مرکز ملی پاسخگویی , pasokh

مرکز ملی پاسخگویی

مرکز ملی پاسخگویی , pasokh

مرکز ملی پاسخگویی

19,412نــــفــــــر
عضو شده اند
19,412نفر عضو شده اند
91/10/3 09:18

نظر حضرت آیت‌الله بهجت درباره ولی فقیه نظر حضرت آیت‌الله...

مرکز ملی پاسخگویی
نظر حضرت آیت‌الله بهجت درباره ولی فقیه
نظر حضرت آیت‌الله بهجت درباره محدوده و اختیارات ولی فقیه


این استدلال عقلی و زیبای ایشان یک بحث علمی کوتاه است که واقعا جالب و تامل برانگیز است. در این نوشتار به بیان علمی آن عارف کبیر خواهیم پرداخت:  حضرت آیت‌الله العظمی بهجت(ره) در کتاب «پرسش‌های شما، پاسخ‌های آیت‌الله بهجت» درباره ولایت فقیه و محدوده اختیارات آن می‌فرماید:   می‌دانیم که دین اسلام آخرین دین، و احکام و قوانین اسلام آخرین مقرراتی است که از ذات مقدس پروردگار وضع شده است، و پیغمبری بعد از خاتم انبیا صلی‌الله علیه و آله نخواهد آمد ‌و کتابی آسمانی بعد از قرآن کریم فرستاده نخواهد شد و باید این کتاب تا قیام قیامت، کتاب قانون بوده و عترت اهل‌بیت پیامبر اکرم علیهم‌السلام، مبیّن آن باشند.   و نیز روشن است که امت محمدی صلی‌الله علیه وآله در زمان حضرت حجت و معصوم حق، هر چند در زندان یا در حال تبعید باشند، می‌توانند وظیفه خود را ولو با مشقت بسیار و تحمل مشکلات فراوان به دست آورند.  
ولی سخن درباره زمان غیبت کبرای حجت حق است که در این موقعیت نمی‌توان برای مسئله بیش از سه صورت فرض کرد:   1- کتاب خدا و احکام و قوانین دین تعطیل شود؛ 2- خود به خود بماند، یعنی خودش وسیله ابقای خود باشد؛ 3- نیاز به سرپرست و حاکم و مبیّن دارد که همان ولی امر و مجتهد جامع‌الشرایط است.   فرض اول عقلا و نقلا باطل است، زیرا دین مبین اسلام، آیین خاتم است و تا ختم نسل بشر باید راهنما و آیین امت باشد. و فرض دوم نیز باطل است، زیرا قانون خود به خود اجرا نمی‌شود و نیاز به شخص و یا اشخاص دارد تا آن را حفظ و به اجرا در آورند.   ناچار باید به فرض سوم قائل باشیم و بگوییم:‌ جامعه مسلمین را باید ولی امر به همت شئونات و ابعاد آن اداره کند.
از سوی دیگر نیز روشن است که جامعه نیاز به تشکیلات فراوان از جمله: ارتش، آموزش و پرورش، دادگستری و ... دارد، لذا باید دست ولی فقیه، در همه شئونات مادی و معنوی، مبیّن، شارح، راهنما و حلال مشکلات باشد.
  در نتیجه، ولی فقیه باید تمام شئونات امام معصوم (ع) به استثنای امامت و آنچه را که مخصوص امام معصوم است داشته باشد تا بتواند اسلام را در جامعه پیاده کند ‌وگرنه در صورت عدم وجود تشکیلات حکومتی، دشمنان نخواهند گذاشت که حکومت و آئین اسلامی عملی شود. دلیل دیگر اینکه با استدلال خلف می‌توان گفت:    هیچ جامعه و کشوری با هرج و مرج پایدار نمی‌ماند از این رو باید قانون و حاکم و حکومتی در آن حکمفرما باشد و اگر حکومت طاغوت حاکم باشد دین مبین اسلامی باقی نمی‌ماند و این خلاف فرض است چون گفتیم به دلیل عقلی و نقلی باید دین مبین اسلام تا قیام قیامت باقی بماند؛
  «وَمَن یَبْتَغِ غَیْرَ الإِسْلاَمِ دِینًا فَلَن یُقْبَلَ مِنْهُ»؛ هر کس دین دیگری غیر از اسلام را بجوید، هرگز از او پذیرفته نمی‌شود.

منبع: فارس
99
آخرین مطالب مرکز ملی پاسخگویی
به بهانه سالروز تولد حضرت عبدالعظیم حسنی مفاهیم کلیدی پیام رهبر انقلاب به جوانان اروپا و آمریکای... بازتاب گسترده پیام " رهبر معظم انقلاباسلامی " به... در وبگاه «وترنز تودی» پروفسور کوین برت: مفتخرم پیام... متمدن شدن اروپای قرون وسطائی توسط مسلمانان یکی از... آیت الله سید هاشم حسینی امام جمعه قم: غربی ها با... پیام مقام معظم رهبری برای جوانان غربی که از طریق... - امام صادق علیه السلام: ثُلاثَ مَن أَتَی اللهَ بِوَاحِدَةٍ... - امام على علیه السلام: حَسِّنْ خُلْقَكَ یُخَفِّفِ... چرا شیعیان نماز ظهروعصر مغرب وعشا را باهم میخوانند؟... بدون متن شاه کلید؟... محمد(ص) شایسته تکریم و احترام همه بشریت است "شارلی ابدو" و 2 پرسش بنیادین منطق و استدلال بهتر و محکمتر از این میشه؟ مراحل دشمنى مشركان با پیامبر(صلی الله علیه و آله)... شهید جهاد مغنیه نرم افزار پیامبر مهربانی تولید شد با توجه به فرا... اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم واحشرنا معهم... اگر بخواهیم از عبادت لذت ببریم، باید از مال حرام... قال الامام الباقر ـ علیه السّلام ـ : لا یكون العبد... رحمت فراگیر رحمت للعالمین؟... - تنها یاور شما در مواجهه با حضرت ملک الموت سلام... و نمی افتد برگی از درخت مگر باذن خدا . مواظب باش از گناه فاصله بگیر هنگامی که انسان از کنار... توهین به پیامبر اسلام بی‌شرمی جاهلانه و خباثت آلود... پلورالیزم ( همزیستی مسالمت آمیز) از منظر فقه (3) پلورالیزم ( همزیستی مسالمت آمیز) از منظر فقه (2) پلورالیزم ( همزیستی مسالمت آمیز) از منظر فقه(1) اسلام و همزیستی مسالمت آمیز (1)