حقوقدانان جوان , ghanoongostarroshan

حقوقدانان جوان

حقوقدانان جوان , ghanoongostarroshan

حقوقدانان جوان

5,821نــــفــــــر
عضو شده اند
5,821نفر عضو شده اند
91/10/5 06:23

آشنایی با سازمان پزشکی قانونی كشور  سازمان پزشكی...

حقوقدانان جوان
آشنایی با سازمان پزشکی قانونی كشور
 سازمان پزشكی قانونی كشور به عنوان سازمانی مستقل و زیر نظر رئیس قوه قضاییه، با بهره‌گیری از نیروهای كارآمد و متخصص و فن‌آوری‌های نوین در راستای كشف حقیقت و كمك به استقرار عدالت در جامعه، نظرات كارشناسی خود را در امور پزشكی قانونی با رعایت صحت، دقت و سرعت و بر اساس اصول علمی، قانونی و شرعی به مراجع ذیصلاح ارایه می‌‌كند.

بر اساس این گزارش؛ پزشكی قانونی و زیرشاخه‌های تخصصی و فوق‌تخصصی آن همچون سایر رشته‌های پزشكی در دهه‌های اخیر دچار تحولات عظیمی شده و هر روز ابعاد تازه‌ای در آن ظهور می‌كند.

امروزه با وجود پیچیدگی و ابعاد متنوع جرم و جنایت، بدون بهره‌برداری از منابع علمی جدید پزشكی قانونی و تكنولوژی‌های نوین و همچنین استفاده از نیروهای متبحر و متخصص، اعلام نظر كارشناسی پزشكی قانونی برای كشف حقیقت كاری بسیار دشوار و اغلب غیرممكن است.

* پزشكی قانونی به شكل نوین در ایران

پزشكی قانونی به شكل نوین آن در ایران از حدود نه دهه پیش به صورت اداره‌ای وابسته به وزارت دادگستری فعالیت خود را آغاز كرد.

با توسعه روش‌های كشف جرم و افزایش نیاز مجامع قضایی به خدمات پزشكی قانونی به اداره ‌كل تبدیل شد و در سال 1372 با عنایت به توسعه كمی و تخصصی‌تر شدن این خدمات با تصویب مجلس شورای اسلامی، سازمان پزشكی قانونی كشور به عنوان سازمانی مستقل و زیر نظر رییس قوه قضاییه تأسیس شد.

*نقش تعیین كننده سازمان پزشكی قانونی كشور در پرونده های قضائی

در حال حاضر سازمان پزشكی قانونی كشور یك سازمان تخصصی است كه گام‌های بلندی برای نیل به استانداردهای بین‌المللی برداشته است و نقش تعیین كننده‌ای در پرونده‌های قضایی مرتبط دارد.

این سازمان با بیش از 320 مركز در سطح كشور سالانه حدود دو میلیون مورد كارشناسی برای مراجع قضایی انجام می‌دهد. از این میزان كارشناسی حدود 81 درصد مربوط به حوزه معاینات بالینی و كمیسیون‌های تخصصی، 15 درصد مربوط به حوزه آزمایشگاهی و حدود 4 درصد در رابطه با معاینه و بررسی اجساد با مرگ‌های غیرطبیعی و مشكوك است.

طبق بررسی‌های انجام شده بیش از 98 درصد از نظرات كارشناسی پزشكی قانونی عیناً مورد پذیرش و بهره برداری مراجع قضایی قرار می‌گیرد.

*وظایف سازمان پزشكی قانونی

وظیفه این سازمان ارائه نظر مشورتی به دادگاه و مراجع ذیصلاح در مواردی مانند تصادفات، ضرب و جرح، تخلفات شاغلین حرف پزشکی، مسائل زناشویی و طلاق، صدور مجوز سقط، صدور جواز دفن و تعیین علت مرگ در موارد مشکوک، کمک به نیروی انتظامی در تعیین مجرم، اثبات نسب، تعیین حجر است كه معمولاً در موارد دشوار و حساس کمیسیون پزشکی تشکیل می‌شود.

در سال ۱۳۷۲ با توجه به توسعه کمی و تخصصی‌تر شدن این خدمات با تصویب مجلس شورای اسلامی، سازمان پزشکی قانونی کشور تأسیس شد.این سازمان با بیش از ۳۲۰ مرکز در سطح کشور سالانه حدود دو میلیون مورد کارشناسی برای مراجع قضایی انجام می‌دهد. از این میزان کارشناسی حدود ۸۱٪ مربوط به حوزه معاینات بالینی و کمیسیون‌های تخصصی، ۱۵٪ مربوط به حوزه آزمایشگاهی و حدود ۴٪ در رابطه با معاینه و بررسی اجساد با مرگ‌های غیرطبیعی و مشکوک است. این سازمان فعالیتهای آموزشی و پژوهشی نیز دارد.

* پزشکی قانونی یا دادپزشک مرجعی صاحب صلاحیت برای اظهار نظر پزشکی حقوقی در دادگاه‌ها

در ایران پزشکی قانونی سازمانی وابسته به قوه قضائیه است که به منظور کارشناسی در امور پزشکی که نظریات آن برای مراجع قضائی و سایر دستگاه‌های دولتی مستند باشد و بررسی و تحقیق در امور پزشکی قانونی در پیشگیری از وقوع جرم تشکیل شده‌است.

رئیس این سازمان از سوی رئیس قوه قضائیه از میان پزشکان واجد صلاحیت تعیین می‌شود.

سازمان هزینه‌های مقرر خدمات پزشکی قانونی را اخذ و به حساب در آمد عمومی کشور واریز می‌‌كند.

*فعالیت های اصلی سازمان پزشكی قانونی كشور

- انجام امور پزشكی و كارشناسی های بالینی
- انجام امور تشخیصی و آزمایشگاهی
- پاسخ به استعلام مراكز ونهاد های دولتی نیازمند نظرات كارشناسی پزشكی قانونی
- فعالیت آموزشی از جمله آموزش دستیاران تخصصی، دانشجویان پزشكی، مامایی، حقوق و نیروی انتظامی
- فعالیت های علمی پژوهشی

برگزاری و حضور فعال در كنگره‌های علمی در سطح كشور و بین‌الملل از جمله كنگره پزشكی قانونی كشورهای اسلامی و كنگره بین المللی بررسی صحنه جرم، حضور كارشناسان سازمان در مجامع علمی داخلی و خارجی، همكاری‌های آموزشی و پژوهشی با دانشگاه‌های علوم پزشكی و مراكز پژوهشی داخلی، همكاری‌های علمی بین‌المللی، انعقاد تفاهم‌نامه همكاری با كشورهای اسلامی، ثبت و آغاز فعاایت مركز تحقیقات پزشكی قانونی به عنوان اولین مركز در نوع خود در كشور و منطقه، تهیه استانداردهای پزشكی قانونی ایران، به كارگیری تجهیزات تخصصی و نوین آزمایشگاهی مطابق با استانداردهای بین‌المللی پزشكی قانونی، انتشار مجله علمی پزشكی قانونی، انتشار كتب تخصصی علوم پزشكی قانونی، برگزاری بیش از پنجاه سمینار بازآموزی سالانه در سطح كشور برای ارتقا دانش پزشكی قانونی و پیش‌گیری از تخلفات و قصور پزشكی، افزایش توانمندی و تجربه پزشكان و كارشناسان و به كارگیری نیروهای تخصصی در حوزه‌های مختلف از جمله مواردی است كه كیفیت خدمات كارشناسی سازمان را متحول كرده است.
*سازمان پزشكی قانونی دارای تجهیزات نوین و پیشرفته

امروزه این سازمان با استفاده از روش‌های علمی روز دنیا و تجهیزات و امكانات نوین و پیشرفته به یكی از قطب‌های علمی كشور و منطقه در امور تخصصی پزشكی قانونی مبدل شده به گونه‌ای كه در پاره‌ای از عرصه‌های علمی از مراكز منحصر به فرد كشور است.

تبادلات علمی و آموزشی گسترده با مراكز علمی در داخل و خارج و همكاری با بخش‌های اجرایی و پیش‌گیری در سطح كشور، به طور بالقوه و بالفعل سازمان پزشكی قانونی كشور را از پتانسیل بالایی برای امور پژوهشی و آموزشی كاربردی جهت ارتقاء كمی و كیفی خدمات كارشناسی خود و حوزه‌های مرتبط بهداشتی و سلامت و توسعه مبانی علمی كشور برخوردار كرده است.

گفتنی است؛ حوزه های پزشكی و بالینی، تشخیصی و آزمایشگاهی، آموزشی پژوهشی و اداری پشتیبانی به همراه مركز تحقیقات پزشكی قانونی هدایت فعالیت‌های عمده این سازمان را بر عهده دارند.
99