گنج جنگ , ganjejang

گنج جنگ

گنج جنگ , ganjejang

گنج جنگ

21,919نــــفــــــر
عضو شده اند
21,919نفر عضو شده اند
این رسانه به احترام مدافعان خاک ایران ایجاد گردیده ، یاد کردن از آنها همه ایران را بهم پیوند می دهد چرا که در جنگ هشت ساله از سراسر ایران برای حفظ این خاک بپا خواستند رسانه صرفا در چهارچوب معرفی عملکرد ارتش در دوران دفاع مقدس است و لطفا از درج مطالب سیاسی ، پیامهای تبلیغاتی و...این رسانه به احترام مدافعان خاک ایران ایجاد گردیده ، یاد کردن از آنها همه ایران را بهم پیوند می دهد چرا که در جنگ هشت ساله از سراسر ایران برای حفظ این خاک بپا خواستند رسانه صرفا در چهارچوب معرفی عملکرد ارتش در دوران دفاع مقدس است و لطفا از درج مطالب سیاسی ، پیامهای تبلیغاتی و..... خودداری نمایید . نوشته های توهین آمیز ضمن برداشت رونوشت از آنها ، حذف و فرد مسدود و گزارش میگردد مدیریت و معاونان سانه هیچ تعهدی در خصوص محتوا کامنتهای درج شده توسط اعضا ندارند و پاسخگو شخص درج کننده کامنت می باشد . سایت ما http://ganjejang.com/ وبلاگ ما http://ganjejang.mihanblog.comمشاهده کامل مشخصات
9 آبان 1392
ایران عاشقانش را از یاد خواهد برد ؟

اعضاء

 • هــــــاٰدی  , reventon6116
 • لیـــــمان , suzuki405rd
 • عسل123 , masomeh2015
 • سیامک سرمدی , siamak
 • 21919 نفر

  morebox img

آلبوم تصاویر

 • روزِ ارتشِ کهن و قهرمان ، گرامی باد
 • ارتش..
 • وای اگر این شیر را درگیر بیداری کنند
 • وطن!سبزی،سپیدی،سرخ گونی..
 • گنج جنگ
 • شهید براتی
 • نیروی ویژه دریایی ارتش ایران
 • همه ایران برا آزاد سازیت جنگیدن پسر

82 تصویر ...

morebox img
گنج جنگ , ganjejang

در پانزدهم خرداد ماه سال 1363و در بحبوحه جنگ ایران و عراق، بین جنگنده های ایران و عربستان درگیری هوایی به وقوع پیوست كه در جریان آن دستكم یك فروند فانتوم ایرانی هدف قرار گرفت و سرنگون شد. با گذشت سالها از این جریان، هنوز جزئیات این درگیری در پرده ابهام قرار دارد و با وجود آنكه منابع داخلی و خارجی مطالبی در این باره منتشر كرده اند، نمی توان با قاطعیت در مورد صحت و سقم آنها ابراز نظر كرد. این مساله یكی از مواردی است كه در وبلاگها و سایتهای مرتبط با هوانوردی بسیار مورد توجه قرار گرفته؛ اما در این میان یكی از منابع رسمی داخلی مغفول مانده است و آن خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال 1363 است. فرمانده وقت جنگ، در خاطرات روز 16 خرداد 63 چنین می نویسد:

"ساعت هشت صبح به مجلس رفتم. در گزارشها خواندم كه دیروز یك هواپیمای اف-4 ما در فضای عربستان سعودی سرنگون شده و عربستان، زدن هواپیما را رسماً به عهده گرفته است. حادثه تلخی است و انعكاس وسیعی داشته است."

در پانوشت همان بخش از خاطرات چنین می خوانیم:

"در این حادثه، [در حمله] چند فروند از هواپیماهای نیروی هوایی عربستان به یك فروند هواپیمای اف-4 نیروی هوایی ارتش، در آبهای خلیج فارس، هواپیمای مزبورساقط و خلبان آن توسط هلیكوپترهای عربستان از آب گرفته شد. دولت ایران، اعتراض شدید خود را نسبت به اقدام عربستان سعودی ابراز داشت. خبرگزاریها از واشنگتن گزارش دادند هواپیماهای آواكس، جنگنده های اف-15 عربستان را در حمله به جنگنده های اف-4 ایران هدایت كردند. در یكی از مقاطع درگیری، بیش از 20 جنگنده عربستان و ایران در آسمان بودند و هر دو گروه از موشكهای هدایت شونده استفاده كردند. مقامات آمریكایی، این درگیری را بسیار خطرناك توصیف كردند. رونالد ریگان ،رئیس جمهور ایالات متحده، نگرانی خود را از افزایش تشنج در خلیج فارس به دنبال جنگ هوایی ایران و عربستان ابراز داشت؛ ولی بار دیگر بر عدم دخالت نظامی آمریكا در منطقه تاكید كرد.

در پی درگیری هوایی جنگنده های عربستان سعودی و سقوط یك هواپیمای ارتش جمهوری اسلامی، كاردار عربستان در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد. رادیو بی بی سی در پی درگیری هوایی ایران و عربستان اعلام كرد: آمریكا اكنون به طور مستقیم در جنگ علیه ایران، درگیر شده است. یك نشریه آمریكایی هم فاش كرد: خلبانان آمریكایی، هدایت جنگنده های عربستان را در حمله به هواپیمای ایران بر عهده داشته اند."

در نقل قولی از منابع رسمی دیگر اینچنین آمده است:

"در تاریخ پانزدهم خرداد سال 1363 دو فروند فانتوم (اف چهار) از پایگاه هوایی بوشهر به قصد پوشش دفاعی ناوهای نیروی دریایی بلند می شوند كه مورد اصابت موشكهای هواپیماهای اف 15 عربستان قرار می گیرند و از سرنوشت آنها خبری در دست نیست اما به ادعای مقامات عربستان خلبانان اف 15 یكی از هواپیما ها را مورد هدف قرار داده اند... هدایت یكی از فانتوم ها بر عهده سرهنگ خلبان همایون حكمتی با كمك سروان خلبان سیروس كریمی بود كه متاسفانه پیكر پاك این دو بزرگوار هنوز به دست نیامده است."

اما در سایت تخصصی "مركز انجمنهای تخصصی" به نقل از كتاب La Guerre Iran-Iraq : les combats شرح ماوقع بدین گونه آمده است:

"در تاریخ 5 ژوئن 1984 یك فروند هواپیمای P-3F Orion نیروی هوایی ایران قادر به شناسایی یك فروند تانكر نفتكش در جنوب جزیره لاوان و نزدیك به سواحل عربستان سعودی در خلیج فارس گردید. تا قبل از این تاریخ ایران تنها اقدام به نابودی نفتكشهای عازم به مقصد عراق میكرد اما اینك نیروی هوایی ایران مأموریت یافت تا كشتیهای نفتكش عربستان و كویت را هم مورد هدف قرار دهد زیرا این دو كشور بطور علنی از عراق در جنگ حمایت مالی و تسلیحاتی میكردند.

بعد از شناسایی نفتكش توسط اوریون ایرانی ، دو فروند شكاری F-4E متعلق به گردان 61 از پایگاه ششم شكاری بوشهر جهت حمله و نابودی این نفتكش به پرواز در آمدند. تنها چند لحظه پس از پرواز فانتومها در آسمان خلیج فارس ، یك فروند هواپیمای E-3A متعلق به نیروی هوایی آمریكا ( USAF ) قادر به شناسایی آنان شد. این رادار پرنده در خاك عربستان مستقر بود و اطلاعات ذیقیمتی در اختیار هم پیمانان آمریكا در منطقه قرار میداد. همزمان دو فروند هواپیمای F-15 سعودی ( شامل یك فروند F-15C و یك فروند F-15D ) متعلق به اسكادران 6 مشغول تمرین سوختگیری هوایی از تانكر KC-10 نیروی هوایی آمریكا بودند. با توجه به خطر حمله فانتومهای ایرانی به نفتكش سعودی ، هواپیمای آواكس دستور قطع عملیات سوختگیری را به ایگلها صادر و آنها را جهت رهگیری به سمت فانتومهای ایرانی هدایت نمود.

متقاعد كردن خلبانان F-15 ها جهت رهگیری فانتومهای ایرانی كار آسانی نبود. بر طبق روایات موجود ، در پی سئوالات مكرر خلبانان ایگلها خدمه آواكس مجبور به تقاضا و تهدید گردیدند. اما عامل اصلی در قبول این مأموریت حضور معلم خلبان آمریكایی در كابین عقب F-15D این دسته پروازی بود. معلم خلبان آمریكایی بنام كاپیتان بیل تیپین ( Capt Bill Tippin ) خلبانان عرب را تشویق به انجام این عملیات نمود و با یادآوری قابلیتهای هواپیمای F-15 آنان را از پیروزی قاطع مطمئن ساخت. زمانی كه هواپیماهایF-4E ایرانی به قسمت جنوبی پایگاه دریایی الجبیل( al-jubayl naval base )رسیدند دو فروند Eagle از روبروبه آنان حمله ور شدند. تحت فرماندهی و هدایت مستقیم كاپیتانTippinوبا بكارگیری مختصات داده شده بوسیله AWACS ، رادار ایگلها بر روی پرندگان ایرانی قفل شد و هركدام یك تیر موشك AIM-7 sparrow بطرف فانتومها شلیك كردند.

موشكهای شلیك شده باعث انفجار یكی از فانتومها و صدمه دیدن شدید فانتوم دیگر گردید. خدمه فانتوم دوم كه بشدت آسیب دیده بود موفق به بازگرداندن مركب خود به كشور گردیدند و با فرود اضطراری در جزیره كیش از مرگ حتمی نجات یافتند. خلبانان فانتوم منفجر شده كه بترتیب ستوانیكم خلبان ( سرهنگ) همایون حكمتی و سروان سید سیروس كریمی نام داشتند هرگز فرصت خروج از كابین را پیدا نكردند و به همراه هواپیمای خود در اعماق آبهای خلیج فارس به ابدیت شتافتند.

در پی شنود مكالمات رادیویی مابین خلبانان ایگلها و هواپیمای آواكس ، ایران اعلام كرد كه خلبانان هواپیماهای F-15 تابعیت آمریكایی داشته و به هیچ عنوان از خدمه نیروی هوایی عربستان نبودند. حقایق این ماجرا تاكنون نه از سوی دولت عربستان و نه از سوی پنتاگون بطور كامل تشریح نشده است ولی صاحب نظران براین عقیده اند كه نقش كاپیتان Tippin بمراتب بیش از آن چیزی است كه در بالا ذكر گردید و او تنها هدایت و راهنمایی خلبانان سعودی را بر عهده نداشته است.

این امكان وجود دارد كه شایعات موجود مبنی بر اینكه كاپیتان Tippin شخصأ هدایت F-15D را در این عملیات بر عهده داشته است صحیح باشد. لازم به تذكر است كه شلیك موشك از كابین عقب F-15D امكان پذیر نیست. در خاتمه میتوان چنین نتیجه گیری كرد كه بدون حضور مستقیم نیروهای آمریكایی و هدایت و راهنمایی آنان ، نیروی هوایی عربستان سعودی هیچگاه به تنهایی توانایی انجام چنین عملیاتی را نداشت."


بن پایه : پورتال ارتش
ادامه
99
گنج جنگ , ganjejang
جانت جان ایرانه

سی و یکمین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت باحضور مسئولین استانی و شهرستانی و مردم شهید پرور سردشت در تاریخ 97/4/7 برگزار شد

*************************************************************
بمباران شیمیایی سردشت بمبارانی بود که نیروی هوایی عراق از ۷ تیر۱۳۶۶ با استفاده از بمب‌های شیمیایی در چهار نقطه پرازدحام شهر سردشت (از توابع استان آذربایجان غربی) انجام شد. در این حمله ۱۱۰ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر کشته و ۸۰۰۰ تن دیگر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و مسموم شدند.

ادامه
گنج جنگ , ganjejang
قرار بود در این ماموریت « همایون حکمتی» یک کشتی را بزند و ما هم پوشش او باشیم.

گاها پیش می‌آمد که برخی از ماموریت‌ها در سکوت کامل انجام می‌شد. یعنی از زمان مراجعه به پایگاه و تیک­­­‌آف،­ همه سیستم‌های ارتباطی قطع بود و هیچ تماسی هم حتی با برج مراقبت نداشتیم تا ردگیری نشویم.

در این ماموریت هم همینطور بود و من به محض اینکه سیستم‌هایم را روشن کردم، متوجه شدم که هواپیمای حکمتی را که فانتوم هم بود زدند.

اگر سیستم‌های من روشن بود قطعا متوجه می‌شدم و به او اطلاع می‌داد

بلافاصله مختصات جنگنده F-15 عربستانی که هواپیمای حکمتی را زد گرفتم. روی آن قفل کردم و رادار بوشهر هم مشخصات آن را داد و من گفتم که می‌خواهم آن را بزنم.

افسر رادار زمینی جناب «بیژن عاصم» بود که از بهترین‌های راداری است. بیژن به من گفت شلیک نکن تا من به تو بگویم. البته همه اینها را با کُد اعلام می‌کردیم.

بعد گفت رها کن و برگرد. 3 بار گفتم برنمی­‌گردم تا اینکه آخر سر گفت: «دارم می­‌گم پدربزرگ می­گه برگرد.» منظورش این بود که دستور از بالا آمده.

من برگشتم ولی قبل از آن، رفتم روی گارد و شروع کردم به فحش دادن به خلبان عربستانی که البته مشخص بود عرب نیست و آمریکایی است. نوارهایش هم موجود است. چون تمام مکالمات ما چه روی گارد و چه غیر از آن ضبط می‌­شود ولی او هیچ جوابی نمی‌داد و فقط رادار کنترل زمینی آنها می­‌گفت دور شوید.

بعد ناوهای آمریکایی رسماً آمدند روی رادیو چون ما از آب­‌های بین­­‌المللی هم عبور کرده بودیم و یکی از دلایلی که دستور دادند هواپیمای عربستانی را نزنیم همین بود که ما F.I.R را رد کرده بودیم و نمی‌خواستند جبهه جدیدی در جنگ باز شود.

درباره این ماجرا حرف زیاد زده شده. آن روز 2 فروند F-14 بالا بودیم که هواپیمای دوم هم جناب «عطا معصومی» افسر عملیات گردان 72 از شیراز بود اما با هم هیچ ارتباطی نداشتیم.

همایون (حکمتی) هم از بوشهر آمده بود و «سیروس کریمی» کابین عقبش بود.

برخی هم گفتند که بیرون پریدند و آمریکایی‌­ها آنها را گرفتند ولی اینطور نبود و ما هم هیچ پالسی مبنی بر ایجکت نگرفتیم.

اگر آنها بیرون می‌پریدند ما حتما متوجه می‌شدیم ولی نه من و نه عطا علی‌رغم اینکه یکی دو ساعت بعد هم در منطقه بودیم، چیزی ندیدیم.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*--*-*-*-*-*-*-*-

شهید همایون حکمتی در تاریخ 1363/03/15 به مأموریت ویژه ی خلیج فارس اعزام گردید که مورد اصابت موشک هوا به هوای هواپیمایی اف 15 عربستان سعودی قرار گرفت پیکر شهید سرلشکرخلبان حکمتی به همراه کمک خلبان شهید سیروس کریمی در آبهای خلیج فارس جاودانه شدند.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
عکس نخست : سرهنگ خلبان فریدون مازندرانی از خلبانان برجسته تامکت
عکسهای بعدی شهید سرلشکرخلبان همایون حکمتی

به احترام مدافعان خاک مقدس ایران
ادامه
40
7
32
میلاد پارسا , behrooz20013
پنجشنبه 17 خرداد ، 02:11
لعنت خدابر غاصبان حق صدر اسلام و اوبوسفایان ها ومعاویه ها و یزیدیان صدر تا وهابیون وماله کشان یهود کنونی ...
ادامه
جیمی  , jimi66
جمعه 18 خرداد ، 19:12
روحشان شاد!
ادامه
فرزین آذری , fa40
چهارشنبه 23 خرداد ، 00:06
روح تمامی شهداء قرین رحمت الهی.
ادامه
گنج جنگ , ganjejang

وی در سال 1303 متولد و در سال 1324 موفق به اخذ مدرک دیپلم شده و در سال 1327 از دانشکده افسری با درجه ستوان دومی فارغ التحصیل گردید.

در سال 1347 رئیس عملیات رادار دزفول و در سال 1349 رئیس عملیات مشهد و در سال 1350 مسئول(A.D.O.C) در سال 1351 فرمانده ایستگاه رادار دزفول و در سال 1356 معاون پشتیبانی پایگاه هوایی بندر عباس و در سال 1358 معاون اداری فرماندهی پدافند هوایی و در سال 1359 پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان جانشین فرمانده پدافند هوایی و در سال 1362به مدت 4 سال در سخت ترین شرایط دفاع مقدس مسئولیت فرماندهی پدافند هوایی را به عهده داشتند و در مورخه 1/11/1366 به افتخار بازنشستگی نایل گردیدند.

پاینده باشی سرباز دلاور وطن
ادامه
8
1
1
فرزین آذری , fa40
چهارشنبه 9 خرداد ، 09:23
***
ادامه
گنج جنگ , ganjejang


خاطره همسر جاویدنام سرلشکر خلبان علیرضا یاسینی از روزهای شروع جنگ

اعلام کردند خانواده خلبان ها باید پایگاه را ترک کنند. یک اتوبوس هم آماده کرده بودند تا ما را به شهرهای خودمان برسانند. من و خانم دوران گفتیم حاضرنیستیم جایی برویم و می مانیم تا حتی اگر چند دقیقه همسرانمان به خانه بیایند ، بتوانیم آن ها را ببینیم. اما گفتند حتما باید بروید تا خلبان ها بتوانند با آرامش کارشان را انجام بدهند. قوت قلب می دادند که همسران شما در آشیانه ها هستند ، آشیانه ها ضد بمب و موشک و ترکش ساخته شده.

وقتی رسیدیم شیراز ، احساس می کردم دیگر هیچوقت نمی توانم علیرضا را ببینم. با خانم دوران بزحمت با پایگاه تماس می گرفتیم ، چون ارتباط خیلی سخت بود از طرف خانم های دیگر هم سراغ شوهرانشان را می گرفتیم.

می گفتیم علیرضا آقای جدی کجا هستند؟ می گفت: خوبه، رفته مرخصی ! می گفتم فلانی کجاست؟ می گفت: خوبه رفته مرخصی ! هر کسی را می پرسیدم می گفت رفته مرخصی ! عصبانی شدم. گفتم چطور همه می روند مرخصی فقط تو نمی آیی من و بچه ها را ببینی؟ صدایش لرزید. گفت من هم می آیم مرخصی.

بعد از چند هفته که آمد، گفت: پشت تلفن نمی توانستم بگویم. در این روزهای سخت هیچ کدام از بچه ها مرخصی نمی روند. هر کسی را که گفتم رفته مرخصی ، پرکشیده و برای همیشه از بین ما رفته. بعض کرده بود. احساس کردم دیگر حواسش به من و بچه ها نیست.

داشت عذاب می کشید. بیقرار بود که زودتر برگردد پایگاه و پرواز کند. دلش طاقت نیاورد. از من، مادرش و بچه ها خداحافظی کرد و رفت

ایسنتاگرام پرواز تا بی نهایت

طراح از آنی اینستاگرام ani.kiani
ادامه
17
1
27
میلاد پارسا , behrooz20013
یکشنبه 17 تیر ، 19:59
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
ادامه