دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی , ashraficlub

دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی

دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی , ashraficlub

دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی

321نــــفــــــر
عضو شده اند
321نفر عضو شده اند
خاص دانشجویان و فارغ التحصیلان موسسه آموزش عالی شهید اشرفی اصفهانیخاص دانشجویان و فارغ التحصیلان موسسه آموزش عالی شهید اشرفی اصفهانیمشاهده کامل مشخصات
9 اردیبهشت 1384
آموزش و تحصیل
دانشجویان گرامی هنگام ورود همراه داشتن کارت دانشجویی ضروری میباشد

اعضاء

 • محمدجواد غلامی , mjghadrec
 • سعید جون , 8saeed8
 • مجید آریایی , majidketabdar
 • رضا یگانه , reza_ghahreman200n
 • 321 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • آزمونهای پذیرش دستیار , residentialexam
 • فلکه ی دانشکده مهندسی دانشگاه چمران اهواز , mohandesi_of_chamran
 • دانشگاه پیام نور محلات , mahalatpnu
دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی , ashraficlub
تحول اقتصادی با كشور چه خواهد كرد؟
  گروه تحلیل اقتصادی تابناك این روزها طرح تحول اقتصادی دولت كه محور آن نقدی كردن یارانه‌هاست، به موضوع اصلی محافل اقتصادی و افكار عمومی تبدیل شده است. در این میان، از یك‌سو فواید این طرح امیدواری‌هایی را درباره آن مطرح كرده و خطرات و پیامدهای آن نیز به نگرانی‌هایی دامن زده است.

به نظر می‌رسد برای قضاوت نهایی درباره طرح تحول اقتصادی، باید منتظر جزییات بیشتر آن بود، اما برای ارزیابی مقدماتی، به خلاصه موارد مطرح‌شده از سوی رئیس‌جمهور و دبیر كارگروه تحول اقتصادی اشاره می‌شود:

ـ هدف اصلی این طرح، پرداخت نقدی یارانه‌هایی است كه هم‌اكنون از سوی دولت برای حامل‌های انرژی و نان پرداخت می‌شود.
ـ میزان این یارانه حدود نود هزار میلیارد تومان در سال است.

ـ در مرحله نخست، یارانه برق، گاز، آب و بنزین حذف شده و نقدا پرداخت می‌شود و در مرحله دوم، یارانه گازوئیل، نفت سفید و نان نقدی پرداخت می‌شود.

ـ نحوه پرداخت یارانه، تشكیل حساب ملی برای هر خانواده و واریز هر سه ماه یك بار یارانه به آن حساب خواهد بود.
اما پیش از وارد شدن به ارزیابی طرح، توجه به دو نكته ضروری است:

1. اصطلاح پرداخت نقدی یارانه‌ها، واژه دقیقی برای این طرح نیست، زیرا همان‌گونه كه برخی كارشناسان مطرح كرده‌اند، یارانه، هزینه‌ای است كه دولت برای قشری خاص یا كالا و خدماتی ویژه انجام می‌دهد و وقتی قرار باشد به همه افراد كشور مبلغی به عنوان كمك‌هزینه زندگی یا حقوق پرداخت شود، این مبلغ را نمی‌توان نامید، بلكه نوعی سهم افراد از درآمد نفت كشور است و به همین دلیل به صورت مساوی بین افراد یك كشور تقسیم می‌شود. هرچند مبنای محاسبه میزان كلی آن همان یارانه‌ای است كه هم‌اكنون در حال پرداخت به مردم است.

2. در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری، یكی از كاندیداها، طرح پرداخت ماهانه پنجاه هزار تومان به هر ایرانی را مطرح كرد كه این طرح در آن زمان با واكنش‌های منفی رسانه‌ها روبه‌رو شد، هرچند برخی كارشناسان از آن حمایت كردند. حال آن‌كه طرح جدید را به نوعی می‌توان تكرار همان ایده دانست، چراكه سالانه نود هزار میلیارد تومان برای كل كشور، به معنای پرداخت ماهیانه صد هزار تومان به هر ایرانی است و این تقریبا معادل همان پنجاه هزار تومان سه سال پیش با احتساب تورم و افزایش قیمت نفت است.

اما آیا این طرح شدنی است؟
مهمترین مسئله در اجرای این طرح، بار تورمی ناشی از پرداخت چنین رقم عظیمی به همه شهروندان كشور و نقدینگی هنگفت مورد نیاز آن است كه برای آشنایی با ابعاد آن، توجه به مفهوم نقدینگی و تفاوت آن با ثروت، ضروری است.

نقدینگی به همه موجودی نقد افراد جامعه گفته می‌شود كه شامل اسكناس، چك‌پول، اوراق مشاركت و موجودی حساب‌های بانكی افراد است؛ یعنی وجوهی كه افراد به صورت نقد در اختیار دارند و یا می‌توانند با مراجعه به بانك، آن را دریافت كنند.

اما ثروت، مفهومی فراتر از نقدینگی دارد، چراكه شامل همه دارایی‌های فرد از جمله نقدینگی وی نیز می‌شود. این دارایی‌ها ممكن است به صورت طلا، جواهر، ارزهای خارجی، زمین، ملك، خودرو، ماشین‌آلات، سهام و یا اوراق دارای ارزش می‌باشد و تبدیل آن به پول نقد، نیازمند مراجعه فرد به بازار و فروش دارایی خود و دریافت پول نقد است؛ بنابراین، هرچند حجم نقدینگی در كشور ما به حدود 160 هزار میلیارد تومان می‌رسد، اما حجم ثروت بسیار بیشتر از آن است؛ برای نمونه، حتی اگر تنها 5 / 1 درصد از مساحت ششصد كیلومترمربعی در تهران بزرگ را مسكونی در نظر بگیریم، ارزش این املاك، معادل نقدینگی كل كشور خواهد بود.

یكی از اشكال ثروت كشور، نفت و گاز است كه بخش عمده آن به عنوان ذخایر و معادن در درون زمین جای دارد و بخشی از آن (سالانه 5 / 1 میلیارد بشكه) استخراج و مقدار كمتر از نصف آن در داخل مصرف شده و مابقی در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.

به عبارت دیگر، در مجموع انرژی كشور، آن بخشی كه در داخل مصرف می‌شود، به نقدینگی تبدیل و بخشی كه در خارج فروخته می‌شود، پس از تبدیل دلار حاصله از فروش نفت به ریال، توسط بانك مركزی به نقدینگی تبدیل می‌شود.

حال اگر به طرح تحول اقتصادی توجه كنیم، می‌بینیم كه مجموع انرژی مصرف‌شده كشور كه مصرف‌كنندگان، حدود نود هزار میلیارد تومان كمتر از بهای واقعی آن را می‌پردازند ـ شامل گاز، برق و فرآورده‌های نفتی ـ به طور كلی به پول نقد تبدیل نمی‌شود و برای تبدیل شدن آن به پول نقد، دولت باید این انرژی‌ها را به قیمت واقعی در داخل یا خارج از كشور به فروش برساند و مابه‌التفاوت آن با قیمت فعلی را به صورت نقد به مردم پرداخت كند.
حال پرسش این است كه اگر این اتفاق بیفتد، چه اثراتی بر تورم خواهد گذارد؟

اثرات تورمی طرح پرداخت نقدی یارانه‌ها به سه دسته تقسیم می‌شود:
1ـ اثر مستقیم: افزایش شدید بهای انرژی و رسیدن آن به قیمت واقعی كه به معنای شش برابر شدن قیمت بنزین، سی برابر شدن قیمت گازوئیل، هشت برابر شدن قیمت برق و ده برابر شدن قیمت گاز است. افزایش شدید قیمت‌های انرژی به منزله افزایش بهای كالا و خدماتی است كه از انرژی استفاده می‌كنند؛ برای مثال، هزینه حمل‌ونقل از بهای بنزین و گازوئیل تأثیر می‌پذیرد و بهای سیمان و فولاد تحت تأثیر سوخت كارخانجات تولیدكننده است؛ بنابراین، افزایش حامل‌های انرژی قیمت كالاها و خدمات متناسب با سهم انرژی در هزینه تمام‌شده آنها افزایش می‌یابد كه این امر در سناریوهای خوشبینانه، بار تورمی 75 تا 90 درصدی را به همراه دارد.

2ـ اثر نقدینگی: طبیعی است پس از افزایش شدید بهای انرژی در كشور، مصرف آن به طور محسوسی كاهش می‌یابد و به طور طبیعی شهروندان بنزین، گازوئیل، برق و گاز بسیار كمتری مصرف می‌كنند؛ بنابراین در این شرایط، دولت از یكسو با مازاد انرژی در داخل روبه‌رو شده، یعنی گاز، بنزین و برق مازاد خواهد داشت كه قابل فروش در بازارهای خارجی است و از سوی دیگر، برای پرداخت نقدی به مردم، با كمبود منابع روبه‌رو می‌شود كه نتیجه هر دو عامل، استفاده از دلارهای اضافی ناشی از صرفه‌جویی در انرژی و تبدیل آن به ریال یعنی افزایش نقدینگی است و افزایش نقدینگی هم به افزایش تورم منجر خواهد شد.

بنابراین اگر پس از واقعی كردن قیمت‌های انرژی، مصرف انرژی كشور كاهش یابد، و حتی به 50 درصد برسد كه بسیاری این رقم را با توجه به فرهنگ مصرف مردم ایران و برخی عوامل دیگر كمبود بهره‌وری انرژی در ایران، خوشبینانه می‌بینند، دولت باید نیمی از نود هزار میلیارد تومان مورد نیاز خود برای پرداخت سالیانه به مردم را از محل انرژی صرفه‌جویی‌شده كه به دلار فروخته شده است، به ریال تبدیل كند و این به معنای افزایش سالانه 25 درصدی نقدینگی ناشی از اجرای طرح تحول اقتصادی است كه به افزایش فعلی 25 درصدی نقدینگی افزوده می‌شود و اثر تورمی آن نیز به طور خوشبینانه بین 20 تا 25 درصد برآورد می‌شود.

3ـ اثر افزایش تقاضا : طبیعتا پس از افزایش قیمت حامل‌های انرژی خانوارهای ایرانی در مصرف انرژی صرفه‌جویی كرده و بنابراین از محل دریافت نقدی از دولت مازادی خواهند داشت كه این وجه را صرف خرید دیگر كالاها و خدمات خواهند كرد و در این میان، سبد خاصی از كالاها و خدمات كه بیشتر مورد توجه خانوار‌ها هستند، تحریك شده و به دلیل محدود بودن عرضه آن، دچار افزایش قیمت خواهند شد.

برای مثال، در صورتی كه سالانه به یك خانواده پنج نفره، شش میلیون تومان پرداخت نقدی شود و این خانواده فاقد خودرو شخصی باشد، از محل مازاد پرداخت شده برای انرژی كه ممكن است یك تا دو میلیون تومان در سال باشد، اقدام به خرید اقساطی یا نقد خودرو می‌كند و افزایش تقاضای خودرو ارزان‌قیمت نسبت به عرضه آن، منجر به افزایش قیمت این كالا و تشدید تورم می‌شود كه این پدیده می‌تواند درباره بسیاری از كالاها نظیر مسكن یا مواد خوراكی به وقوع بپیوندد؛ آثار تورمی این بخش نیز در خوشبینانه‌ترین سناریوها 15 تا 20 درصد است. مگر آن‌كه دولت با ورود مستقیم به این مقوله و تعیین دقیق قیمت، مانع این نوسانات شود.

بنابراین مجموع تورم ناشی از اجرای طرح تحول اقتصادی به طور خوشبینانه حدود 115 درصد برآورد می‌شود كه با افزوده شدن به تورم كنونی به 140 درصد می‌رسد. حال پرسش اینجاست كه آیا مجموع درآمد خانوارها پس از اجرای این طرح به همین میزان افزایش می‌یابد كه اجرای طرح تحول اقتصادی به بدتر شدن وضعیت زندگی شهروندان منجر نشود؟
بانك جهانی اثر تورمی آزادسازی قیمت فقط بنزین را 40 درصد و مركز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی این اثر را 132 درصد برآورد كرده است.

بنا بر مطالعات بانك مركزی، هزینه زندگی یك خانوار چهار نفره در كشور در سال جاری با احتساب نرخ تورم بیش از ده میلیون ریال در ماه است. به عبارت دیگر، متوسط هزینه زندگی یك ایرانی در شرایط كنونی، حدود 250 هزار تومان در ماه است كه پس از اجرای طرح تحول اقتصادی، درآمد این فرد، ماهانه صد هزار تومان یعنی 40 درصد افزایش می‌یابد، اما هزینه‌های وی 140 درصد افزایش می‌یابد كه این به معنای شكاف شدید بین درآمد و هزینه‌های فرد است.

البته تنها در رابطه با نقدی كردن یارانه نان این آثار وجود ندارد كه آن هم با توجه به قشر وابسته به این یارانه، دولت نهم احتمالا آن را به عنوان آخرین مرحله نقدی كردن یارانه‌ها در نظر گرفته است.
بنابراین توجه به آثار تورمی طرح تحول اقتصادی دولت، یكی از مقدمات ضروری بررسی آن تلقی می‌شود
ادامه
99
1
  دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی , ashraficlub
  ایران از نظر بزرگان
  ایران از نظر بزرگان   ۱- از امور غریب یکی این است که حاملان علم در اسلام اغلب از عجم بوده اند ، خواه در علوم شرعی و خواه در علوم عقلی ، و اگر در میان آنها مردی را نسب عرب بود ، در زمان و محل تربیت از عجم شرمده می شد. ابن خلدون   ۲- ایران تنها مشعلدار علم خود نبود ، بلکه مشعل علم خود را به اروپا برد و آن مشعل هنوز با نوری درخشانتر می سوزد. گاریسون   ۳- اگر آنچه علم عربی نامیده می شود ، کارهایی که ایرانیان کرده اند ، از میان برداریم ، بهترین قسمت آن از بین می رود. پروفسر ادوارد براون   ۴- و اما ایرانیان بر شیوه ای بودند که به علوم عقلی اهمیتی به سزا می دادند و دایره این علوم در کشور شان توسعه یافته بود زیرا دولت های آنها در نهایت پهناوری و عظمت بود و هم گویند که این علوم پس از آنکه اسکندر ، دارا (داریوش سوم) را بکشت و بر کشور کیانیان غلبه یافت از ایرانیان به یونانیان رسیده است ، چه اسکندر بر کتب و علوم بیشمار و بی حد و حصری از ایشان دست یافت. ابن خلدون     ۵- ایرانی در دنیا ، ملتی بس مهم به حساب می آمد ، هم به خاطر کمکی که به اختلاط و امتزاج اقوام و ملل مختلف نمود و هم به جهت سهمی بس عالی و ارجمند که در پیشرفت و تعالی بشریت داشته است. هانری بر   ۶- نخستین ملتی که دانشمندانش پیش از مصری ها و بنابراین خیلی پیش از یونانی ها به تعلیم فلسفه پرداخته و مدارسی برای آموختن آن داشته اند ، ایرانیان بوده اند. هرودوت   ۷- ایران یکی از بزرگترین مراکز صنعتی آسیا و سرچشمه زیباترین و پردوام ترین هنرهای زیباست که در جهان بشریت بوجود آمده است. اپهام پوپ   ۸- ایران از دوهزار سال به این طرف شاهکارهای معماری بوجود آورده است و می توان تخت جمشید را از لحاظ عظمت با آکروپلیس یونان و فروم رومی برابر دانست. اپهام پوپ   ۹- تاریخ ایران نشان دهنده کلیه مراحل پیشرفت بشری از پنجهزار و پانصد سال پیش از میلاد تا زمان کنونی است. اپهام پوپ   ۱۰- تمدن ایران از اهرام مصر قدیمی تر است... در هفت هزار سال پیش از میلاد در سراسر خاک ایران کمتر نقطه ای یافت می شد که در آن جنگل و مراتع طبیعی نباشد. اگر غیر از این بود تمدن عظیم آریایی در ایران بوجود نمی آمد. کرونین  
  ادامه
  1
   دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی , ashraficlub
   معرفی » موسسه آموزش عالی شهید اشرفی اصفهانی
   مؤسسه شهید اشرفی اصفهانی در سال 1375 با حدود 80 نفر دانشجو در دو رشته علوم اقتصادی ( بازرگانی )و حسابداری در مقاطع كارشناسی شروع به فعالیت آموزشی نمود . در سال 1376 رشته های حقوق و الهیات ( فقه و مبانی حقوق ) در همان مقاطع تحصیلی به دو رشته قبل اضافه گردید . در سال 1381 رشته های كاردانی فنی عمران ( كارهای عمومی ساختمان ) كاردانی علمی كاربردی نرم افزار كامپیوتر ، مدیریت بازرگانی و امور بیمه در مقاطع كاردانی به جمع رشته ها اضافه گردیدند در سال 1383 در مقطع كارشناسی ناپیوسته در رشته های عمران و نرم افزار كامپیوتر اقدام به پذیرش دانشجو نمود . در حال حاضر حدود 1700 دانشجو در 10 رشته تحصیلی مشغول به تحصیل می باشند در این میان حدود 500 نفر فارغ التحصیل شده اند . در حال حاضر رشته های معماری(کاردانی)  کارشناسی علوم کامپیوتر  کارشناسی ارشد حقوق واقتصاد نیز اضافه شده است
   ادامه
    دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی , ashraficlub
    درباره فن آوری جاوا
    درباره فن آوری جاوا
    تکنولوژی جاوا هم یک زبان برنامه نویسی و نیز یک پلتفرم (بستر) است.

    زبان برنامه نویسی جاوا
    زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان سطح بالاست که می تواند به وسیله همه اصطلاحات [buzzword] زیر توصیف شود:    ساده

    شی گرا

    توزیع شده

    چند نخی

    پویا

    معماری بی طرف

    قابل حمل

    کارآیی بالا

    جامد (سیستمی که کار را پس ازخطا ادامه دهد)

    ایمن

    در زبان برنامه نویسی جاوا همه سورس کد ها ابتدا در فایل های متن ساده [Plain Text] پایان یافته با پسوند java. نوشته می شوند. آن فایل های سورس سپس به وسیله کامپایلر جاوا (javac) به فایل های class. کامپایل می شوند. یک فایل class. حاوی کدهایی نیست که برای پردازنده شما محلی [native] (زبانی که توسط پردازنده اجرا می شود بدون نیاز به نرم افزار خاص) باشد، در عوض شامل بایت کد های زبان ماشین مجازی جاوا ست. ابزار سکوی پرتاب [Luncher Tool] جاوا (java) سپس برنامه کاربردی شما را با یک وهله از ماشین مجازی جاوا اجرا می کند.


    چون ماشین مجازی جاوا روی بسیاری از سیستم های عامل مختلف دسترسی پذیر است (قابل استفاده سودمند)، فایل های class. یکسان قابل اجرا روی، Microsoft Windows , Solaris OS , Linux , یا MacOS هستند. برخی ماشین های مجازی مانند Java HotSpot Virtual Machine مراحلی اضافی در زمان اجرا را انجام می دهند تا به برنامه اجرایی شما یک کارآیی بهتر بدهند. این شامل وظایف گوناگونی چون کشف تنگناهای [Bottlenecks] اجرا و کامپایل مجدد (به کد محلی) قسمت های پر استفاده کد شما.    پلتفرم جاوا

    یک پلتفرم [Platform] ،محیط سخت افزاری یا نرم افزاری است که در آن برنامه ای اجرا می شود. ما پیشتر بعضی از پلتفرم های معروفتر مانند Microsoft Windows , Solaris OS , Linux , و MacOS را نام بردیم. بیشتر پلتفرم ها را می توان به عنوان ترکیبی از سیستم عامل و سخت افزار متضمن (سخت افزار در زیر قرار گرفته) تشریح کرد. پلتفرم جاوا با بیشتر پلتفرم های دیگر تفاوت دارد از این حیث که آن یک پلتفرم صرفاً نرم افزاری است که بر روی دیگر پلتفرم های بر پایه سخت افزار اجرا می شود.

    پلتفرم جاوا دو جزء دارد :    ماشین مجازی جاوا

    رابط برنامه نویسی کاربردی (API) جاوا

    شما پیشتر مقدمه ای بر ماشین مجازی جاوا داشتید، آن برای پلتفرم جاوا اساس است و بر روی پلتفرم های بر پایه سخت افزار گوناگون حمل شدنی است.

    API یک مجموعه بزرگ از اجزإ نرم افزاری پبش ساخته است که امکانات سودمند بسیاری را فراهم می آورد، برای مثال چیزهای رابط گرافیکی کاربر (GUI). آن درون کتابخانه هایی از رابط ها و کلاس های مرتبط گروه بندی شده. این کتابخانه ها به عنوان بسته ها (Packages) معروف هستند.

    شکل زیر نمایش می دهد که چطور API و ماشین مجازی جاوا برنامه را از سخت افزار جدا کنند.


    به عنوان یک محیط مستقل از پلتفرم، پلتفرم جاوا می تواند کمی کندتر از کد محلی باشد. هر چند پیشرفت در فن آوری ماشین مجازی و کامپایلر کارآیی را تا حد کد محلی بدون تهدید قابلیت حمل موجب شده است.
    ادامه
    1