دانشگاه ازاد گرگان , azad_gorgan_university

دانشگاه ازاد گرگان

دانشگاه ازاد گرگان , azad_gorgan_university

دانشگاه ازاد گرگان

1,230نــــفــــــر
عضو شده اند
1,230نفر عضو شده اند
بچه های گل داشنگاه آزاد خرگوش تپه و اونایی هم که اینجا رو دوست دارن و یه جورایی هم از اینجا خوششون میاد بنا به دلایلی ما در خدمت همتون هستیم .بچه های گل داشنگاه آزاد خرگوش تپه و اونایی هم که اینجا رو دوست دارن و یه جورایی هم از اینجا خوششون میاد بنا به دلایلی ما در خدمت همتون هستیم .مشاهده کامل مشخصات
23 اردیبهشت 1384
آموزش و تحصیل

بیایین در نار هم لحظات خوب و خوشی رو بگذرونیم
لطفا خیلی اینجا بهمون خوش بگذره

اعضاء

 • فرزاد سیدی , skysport1
 • هنگامه جون , hengameh_tanha
 •  , fatikomando
 • محسن نصیری , mohsen_mehrabon
 • 1230 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • حقوق قضائی , juridicallaw
 • عمران - دانشکده فنی - دانشگاه تهران , civil_ut
 • دانشكده اقتصاد مدیریت و حسابداری دانشگاه یزد , hesabvketab
دانشگاه ازاد گرگان , azad_gorgan_university
ریزش مو

« نمی دانم از كجا شروع كنم ، سابقه كم پشتی موهایم به سالها قبل بر می گردد. آن روزها یكی از تخیلات شیرینم داشتن موهای زیبا و پرپشت بود. ولی حالا دیگر از برآورده شدن آن آرزو ناامید شده ام. موهایم همچنان می ریزد و از هیچ كس كاری بر نمی آید. یكی می گوید حنا بگذارم، یكی می گوید تخم مرغ به سرم بمالم … وقتی هم كه از همه جا درمانده می شوم، به كلینیك های تخصصی پناه می برم. آنها هم كلی داروی شیمیایی و هورمونی تجویز می كنند كه با خوردنشان وضعیت هورمونی ام به هم می ریزد. باور كنید احساس می كنم به بن بست رسیده ام.»
این نمونه ای از گله هایی است كه بارها شنیده ایم. برای آگاهی هر چه بیشتر شما خوانندگان عزیز با این مسئله گفتگویی با دكتر زهرا عباسی، متخصص پوست، مو و زیبایی ترتیب دادیم. امیدواریم كه توانسته باشیم پاسخگوی سؤالات شما باشیم.
آیا همه موها در یك مرحله از رشد هستند؟
- به طور كلی موهای طبیعی انسان بر حسب مراحل دوره ای رشد به سه دسته تقسیم می شوند: آناژن یا موهای در حال رشد كه به طور متوسط 2 تا 6 سال در سر باقی می مانند؛
كاتاژن (زود گذر) كه همان مرحله عبور از رشد به استراحت است و بین 1 تا 2 هفته عمر دارند و تلوژن یا مرحله استراحت، كه 4-3 ماه طول می كشد. باید گفت نود درصد موها در یك پوست طبیعی در مرحله آناژن و ده درصد در مرحله كاتاژن یا تلوژن هستند.
- خانم دكتر در سر یك انسان به طور متوسط چند تار مو وجود دارد و ریزش موها تا چه اندازه طبیعی است؟
- یك پوست سر طبیعی حدود صدهزار تار مو دارد و به طور طبیعی حدود صد تار مو در روز می ریزد.
- رشد روزانه مو چقدر است؟
- رشد موهای ترمینال (موهای درشت) حدود 37 % میلیمتر در روز می باشد و كلا طول مو به 25 تا 100 سانتیمتر می رسد. گر چه به طور استثناء تا 170 سانتیمتر هم می تواند باشد. در ضمن تراشیدن مو هیچ تأثیری بر رشد آن ندارد.
- از نظر جنس ، موها چند دسته هستند؟
- به جز موهای سر، سه دسته ؛ موهای نازكی كه در بدن جنین هستند، كه دائمی نیستند و چند هفته بعد از تولد می ریزند. موهای كرك كه نازك و اغلب به رنگ روشن هستند و بیشتر در صورت، دست و پای خانم ها وجود دارد. موهای ترمینال كه ضخیم،‌تیره و خشن می باشند و در صورت، سینه و شكم مردها وجود دارند.
- اصلا چرا ریزش پیدا می شود؟
- گاهی پوست مبتلا به آلوپسی می شود. این حالت به طور عمومی به ریزش مو، نازك شدن موها، افزایش شكنندگی موها در پوست سر، صورت، ابرو و مژه ها و بدن اطلاق می شود. در آلوپسی، پوست سر می تواند از حالت طبیعی خارج شده و اسكار (جای زخم و التهاب) داشته یا هیچ گونه اسكاری نداشته یاشد. در نوعی كه پوست سر با اسكار همراه است، برای اینكه فولیكول (پیاز مو) از بین رفته و بافت فیبروز جانشین آن شده است، از بین رفتن موها در آن نقطه دائمی است. ولی وقتی فیبروز دیده نشده و فولیكول ها وجود دارند، رشد دوباره پیاز مو امكان پذیر است. البته گاهی كشیدن و كندن مو به طور مزمن باعث فیبروز یا كم شدن دائمی مو می شود.
- علت ریزش مو بدن وجود اسكار چطور؟
- ریزش مو بدون وجود التهاب در پوست سر در چند مورد دیده می شود:
1- تلوژن افلوویوم (یا ریزش روزانه موهای تلوژن (موهایی كه در فاز استراحت هستند)) در شرایط فیزیولوژیك نباید از 100 عدد تجاوز كند. همزمان با ریزش موی تلوژن، یك مو در فاز آناژن (رشد) در حال رشد است. وقتی كه افزایش ریزش تلوژن وجود داشته باشد، با تبدیل زودرس آناژن به تلوژن یا با همزمان شدن تعداد زیادی از موها در مرحله تلوژن كه مثلاً در ریزش موی بعد از زایمان است، اتفاق می افتد، منجر به 30-25 درصد افزایش ریزش مو می شود. ریزش تلوژن شش هفته تا سه ماه بعد از یك علت مساعد كننده اتفاق می افتد و موها به طور موقت كم می شوند و لی به طور عادی درعرض 12-6 ماه رشد خواهند كرد، مگر اینكه علت اصلی آن رفع یا تكرار شود.
- علت این نوع ریزش چیست؟
- علل مختلفی دارد. از جمله زایمان، بیماری توأم با تب، جراحی، بیماریهای غددی مثل افزایش هورمون مردانه، بیماریهای خود ایمنی، طاسی مردانه، عفونتهای مزمن، بیماریهای مزمن پوست سر و آلوپسی آرتا مزمن، رژیم غذایی شدید و برخی داروها مثل هپارین، كومارین، كاربامازسسپین، كربنات لیتیوم، ایندومتاسین، آلوپورنیول، جنتامایسین، ایزوترتینوئین، اترتنیت و پروپرانولول می توانند باعث ریزش تلوژن شوند.
- چه درمانی دارد؟
- درمان خاصی برای این نوع ریزش وجود ندارد. در زمان ریزش. ریشه موها در فاز آناژن یا رشد هستند كه موهای تلوژن را به بیرون هدایت می كنند. این نوع ریزش در عرض چند هفته متوقف خواهد شد و موهای آناژن به رشد خود ادامه خواهند داد.
2- آناژن افلوویوم:
این ریزش به دنبال شیمیوتراپی برای سرطان (كنسر) اتفاق می افتد، یعنی موقعی كه در بالا تجویز شود، ریزش در مرحله آناژن فوری یا یكی دو هفته بعد شروع می شود و با توقف شیمیوتراپی در عرض چند هفته، بعد شروع می شود و با توقف شیمیوتراپی در عرض چند هفته، فولیكولهای مو فعالیت طبیعی خود را شروع می كنند و این پروسه كاملاً قا بل برگشت است. در این مورد كم كردن حرارت پوست سر (هیپوترمی) می تواند از ریزش آن جلوگیری كند.
- گاهی شاهد ریزش مو در گوشه های سر یا وسط سر مردان هستیم، در این باره نیز توضیح دهید؟
- بین 20 تا 30 سالگی ریزش موی «الوپسی آندروژنتیك» یا تیپ مردانه اتفاق می افتد. این ریزش تدریجی بوده و بیشتر در ناحیه پیشانی، گیجگاه و وسط سر می باشد. این پروسه در هر زمانی پس از بلوغ ممكن است به طور ناگهانی شروع شود. به این صورت كه خط قدامی موی سر عقب نشینی می كند و پیشانی بلند تر می شود، به طوری كه ممكن است تا مرحله طاسی پیش برود. البته درجه ریزش مو در افراد مختلف فرق می كند. شروع ناگهانی ممكن است حدود 20 سالگی اتفاق بیفتد و به تدریج كندتر شود. در این روند فولیكولهای مو، موهای نازك و روشنتر تولید می كنند تا جائی كه رشد موهای ترمینال كاملاً متوقف شده و موهای كركی در پوست سر به رشد خود ادامه می دهند. در این حالت به علت نبودن موهای ترمینال، موهای كركی مشخص تر می شوند. باید گفت كه عوامل ژنتیكی و هورمونهای مردانه از علل اصلی این نوع ریزش هستند. در این جریان، دوره تلوژن طولانی تر و دوره آناژن كوتاهتر می شود و هر چه آناژن كوتاه شود، رشد مو هم كوتاهتر می شود.
- درمانی هم دارد؟ درمان موضعی با میانوكسیدیل 2 تا 5 درصد هم در كم كردن ریزش و هم در رشد موها تأثیر دارد. البته 2-3 ماه طول می كشد تا اثر مثبت دارو ظاهر شود. اخیراً درمان دیگری از راه خوراكی تجویز می شود كه باید تحت نظر پزشك متخصص توصیه شود. پیوند مو نیز در مراحل پیشرفته نتایج خوبی دارد، به شرط آنكه توسط پزشك متخصص و مجرب انجام شود، چرا كه در غیر اینصورت نتایج بسیار بد و حتی برعكس به
- دست می دهد كه ممكن است باعث ناراحتی روانی افراد شود.
- ریزش موی مردانه در زنها هم وجود دارد؟
- البته تیپ ریزش مو در زنان متفاوت است. زنها ریزش موی منتشر در قسمت وسط سر را دارند كه در آن خط پیشانی به ندرت عقب می رود. عوامل ژنتیك به همراه پاسخ شدید به آندروژنها حتی اگر مقدار تستوسترون خون طبیعی باشد، در ایجاد این نوع آلوپسی در خانمها دخالت دارد. اگر علائم دیگری نظیر موهای زاید یا آكنه هم وجود داشته باشد، باید یك بررسی هورمونی انجام شود.
داروهای آنتی اندروژن در بهبود این نوع ریزش مو مفید هستند اگر مشكل تیروئید و كم خونی هم وجود داشته باشد، باید درمان شود.
- ریزش ناگهانی و سریع در یك نقطه از بدن ممكن است اتفاق بیفتد؟
- بله، آلوپسی آره آتا؛ در این حالت ریزش سریع و كامل در یك یا چند پلاك گرد یا بیضوی روی می دهد كه معمولاً در پوست سر اتفاق می افتد و گاهی در ریزش ابروها، مژه ها و به ندرت در سایر نواحی بدن نیز دیده می شود كه ممكن است به ریزش تمام سر و گاهی تمام موهای بدن منتهی گردد. این ریزش مو به طور حاد در مرحله آناژن صورت می گیرد و به صورت مزمن در مرحله نلوژن است. اگر سن شروع این بیماری پس از بلوغ باشد، تمایل به بهبودی خود به خود وجود دارد كه در ابتدای بهبودی با رشد موهای نازك و سفید همراه است كه به تدریج ضخیم و تیره تر می شود.
- یعنی امكان دارد تمام سر را در بر بگیرد؟
- بله، گاهی ریزش مو تمام سر و گاهی حتی تمام بدن را شامل می شود و در بیمارا نی كه زمینه آلرژی، بیماریهای خود ایمنی و ورم تیروئید داشته باشند، بیشتر دیده می شود.
- علت مشخصی ندارد؟
- علت این نوع ریزش هنوز كاملاً روشن نیست ولی به دلایل ژنیتیكی و بیماری های خود ایمنی كه با استرس های عصبی همراه باشد، تشدید می شوند. البته حدود 5 درصد بیماران سابقه فامیلی این بیماری را دارند.
از نظر پیش آگهی، باید گفت : گاهی خود به خود خوب می شوند و گاهی به درمان مقاومت نشان می دهند. ولی درمانهای متعددی از قبیل كورتن موضعی، تزریق كورتن در محل ضایعه و در موارد پیشرفته، كورتون خوراكی، درمان با آفتاب در حال حاضر انجام می شود كه بهبودی نسبی را به دنبال دارند.
- كشیدن موها كه بیشتر توسط بچه ها و نوجوانان صورت می گیرد، چه عوارضی دارد؟
- به مورد خوبی اشاره كردید. تریكوتیلومانی، كشیدن یا كندن موها كه در افراد عصبی و مضطرب رخ می دهد، از مواردی است كه بیشتر در دختران پایینتر از ده سال و حتی پسران و بالغین هم دیده می شود كه گاهی با انگاره بیمار نسبت به این مسئله رو به رو می شویم. در این مورد باید با روانپزشك مشاوره شود، چون اگر بیمار كشیدن یا كندن موها را متوقف نكند، به ریشه مو آسیب رسانده، فیبروز جانشین آن می گردد و طاسی دائمی به وجود می آید. البته بعضی از استرسهای شدید و حاد می توانند به ریزش كلی مو منجر شوند.
- بستن موها به صورت دم اسبی چطور، ضرر ندارد؟
- كشیدن موها در فرم آرایش مو اگر تكرار شود، به كم شدن موها در جلو و پهلوهای سر می انجامد. حتی صاف كردن موهای فر یا بابی لیس، با مواد صاف كننده گاهی آسیبهای جدی به فولیكول مو می رساند.
- داروهای گیاهی تأثیری در درمان ریزش مو دارند؟
- به طور كلی مصرف سبزی و میوه در سلامت عمومی بدن از جمله موها مؤثر است و بعضی از داروهای گیاهی می توانند خاصیت افزایش فعالیت فولیكول مو را داشته باشند.
- داروهای هورمونی چطور؟
- در نوع ریزش موی خانمها كه آلوپسی آندرژنوتیك بوده و در جلوی سر، موها به تدریج كم می شوند، مقدار هورمون مردانه در خون بالا بوده و حتماً باید با هورمون ضد هورمون مردانه درمان شوند. در نوعی كه مقدار هورمون مردانه طبیعی باشد نیز با هورمون درمان می شوند.
- معمولاً خانمها شامپو را با تجویز دوستان خود خریداری می كنند، انتخاب دوستان معیار صحیحی است؟
- شامپوها برای تمیز كردن موها است كه باید با دقت و بر حسب نوع مو (از نظر موی معمولی، چرب یا خشك بودن) انتخاب شود. چرا كه شامپو، با مواد پاك كننده نامناسب می تواند ریزش مو را بیشتر كند. به خاطر داشته باشید كه یك شامپوی ضد ریزش مو نمی تواند علل مختلف بیماری مو را برطرف كند.
- خانمی می گفت: موهای من گاه نازك شده، ریشه ریشه می شود و می ریزد، علتش چیست؟
- باید دید موها در چه موضعی هستند؟ آیا به طور ژنتیك مشكل داشته، یكنواخت نیستند و بر اثر گره هایی كه در آنها وجود دارد، می شكند و می ریزد یا بر اثر مواد شیمیایی مثل رنگ، فر، دكلره، براشینگ و حتی دستكاری مرتب، به حالت یك عادت تغییر در ساقه مو به وجود آمده كه از آن ناحیه شكننده می شود.
- علت خارش سر چیست؟
- قرمزی و التهاب، به علت ازدیاد ترشح چربی و تحریك پوست سر با دخالت قارچهایی كه به طور طبیعی در پوست یافت می شوند، باعث خارش می شود و در بعضی اوقات نیز حساسیت به مواد رنگی، فرم و حالت دهنده ها یا حتی یك شوره معمولی سبب خارش در سر می شود. استرس های عصبی، بی خوابی، اضطراب و خستگی نیز این بیماری را تشدید می كند.
- چه درمانی دارد؟
- برای درمان خارش سر می توان از شامپوهای ضدچربی، ضد التهاب و ضد شوره استفاده كرد كه به تدریج با بهبودی، از تعداد دفعات استفاده كرد كه به تدریج با بهبودی، از تعداد دفعات استفاده از آن كاسته می شود. داروهای موضعی هم در این رابطه مؤثرند. ورزش در هوای آزاد و داشتن برنامه منظم خواب و استراحت همراه با فعالیت و كاهش تنشهای عصبی در بهبود بیماری كمك می كند.
- داروهای خانگی از قبیل حنا، سدر، تخم مرغ، نخود خام و … چه تأثیری دارند؟
- این مواد می توانند مثل یك فرم دهنده و نرم كننده عمل كنند ولی احتمال حساسیت به این مواد هم وجود دارد. برای مثال اخیراً یك مورد با حساسیت شدید نسبت به این مواد و با ورم شدید سر و صورت به مطب مراجعه كرده بود.
- سر كردن روسری و چادر ضرر ندارد؟
- پوشیدن چادر و روسری هیچ نقشی در ریزش مو ندارد.
- رنگ و جنس روسری چطور؟
- روسری نخی و گرم باعث عرق كردن شدید و خارش در فصل تابستان می شود و البته رنگ روشن خنك تر است.
- و آفتاب؟
- آفتاب تأثیری در رشد موها ندارد ولی می تواند موها را خشك و شكننده كند.
- درباره شامپوهای نرم كننده چه نظری دارید؟
- اگر موها طبیعی باشد و در استفاده از شامپوهای نرم كننده زیاده روی نشود، اشكالی ندارد.
- با توجه به اینكه خانمها علاقه زیادی به تغییر رنگ موی خود دارند، آیا رنگ مو ضرری برای مو ندارد؟
- باید بگویم كه موی بیرون آمده از پوست سر، مرده است و تنها ریشه مو در داخل پوست، بافت زنده است. بنابراین مواد شیمیایی مختلف می تواند به آن آسیب رساند. برای مثال ممكن است چربی روی مو را از بین برده، به آسانی شكننده و خشك شود. ولی با همه این احوال من از شما سؤال می كنم. آیا می شود از رنگ كردن مو اجتناب كرد؟
زیبایی و تنوع رنگ مو می تواند وسوسه انگیز باشد به طوری كه رنگ كردن موها در خانمها بسیار شایع است.
- چه روش بی ضرری برای صاف كردن موهای مجعد پیشنهاد می كنید؟
- برای این كار می توان از بابی لیس یا بیگودی های درشت یا ریز استفاده كرد و بعد از خشك شدن موها آنها را به آرامی و با یك برس مویی بزرگ، براشینگ كرد. ولی از كشیدن و حرارت زیاد مو باید اجتناب كرد.
- موخوره چطور ایجاد می شود و چه درمانی دارد؟
- در اثر خشكی نوك موها مخصوصاً در موهای نازكی كه مقاومت كمی دارند، شكنندگی ایجاد می شود كه موها از آن ناحیه شكسته و كوتاه می گردد به این جریان موخوره گویند. برای درمان آن نیز چرب نگه داشتن نوك موها قبل از حمام، كوتاه كردن و استفاده از شامپوهای نرم كننده می تواند مفید باشد.
- آیا ریزش مو با شوره ارتباط دارد؟
- اگر شوره همراه با التهاب باشد، ممكن است و گرنه شوره معمولی اثر خاصی در ریزش مو ندارد.
- عوض كردن مرتب شامپو چه تأثیری دارد؟
- كیفیت مواد تشكیل دهنده شامپویی كه مواد پاك كننده استاندارد چه از نظر جنس و چه از نظر غلظت را دارا نیست. می تواند باعث ریزش مو شود والا خود عمل عوض كردن شامپو تأثیری در آن ندارد.
- وسشوار كشیدن چطور؟
- سشوار با حرارت ملایم تأثیر منفی ندارد و خشك كردن موها باسشوار یك كار سلیقه ای است.
- بارداری یا شیر دادن نوزاد چه ارتباطی با ریزش مو دارد؟
- در بارداری ریزش طبیعی مو اتفاق نمی افتد، ولی سه ماه بعد از زایمان كه با دوره شیردهی همراه باشد ریزش طبیعی مو زیاد است. در اصل موهایی كه در طول 9 ماه به علت بالا بودن هورمون نریخته اند چون با هم می ریزند، یك ریزش موی كاذب ایجاد می كند كه در یكی دو ماه متوقف می شود.
- در هفته چند بار شستشوی مو مناسب است؟
- بستگی به مقدار چربی مو دارد. اگر مو معمولی و خشك باشد، هفته ای یك تا دوبار و اگر چرب باشد لازم است كه موها روزانه با شامپوی ضعیف، شسته شوند ولی در این كار هم نباید زیاده روی شود.
- درس خواندن زیاد تأثیری در ریزش مو ندارد؟
- اگر درس خواندن توأم با استرس و اضطراب مزمن باشد، ممكن است ریزش را به دنبال داشته باشد و الا نه! .
- پف كردن موها به خاطر چیست و چه درمانی دارد؟
- معمولاً به خاطر خشكی زیاد است و برای درمان آن لازم است از شامپوهای نرم كننده استفاده شود.
- تغذیه چه تأثیری دارد؟
- مسلماً نقش بسیار مهمی دارد. یك رژیم كم كالری قطعا ریزش ایجاد می كند و اگر بعضی از مواد لازم مثل آهن، كلسیم، روی، سلنیوم، پروتئین و ویتامینها به مقدار كافی به بدن نرسد، می تواند عامل ریزش مو باشد.
به خاطر وقتی كه در اختیار ما گذاشتید، تشكر می كنیم.
ادامه
99
1
1
1
علی صلبی , alisolbii
پنجشنبه 1 خرداد ، 14:06
عالیه فقط اینجا چرا ساکته
ادامه
دانشگاه ازاد گرگان , azad_gorgan_university
تلویزیون وتاثیرات آن بر مخاطبین
تاثیرتلویزیون بر كتاب

همانطور كه قبلاً گفته شد با ورود تلویزیون نقش دیگر رسانه ها تا حدودی كم رنگ شد و كتاب هم از این قاعده مستثنی نیست. دیگر نیاز نیست برای خواندن یك رمان 1000 صفحه ای یك هفته یا بیشتر وقت بگذارید، فیلم آن را در كمتر از 2 ساعت ببیند و از دیدن آن لذت ببرید. حال ببینیم تلویزیون چه بلایی بر سر كتاب - آن یار مهربان- آورده است.

تلویزیون فرصت مطالعه را كاهش می دهد و گهگاهی آن را به كلی حذف می كند و وقت آزادی را كه می توان با استفاده از آن، كتاب خواند را كاهش می دهد ولی با همه این توصیفات كتاب ظرفیت های خاص خود را همچنان حفظ كرده است.

تلویزیون كنجكاوی انسان را بر می انگیزد و میل به دانستن را در افراد بیدار می كند. برنامه های تلویزیون با توجه به محدودیت زمانی كه دارند بیشتر به كلیات مسایل می پردازند، به همین علت جزییات را باید در كتاب مطالعه كرد. پس در این جا تلویزیون نقش مثبتی را برای كتاب خوانی ایفا می كند. البته باید كتاب ها به راحتی در دسترس افراد قرار گیرد و به بیان دیگر می توان گفت: « تلویزیون میل به خواندن را بر می انگیزد اما بعد از این باید كتاب باشد كه خوانده شود. 1

تلویزیون و كتاب اگر عاقلانه به کار گرفته شوند مكمل یكدیگر خواهند بود، هرچند كه كتاب دارای مزیت هایی بر تلویزیون می باشد؛ مانند این كه تهیه آن ارزان تر و مقرون به صرفه است مطالب كتاب همیشه در دسترس است و آن را می توان وسیله ای برای تفكر فردی در نظر گرفت. كتاب به خواننده آزادی بیشتری برای درك مفاهیم می دهد و البته باید شوق و انگیزه مطالعه در نوجوانان به وسیله والدین و مؤسسات آموزشی فراهم شود و همچنین اگر تلویزیون نمایش دهنده فیلم ها و برنامه هایی از روی آثار شناخته شده و معروف باشد و اگر والدین و مربیان از فرصت حاصله بهره برداری كنند، تلویزیون به صورت عامل و محركی برای مطالعه و خواندن در می آید و تبدیل به وسیله با ارزشی برای كمك به درك مفاهیم می شود.

والدین می توانند با آگاهی از فیلم و بر نامه هایی كه تلویزیون نمایش می دهد در صورتی كه كتاب آن برنامه یا فیلم در دسترس باشد فرزندان خود را تشویق به خواندن آن اثر كنند و نمایش برنامه های تلویزیونی را به عنوان محرك و انگیزه ای برای مطالعه كودكان خود قرار دهند. البته شایان ذكر است كه اثر بر نامه های تلویزیون بیشتر از مطالب كتاب است چون در برنامه های تلویزیون از حواس بیشتری (بینایی و شنوایی) استفاده می شود كه این مزیت اصلی تلویزیون بر كتاب است. 2

تلویزیون و آموزش

مسلما هر كسی كه بیننده برنامه های تلویزیونی است برای خود هدفی را دنبال می كند كه یكی از مهمترین این هدف ها درس گرفتن از آن برنامه و به اصطلاح یادگیری می باشد. یكی از كاربردهای تلویزیون در آموزش می باشد. یك معلم خوب از طریق تلویزیون می تواند به نحو موثر و مطلوب تدریس كند و به همین خاطر امروزه مبحث تلویزیون آموزشی مطرح شده است كه موضوعی قابل تامل است و مزایا و معایب خاص خود را داراست كه در ذیل به آن اشاره می شود:

استفاده از تلویریون در آمورش محدودیت هایی را ایجاد می كند مانند اینكه به تفاوتهای فردی توجهی نمی شود، ارتباط تلویریونی ارتباطی یك جانبه است و كسی كه بیننده برنامه تلویریونی است نمی تواند دخل و تصرفی در جریان آموزش كند. به دلیل محدودیت زمانی محتوای برنامه ها اكثراً فشرده و ناقص نحویل داده می شوند. در صورت استفاده زیاد از تلویزیون در آموزش از نقش فعال معلمان در فرآیند تدریس و یادگیری كاسته می شود. با همه این توصیفات، امروزه تلویریون آموزشی در كنار بقیه رسانه های آموزشی دارای جایگاه ویژه ای است. تلویریون آموزشی می تواند فقدان معلم خوب و متخصص مثلاً در زمینه آموزش زبان خارجی برای دوره ابتدایی را جبران كند و به آموزش نوجوانان در محیط خانواده و در نقاط دور و پراكنده كشور كمك موثر و قابل ملاحظه ای كند.3

«بندورا» یكی از نظریه پردازان روان شناسی یادگیری معتقد است كه رسانه ها از جمله تلویزیون بسیار آموزنده هستند؛ اما می توانند بسیار مخرب نیز باشند. بزرگترین تاثیر مخرب رسانه ها به ویژه سینما و تلویزیون ایجاد پرخاشگری است بندورا درباره خشونت در برنامه تلویزیون به گونه زیر نتیجه گیری كرده است: نتیجه تحلیل برنامه های تلویزیون نشان می دهد كه اعمال خشونت آمیز غالباً به صورت اعمالی مجاز، موفق و نسبتا مقبول جلوه داده می شوند … توجیه خشونت در برنامه های نمایشی بیشتر بر راه حل های خشونت آمیز صحه می گذارد تا بر راه حل های جانشین خشونت. تنها نشان داده می شود كه نه تنها خشونت پاداش دریافت می كند بلكه به ابر قهرمان نسبت داده می شود كه به سرعت و سهولت رقبای خود را از میان برمی دارد، گویی كشتن بنی آدم هیچ اهمیت ندارد.4

آنچه كه دانش آموزان در منزل از تلویزیون می بینند به طرز قابل توجهی روی رفتار و قضاوت ارزشی آنها تاثیر می گذارد. تعدادی از معلمان مشاهده تلویزیون در منزل را رقیب نوشتن تكلیف و خواندن دروس می دانند. بعضی از آنها مشاهده تلویزیون را غیر قابل اجتناب دانسته و به دنبال یا فتن راه هایی جهت استفاده از قدرت آن برای رسیدن به اهداف آموزشی می باشند.

اغلب موضوعات و عناوینی كه در كلاس مطالعه می شوند ممكن است با برنامه های تلویزیون ارتباط داشته باشند، از آنجایی كه تلویزیون از منابع اصلی كسب آگاهی و دانش فراگیران از مسایل عمومی است، می توان پروژه های كلامی را بر اساس همین برنامه استوار نمود؛ برای مثال فراگیران به عنوان پروژه روی دو شبكه تلویزیون را مقایسته و نقد و بررسی كنند. برای این كه از تماشای تلویزیون حداكثر بهره آموزشی برده شود، تماشا باید با برنامه باشد و فراگیران از قبل كمی آمادگی داشته باشند. اگر معلم هستید و با استفاده از تلویزیون در آموزش موافقید به اصول زیر توجه كنید:

1- یك تماشاگر غربال كننده باشید. معلم می تواند از برنامه های تلویزیون موجود برنامه خوب را انتخاب نماید سپس فراگیران را از وجود آنها آگاه ساخته و آنها را تشویق به مشاهده كند. در این راه باید علاقه های طبیعی فراگیران را مد نظر داشت. به هر حال معلم باید برنامه هایی را پیدا و معرفی كند كه برای فراگیران جدید و جالب بوده و دارای ارزش آموزشی باشد.

2- از برنامه های تلویزیونی منطقه ای و ملی آگاه باشید. معلم می تواند لیست برنامه شبكه ها را تهیه نماید. بعضی از ایستگاه های تلویزیونی نیز اطلاعاتی در مورد ارزش آموزشی برنامه ها ارائه می كنند.

3- مواد و موضوعات موجود كه از تماشای تلویزیون جهت افزایش مهارت های تماشای نقادانه دانش آموزان استفاده كرده اند را به دست آورید این برنامه ها و مواد مكتوب توسط مؤسسات آموزشی تهیه می شود.

4- هنگام محول كردن برنامه ای جهت تماشا در منزل مواظب باشید. وقتی كه برنامه یا موضوعی را جهت مشاهده در منزل به فراگیران پیشنهاد می كنید نتایج آن به شرایط زیادی از قبیل نگرش والدین، برنامه زمان بندی و ... به بخش ارزش های خانوادگی متفاوت و… بستگی دارد.

5- از دست اندر كاران برنامه های تلویزیونی جهت مصاحبه و سخنرانی در مدرسه دعوت كنید. آنها می توانند در مورد برنامه ها، هدف تولید آنها و ارزش آموزشی آنها برای فراگیران صحبت نمایند.

6- فراگیران را در فعالیت های مربوط به تماشای تلویزیون درگیر كنید. می توان از فراگیران خواست تا برنامه را نقد و برسی كنند بر آیندهای آموزشی درك شده را بنویسند یا حتی برنامه های آموزشی را تدوین كنند.--------------------------------------------------------------------------------

1 – تلویزیون و خانواده در جامعه نو صفحه 97-87

2 – تلویزیون و اطفال صفحه 47-43

3 – همان صفحه 42-34

4 – روانشناسی پرورشی ، علی اکبر سیف ، انتشارات آگاه چاپ ششم 1380 صفحه 91-290
ادامه
1