روانشناسان , psy_logis

روانشناسان

روانشناسان , psy_logis

روانشناسان

1,333نــــفــــــر
عضو شده اند
1,333نفر عضو شده اند
84/12/21 08:30

كلارك لئونارد هال كلارك لئونارد هال (1952ـ1884) كلارك...

روانشناسان
كلارك لئونارد هال
كلارك لئونارد هال

(1952ـ1884)كلارك لئونارد هال، اولین و بزرگترین رفتارگرا بود. او و پیروانش از 1940 تا 1960 بر روانشناسی آمریكا تسلط داشتند. شاید هیچ روانشناسی بیش از او چنین مشتاقانه و با پشتكار خود را وقف مسائل روش علمی نكرده باشد. او بر ریاضیات و منطق صوری تسلط زیادی داشت و آنها را در نظریه روانشناختی به نحوی كه هیچ‌كس قبل از او انجام نداده بود به كار بست.

زندگی هال

هال در بیشتر ایام زندگی خود از ضعف سلامتی و بینایی رنج می‌برد. در سن 24 سالگی به فلج مبتلا شد و با یك پای معلول مجبور شد تمام عمر پابند آهنی سنگینی را كه خود طراحی كرده بود بپوشد. خانواده هال فقیر بود (او در یك كلبه چوبی به دنیا آمده بود) و مجبور شد چندین بار تحصیلات خود را برای كسب درآمد از راه تدریس معوق بگذارد. بزگترین سرمایه هال اشتیاق شدید او به كسب تعالی بود و همواره در مقابل موانع بی‌شمار استقامت نشان می‌داد.

در 1918، در سن نسبتاً بالای 34 سالگی، هال درجه دكترای خود را از دانشگاه ویسكانسین، جایی كه قبل از تغییر به رشته روانشناسی، مهندسی معدن خوانده بود دریافت كرد. در ویسكانسین او به مدت ده سال عضو هیأت علمی باقی ماند. علایق پژوهشی اولیه‌اش حاكی از تأكید همیشگی او بر روش‌های عینی و قوانین كاركردی است.

او مفهوم‌آموزی، اثرات توتون بر كارآیی رفتار و آزمون‌‌ها و اندازه‌‌گیری را مورد بررسی قرار داد و نخستین كتاب درسی مهم در زمینه كاربردی آزمون كردن استعداد (هال، 1928) را منتشر ساخت. او برای تحول روش‌های عملی تحلیل آماری فعالیت كرد و برای محاسبه همبستگی ماشینی اختراع نمود كه در واشنگتن دی.سی. در اسمیتسونین به نمایش گذاشته شد. هال ده سال صرف مطالعه هیپنوتیسم و تلقین‌پذیری كرد، 32 مقاله و یك كتاب كه پژوهشش را خلاصه كرده است منتشر ساخت (هال، 1933).

در 1929 در دانشگاه ییل استاد پژوهش شد، جایی كه آخرین پژوهش مورد علاقه خود را به نام یك نظریه رفتار براساس قوانین شرطی‌سازی پاولفی انجام داد. او برای اولین بار آثار پاولف را در 1927 مطالعه نمود و به مسائل بازتاب‌های شرطی و یادگیری علاقه‌مند شد. به كتاب بازتاب‌های شرطی پاولف به عنوان «آن كتاب عظیم» اشاره می‌كرد و برای پژوهش خود از آزمودنی‌های حیوانی استفاده می‌نمود. قبلاً از موش‌‌ها استفاده نكرده بود، زیرا از بوی همراه با آزمایشگاه موش متنفر بود، اما در دانشگاه ییل از كولونی موش كه توسط ارنست آر. هیلگارد ایجاد شده و به‌طور وسواسی تمیز بود بازدید نمود. به موش‌‌ها نگاه كرد، «آنها را بو كرد و گفت كه بالاخره می‌تواند از موش‌‌ها استفاده كند» (هیلگارد، 1978، ص. 201).

هال در سال‌های دهه 1930 مقالاتی در مورد شرطی‌سازی نوشت و استدلال كرد كه رفتارهای پیچیده سطح بالا را می‌توان برحسب اصول اولیه شرطی‌سازی تبیین كرد. در 1940 با پنج تن دیگر از همكاران خود كتاب نظریه ریاضی ـ قیاسی یادگیری طوطی‌وار: مطالعه‌ای درباره روش علمی را منتشر ساخت. اگرچه این كتاب به عنوان پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در گسترش روانشناسی علمی مورد توجه قرار گرفت، درك آن مشكل بود و كمتر كسی آن را مطالعه كرد.

اثر مهم بعدی هال، اصول رفتار (1943) به‌طور مفصل و با دقتی كه خاص خودش بود، چارچوب نظری جامعی را ارائه كرد كه در بر گیرنده تمام رفتارها بود. هال به سرعت به صورت روانشناسی درآمد كه بیش از همه نامش در نشریات علمی ذكر گردید: در سال‌های 1940، 40 درصد از تمام مقاله‌های آزمایشی و 70 درصد از كل مقاله‌های یادگیری و انگیزش كه در دو مجله پیشرو روانشناسی آمریكا منتشر شدند كار هال را ذكر كردند (اسپنس، 1952). هال نظام خود را طی سال‌‌ها مورد تجدیدنظر قرار داد و نتایج پژوهشی را كه ویرایش‌های قبلی را مورد آزمون آزمایشی قرار داده بودند در آن ادغام كرد. آخرین شكل نظام او در كتاب یك نظام رفتار (1952) آمده است.
99
    آخرین مطالب روانشناسان
    سرفصل های جدید رشته روان شناسی در مقطع کارشناسی  جدول... توهم خویشتن جملاتی از لکان (توهم خویشتن)لکان در یکی... توهم زبان توهم زبانآلن فیلسوف فرانسوی می گوید : «گفتار،... مدیتیشن ( Meditation) مدیتیشن مقدمه مدیتیشن یکى از... چرا به خدا ایمان داریم؟... نقاشی، زبان كودك نقاشی، زبان كودك است.... واقعیت درمانی ( گلاسر ) واقعیت درمانی تعریف واقعیت... دکتر محمد نقی براهنی زنده یاد دكتر محمد نقی براهنی... پرفسور سعید شاملو زندگینامه بنام خدا پروفسور سعید... دکتر علیرضا جزایری نام و نام خانوادگی : علیرضا جزایری... دكتر شكوه السادات بنی‌جمالی دكتر شكوه السادات بنی‌جمالی... دکتر سوسن سیف سابقه تحصیلی : 1ـ لیسانس روانشناسی... دکتر پریرخ دادستان نام و نام خانوادگی : پریرخ دادستان... كلارك لئونارد هال كلارك لئونارد هال (1952ـ1884) كلارك... اولریك نیسر اولریك نیسر ( ـ 1928) اولریك نیسر در... هربرت اسپنسر هربرت اسپنسر و فلسفه تركیبی (1903ـ1820)... زیگموند فروید زیگموند فروید و تحول روانكاوی (1939ـ1856)... فرانسیس گالتون فرانسیس گالتون (1911ـ1822) گالتون...