صرع و ام اس , emaclub

صرع و ام اس

صرع و ام اس , emaclub

صرع و ام اس

398نــــفــــــر
عضو شده اند
398نفر عضو شده اند
هدف اصلی این کلوب اشاعه فرهنگ درستی از این دو بیماری در جامعه و ایجاد جوی دوستانه و یاری رساندن به یکدیگر و هم فکری صمیمانه در جهت این مهم میباشد .هدف اصلی این کلوب اشاعه فرهنگ درستی از این دو بیماری در جامعه و ایجاد جوی دوستانه و یاری رساندن به یکدیگر و هم فکری صمیمانه در جهت این مهم میباشد .مشاهده کامل مشخصات
21 اسفند 1383
پزشکی و سلامت
دوستان عزیز همکاری شما در این کلوب به منزلهء کمک هر چه بیشتر و بهتر به خودمون و دوستانمونه.پس لطفآ به صرف حضور در این جمع قانع نباشید.باتشکر.

اعضاء

 • آرش اباذری , arash_ab
 • آموزش تضمینی قانون جذب , arg749
 • مونس  , senra1987
 • فربد شکیبا           , farbod1434
 • 398 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • ام.اس , msdclub
 • من و ام اس , violetclub
صرع و ام اس , emaclub
عطر درمانی چیست؟
عطر درمانی چیست؟ در واقع این روش درمانی جزو قدیمی‌ترین درمان‌هاست. گفته شده که به‌ طور سنتی مصریان از روغن‌های خوشبو برای ماساژ و درمان بیماری‌های گوناگون استفاده می‌کردند.
در دوران شیوع طاعون بسیاری از افراد جهت جلوگیری از انتشار این بیماری، روغن‌های معطر را می‌سوزاندند، زیرا اعتقاد داشتند که بوی خوش، طاعون را ریشه‌کن می‌کند.
این روش از دو طریق عمل می‌کند:
۱) روش مستقیم: تحریک‌کننده‌های اعصاب بویایی در واقع بوهایی هستند که می‌توانند از طریق دستگاه عصبی سبب تحریک‌شدن و در نتیجه فعال‌شدن غدد درون‌ریز شوند که این عمل باعث می‌شود که پیک‌های شیمیایی- عصبی مانند آدرنالین و ایندورفین و... که نقش زیادی در تنظیم تعادل بدن دارند، ساخته شوند و در نتیجه تعادل در بدن ما ایجاد می‌شود و عدم تعادل‌ها از بین می‌رود.
۲) روش غیر مستقیم: در این روش با استنشاق یک بو، مرکز حافظه بویایی فرد فعال می گردد. در این قسمت هر بو، همراه با حس ما نسبت به آن بو ذخیره می‌شود (اغلب احساسی که اولین بار با استنشاق یک عطر به ما دست داده است). وجود چنین مرکزی در مغز سبب می‌شود که یک بو به نظر ما خوب و دیگری بد باشد.
بعد از فعال شدن این بخش، دستگاه لیمبیک پیک‌های شیمیایی آزاد می‌کند و شما احساسی را پیدا می‌کنید که اولین بار با تماس با این بو پیدا کرده بودید و در نتیجه ما احساس خوب یا بد خواهیم داشت. اگر ما برای درمان از مواد معطری استفاده کنیم که حالتی خوب در بیمار ایجاد کند، می‌تواند سبب درمان شود.
به طور کلی این روش، درمان روانشناسی و درمان فیزیکی را توأماً به همراه دارد و با کمک به بدن و ذهن به درمان بیماران کمک می‌کند.
● چگونه از این روش استفاده می‌شود؟
به این روش، بهبود با لذت نیز می‌توان گفت. زمان خاصی برای استفاده از این درمان بیان نشده و عطرهای مورد استفاده را می‌توان به صورت اسپری در محیط زندگی فرد بیمار پخش کرد.
برای مثال چند عطر و موارد استفاده آن را معرفی می‌کنیم:
▪ اسانس رز:
این اسانس یکی از اسانس‌هایی است که به سختی به دست می‌آید، زیرا به طور مثال ۶ تن گلبرگ رز تنها یک کیلوگرم اسانس یا روغن معطر می‌دهد. با الکل یا حلال‌ها، عصاره‌گیری انجام می‌شود. این روش دو مزیت دارد؛ یکی اینکه روش ارزانی است و دیگر اینکه به بوی گلبرگ تازه نزدیک‌تر خواهد بود.
از بوی رز در روان‌ درمانی‌ها استفاده می‌شود، زیرا که حس هارمونی و امنیت در بدن ما ایجاد می‌کند و به ما کمک می‌کند تا به غرورمان مسلط شویم. انرژی دوست‌داشتن در فکر و فعالیت‌هایمان ایجاد می‌کند و در کل به قلب ما انرژی تازه می‌بخشد.
از سقط جنین‌ جلوگیری می‌کند، گرفتگی‌های عضلات و خونریزی‌ها را متوقف می‌کند، مشکلات قاعدگی و یائسگی را حل می‌کند و بهترین حمایت‌کننده روانی در دوران حاملگی است که بسیار بهتر از حمایت‌کننده‌های فیزیکی عمل می‌کند.
▪ اسانس لیمو ترش:
این عطر از پوست لیمو ترش بدست می‌آید و سبب بهبود قدرت تمرکز در افراد و نیرو بخشیدن به فعالیت‌های ذهنی و تحریکات عصبی می‌شود.
عطر لیمو ترش، عطر قابل توصیه برای محیط‌های کار است، زیرا که جو محیط کار را آرام می‌کند و باعث می‌شود که از اشتباهات انسانی پیشگیری شود. همچنین خستگی، تنبلی و استرس را از بین می‌برد و ایجاد ارتباط را در محیط کار آسان‌تر می‌کند.
مانند دیگر اعضای خانواده مرکبات، لیمو ترش در ضدعفونی کردن محیط قدرتمند است و در درمان کم‌خونی، اسهال، فشار خون بالا، کلسترول بالا، رماتیسم، بی‌اشتهایی، سردرد، خارش و آسم مؤثر است.
▪ اسانس وانیل:
این اسانس از دانه‌های گیاهی که در ماداگاسکار و اندونزی رشد می‌کند گرفته می‌شود. خاصیت درمانی برای پوست دارد و به همین دلیل در ساخت وسایل آرایشی از آن استفاده می‌شود.
از نظر روانشناسی داروی ضد افسردگی است، زیرا که با بوییدن عطر آن احساس آرامش در افراد ایجاد می‌شود.
همچنین از نظر فیزیکی نیز فوایدی را به همراه دارد که می‌توان از آنها خاصیت ضد درد بودن را نام برد "برگرفته از سایت آفتاب"
ادامه
99
صرع و ام اس , emaclub
صرع و زنان
مشكلات خاص خانمها در صرع عادت ماهانه
بعضی از زنان دریافته اند كه حملاتشان درست قبل یا در دوران قاعدگیشان رخ می دهد. اكثر زنانی كه متوجه تاثیرات دوره قاعدگی در حملاتشان هستند، می دانند كه در هر زمان دیگری نیز ممكن است دچار حمله شوند، اما میزان بروز این حملات در حوالی زمان عادت ماهانه بیشتر است.هنگامی كه خانمی تنها در حوالی زمان قاعدگی دچار حمله می گردد، این نوع صرع به عنوان "صرع قاعدگی" شناخته می‌شود.دلیل این مساله هنوز به طور كامل روشن نیست، این حالت ممكن است ناشی از تغییرات هورمونهای جنسی (استروژن و پروژسترون) در زمان قاعدگی و یا در اثر افزایش مایعات بدن در این زمان باشد.برای بعضی از این افراد، افزودن برخی از داروها در هفته قبل از دوران قاعدگی می تواند مفید باشد كه در هر حال انحام این كار باید طبق دستور پزشك صورت گیرد.
جلوگیری از بارداری
زنان مبتلا به صرع می توانند از همه روش های مرسوم جلوگیری استفاده كنند. از آنجا كه امروزه روشهای موثر جلوگیری در دسترس می باشد، داشتن فرزند به صورت امری انتخابی درآمده است. زنان مبتلا به صرع می توانند از همه روش های مرسوم جلوگیری استفاده كنند، كه متداولترین آنها قرص ضد بارداری می باشد. طبق شواهد موجود، قرص های ضد بارداری هیچگونه تاثیر نامطلوبی بر روی صرع ندارد. اما داروی ضد صرع می تواند روی سوخت و ساز این قرصها تاثیر بگذارد و اثر آن را كاهش دهد. یعنی مصرف همزمان قرص های ضد بارداری و داروی ضد صرع، می تواند اثر قرص ضد بارداری را تا حد كم كند.اگر داروهای ضد صرع مصرف شده، حاوی آنزیمهای القا كننده كبدی نباشد، قرص های ضد بارداری تركیبی با مقادیر كم هورمون استروژن، معمولا اثر خوبی خواهند داشت. داروهای ضد صرعی كه آنزیمهای القا كننده ندارند، شامل: سدیم والپروات (اپیلیم)، اباترین (سابریل)، كلوبازام (فریزیوم)، گاباپنتین (نئورونتین)، اتوسوكسیمید (زارونتین)، توپیرامات (توپاماكس) و پیراستام (نوتروپیل) هستند و داروهای ضد صرعی كه آنزیمهای القا كننده دارند شامل: فنوباربیتال، پریمیدون (مایسولین)، فنی توئین (اپانوتین) و كابامازپین (تگرتول) می باشند. دیدن هر لكه خون بین عادت ماهانه می تواند نشان دهنده این باشد كه مقادیر هورمون استروژن كافی نبوده است. در صورت مشاهده این رخداد باید احتیاط های لازم (استفاده همزمان از یك روش دیگر جلوگیری از بارداری) به عمل آید. در چنین مواقعی احتمال دارد كه نیاز به افزایش استروژن وجود داشته باشد. در این شرایط، افزایش میزان بروز عوارض جانبی استروژن با مقادیر بالا، چندان در نظر گرفته نمی شود. چون در این وضعیت، قرص ضد بارداری با سرعت بیشتری توسط بدن از بین می رود. حتی با وجود استفاده از تركیب با مقادیر بالای استروژن، اثربخشی قرص ضد بارداری در مقایسه با زمانی كه بدون داروهای القا كننده مصرف می شوند، كاهش خواهد یافت. با این حال اثر آن با روشهای دیگر قابل مقایسه است.مسائل مربوط به قرصهای ضد بارداری با مقادیر پایین نباید در كل نشانه نامناسب بودن این قرص ها برای زنان تلقی شود.قرص های ضد بارداری هیچگونه اثر نامطلوبی بر روی صرع ندارد. در هر حال در زمان تجویز قرص های ضد بارداری برای زنان مصروع، می بایست عوامل خطرزای دیگر نظیر سن، چاقی، افراط در سیگار و غیره را در نظر گرفت.
بارداری
اگر خانم مبتلا به صرع، بخواهد صاحب فرزند شود> چه اقداماتی برای پیشگیری از به وجود آمدن هر نوع مشكل در این زمینه ضرورت دارد؟در این مورد ملاحظات ویژه ای وجود دارد، اما با راهنمایی و كسب اطلاعات مناسب، قسمت اعظم مشكلات، قابل حل خواهند بود. برای یك خانم مبتلا به صرع، ضرورت دارد قبل از بارداری و در غیر اینصورت در دوران بارداری در اسرع وقت برای كنترل دقیق صرع خود تحت نظر یك پزشك متخصص قرار گیرد. اگر خانم مصروعی كه داروی ضد صرع مصرف می كند، تصمیم به بارداری بگیرد، باید قبل از آن خوردن اسید فولیك مكمل (۴ تا ۵ میلی گرم در روز) را شروع كند، زیرا ثابت شده است كه مكمل اسید فولیك قادر است خطر به وجود آمدن اختلالات عصبی در جنین را كاهش دهد.
صرع و وراثت
دو عامل تعیین كننده پیشرفت صرع در یك فرد، عبارتند از: میزان آمادگی شخص برای تشنج و نیز وجود سابقه صدمه مغزی در صورت وجود شرایط مساعد كننده صرع، فرد مستعد ابتلا به این بیماری است.همچنین هر شخص دارای یك "آستانه حمله" با سطح مقاومت مشخص نسبت به حملات می باشد.آستانه حمله نشاندهنده میزان آمادگی شخص برای تشنج است. اگر آستانه حمله خیلی پایین باشد، یعنی آمادگی شخص برای تشنج زیاد است. در اینصورت اغلب بیمار دچار حملات خود به خودی می شود.اگر آستانه حمله بالا باشد، آنچنانكه در بیشتر مردم چنین است، آمادگی شخص برای تشنج كم است. چنین فردی به آسانی دچار تشنج نمی شود و تعدادی عوامل محیطی مانند صدمه به مغز لازم است تا حمله آغاز شود. این آستانه بخشی از ساختار ژنتیكی شخص است و بطور ژنتیكی قادر به انتقال به هر كودك می باشد. بنابراین برای بروز صرع در هر فردی یك عامل ژنی لازم است. اما میزان بروز آن متغیر است.در بعضی خانواده ها ممكن است صرع در تعداد زیادی از افراد آن بروز كند و در خانواده ای دیگر تنها یك عضو مبتلا وجود داشته باشد.خطر وجود صرع در كودكی كه از والدین مصروع به دنیا می آید بستگی به ماهیت صرع والدین و سطح آستانه حمله آنها دارد.اگر یكی از آنها مصروع باشد احتمال ابتلا به صرع در نوزاد افزایش می یابد، اما میزان این افزایش اغلب كم است. اگر والدین هر دو مبتلا به صرع باشند، در آنصورت خطر بیشتری بچه را تهدید می كند.
یائسگی
میانگین سن زنان برای پایان دوره های ماهانه و دوران باروری، حدود پنجاه سالگی است. زنان در این رمان اغلب دچار گر گرفتگی و تغییر سریع حالات روحی می شوند. برای گر گرفتگی و دیگر نشانه های مربوط به یائسگی، اغلب درمان به روش جایگزینی هورمون استروژن، توصیه می شود. اگر با خوردن هورمون جنسی، كنترل حملات مشكل شود، باید قطع هورمون مد نظر قرار گیرد. مكمل هورمون استروژن اغلب برای پیشگیری از كاهش كلسیم تجویز می شود (كاهش كلسیم استخوان كه معروف به پوكی استخوان می باشد، باعث می شود كه استخوان هایی كه ظریف و شكننده شده اند به آسانی بشكنند).
صرع ممكن است در هر مرحله از زندگی پیش بیاید.
در بعضی از زنان، صرع می تواند در این مرحله از زندگی پیشرفت كند. بعضی از زنان كه سالها دچار حمله بودند ممكن است متوجه بهبودی یا از بین رفتن حملات در این زمان شوند. بعضی از زنان متوجه شده اند كه حملاتشان با دوره پیش از قاعدگی یا بارداریشان همزمان است. با اینكه وجود چنین ارتباطی مشخص شده است، این مسئله، نیاز به انجام تحقیقات بیشتر دارد.دسترسی به اطلاعات و مراقبتهای پزشكی سبب می شود كه زنان در دوران یائسگی دچار مشكلات كمتری شوند.پس بهتر است این خدمات از طریق پزشك متخصص یا یك كلینیك زنان (اگر موجود باشد) یا یك كلینیك تنظیم خانواده ارائه شود.
(با كوشش دكتر آسا یوسفی،سایت آفتاب)
ادامه
1
1
2
 فــریـــبـــــا بــهـتــــــریـن محب اهل بیت , hichkasetanha
چهارشنبه 3 آبان ، 12:14
سلام.تمام بیماریها با طب سنتی قابل درمانه.فقط کافیه مزاجتون تشخیص بدن و برای معتدل شدن اون دارو بدن.البته حکیمی که واقعا داروهاش عالی باشه و جواب بده خیلی کمه.من یکنفر را میشناسم.هرکسی خواست توی تلگرام بهم پیام بده.
ادامه
صرع و ام اس , emaclub
روزه داری و بیماریهای مغز و اعصاب


تا حلول ماه مبارك رمضان
یك متخصص مغز و اعصاب:
بیماران مغز و اعصاب قبل از روزه‌داری با پزشك مشورت كنند
مبتلایان به صرع از روزه‌داری خودداری كنند

سرویس: بهداشت و درمان - عمومی
1384/07/12
10-04-2005
09:16:07
8407-04409: کد خبرخبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

یك متخصص مغز و اعصاب با بیان این كه نمی‌توان یك حكم كلی برای روزه‌داری بیماران مغز و اعصاب صادر كرد، گفت: با تغییر داروی مصرفی در بیماران مغز و اعصاب به نوع «آهسته رهش» امكان روزه‌داری برای برخی از این دسته بیماران فراهم می‌شود.
دكتر كتایون علی‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، با بیان این كه با مصرف داروهای آهسته رهش (به آهستگی در طول روز دارو در خون افزایش می‌یابد) بجای مصرف 3 دوز منقسم از یك یا دو دوز دارو استفاده می‌شود، ‌اظهار كرد: اما در برخی از بیماران مغز و اعصاب مصرف سر وقت و به موقع دارو در طول شبانه‌روز الزامی است و مصرف داروهای آهسته رهش پاسخگو نیست لذا روزه گرفتن برای این بیماران توصیه نمی‌شود؛ ‌به عنوان مثال در بیماران مصروع داروهای ضد تشنج باید در روز 3 بار مصرف شود لذا در این بیماران بیشترین حساسیت برای نگرفتن روزه وجود دارد.
وی افزود: در بیماران مبتلا به ام.اس كه فاقد مشكلات جسمانی هستند و گرفتاری آنان عمدتا در سیستم اعصاب مركزی است هیچ منعی برای روزه‌داری وجود ندارد اما در هر حال هر بیماری باید با مشورت پزشك معالج خود و با توجه به وضعیت جسمانی و درمانی به روزه‌داری اقدام نماید.
این متخصص مغز و اعصاب با بیان این كه مصرف برخی داروهای مغز و اعصاب خطر ایجاد سنگ كلیه را افزایش می‌دهد،‌ به ایسنا گفت: وضعیت روزه‌داری و عدم نوشیدن آب این خطر را دو چندان می‌كند لذا این دسته از بیماران مغز و اعصاب فقط پس از مشورت با پزشك معالج خود اقدام به روزه‌داری كنند.
وی با بیان این كه هر بیمار مغز و اعصاب موردی خاص برای معالجه و درمان و روزه داری محسوب می‌شود، خاطرنشان كرد: از میان بیماران مغز و اعصابی بیماران تشنجی بیشترین حساسیت را در برابر روزه‌داری دارند و اكثرا قادر به گرفتن روزه نیستند زیرا تغییرات قند خون،‌ املاح و الكترولیت موجود در بدن بر آستانه تشنج بیمار تاثیر گذار است.
وی با اشاره به اینكه 99 درصد بیماران مبتلا به صرع قادر به روزه‌داری نیستند، در ادامه گفت:‌همچنین گرسنگی طولانی مدت سبب عود حملات سردردهای میگرنی می‌شود ولی بیماران مبتلا به میگرن كه تحت درمان هستند می‌توانند در ایام ماه مبارك رمضان روزه بگیرند ولی بیماران میگرنی با علایم شدید و یا میگرنهای پیچیده با علایم مغز و اعصاب نمی‌توانند روزه‌دار باشند.
دكتر علی‌خانی در پایان تاكید كرد كه بیماران مغز و اعصاب قبل از روزه‌داری از لحاظ مصرف دارو و ساعات خواب و استراحت با پزشك خود مشورت كنند.
ادامه
صرع و ام اس , emaclub
نتیجه تحقیق بر روى داروى بتافرون، داروى بیمارى ام‌اس
مقاله ارسالی آقای وحید ف.

نتیجه تحقیق بر روى داروى بتافرون، داروى بیمارى ام‌اسبیمارى ام‌اس، بیماری مخصوص سیستم عصبى است. این بیمارى به مرور زمان سبب خوردگى یا از بین رفتن دستگاه عصبى مى‌شود. پیامهاى عصبى كه در مغز صادر مى‌شوند براى رسیدن به اندام یا عضو مورد نظر از رشته‌هاى عصبى عبور می‌كنند. رشته‌هاى عصبى مانند سیم‌هاى برق یك ارتباط الكتریكى میان مركز اعصاب و اندام مورد نظر برقرار مى‌كنند. این راه ارتباطى با عایق مخصوصى پوشیده شده است كه از جنس چربى است. حال اگر این این چربى یا همان عایق از بین برود رشته‌هاى عصبى نمى‌توانند پیام التریكى صادر شده از مغز یا نخاع را انقال دهند .
بیمارى Multiple Sclerosis ام‌اس یا اسكلروز چندگانه كه گاهى به غلط ضعف یا تحلیل عضلانى ترجمه مى‌شود در واقع بیمارى است كه مخصوص سیستم عصبى است .
بر اساس تحقیقات گسترده‌اى كه روى بیمارى ام‌اس صورت گرفته است پژوهشگران معتقدند بیمارى ام‌اس ریشه ژنتیكى دارد. یافته‌هاى محققان حاكى از آن است كه فعالیت و همكارى گروهى از ژنها با یكدیگر منجر به بیمارى ام‌اس می‌شود. به طور مشخص مى‌توان گفت آن دسته از ژن‌ها كه فعالیت‌هاى سیستم ایمنى یا سیستم دفاعى بدن را كنترل و هدایت مى‌كند .
این فرضیه كه متخصصان ژنتیك آن را دنبال مى‌كنند با استفاده از تكنیك‌هاى درون سلولى و نشانه گذارى ژن‌ها مشخص می‌كند كه نوع یا نژاد خاصى از ژن‌هاى انسانى استعداد بیشترى براى ابتلا به بیمارى نشان مى‌دهند. بیمارى ام‌اس در برخى از مناطق جغرافیایى مثل آمریكا یا جنوب غرب آسیا شیوع بیشترى نشان مى‌دهد و این نكته مشخص مى‌كند كه بیمارى تا حد زیادى وابسته به نژاد است. با آنكه بیمارى ژنتیكى است اما ارثى بودن آن به اثبات نرسیده است .
بیمارى ام‌اس بیمارى است كه به مرور زمان سبب خوردگى یا از بین رفتن دستگاه عصبى مى‌شود. پیامهاى عصبى كه در مغز صادر مى‌شوند براى رسیدن به اندام یا عضو مورد نظر از رشته‌هاى عصبى عبور می‌كنند. رشته‌هاى عصبى مانند سیم‌هاى برق یك ارتباط الكتریكى میان مركز اعصاب و اندام مورد نظر برقرار مى‌كنند. این راه ارتباطى با عایق مخصوصى پوشیده شده است كه از جنس چربى است. حال اگر این این چربى یا همان عایق از بین برود رشته‌هاى عصبى نمى‌توانند پیام الكتریكى صادر شده از مغز یا نخاع را انقال دهند .
در بیمارى ام‌اس سیستم دفاعى بدن به این پوشش عایق مانند حمله مى‌كند وآن را از بین مى‌برد. به مرور زمان پوشش نازك مى‌شود و بااز بین رفتن آن راه ارتباطى میان مركز و اندامها قطع مى‌شود. از اولین نشانه‌هاى بیمارى ام‌اس مى‌توان به تارى دید و ضعف یكباره سیستم بینایى اشاره كرد. به علت آنكه اعصاب بینایى بیشتر از سایر اعصاب در خطر حمله قرار دارند. از دیگر نشانه‌هاى بیمارى مى‌توان به ضعف عضلات، كرخى موضعى و عدم تعادل اشاره كرد .
چندى پیش مركز تحقیقات دارویى آلمان آمار جالبى منتشر كرد كه نتیجه شانزده سال تحقیق بر روى داروى بتافرون‌، داروهاى ضد بیمارى ام‌اس را نشان مى‌دهد .
این گروه تحقیقاتى از شانزده سال پیش تحقیق بر روى سیصد داوطلب مبتلا به بیمارى ام‌اس را آغاز كرد. داوطلبین به سه گروه صدنفرى تقسیم شده و هر گروه روش درمانى خاص خود را دنبال كرد .
گروه اول در طول این مدت به عنوان دارو پنجاه میكروگرم بتافرون دریافت كرد. براى گروه دوم پنج برابر این میزان یعنى دویست‌وپنجاه گرم بتافرون تجویز شد و گروه سوم داروى پلاسبو مصرف كرد. منظور از پلاسبو دارو‌ى كامل بى‌اثرى است كه تنها جنبه روانى دارد. این نوع داروها كه در اكثر مراكز تحقیقاتى روى آنها كار مى‌شوند در واقع تركیب شیمیایى كاملأ بى‌اثرى دارند، بى‌ضرر و بى‌فایده. اما در تمام طول مدت درمان به بیمار آنگونه تلقین مى‌شود كه در حال مصرف دارویى كاملأ موثر و مفید است .
بعد از شانزده سال بیش از نود درصد از بیمارانى كه دوز بالا یا همان بتافرون دویست و پنجاه میكروگرمى را مصرف كرده‌اند زنده‌اند و نیمى از این افراد می‌توانند حركت كنند. برخى با وسایل كمكى مانند صندلى چرخ‌دار و گروهى نیز بدون وسایل كمكى. این نتیجه ثابت كننده آن است كه دوز بالاى بتافرون تأثیر مثبتى در كنترل بیمارى داشته است .
اما نكته بسیار جالب این تحقیق در گروهى مشاهده مى‌شود كه داروى پلاسبو یا همان داروى بى‌اثر را مصرف كرده‌اند. بیش از هشتاد درصد بیماران این گروه زنده هستند و نزیك به نیمى از این افراد كاملأ مستقل و بدون هیچ كمكى مى‌توانند راه بروند .
بیش از سى سال است كه اثر داروهاى پلاسبو بر بیماریهاى مختلف آزمایش مى‌شود و اثر مثبت این نوع داروهاى تلقینى به اثبات رسیده است. این تاثیر مثبت مى‌تواند به علت ترشح هورمونهاى شادى بخش در مغز و تولید انرژى مثبتى باشد كه فرد پس از مصرف داروها احساس كرده است

ادامه
صرع و ام اس , emaclub
((تی سابری))- داروی جدید ام اس
مقاله ارسالی آقای وحید ف.

((تی سابری))- داروی جدید ام اس

تبلیغات در بازار پرسود دارو بسیار گمراه كننده است . در نوشته های بعدی فهرست بلندی از داروهای ام اس كه در حال بررسی اند ارائه خواهم كرد . بعضی از این داروها توسط مراجع علمی رد شده اند یا حداقل با تردید مواجه اند ولی هنوز تبلیغ و مصرف می شوند.

تی سابری دارویی است كه در چند سال اخیر سر و صدای زیادی تولید كرده است . اخیرا و با مطرح شدن احتمال تایید مجدد دارو موج جدید خبر ها به راه افتاده است . رسانه ها از تولید داروی ام اس خبر می دهند و مردم برداشت هایی مختلف و ناكافی دارند .خیلی ها به من برای پیدا شدن درمان ام اس تبریك می گویند . در حالی كه واقعا خبری نیست . چرا كه دارو با خطراتی كه یادآوری می شود برای نوع خاصی از بیماری ، كه تعداد زیادی از بیماران را شامل می شود ، طراحی شده است . نوشته زیر بر اساس گزارشات منابع ، انشااله ، مؤثق تهیه شده است . به تاریخ ارائه گزارشات توجه كنید .

تایید اولیه دارو ، در سال 2004 ، امید های فراوانی ایجاد كرد به طوری كه مسؤول پزشكی انجمن ملی ام اس آمریكا می گوید : تایید تی سابری مهیج است .


نوامبر 2004
بر اساس نتایج اولین سال یك تحقیق دوساله ی بالینی ،FDA ناتالیزوماب (natalizumab){تی سابری (Tysabri) ، كه قبلا به نام آنتگرن (Antegren) شناخته می شد } را برای نوع عودی بیماری ام اس تایید كرد .

بر اساس تحقیق فوق این دارو میزان عود را بیش از 66 درصد كاهش می دهد و موجب كاهش توسعه جراحات جدید مغزی ، قابل مشاهده در ام آر آی ، می شود . بسیاری از دریافت كنندگان دارو عود بیماری نداشته اند .

نتایج سال اول تحقیق:

میزان عود سالانه بیماری در گروه دریافت كننده 25/0 در برابر 74/0 در گروه دارونما بود .

در ام آر آی 60 درصد از دریافت كنندگان دارو جراحت جدید یا افزایش جدید جراحات قبلی مشاهده نشد . این مقدار در گروه دارو نما 22 درصد بود .

76 درصد از گروه دریافت كننده در برابر 53 درصد از گروه دارونما عود نداشته اند كه از نظر آماری قابل توجه است .

اثر این دارو به همراه اوانكس نیز بررسی شد . نتایج این تحقیق یكساله عبارت است از :

54 درصد كاهش عود های بالینی .

میزان عود سالانه 36/0 در برابر 78/0 برای گروه دارونما به همراه آوانكس بود .

67 درصد از دریافت كنندگان این دو دارو در برابر 46 درصد دریافت كنندگان دارو به همراه دارونما عود نداشته اند .

در ام آر آی 67 درصد از دریافت كنندگان دو دارو جراحت جدید یا افزایش جدید جراحات قبلی مشاهده نشد . این مقدار در گروه دارو و دارونما 40 درصد بود .

هر چند این تحقیق تكمیل نشده ولی دارو ایمن و قابل تحمل تشخیص داده شد و توسط FDA تایید شد .

برخلاف داروهای دیگر تی سابری یك آنتی بادی monoclonal است كه هر چهار هفته به صورت وریدی تزریق می شود .

قیمت دارو در ماه 1808 دلار و در سال 23507 دلار است . در مقایسه قیمت متوسط سالانه داروهای تعدیل كننده دیگر عبارتست از اوانكس : 16608 دلار ، ربیف 20553 دلار ، كپاكسون 16026 دلار و بتاسرون 17827 دلار .تی سابری چیست؟

تی سابری برای ممانعت از حركت سلول های ایمنی بالقوه زیان آور از جریان خون ، از طریق موانع مغزی خونی، به خون و نخاع طراحی شده است .

دارو این حركت را با پیوستن به alpha 4-integrin ، پروئینی روی سطح سلول های ایمنی T كه به صورت طبیعی آنها را قادر به پیوستن و گذر از موانع مغزی خونی می كند ، مختل می كند .تفاوت تی سابری با داروهای دیگر چیست؟

بی شباهت به دیگر داروهای ام اس (Betaseron, Copaxone, Avonex, Rebif

Novantrone) تی سابری عاملی است كه برای ممانعت از حركت سلول های ایمنی T از موانع مغزی خونی طراحی شده است . اگرچه اینترون های بتا (Betaseron, Avonex,

Rebif) نیز روی حركت سلول های ایمنی از موانع مغزی خونی اثر می كنند اما آثار بسیار دیگری روی عملكرد ایمنی بیماران مبتلا به ام اس دارند .چه كسانی این دارو را دریافت می كنند ؟

این دارو برای افرادی با فرم های عودی ام اس تایید شده است . خواه علائم كم و خواه زیاد باشد . فرم های عودی ام اس می تواند شامل ام اس عودی –بهبودی ، ام اس پیشرونده- عودی ، ام اس پیش رونده ثانویه باشد كه عود را تجربه می كنند .http://www.nationalmssociety.org/Research-Tysabri.asp

28فوریه 2005

Biogen Idec و شركت Elan ، پس از چهار ماه عرضه دارو ، جمع آوری داوطلبانه tysabri از بازار و تعلیق همه آزمایشات بالینی را به دلیل نگرانی های ایمنی اعلام كردند .

در این بیانیه ی مطبوعاتی اشاره می شود كه این تصمیم بر اساس گزارش تازه ای از وقوع دو حادثه مهم برای دو بیمار از پانصد بیمار دریافت كننده tysabri همراه با اوانكس در آزمایشات بالینی ، و به منظور پی گیری بیشتر حادثه ، گرفته شده است . این دو بیمار ، كه بیش از دو سال این دو دارو را مصرف كرده اند ،به PML ، بیماری نابود كننده غلاف های عصبی در سیستم مركزی عصبی - نادر و در اغلب موارد كشنده، مبتلا شده اند .

در بیانیه به مرگ یكی از بیماران، مبتلا به بیماری كرون(Crohn’s)، اشاره شده است .

PML (progressive multifocal leukoencephalopathy) چیست؟

بیماری نادر و به سرعت پیشرونده ی سیستم عصبی ناشی از ویروس JC است . این بیماری معمولا در افرادی كه سركوبی شدید سیستم ایمنی دارند بروز می كند . علائم این بیماری زوال عقل ، نقص بینایی ، اختلالات گفتاری، فلج و در نهایت كما و مرگ است . درمانی برای این بیماری وجود ندارد و از طریق درمان تنها علائم آن كاسته می شود .

PML عموما با برخی از انواع سرطان ، درمان های به كار رفته برای ممانعت از پس زدن اعضای پیوندی ، یا ایدز همراه است .در واقع غیر ممكن است كه مشاركت كنندگان در آزمایش tysabri قبلا به PML مبتلا بوده باشند .

PML را ناشی از ویروس JC می دانند كه در اغلب افراد سالم به صورت غیر فعال وجود دارد . هنوز معلوم نیست كه به چه طریق tysabri این ویروس را فعال كرده است . به عبارتی ارتباط میان tysabri و PML معلوم نیست .

http://www.nationalmssociety.org/Research-2005Feb28.aspمارچ 2006

كمیته ی جنبی دوازده نفره ی مشورتی دارو های سیستم مركزی عصبی FDA ، 7-8 مارچ تی سابری را بازبینی كرد .

كمیته ، كارایی دارو در كاهش دوره های تشدید بالینی در فرم های عودی ام اس یا ناتوانی ناشی از ام اس ، خطرات همراه با مصرف دارو ، طرح مدیریت خطر پیشنهادی Biogen Idec / Elan و بازگشت دارو به بازار را ارزیابی كرد .

لازم به یادآوری است كه Biogen Idec / Elan در گزارشی كه 23 ژانویه ارائه كردند از ارزیابی ایمنی دارو روی 3000 بیمار و عدم تایید مورد جدید PML خبر دادند .

كمیته معتقد است با در نظر گرفتن خطر محتمل و فواید تایید شده ی دارو نسبتی معقول از خطر و فایده وجود دارد كه بیمار و پزشك او را به اتخاذ تصمیم وادارد .یك بازرسی ایمنی اولیه منشر شده توسط كمیته این حقیقت را در بر داشت كه سه نفر از شركت كنندگان در آزمایش تی سابری به بیماری نادر مبتلا شده اند . دو نفر از این افراد مرده اند كه یكی از آنها مبتلا به ام اس بوده است .

موارد مهم توصیه شده توسط كمیته مشورتی :

-تی سابری تنها در دسترس بیمارانی قرار گیرد كه از طریق پزشك خود در یك برنامه ثبت اجباری نام نویسی كرده باشند .

-تی سابری تنها در دسترس بیمارانی كه به ام اس عودی مبتلا هستند قرار گیرد . درجه ناتوانی ، خواه بیمار ناتوانی نداشته باشد و خواه شدیدا ناتوان باشد ، مورد توجه نیست .

-تی سابری تنها در مراكز تزریق مجاز كه در آن پرسنل پزشكی برای استفاده مناسب و خطرات PML آموزش دیده اند ارائه شود .

-تی سابری برای بیمارانی كه سیستم ایمنی تحت خطر دارند یا آنهایی كه سركوب كننده های ایمنی یا عوامل تحلیل كننده ایمنی دریافت كرده اند ، به استثناء استروئید هایی كه برای درمان عود ها مصرف می شود ، تجویز نشود .

توجه : این به معنی آن استكه تی سابری در بیمارانی كه سیستم ایمنی ضعیفی دارند به كار نرود . مانند افرادی كه ام اس و لوكمی یا لیمفوما دارند ، یا آنهایی كه دارو های سركوب كننده ایمنی یا دارو های دیگر ام اس مانند اینترفرون ها را دریافت می كنند . داروهای دیگری مانند Cytoxan ، Imuran یا استروئید های درون رگی ماهانه موجب تضعیف سیستم ایمنی بیمار می شوند . در صورتی كه بیمار درحال ایمنی درمانی دیگری باشد باید پیش از مصرف تی سابری زمانی برای پاكسازی بدن در نظر گرفته شود . ممكن است كه اجازه استفاده از استروئید ها در حملات دوره ای ،برای دریافت كنندگان تی سابری ، را بدهند ولی مصرف مزمن «پالس» یا استروئید ماهانه احتمالا توصیه نمی شود .-اطلاعات دارو شامل یك « جعبه سیاه هشدار دهنده » درباره PML است.

-پیش از شروع درمان ، پزشك یك « چك لیست بیمار » را كامل می كند تا مطمئن شود كه بیمار همه شرایط ضروری برای استفاده از تی سابری را دارد .

-قبل از هر تزریق ، بیمار و پرستار یك چك لیست به منظور بررسی علائم هشدار دهنده PML تكمیل می كنند .

نكته:مقایسه مستقیمی بین تی سابری و دیگر داروهای مورد تایید ام اس صورت نگرفته است . اما عموما این توافق وجود دارد كه داروهای تعدیل كننده ی ایمنی میزان عود های ام اس را تا حدود یك سوم كاهش می دهد . در مقام مقایسه ، پس از دو سال تی سابری میزان عود ها را تا حدود دو سوم در مقایسه با دارونما كاهش می دهد .

مهم است توجه كنید كه به این دلیل كه ام اس یك بیماری به شدت متغیر است یك استراتژی درمانی مناست برای همه وجود ندارد . اتخاذ تصمیم درباره دریافت هر كدام از داروهای تعدیل كننده باید پس از بحث دقیق میان بیمار و پزشك او صورت گیرد .

كمیته مشورتی نتوانست در این مورد به توافق برسد كه آیا تی سابری باید به عنوان یك درمان دست اول به كار رود یا اینكه یك بیمار ابتدا باید از تعدیل كننده های دیگر كه كارایی ثابت شده ای دارند استفاده كند .

ریسك مصرف دارو: هیچ كس ریسك واقعی ابتلا به PML خارج از آزمایشات بالینی را نمی داند . بر اساس مطالعه ای كه در مجله پزشكی نیو اینگلند منتشر شده است این ریسك در جمعیت شركت كننده در آمایشات بالینی ، كه به طور متوسط 9/17 دوز تی سابری دریافت كرده اند ، یك در یكصد هزار است .

یكی از نمایندگان FDA در نشست كمیته اظهار داشته است كه در صورت تایید تی سابری افراد بیستری در اثر PML خواهند مرد . شاید منظور وی این بوده است كه اطلاع كافی از ریسك واقعی ابتلا به PML در دریافت كنندگان تی سابری وجود ندارد . به همین دلیل Biogen Idec دستورالعملی برای ردیابی دقیق حوادث ناخوشایند و ایجاد مطالعه ای بزرگ به منظور كمك به ارزیابی بلند مدت ایمنی تی سابری ارائه كرده است .

در نقشه ریسك Biogen Idec اشاره شده است كه باید ،به صورت اجباری، پزشك و بیمار پیش از مصرف دارو ثبت نام و برگه ای را پر و به شركت ارسال كنند .

این طرح با توجه به اتنقاد FDA و جهت ارائه به كمیته دچار تغییراتی شد.

FDA تاكید دارد ، به منظور ثبت بیمار ، بایست حداقل 5 سال از آخرین دوز تی سابری ، بدون توجه به طول درمان ، وضعیت بیمار تعقیب شود . Biogen مدت 5 سال پس از نام نویسی یا سه ماه پس از آخرین دوز را پیشنهاد كرده است .FDA الزامی به تبعیت از رای كمیته ندارد هرچند معمولا این امر روی می دهد . انتظار می رود FDA تا پایان ژوئن 2006 تصمیم نهایی خود را در این مورد بگیرد .
ادامه