بچه های پاك... , pakclub

بچه های پاك...

بچه های پاك... , pakclub

بچه های پاك...

3,134نــــفــــــر
عضو شده اند
3,134نفر عضو شده اند
91/07/4 23:29

شعرهای کتاب اول دبستان 70 سال پیش+عکس کرمانشاه نیوز...

بچه های پاك...
شعرهای کتاب اول دبستان 70 سال پیش+عکس
کرمانشاه نیوز : استفاده از کتاب یادشده به سال‌های دهه‌ ۱۳۲۰ مربوط می‌شود و نوع خط به‌کار‌برده‌شده در آن، به صورت نستعلیق و نسخ است. ایام کلاس اول دبستان یکی از پرخاطره‌ترین دوران زندگی آدم‌هاست و همه‌ ما دوست داریم برای یک بار هم که شده، نخستین کتاب درسی زندگی‌مان را به‌دست بگیریم و صفحه‌های آن‌را به یاد دوران کودکی ورق بزنیم و کمی هم در آن تأمل کنیم. گاهی هم افسوس می‌خوریم که ای کاش کتاب فارسی کلاس اول‌مان را به عنوان یادگاری نگه می‌داشتیم.

عبدالحسین کلهرنیا گلکار فردی است که کتاب اول ابتدایی خود را حدود هفتاد سال حفظ و نگه‌داری کرده است. کلهرنیا بیش از سی سال در مدرسه‌های استان کرمانشاه به عنوان معلم هنر سعی کرده نظم را در زندگی دانش‌آموزان نهادینه کند و امروز می‌توان از او به عنوان یکی از دانش‌آموزان منظم هفت دهه گذشته نام برد.

استفاده از کتاب یادشده به سال‌های دهه‌ ۱۳۲۰ مربوط می‌شود و نوع خط به‌کار‌برده‌شده در آن، به صورت نستعلیق و نسخ است.

کلهرنیا که دوران خردسالی‌اش را با شعرها و جمله‌های کودکانه‌ی این کتاب سپری کرده است، در این‌باره می‌گوید: «تأثیر مثبت و شادی‌آور بعضی از حکایت‌های این کتاب هنوز پس از چند دهه بر روح و روان من باقی مانده؛ به طوری که بارها از این کتاب برای فرزندان و نوه‌هایم قبل از رفتن به مدرسه، خوانده‌ام. برخی از حکایت‌های این کتاب عبارتند از: شب مهتاب، بوسه مادر، عید نوروز و پیشی پیشی ملوسم.»

او با اشاره به انتقادی که در همان سنین کودکی به یکی از درس‌های این کتاب داشته است، می‌گوید: «درس "آذر و شخص کور” همیشه سؤالی آزاردهنده در ذهن من به وجود می‌آورد که چرا نویسنده این کتاب ارزشمند، آن فرد نابینا را مرد کور خطاب می‌کند؟ چون من همیشه از واژه کور متنفر بودم که اصلاً چرا انسان به خاطر معلولیت باید تا آخر عمر احساس ذلت کند و همیشه دوست داشتم که آدم علیل هرگز ذلیل نباشد.

نگه‌دارنده این کتاب قصد فروش آن را ندارد؛ مگر این‌که در مراکز فرهنگی خاص مورد بازدید عموم قرار گیرد.

99
آخرین مطالب بچه های پاك...
بدون متن رسول اکرم صل الله علیه و آله و سلم خطاب به جناب سلمان:... بدون متن بدون متن در گفتن و نوشتن دقت کنیم.... فى فَضلِ زِیارَةِ الحُسَینِ بنِ عَلىٍّ علیه ‏السلام... اِنّ الحُسَینَ صاحِبَ كَربَلا قُتِلَ مَظلوما، مَكروبا... حـس مـیـکنی؟... علی شاه ، علی ماه علی راه ، علی نصر من الله علی زمزمه... قالَ الإمام الجواد (علیه السلام): مَنْ أتَمَّ رُكُوعَهُ... قالَ الإمام الجواد (علیه السلام): مَوْتُ الاْنْسانِ... امام رضا(سلام الله علیه) : هذا [الامامُ الجَوادُ(ع)]... ای حجت برحق خدا ادركنی محبوب تمام اولیا ادركنی ای... توافق ایران و 5+1 بند یک اساسنامه.... قداست ایران،بلندى دماوند، اصالت نوروز ،قدرت آرش،... نمی ﺩﻭﻧﺴﺖ ﻣﺎﺩﺭ ﻣﺎ ﺣﺮﻡ ﻧﺪﺍﺭﻩ .... رسول الله درباره حضرت زهرا سلام الله میفرمایند: به... این روزها آرام بگوییدعیدتان مبارک میدانید چرا؟... اینقدر خاك بر سر و روی خودت مریز زینب تورا به جان... هر چیز را با هرکس مگو و مخور امام محمّد باقر علیه... قرائت قرآن و گردش سنگ آسیاب حضرت جواد الا ئمّه ،... هر روز با قرآن آیه های 81 تا 90 سوره طــــــــــــــــــــه... دیدی زده بالای دری پرچم زهرا بی اذن مشو وارد بزم... دارد دل و دین می برد از شهر شمیمی افتاده نخ چادر... هر روز با قرآن آیه های 71 تا 80 سوره طــــــــــــــــــــه... حضرت فاطمه سلام الله علیها فرمودند: إذا حشرت یوم... بانو نمی یابیمت ، اما کنار تو گریه مرسوم است ، مگر... ای تمام تار و پود مرتضی ای همه بود و نبود مرتضی خانه... میگن مازیار زارع که پنالتی را گرفته بعدش گفته .... اقا این ال مثلا چیه تو دهن مردم انداختین....