بیگانه ای در قلب من , bigane_i_dar_ghalbe_man

بیگانه ای در قلب من

بیگانه ای در قلب من , bigane_i_dar_ghalbe_man

بیگانه ای در قلب من

203نــــفــــــر
عضو شده اند
203نفر عضو شده اند
90/08/7 01:59

قرص ضد بارداری دیان (سیپروترون کامپوند) داروی سیپروترون...

بیگانه ای در قلب من
قرص ضد بارداری دیان (سیپروترون کامپوند)
داروی سیپروترون کامپاند

موارد مصرف‌: 
این‌ دارو در درمان‌ آكنه‌مقاوم‌ به‌ آنتی‌بیوتیك‌ها درزنان‌ و یا زنانی‌كه‌ در ضمن‌ درمان‌ آكنه‌ تمایل‌ به‌ استفاده‌از داروهای‌ ضد بارداری‌ خوراكی‌ نیزدارند بكار می‌رود. این‌ دارو همچنین‌ دردرمان‌ پرمویی‌ وابسته‌ به‌ آندروژن‌ درخانم‌ها بكار می‌رود. 

مكانیسم‌ اثر: 
این‌ تركیب‌ دارای‌ یك‌ جزءآنتی‌آندروژنی‌ (سیپروترون‌) و یك‌ جزءاستروژنی‌ (اتینیل‌ استرادیول‌) می‌باشد.ضدیت‌ با آثار آندروژنها موجب‌ كاهش‌ترشح‌ سبوم‌ و یا كاهش‌ رشد موهامی‌گردد. فعالیت‌ پروژستینی‌ سیپروترون‌و اثر استروژنی‌ اتینیل‌استرادیول‌ نیز درجلوگیری‌ از بارداری‌ موثر واقع‌ می‌شود. 

موارد منع‌ مصرف‌: 
این‌ تركیب‌ در صورت‌وجود اختلالات‌ ترومبولیك‌ یا سابقه‌ آن‌ ویا وجود هر نوع‌ بیماری‌ و حالات‌ مرضی‌كه‌ خطر بروز ترومبوز را افزایش‌ می‌دهد،میگرن‌ حاد، حملات‌ گذرای‌ ایسكمیك‌مغزی‌، بیماری‌های‌ كبدی‌ و از جمله‌ سندرم‌دوبین‌ ـ جانسون‌ و سندرم‌ روتور، هپاتیت‌،پورفیری‌، آدنوم‌ كبد، سنگهای‌ صفراوی‌،متعاقب‌ تخلیه‌ مول‌ هیدراتی‌ فرم‌، سابقه‌كهیر، یرقان‌ انسدادی‌، كارسینوم‌ پستان‌ یادستگاه‌ تناسلی‌ و خونریزی‌های‌ مهبل‌ باعلت‌ نامشخص‌ نباید مصرف‌ شود. 

هشدارها: 

1 ـ مصرف‌ این‌ دارو توسط زنان‌سیگاری‌، بویژه‌ افرادی‌ بالاتر از 35 سال‌،خطر بروز بیماری‌های‌ شریانی‌ را افزایش‌می‌دهد. 
2 ـ در مبتلایان‌ به‌ زیادی‌ فشار خون‌ و یاافراد چاق‌ با احتیاط تجویز گردد. 
3 ـ در صورت‌ سابقه‌ خانوادگی‌ ابتلا به‌بیماریهای‌ شریانی‌ در بستگان‌ درجه‌یك‌ زیر سن‌ 45 سال‌ و یا ابتلاء به‌وریدهای‌ واریسی‌، افسردگی‌ شدید،بیحركت‌ ماندن‌ به‌ مدت‌ طولانی‌، كم‌ خونی‌داسی‌ شكل‌ و بیماریهای‌ التهابی‌ روده‌مانند بیماری‌ كرون‌ با احتیاط تجویزشود. 

عوارض‌ جانبی‌: 
بدنبال‌ مصرف‌ داروعوارضی‌ مانند تهوع‌، استفراغ‌، سردرد،درد و سفتی‌ پستان‌ها، تغییراتی‌ در وزن‌بدن‌، تغییراتی‌ در میل‌ جنسی‌، افسردگی‌،كلوآسما، زیادی‌ فشار خون‌، تحریك‌لنزهای‌ تماسی‌، اختلال‌ عملكرد كبد،تومورهای‌ كبدی‌، كاهش‌ حجم‌ خون‌قاعدگی‌ و لكه‌بینی‌ در اوایل‌ سیكل‌ قاعدگی‌گزارش‌ شده‌ است‌. 

تداخل‌های‌ دارویی‌: 
مصرف‌ همزمان‌ این‌دارو با تركیبات‌ القاء كننده‌ فعالیت‌آنزیم‌های‌ كبدی‌ مانند كاربامازپین‌،فنی‌توئین‌، فنوباربیتال‌، پیریمیدون‌،گریزئوفولوین‌ و ریفامپین‌ها موجب‌تسریع‌ متابولیسم‌ این‌ دارو و در نتیجه‌كاهش‌ كارآیی‌ درمانی‌ آن‌ می‌گردد.مصرف‌ همزمان‌ با برخی‌ ازآنتی‌بیوتیك‌های‌ وسیع‌الطیف‌ مانندآمپی‌سیلین‌ باعث‌ كاهش‌ جذب‌ مجدداتینیل‌ استرادیول‌ از روده‌ بزرگ‌ و كاهش‌ اثرات‌ درمانی‌ این‌ دارو می‌گردد. 

نكات‌ قابل‌ توصیه‌: 
در صورت‌ فراموش‌كردن‌ مصرف‌ دارو در زمان‌ معین‌، باید به‌محض‌ بخاطر آوردن‌ مصرف‌ شود. درصورتیكه‌ تاخیر در مصرف‌ دارو بیش‌ از12 ساعت‌ باشد، بهتر است‌ از مصرف‌ آن‌نوبت‌ خودداری‌ شود و ضمن‌ ادامه‌مصرف‌ بقیه‌ قرص‌ها، به‌ روال‌ قبلی‌ از یك‌روش‌ دیگر جلوگیری‌ از بارداری‌ نیزاستفاده‌ شود. 

مقدار مصرف‌: 
شروع‌ مصرف‌ قرص‌ها ازروز اول‌ سیكل‌ قاعدگی‌ و روزانه‌ یك‌ قرص‌و به‌ مدت‌ 21 روز می‌باشد. در صورت‌نیاز، پس‌ از یك‌ فاصله‌ درمانی‌ 7 روزه‌مصرف‌ بسته‌ بعدی‌ قرص‌ها ادامه‌ می‌یابد.دوره‌ درمان‌ گاه‌ تا چند ماه‌ طول‌ می‌كشد. 
اشكال‌ دارویی‌: 
Tablet : Cyproterone Acetate 2 mg +Ethinylestradiol 35 mcg 


چند نظر در باره داروی سیپروترون 


مصرف دارو برای خانمهائی که هم جوش غرور جوانی دارند و هم مایل هستند جلوگیری داشته باشند: 

داروی سیپروترون .. داروئی هست که جلوی تولید تستوسترون رو میگره و مصرف اصلی اون در درمان سرطانهای پروستات مردان هست. مصرف اصلی که این دارو در خانمها داره.. برای کسانی هست که دچار جوش های غرور جوانی شده اند..و مایل به استفاده از یک روش جلوگیری هم هستند. در زمینه پوست باید عرض کنم که گاهی.. این دارو باعث میشه که حساسیت پوست به نور خورشید بیشتر بشه و پوست زودتر چروک پیدا کنه.. و توصیه شده که حتما از پماد های ضد آفتاب استفاده بشه. در ضمن این دارو در تمام مراحل جنسی اثر داره.. چه از نظر میل جنسی و چه از نظر مراحل دیگه( البته این مطالعه در مردان انجام شده) 

مصرف دارو برای خانمهائی که از این دارو به عنوان یک روش جلوگیری استفاده میکنند: 

اصول مصرف قرص diane یا همان cyproterone compound به این ترتیب است که یک قرص در روز به مدت 21 روز تجویز میشود. در مان را باید از روز 5 ام قائدگی شروع کرد.در دوره های بعد..7 روز پس از قطع دارو .. درمان باید مجددا شروع شود. در صورت وقفه در قائدگی ابتدا باید احتمال حاملگی را رد کرد.. و سپس دوره درمان را شروع کرد. عمده مصرف این دارو برای موارد آکنه شدید و مقاوم به درمان در زنان. و.پرموئی یا هیرسوتیسم در زنان است. عارضه بخصوصی ایجاد نمیکند.. منتها بهتره به بیمار توصیه نمود.. از آنجائیکه این دارو بخصوص در چند هفته اول ... ممکن است موجب بروز احساس سستی و ناتوانی شود.. هنگام رانندگی و سایر امور نیازمند هشیاری احتیاط نماید. 

اگر دوز توصیه شده روزانه سیپروترون را فراموش کرده باشیم چه کنیم: 

در صورت‌ فراموش‌كردن‌ مصرف‌ دارو در زمان‌ معین‌، باید به‌محض‌ بخاطر آوردن‌ مصرف‌ شود. درصورتیكه‌ تاخیر در مصرف‌ دارو بیش‌ از12 ساعت‌ باشد، بهتر است‌ از مصرف‌ آن‌نوبت‌ خودداری‌ شود و ضمن‌ ادامه‌مصرف‌ بقیه‌ قرص‌ها، به‌ روال‌ قبلی‌ از یك‌روش‌ دیگر جلوگیری‌ از بارداری‌ نیزاستفاده‌ شود. 

سوال: 
كسی كه قرص سیپروترون كامپوند مصرف می كند . برای جلوگیری باید از روشهای جلوگیری استفاده كند ؟ اگر بله استفاده همزمان سیپروترن و LD تداخل دارویی ندارد ؟ 
جواب: 
داروی سیپروترون کامپاند ..یک داروی دارای خواص ضد هورمون مردانه هست که دارای هورمونهای زنانه نیز می باشد. اما اساس استفاده از آن برای زنانی هست که دارای جوش غرور جوانی هستند و در عین حال مایل هستند که از یک روش جلوگیری هورمونی هم استفاده کنند. در روش استفاده از این دارو به این صورت هست که از روز 5 ام دوره شروع به مصرف میشه.. تا 21 روز و سپس 7 روز قطع میشه و دوره بعدی شروع میشه. در صورت وقفه قائدگی ابتدا باید حاملگی رو رد کرد و سپس دوره بعدی رو شروع کرد. تا اونجائیکه من میدونم... این دارو به اندازه کافی جلوگیری از حاملگی میکنه و نیازی به استفاده از دیگر روشهای جلوگیری نیست.. و علاوه برآن چنانچه از ترکیبات حاوی هورمون های زنانه استفاده بشه.. ممکنه مشکلات عروقی مهمی پیش بیاد.
سوال: 
اگر خانمی از شب 4 ام دوره پریودش این دارو را به مدت 21 روز برای دفع کیست تخمدان استفاده کند.. و مدت 5 ماه این روش را در پیش بگیرد.. آیا در این 5 ماه احتمال باردار شدن رو داره؟ چون اون طوری که شنیدم. طریقه مصرف این قرص از روز 7 پریود هست.. 
جواب: 
این قرص در صورتی كه مصرف مرتب و فراموش نشده داشته باشد می تواند بعنوان OCP منظور شود. البته ‌فراموش كردن 1 دوز اطمینان آنرا از بین می برد . و مثل اغلب قرصهای جلوگیری توصیه شده در ماه اول از یک روش جانبی جلوگیری مثل کاندوم نیز استفاده کنید و از ماه دوم دیگه می تونید کاندوم رو حذف کنید 

سوال: 
من حدود یك ماه پیش سقط داشتم پس از آن از روز هشتم شروع به مصرف قرص دیان 35 كرده ام در حال حاضر نیز برخی علایم مجددا بروز كرده از جمله تلخی دهان حساس شدن سینه ها ناراحتی معده آیا ممكن است مجددا باردار شده باشم 
جواب: 
اصول مصرف قرص diane یا همان cyproterone compound به این ترتیب است که یک قرص در روز به مدت 21 روز تجویز میشود. در مان را باید از روز 5 ام قائدگی شروع کرد.در دوره های بعد..7 روز پس از قطع دارو .. درمان باید مجددا شروع شود. در صورت وقفه در قائدگی ابتدا باید احتمال حاملگی را رد کرد.. و سپس دوره درمان را شروع کرد. عمده مصرف این دارو برای موارد آکنه شدید و مقاوم به درمان در زنان. و.پرموئی یا هیرسوتیسم در زنان است. عارضه بخصوصی ایجاد نمیکند.. منتها بهتره به بیمار توصیه نمود.. از آنجائیکه این دارو بخصوص در چند هفته اول ... ممکن است موجب بروز احساس سستی و ناتوانی شود.. هنگام رانندگی و سایر امور نیازمند هشیاری احتیاط نماید. اگه منظورتون از بروز اون علائم اینکه آیا باردار هستید یا نه... هیچکدام از مسائلی که گفتید..نمیتونه بگه که شما حامله هستید یا نه..اگر شما قبلا پریود منظم داشتید و در نوبت بعدی نداشتیه اید.. به اولین چیزی که باید فکر کرد.. حاملگی هست.. و برای اینکه دقیقتر بفهمیم که حامله هستید یا نه..باید تست خون یا ادرار انجام بدید.. که زودترین زمانی که میشه انجام داد و قابل اعتماد هست.. 23 روز پس از آخرین روز قائدگی هستمنبع:http://parvaz79.pib.ir
99
1