فضای سبز , sabzclub

فضای سبز

فضای سبز , sabzclub

فضای سبز

160نــــفــــــر
عضو شده اند
160نفر عضو شده اند
86/01/10 07:30

نیاز های شهروندان -طراحی فضای شهری تاثیر نیازهای...

فضای سبز
نیاز های شهروندان -طراحی فضای شهری
تاثیر نیازهای شهروندان در طراحی فضای شهری

فضاهای شهری

"فضاهای شهری فضاهای سبز و فضاهای کانی را شامل می شود.از جمله این

فضاها عبارتند از گذرگاها ،پیاده رو ها ،میدانها و زمین های بازی .این فضاها به عنوان مکانهایویژه زندگی اجتماعی امکان گردش ،بازی ودید و بازدید را فراهم می سازند.

همانطور که می دانیم کیفیت محیط زندگی اهمیت  بسیاری در روند فعالیتهای روز مره افراد هر جامعه دارد ،ضمن اینکه بر خصوصیات روحی رفتاری انان نیز تاثیرگذار است.

محیط پیرانمون ما-انچه که امروزه فضای شهری نامیده می شود-ترکیبی است از اماکن تفریحی ،اموزشی ،خرید  فروش،مسیرهای پیش بینی شده برای حمل و نقل و... اگر چه تعداد کمیز این فضا هامورد استفاده قشر خاصی قرار میگیرند ،اما تک تک افرادجامعه در حفظ ونگهداری کلیه اماکن – چه خصوصی وچه عمومی –سهیم اند. زیرا اماکن و فضاها درمجموع "فضای زندگی" را تشکیل میدهند.

به طور کلی در امایش فضاهای شهری دو عامل مهم مطرح است:

1-     قشر استفاده کننده از فضا

2-     نوع استفاده از فضا

انچه مسلم است ،انسان دوستدار فضایی است با ارزشهای صحیح کاربردی و زیبا که در عین حال جوابگوی نیازهایش نیز باشد .توجه به قشر استفاده کننده از فضا ودر ک نیازهای انان، موفقیت در امر امایش و دسترسی به نتیجه مطلوب را امکان پذیز خواهدکرد .

نوع فرهنگ حاکم بر هرجامعه ،نقش تعیین کننده ای در تمامی جنبه های زندگی و طبیعتا نوع برنامه ریزی که برای تجهیز و امایش فضای شهری تدوین می شود دارد.[مقدمه کتاب فضای شهری ، طراحی مدیریت ،اجرا]


 

نقش علوم رفتاری در طراحی فضای شهری

"زندگی انسان کوتاهتر از ان است که حتی برای ساده ترین مسائل تمام راه حل های ممکن ازموده شوند . علاوه بر این ، تمام مسائل طراحی محیط منحصر به فرد هستند و فرمول خاصی برای حل عمومی انها وجود ندارد ... انتظار اینکه همه مردم از تمام بنا ها ، مجموعه ها یا طراحی فضاهای باز راضی باشند و یا تمام بنا ها به کلیه نیازها به خوبی و به تساوی جواب دهد غیر منطقی است...

موارد بسیاری در معماری و طراحی محیط وجود دارد که یک مکان یا فضای باز شهری با وجود صرف هزینه و وقت فراوان برای مردم زیبا و کارا نبوده و به عنوان یک شکست برای طراحان ان رقم خورده است . علت اصلی اینگونه شکستها این است که بنا یا فضا در شرایطی طراحی شده اند که یک خلا اجتماعی و اداری بین استفاده کننده و طراح وجود داشته است .

خلا تشکیلاتی یا اداری وقتی وجود دارد که معمار به جای استفاده کننده واقعی با سرمایه گذار ساختمان سرو کار دارد

" ما طراحان نمی توانیم تمام حقایاق راجع به جمعیت ها و سنت های سکونت را در دست داشته باشیم ولی می توانیم اطلاعات بهتری بدست بیاوریم . همچنین باید ارتباط بهتری با استفاده کنندگان داشته باشیم . سوالات را درست بپرسیم و شنوندگان خوبی باشیم . برای پرسیدن سوالات خوب ، احتیاج داریم که درک درستی از ماهیت محیط ساخته شده ، ویژگیهای مردم (شامل خودمان ) و روابط درونی انها داشته باشیم


 

 هر عملی که یک معمار ، طراح منظر یا طراح شهری انجام می دهد انتخاب اینده ای به جای اینده دیگر است. " مساله ای که این موضوع را مهم تر جلوه می دهد این است که طراح اینده یک فضا یک زمین خالی و یا یک محل غیر قابل استفاده را برای کاربری جدید تعیین می کند و در صورت متضررین اصلی مردمی خواهند بود که به اجبار از ان مکان استفاده خواهند کرد .


 

" طراحان محیط اغلب با عدم قطعیت تصمیم می گیرند . دلیل این است که طراحان همیشه با اینده سر و کار دارند ... درک کاملا منطقی قابلیتهای محیط و ماهیت فرایند های طراحی ناممکن به نظر می رسد. تنها می توان نسبت به قبل اطلاعات بیشتری بدست اورد . " طراحان داخلی ، معماران ، طراحان منظر و طراحان شهری همیشه با اینده سر و کار دارند . انها همیشه ناچارند با عدم قطعیت تصمیم بگیرند. علوم رفتاری این عدم قطعیت را تقلیل میدهد  ولی منتفی نمی سازد."

 اشنایی با علوم رفتاری مخاطب کار ساده ای نیست . "طراحان از رفتار شناسان انتظار دارند که اهداف طراحی را مشخص سازند ، به شرط اینکه این اهداف منطبق با واقعیت ها تدوین شوند نه بر اساس عقاید شخصی..." [افرینش نظریه معماری

"تجزیه وتحلیل خواسته های شهروندان

تحلیل احتیاجات میتواند از طریق مصاحبه مستقیم با استفاده کننده گان صورت گیرد. این تحلیل می توند حول سه محور اصلی انجام شود :

-         درک فضا : تحلیل روای واجتماعی

-         اهمیت رفت وامد و انواع ان

-         انتظارات وخواسته های استفاده کننده گان

این مطالعات باید در میان جمعی از مردم به عنوان نمایندگان اقشارمختلف جامعه انجام شود. "

 
 
فضاهای سبز

فضاهای سبز اشکال گوناگون به خود می گیرند وبنا به تراکم محیط شهری و کاربردی که دارند ،مساحت وجایگاهای مفاوتی را اشغال میکنند. برای طبقه بندی فضاهای سیز شهری میتوان معیارهای خاص زیر را در نظر گرفت:

-         موقعیت فضاها(شهری ،حومه شهری ،حاشیه شهری)

-         میزان تجهیز (تجهیز شده بطور کامل ، تجهیز شده به طور ناقص ،تجهیز نشده )

-         نوع ومیزان گشایش در برابر جمعیت (باز ،بسته ،مجانی ،پولی)

-         نوع اداره ان

-         فاصله تامحل زندگی

گروه سنی استفاده کننده گان (کودک،پیر ،جوان )


 
99
آخرین مطالب فضای سبز
فی البداهه کاری!... درختان و درختچه های مناسب الف)درختان و درختچه های... تاثیر عناصر باغها بر سایر هنرها فرشینه ای با هزاران... نیاز های شهروندان -طراحی فضای شهری تاثیر نیازهای... رنگ و تعادل در طراحی رنگ در طراحی    مبحث رنگ یکی... آنالیز سایت در طراحی فضاهای شهری 1-کلیات تجزیه وتحلیل... طراحی شهری(ادامه مقاله) لوئیس کبل (Luis Keebel) یکی... طراحی شهری در ربع اول قرن بیستم رشد و توسعه شهرهای... آفتاب دهی خاک مقدمه: بیماریهای خاكزی و آفات خسارات... گلکاری گلکاری 1(مرفولژی)    فصل اول : رده بندی در... باغ باغ شاهزاده ماهان : باغ شاهزاده ماهان یكی از... طراحی کاشت درختان، درخچه ها، پیچ های زینتی، گیاهان... فضای سبز"عسلویه" 28 در صد از کل منطقه ویژه اقتصادی... گل نرگس گل نرگس: گیاه نرگس از خانواده نرگسیان (Amaryllidaceae... معنای گل ها رز: * رز سرخ: عشق بی ریا-زیبایی-شجاعت-... درخت.... گل شقایق:تقدیم به تمام عاشق پیشگان   ( 0 رای ) امتیاز... پارک ساعی.... گل برف و گل پامچال Primerose این نوع با دوام گل پامچال... تخریب گورستانها و فضای سبز.... انواع پارک.... کاج کریسمس   تاریخچه درخت کریسمس سنت درخت کریسمس،... پرورش گلدان در کامپیوتر.... نقش فضای سبز در زندگی.... گلدان های خیابانی گلدان خیابانی گلدان زمانی در شهر... نقش سوپر آب در رفع مشکلات فضای سبز.... معماری سبز مقدمه در سال های اخیر بیانیه ها و مقالات... طرحهای برگزیده.... رشته فضای سبز رشته فضای سبز   مقدمه سطوح رشته درسهای... جدید نیست ولی مهمه....