مرتبه.

همچنین قرائت زیارت وارث و زیارت عاشورا و نیز حدیث کسا نیز در چله گرفتن توصیه شده است اما لازم به ذکر است که در چله نیز نیت بسیار مهم است و هرچند که چله به هر نیتی که گرفته شود آثار معنوی خود را دارد اما بهتر است که ثواب آن به نیت سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زمان(عج) باشد.

التماس دعا

رسانه امام رضا (ع)
ادامه
21
4
17
ثامن , me0to
سه شنبه 26 تیر ، 21:29
دوستان التماس دعا از همگی
ادامه
خادم محبان مهدی , moballegh313
سه شنبه 26 تیر ، 22:54
++
ادامه
محمدعلی آرمیون , armion
چهارشنبه 27 تیر ، 09:54
خیلی خوب ...
ادامه
امام رضا(ع) , imam_reza
ای آستان قدس تو تنها پناه من
ای چلچراغ چشم تو، خورشید راه من
ای مظهر عنایت حق هشتمین امام
ای خاک پاک مرقد تو بوسه گاه من
ادامه
16
1
12
ثامن , me0to
سه شنبه 26 تیر ، 21:46
یاابالجواد یا مولا
ادامه
امام رضا(ع) , imam_reza

خداوند این افراد را حقیر می‌کند

امام صادق(ع) فرمود:
هرکس مؤمنی را به خاطر دارایی اندک او تحقیر کند، خداوند نیز او را حقیر می‌شمارد و همچنان نزد خداوند حقیر خواهد بود تا اینکه توبه کند.

مشکاة‌الانوار، ص۵۹
ادامه
35
4
16
روح الله , roohallah1
چهارشنبه 27 تیر ، 23:56
****
ادامه
ثامن , me0to
پنجشنبه 28 تیر ، 01:19
++
ادامه
خادم محبان مهدی , moballegh313
پنجشنبه 28 تیر ، 06:01
+++
ادامه