گروه خونی A منفی , a_groups

گروه خونی A منفی

گروه خونی A منفی , a_groups

گروه خونی A منفی

265نــــفــــــر
عضو شده اند
265نفر عضو شده اند
ما که اینجا دور هم جمع شدیم ، همه دارای گروه خونی A منفی هستیم ... اما در وهله ی اول همه انسانیم : زنده ، پویا ، گرم ، رونده ، مقاوم ، حقیقی ، کامل ، شادمان و ... قدرتمندما که اینجا دور هم جمع شدیم ، همه دارای گروه خونی A منفی هستیم ... اما در وهله ی اول همه انسانیم : زنده ، پویا ، گرم ، رونده ، مقاوم ، حقیقی ، کامل ، شادمان و ... قدرتمندمشاهده کامل مشخصات
27 خرداد 1384
پزشکی و سلامت

من مسلمانم ؛ قبله ام یک گل سرخ ..........

اعضاء

 • اشکان مرادی , mardani61
 • پری جون , ppari
 • کامی کاتلر , kevin55
 •  , dokhtardey
 • 265 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • خودكشی ممنوع , khodkoshimamno
 • جادوی سلامتی , j_salamati
 • هو میو پاتی , homeopathy_iran
  عناوین بحث ها پاسخها بروز رسانی
19
92/1/15 (00:24)
0
91/11/4 (22:32)
8
88/8/19 (00:40)
0
88/6/18 (14:35)
10
87/9/29 (00:49)
6
86/6/31 (10:44)
6
85/5/27 (10:12)
1
85/5/20 (07:30)
3
85/5/8 (05:48)
3
85/4/17 (19:40)
گروه خونی A منفی , a_groups
خون و شخصیت.:!:. نقش گروه خونی در شخصیت انسانها .:!:.
بسیاری از دانشمندان زیست شناسی معتقدند خصلت ، منش ، رفتار، توان و كارایی، خلاقیت و خلق
 و خوی هر فرد بستگی به نوع گروه خونی وی دارد . در بسیاری از كشورهای صنعتی بخصوص ژاپن
  همچنین، برای پست های مدیریتی و اجرائی ، هنگام استخدام افراد ، به نقش گروههای خونی
توجه ویژه ای دارند.
       می خواهید بدانید شما دارای چه شخصیتی هستید!!!؟
گروه خونی O :
افرادی سالم تر      ، دارای هدفی مشخص     و اندیشمند      هستند
بیش از دیگران حسود     و مقام طلبند    . 
پر حرف اند
ولی سیاستمداران     ، وزیران     و ورزشكاران خوبی    هستند.
گروه خونی A  :
افراد آرام ، منظم ، مطیع قانون و قاعده و بدون اعمال خشونت هستند
انعطاف ناپذیر ، تودار ، خودخواه و مشكل پسندند.
این افراد برای كارهای حسابداری ، هرگونه امور اقتصادی ، مالی ، كامپیوتر و مهندسی شایستگی
 دارند.
گروه خونی B :
مردمانی رك و سریع الهجه ، حساس و در عین حال دارای پشتكار هستند.
ناشكیبا ، غیرقابل پیش بینی و در كارهایی كه مورد علاقه آنهاست تنبل اند
این افراد دهانشان چفت و بست نخواهد داشت و نمی شود اسرار و كارهای محرمانه را با آنها در میان
 گذاشت.
این افراد شایسته روزنامه نگاری و نویسندگی ، هنر و كارهای فكری هستند
گروه خونی AB :
افرادی منطقی ، حسابگر ، امین و رو راستند
سازمانده ، مطیع و در عین حال نیرومند هستند
این افراد به آسانی كسی را نمی بخشند، گاهی خشمگین می شوند و اغماض را دوست ندارند
محافظه كارند و نمی شود آنها را به راحتی شناخت
این افراد برای مدیریت ، قضاوت ، نمایندگی ، كارگری و كارفرمایی هردو مناسبند.
ادامه
99
گروه خونی A منفی , a_groups
خون
دو نوع انتی ژن A وB بر روی سطح گلوبولهای قرمز انسان وجود دارد به این انتی ژنها اگلوتینوژن هم می گویند زیرا سبب اگلوتیناسیون گلبولهای قرمز میشوند.با توجه به نحوه وراثت این اگلوتینوژنها هر فرد ممكن است هیچ كدام از انها را نداشته باشد, یكی را داشته یاشد و یا همزمان دارای هر دو باشد.برای انتقال خون از فردی به فرد دیگر معمولا بر اساس عدم وجود و یا وجود دو انتی ژن A و B گروههای خونی را به چهار گروه اصلی AB-A-B-O تقسیم میكنند.اگر هیچ یك از انتی ژنهای وجود نداشته باشند گروه خونی را O گویند .اگر هر دو وجود داشته باشند AB گفته می شود. اگر انتی ژن نوع A بر روی گلبول قرمز شخص وجود نداشته باشد انتی بادیهایی معروف به اگلوتینین انتی A در پلاسما یافت میشود به همین ترتیب اگر اگلوتینوژن نوع B روی گلبول قرمز وجود نداشته باشد انتی بادیهایی معروف به اگلوتینین انتی B در پلاسما ایجاد می شود و گروه O هر دو انتی بادی را دارد. در تعیین گروه خونی ابتدا گلبول قرمز را با محلول نمكی رقیق می كنید. سپس بخشی را با اگلوتینین انتی A و بخشی را با اگلوتنین انتی B مخلوط می كنید اگر با هر دو رسوب داد گروه خونی AB اگر با هیچ كدام رسوب نداد گروه خونی O و اگر با اگلوتینین انتیA رسوب داد گروه خونی A و اگر با انتی B رسوب داد گروه خونی B است.6 نوع انتی ژن شایع RH وجود دارد كه این 6 انتی ژن را با حروف C,D,Ec,d,e نشان می دهند.و فردی كه انتی ژن C دارد فاقد انتی ژن c می باشد.اما فردی كه Cراندارد همیشه دارای c می باشد.و نحوه وراثت به گونه ای است كه هر فرد از هریك از سه جفت انتی ژن تنها دارای یك انتی ژن می باشد.(جمعا 3 انتی ژن). انتی ژن نوع D فراوانی زیادی داردبه افراد دارای این انتی ژن RH مثبت می گویند.و كسانی كه فاقد ان هستند RH منفی دارند
ادامه
گروه خونی A منفی , a_groups
ویتامین ها
ویتامین‌ها ترکیبات آلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای متابولیسم مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند. تغذیه ناقص و رژیم غذایی نامناسب سبب کمبود یا فقدان یک یا چند ویتامین می شود و به بیماریهای مختلف مانند بری بری و پلاگر می انجامد.

ویتامینها سبب تسهیل دگرگشت (سوخت و ساز بدن) ، اسیدهای آمینه، چربی ها و کربوهیدرات ها می شوند و رشد و نمو و ترمیم سلولهای بدن را میسر می سازند. برخی از ویتامینها سبب جذب مواد غذایی در روده می شوند و بعضی نیز به عنوان کاتالیزور عمل می کنند. عمل آنها بر روی بافتهای اپی تلیال و همچنین استخوان بوده و در مجموع هر کدام از آنها از بروز یک عارضه جلوگیری می کند. فونک نام Vitalamine، یعنی آمینی که حیاتی بوده و برای ادامه زندگی ضرورت دارد، را به موادی که سبب بهبود بیماری بری بری می شد و از گروه آمین بوده اطلاق کرد. پس از آنکه معلوم شد بسیاری از ویتامینها از گروه آمین نمی باشند حرف e از آخر واژه ویتامین حذف و واژه Vitamin مورد قبول واقع شد.

ویتامینها را به دو دسته مهم، شامل ویتامینهای محلول در آب و ویتامینهای محلول در چربی ، تقسیم کرده اند. ویتامین E ، ویتامین K ، ویتامین D ، ویتامین A را نیز محلول در چربی و ویتامین C و ویتامینهای گروه B را محلول در آب دانسته اند.

علاوه بر مواد معدنی، ویتامینها نیز مورد نیاز بدن می باشند؛ زیرا بدون حضور آنها در غذا، سلامتی و تعادل اعضای بدن ناپایدار میشود و در اعمال حیاتی اختلالاتی ایجاد میگردد و عوارضی بروز میکند که گاه منجر به مرگ میشود. ویتامین ها سوخت و ساز بدن را تنظیم میکنند و تنها کمبود یک ویتامین میتواند، تمام بدن انسان را به مخاطره اندازد. خوب است بدانید که بیشتر ویتامینها از منابع اصلی طبیعی استخراج میشوند.

مقدار مصرف ویتامین‌ها
گرچه هر ویتامینی به مقدار بسیار اندکی برای رفع نیاز بدن کافی است، ولی باید گفت که نگرانی مردم از کمبود ویتامین، چندان هم بی‌پایه نیست. غذایی که می‌خوریم اگر متنوع باشد، ویتامین‌های ضروری را خود به خود به بدنمان می‌رساند (گویا فقط به استثنای ویتامین د)؛ اما اشکال این است که بسیاری از مردم در انتخاب خوراک خود، عاقلانه رفتار نمی‌کنند؛ یعنی رعایت نمی‌کنند که غذایشان متنوع باشد. همچنین از غذاهای اساسی و مهمی که ویتامین‌ها را برایشان تامین کند، غالفند. به چنین افرادی باید مقداری ویتامین اضافی بخورانیم تا جبران کمبودشان بشود. بسیاری از ویتامین‌ها قابل ذخیره شدن در بدن نیستند؛ از این‌رو می‌توان گفت که بدن ویتامین‌های افزون‌ بر نیاز خود را به راحتی دفع می‌کند. با این وصف اگر بخواهیم پیوسته یک یا چند ویتامین خاص را به افراط وارد بدن بکنیم، کاری زیان‌بخش خواهد بود. این گفته به ویژه درباره ویتامین آ و ویتامین د کاملا صحت دارد. پس نباید دایما از کپسول یا شربت ویتامین آ و ویتامین د استفاده کرد. چه غذاهایی چه ویتامین‌هایی را فراهم می‌آورند؟ اکنون نگاهی سریع به خواص ویتامین‌ها و غذاهایی که آن‌ها را برایمان تامین می‌کنند، خواهیم افکند. ویتامین «آ» برای سلامت چشم، پوست، دندان و استخوان‌ها مفید است. آن را می‌توان از تره‌بار سبز و برگ‌دار، تره‌بار زرد، میوه‌ها، تخم‌مرغ، جگر و کره به‌دست آورد. ویتامین «ب ـ 1» برای دستگاه گوارش و اعصاب مفید است و مانع پیدایش برخی بیماری‌ها می‌شود. آن را در نان کامل، جبوبات و جگر خواهید یافت. ویتامین «ب ـ 2» در شیر ، تخم‌مرغ ، سبزیجات و گوشت بی‌چربی یافت می‌شود. ویتامین «ث» مدد بخش بافت‌ها، استخوان‌ها و دندان‌هاست و در میوه‌های ترش، گوجه‌فرنگی و کدوی خام وجود دارد.

ویتامین آ (A) یکی از انواع ویتامین‌ها است. این ویتامین یک ویتامین محلول در چربی است. این ویتامین به دو صورت وجود دارد. رتینول : که فقط در غذاهای حیوانی یافت می شود کاروتن : که هم در غذاهای حیوانی و هم غذاهای گیاهی یافت می شود.

به علت محلول بودن در چربی , این ویتامین می تواند در داخل بدن ذخیره گردد لذا مصرف بیش از اندازه آن میتواند موجب مسمومیت گردد. این مسمومیت خود را به شکل درد مفاصل ,هیپرکلسیمی , ریزش مو, دل به هم خوردگی, اسهال, استفراغ ,بی اشتهایی , تاری دید, قاعدگی نامرتب, پوسته پوسته شدن پوست, خستگی , سردرد نشان خواهد داد و این در حالی این که کمبود این ماده مغذی میتواند منجر به عقیمی مردان ,شب کوری و گزروفتالمی گردد.

مقدارمورد نیاز این ویتامین برای افراد بالغ معادل ۱۰۰۰۰ واحد بین المللی (IU یا International Unit) میباشد.

از جمله منابع این ویتامین می توان به روغن کبد ماهی, هویج, سبزی های سبز و زرد, زرده تخم مرغ, شیر و فرآورده های آن, مارگارین و میوه های زرد اشاره کرد .

آشنایی با ویتامین ث یا اسیدآسکوربیک :

این ویتامین جزو ویتامین های محلول در آب بوده و از آنجایی که تقریبا شناخته شده ترین نوع ویتامین است احتیاج به معرفی چندانی ندارد.
تقریبا تمام جانوران به جز انسان و میمون و خوکچه هندی آنرا در بدن خود میسازند.این ویتامین به جذب آهن در بدن کمک می کند و همچنین در تشکیل کلاژن نیز نقش دارد, زخم و سوختگی و خونریزی لثه را التیام بخشیده و در پایین آوردن کلسترول خون نقش دارد و احتمال ایجاد لخته های خونی در سیاهرگ را کم می کند.

همانطور که همه ی شما داستان ملوانانی را که به راههای دوردست می رفتند و ... را شنیده اید و می دانید که کمبود این ویتامین در بدن منجر به ابتلا به اسکوربوت خواهد شد. همچنین استفاده از مقادیر فوق العاده زیاد این ویتامین میتواند منجر به بروز اسهال متناوب و تکرر ادرار و سنگ های کلیوی گردد.

مرکبات و سبزیها و میوه ها از جمله منابع غنی این ویتامین هستند و نگهداری طولانی مدت در یخچالها, پختن, حرارت, اکسیژن, نور و دخانیات از جمله عوامل از بین برنده آن هستند.

ویتامین D یکی از انواع ویتامین‌ها است. ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است. بدن انسان این توانایی را دارد که در مقابل نور خورشید این ویتامین را بسازد. بدیهی است وجود بخار زیاد و همچنین هوای آلوده به سبب جلوگیری از تابش مستقیم و کافی نور خورشید میتواند موجب کاهش تولید این ویتامین در داخل بدن گردد.

مقدار توصیه شده این ویتامین ۰۰۴ واحد بین المللی(معادل ده میکروگرم ) در روز می باشد .
این ویتامین موجب تسهیل در جذب و استفاده از فسفر و کلسیم و استحکام اسکلت بندی میشود و کمبود آن در دوران کودکی منجر به راشی تیسم و در دوران بزرگسالم منجر به استئو مالاسی و هیپوکلسیمی و هیپوفسفاتمی می گردد.
روغن ماهی , ساردین, شاه ماهی , ماهی آزاد, ماهی تون , شیر و محصولات لبنی از جمله منابع طبیعی این ویتامین می باشند.


ویتامین E یکی از انواع ویتامین‌ها است. ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است. این ویتامین در بافت کبد و چربی و قلب و ماهیچه‌های بیضه ها و رحم , خون و غده هیپوفیز و غدد فوق کلیوی ذخیره میگردد.

این ویتامین را به علت خواص آنتی اکسیدانی اش ویتامین جوانی میدانند. همچنین این ویتامین موجب رسیدن مقادیر زیادی از اکسیژن به بدن می شود و موجب افزایش طاقت و تحمل حین انجام فعالیت هعای بدنی می شود.

در اثر کمبود این ویتامین عوارض زیر مشاهده می گردد:

تخریب گلبولهای قرمز (آنمی همولیتیک) , تحلیل عضلات , بعضی از انواع کم خونی , برونکوپنومونی در کودکان نارس , نوروپاتی و میوپاتی همراه با کراتین اوری در بزرگسالان مبتلا به سوء جذب طولانی مدت ...

از منابع این ویتامین می توان به جوانه گندم, دانه سویا, کلم بروکلی, اسفناج, آرد غلات کامل و تخم مرغ اشاره کرد .

ویتامین K یکی از انواع ویتامین‌ها است. ویتامین k یک ویتامین محلول در چربی میباشد. باکتری های روده نیز میتوانند این ویتامین را بسازند.

از آنجایی که در تشکیل عوامل انعقادی ۲ و ۵ و ۹ و ۱۰ نقش دارد در پیشگیری از خونریزی های داخلی و خارجی و کم کردن خونریزی عادت ماهیانه نقش ایفا مینماید. همچنین در اکسایش اسید گلوتامیک نیز نقش دارد. کمبود آن می تواند منجر به افزایش زمان پروترومبین و خونریزی , اکیموز و سلیاک و کولیت و اسپرو گردد.

از جمله منابع این ویتامین میتوان به ماست آلفا آلفا, زرده تخم مرغ, روغن بزرک یا کتان, روغن سویا, روغن کبد ماهی و برگ سبز سبزیجات اشاره نمود.

پرتو ایکس و پرتوزاها و آسپرین و آلودگی هوا از جمله عوارض از میان برنده آن هستند و مقدار این ماده مغذی در غذاهای یخبسته کمتر از غذاهای طبیعی است

انواع ویتامین های گروه B

ویتامینB1 یا تیامین یكی از انواع ویتامین‌ها است. تیامین یك ویتامین قابل حل در آب است ، لذا مازاد آن از طریق ادرار دفع میگردد.

این ویتامین رشد را تقویت كرده و به گوارش به‌ویژه گواردن كربوهیدرات ها كمك می نماید. این ویتامین به علت تاثیر بر عملكرد سامانه ی عصبی و بهبود بخشیدن به حالات روانی ویتامین اخلاق نامیده می شود.
تیامین در بهبود بخشیدن به بیماری سفر كمك می كند. كمبود این ویتامین می تواند منجر به ایجاد بیماری بری بری گردد. سبوس برنج, نان كامل گندم, آرد جو دوسر, بادام زمینی, بیشتر سبزیها و برنج از جمله منابع غنی این ویتامین میباشند. گرما , الكل, كافئین و هوای آزاد از جمله عوامل از بین برنده این ماده مغذی اند.

ویتامین B ٢ یا ریبوفلاوین یكی از انواع ویتامین‌ها است.
این ویتامین نیز مانند بقیه ویتامین های گروه B حل‌پذیر در آب بوده و مازاد آن از طریق ادرار دفع می گردد. این ویتامین به رشد و داشتن پوست, مو و ناخن سالم و بهبود زخمهای دهان و لب كمك نموده و كمبود آن میتواند منجر به زخم های دهان و لب و پوست و اندام آمیزشی گردد. نور ( پرتو فرابنفش ) , محیط قلیایی, گرمای پخت و پز, سولفامیدها, استروژن و الكل از جمله عوامل از میان برنده این ویتامین هستند .


ویتامین B 3 یا نیاسین یكی از انواع ویتامین‌ها است.
نیاسین هم مانند بقیه ویتامین های گروه B جزو ویتامین های محلول در آب می باشد . این ویتامین در ساختمان كوآنزیمهای NAD و NADP نقش دارد و میزان مورد نیاز روزانه أن برای بالغین ٢٠-١۴ میلی گرم در روز میباشد.

كمبود این ویتامین می تواند منجر به پلاگر, زخم بر روی زبان, آمینو اسیداوری و زوال شدید مغزی گردد.

ویتامین B ۶ یا پیریدوکسین یکی از انواع ویتامین‌ها است.
مقادیر بیش از حد نیاز این ویتامین محلول در آب تقریبا هشت ساعت پس از خوردن غذا دفع می‌گردد.
این ویتامین در جذب صحیح پروتئین و چربی موثر است , و در تبدیل اسیدآمینه تریپتوفان به نیاسین یا ویتامین B ۳ نقش مهمی ایفا می‌نماید , حالت تهوع و دل به هم‌خوردگی را بهبود بخشیده و از پیدایش برخی اختلالات پوستی و مغزی جلوگیری می‌ کند.

مخمر آبجو , سبوس گندم , جگر , قلوه ,دل , طالبی , کلم , شیر , تخم مرغ و گوشت گوساله از منابع این ویتامین می‌باشند.

همچنین نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی، کنسرو کردن، بریان کردن گوشت، الکل و استروژن از جمله عوامل از میان برنده این ماده مغذی‌اند .

اسید فولیک که به نام های فولات یا ویتامین B 9 نیز خوانده می شود
برای بسیاری از اعمال بدن از جمله سلامتی سیستم عصبی، خون و یاخته ها حیاتی و اساسی است. این ویتامین بدن را در مقابل بیماری های قلبی، نقصهای مادر زادی، پوکی استخوان و سرطان های مشخصی حفظ می کند. در فرآورده های غذایی (برای مثال جوشیده یا حرارت داده شده) اسید فولیک از بین می رود. نگه داشتن غذا در حرارت اتاق به مدت طولانی نیز می تواند محتوای اسید فولیک آن را از بین ببرد.

سودمندی‌های ویتامین B۹
اسید فولیک در درمان و مقابله با بسیاری از بیماریها، شامل موارد زیر، کمک کننده است:

نقایص مادرزادی، میزان پایین اسید فولیک با نقایص هنگام زایش همراه است. نیمی از نقایص لوله عصبی (نظیر اسپینا بیفیدا) قابل پیشگیری است اگر زنان در سن باروری از اسید فولیک در رژیم غذایی شان استفاده کنند . مطالعات نشان می دهد که میزان اسید فولیک مورد نیاز برای جلوگیری از نقایص لوله عصبی از طریق مکمل های ویتامینی بسیار راحت تر قابل دسترسی است تا منابع غذایی به تنهایی.
اسید فولیک برای پاک کردن خون از ماده ای به نام هوموسیستین ضروری است. میزان بالای هوموسیستین خطر بیماریهای قلبی و سکته قلبی را افزایش می دهد. سرطان ها، سطح پایین اسید فولیک، در ایجاد سرطان بویژه سرطانی کردن رحم ، شش و روده بزرگ نقش دارد. پوکی استخوان، فقدان اسید فولیک و در نتیجه افزایش هوموسیستین باعث ضعف استخوانها شده آنها را مستعد شکستگی می کند. افسردگی و دیگر مشکلات ذهنی، اسید فولیک برای عملکردمغزمهم است. این ویتامین خلق، خواب و اشتها را تنظیم می کند. افزایش سطح اسید فولیک و در بعضی افراد، مخصوصاً اشخاص مسن باعث علایم روانی یا ذهنی منفی بر عکس میشود. اسید فولیک یک اثر ضد افسردگی خفیف دارد و مصرف مکمل های اسید فولیک در بهبود اثر داروی پروزاک مؤثر است. جلوگیری از کم خونی که می تواند باعث کاهش تعداد یاخته های قرمز خون شود، کمک به درمان سردرد، بهبودروماتیسم مفصلی، کمک به درمان ناباروری، کمک به درمان آکنه و مفید برای افراد مبتلا به ایدز.

شیوه مصرف :

اسید فولیک به صورت قرص و در صورت صلاحدید پزشک به صورت تزریقی قابل استفاده است. قرص ها در مقدارهای 40 تا 1000 میکروگرم در دسترس هستند. میزان مجاز توصیه شده (RDA) برای اسید فولیک بستگی به سن و جنس دارد. در صورت حامله بودن، میزان کافی اسید فولیک باید استفاده شود. قبل از شروع مصرف مکمل های اسید فولیک یا دادن آن به بچه ها، با پزشک مشورت کنید.

میزان مجاز توصیه شده در رژیم غذایی (RDA) :

شیرخواران زیر 6 ماه: 25 میکروگرم
6 تا 12 ماه: 35 میکروگرم
بچه های 1 تا 3 سال: 50 میکروگرم
بچه های 4 تا 6 سال: 75 میکروگرم
بچه های 4 تا 6 سال: 75 میکروگرم
پسران و دختران 11 تا 14 سال 150 میکروگرم
مردان 15 سال و بالاتر: 400 میکروگرم
زنان 15 سال و بالاتر: 400 میکروگرم
خانم های حامله: 400 میکروگرم
زنان شیرده: 280 میکروگرم

منابع غذایی ویتامین B۹ :

غذاهایی که شامل میزان چشمگیری از اسید فولیک هستند : جگر ، عدسی،سبوس برنج ، مخمر آبجو، آرد سویا، نخود چشم سیاه، لوبیای مرمری، لوبیا قرمز ، بادام زمینی، اسفناج ، برگ شلغم ، گندم و مارچوبه .

موارد احتیاط :

اسید فولیک ندرتا ً‌سمی است. مصرف زیاد آن (بیشتر از 15 میلی گرم) می تواند باعث مشکلات معده ، مشکلات خواب ، واکنش های پوستی و تشنج شود.
مکمل های اسید فولیک کمبود ویتامین B12 را که می تواند باعث آسیب دائمی به سیستم عصبی شود ، مخفی نگه دارد. مکمل های اسید فولیک باید همیشه ویتامین B12 نیز به همراه داشته باشند.

کمبود اسید فولیک عاملی برای بروز آلزایمر و پارکینسون :

آلزایمر، بیماری فراموشی است ، بیماری که در اثر آن فرد قدرت تفکرش را از دست داده و نزدیکان خود را به خاطر نمی آورد و گاهی به دلیل ناتوانی در استفاده از ذهن می میرد . طی تحقیقاتی مشخص شد میزان اسید فولیک در خون افراد مبتلا به آلزایمر پائین است و در پژوهش دیگری مشاهده شد مصرف کم سبزیجات سبز رنگ موجب افت اسید فولیک خون و بروز لخته های خونی در مویرگ های مغز و آسیب به بافت مغز می شود که فراموشی را در پی دارد . همچنین کمبود دریافت اسید فولیک به بروز پارکینسون در موشهای تحت بررسی در آزمایشگاه انجامید . مطالب فوق اهمیت مصرف اسید فولیک را نشان می دهد .

تداخل های احتمالی :

باعث کاهش جذب روی میشود. کاهش جذب و عملکرد در صورت همراهی با استروژن ، الکل ، داروهای مختلف شیمی درمانی (به ویژه متوتروکسات)، سولفاسلازین ، باربیتورات ، و داروهای ضد تشنج ...
اگر آسپیرین، ایبوپروفن یا استامینوفن برای مدت طولانی استفاده می کنید به اسید فولیک بیشتری نیاز دارید. در صورتی که اسید فولیک با ویتامین B12 نیاسین، کولین و ویتامین C استفاده شود بهترین اثر را دارد.


ویتامین ب ١٢ یا کوبالامین یکی از انواع ویتامین‌ها است.
این ویتامین به تنهایی نمیتواند بطور کامل جذب گردد و برای جذب کامل نیاز به کلسیم دارد.
مقدار توصیه شده روزانه آن سه میکروگرم در روز میباشد و کمبود آن میتواند منجر به کم خونی ماکروسیتیک و التهاب دهان و گلوسیت گردد.

این ویتامین در بدن موجب تشکیل و تجدید گلبولهای قرمز خون میشود, تحریک پذیری روده ها را کاهش داده و منجر به افزایش اشتها در کودکان میشود. دستگاه عصبی را سالم نگه می دارد و موجب می شود بدن در استفاده از پروتئین ها و کربوهیدرات‌ها و چربی ها بهتر عمل نماید.

الکل, استروژن, نور خورشید و در معرض مواد اسیدی یا قلیایی بودن این ویتامین را از بین خواهند برد.

جگر , گوشت گوساله, تخم مرغ, شیر, پنیر و قلوه از جمله منابع غنی آن هستند ....


ادامه
گروه خونی A منفی , a_groups
بررسی ارتباط بین گروه های خونی ‏‎ABO(H)‎‏ و آنتی بادی های رآژینی در اهداء کنندگان خون
- بررسی ارتباط بین گروه های خونی ‏‎ABO(H)‎‏ و آنتی بادی های رآژینی در اهداء کنندگان خون /نویسنده : شیوا توکلی..

- یکی از بیماریهای ناشی از انتقال خون سیفیلیس می باشد. اگر چه جهت شناسایی و پیش گیری از انتقال این بیماری ، از تست رآژینی ‏‎RPR‎‏ در سازمان انتقال خون ایران استفاده می شود ، لیکن این تست دارای نتایج مثبت کاذب (‏‎RPR‎‏ مثبت ولی ‏‎FTA-ABS‎‏ منفی ) است که در ایران نسبت به کشورهای دیگر درصد بالایی (25% ) را به خود اختصاص داده است .

لذا در این مطالعه ، به بررسی ارتباط بین گروههای خونی ‏‎Du, Rh, ABO(H)‎‏ و آنتی بادی های رآژینی پرداخته شده است . شایان ذکر است واژه رآژینی که در سرولوژی سیفیلیس به کار می رود با آنتی بادی ‏‎IgE‎‏ تولید شده در واکنشهای آلرژیک متفاوت است و جهت شناسایی آنتی بادی های رآژینی از تست ‏‎RPR‎‏ استفاده گردیده است .

714 نفر اهداء کننده خون در دو گروه ‏‎RPR‎‏ مثبت (50%) و ‏‎RPR‎‏ منفی (50%) انتخاب شده اند . نتایج گروه های خونی در کل افراد عبارتست از 98/36% گروه خونی ‏‎O‎‏،1 32/2 % گروه خونی ‏‎A‎‏ ، 23/25 % گروه خونی ‏‎B‎‏ ، 7/56 % گروه خونی ‏‎AB‎‏ همچنین 91/32 % ‏‎RH+‎‏ و 68/8%- ‏‎Rh‎‏ و ‏‎Du-‎‏ ، که در مقایسه با دو گروه ‏‎RPR‎‏ مثبت و ‏‎RPR‎‏ منفی نتایج یکسانی حاصل گردید..

ادامه
  گروه خونی A منفی , a_groups
  قطراتی که جان می بخشند ...

  « گروه اجتماعی خبرگزاری مهر »


  هرساله بیش از 100میلیون واحد خون از اهداکنندگان سراسر جهان جمع آوری می شود ، ولی هنوز در بسیاری از کشورهای در حال توسعه میلیون ها انسان به علت کمبود خون و محصولات خونی جان خود را از دست می دهند.
  تعدادی از بیماران بستری در بیمارستانها بدون نیاز به فراورده های خونی قابل درمان هستند اما تعداد زیادی از آنها برای بهبود خود نیاز مبرم به خون و فراورده های آن را دارند و با توجه به اینکه هنوز انسان قادر نیست ماده ای بسازد که جانشنین خون شود بنابراین اهدای خون تنها راه درمان این بیماران است.

  بیمارانی نظیر بیماران دچار خونریزی شدید ناشی از تصادفات رانندگی، بیماران مبتلا به کم خونی مزمن و شدید، تالاسمی ها، هموفیلی ها، بیماران نیازمند به انجام عمل جراحی سخت نظیر پیوند قلب، بیماران دچار سوختگی شدید از جمله بیمارانی هستند که نیاز مبرم به خون دارند.

  ادامه حیات در گروی یک قطره خون

  تحقیقات انجام شده در کشورهای مختلف دنیا نشان داده افرادی که خون خود را داوطلبانه و بدون در نظر گرفتن پاداش مادی به دیگران اهدا می کنند دلایل اندکی برای پنهان کردن اطلاعات مربوط به آن بخش از سلامت و روش زندگی خود که آنها را برای اهدای خون به طور موقت یا دائم نامناسب می کند، دارند چرا که انگیزه اصلی آنها کمک به افراد دیگر است چون دراین خصوص تمایلی برای به دست آوردن منافع شخصی مشاهده نمی شود.

  از آنجا که خون گرفته شده از یک فرد را می توان به صورت چند فراورده خونی نظیر گلبول قرمز، پلاکت و پلاسما مورد استفاده قرار داد بنابراین هر فردی که خون سالم خود را اهدا کند می تواند جان چند انسان نیازمند به این فراوده های خونی را نجات دهد.

  مردان حداکثر 4 بار و زنان تا پیش از سن یائسگی حداکثر 3 بار در سال می توانند خون اهدا کنند که فواصل میان اهدای خون باید 56 روز یا 8 هفته باشد البته به شرطی که تعداد دفعات خون بیش از 4 بار نشود ، همچنین در هر بار اهدای خون با توجه به شرایط عمومی اهداکننده نزدیک به 450 سی سی خون که معادل کمتر از 10 درصد از مجموع حجم خون در بدن است از فرد اهدا کننده خون گرفته می شود و این مقدار خون اهدا شده نیز طی 12 تا 36 سعات پس از اهدا جبران می شود.


  کارشناسان سازمان انتقال خون معتقدند،افرادی که از نظر جسمی و روحی شرایط مناسبی دارند، افراد در سنین 17 تا 60 سال و حتی در صورت سابقه اهدای خون تا 65 سال، افراد دارای وزن بالاتر از 50 کیلو، افراد سالم و عاری از هرگونه کم خونی و یا بیماریهای قابل انتقال از طریق خون، بهترین اهداکنندگان خون هستند.

  پرهیز از مصرف چای و قهوه پیش از اهدای خون

  پزشکان به افرادی که می خواهند خون خود را اهدا کنند، توصیه کرده اند که چند ساعت پیش از اهدای خون مایعات بیشتری نظیر آب میوه مصرف کنند؛ البته در این زمان از مصرف نوشیدنی هایی نظیر چای و قهوه که حاوی کافئین هستند، باید به شدت پرهیز کرد و پس از اهدای خون نیز تا 24 ساعت باید مایعات را به میزان بیشتری مورد استفاده قرار داد.

  این پزشکان معتقدند که مصرف صبحانه یا نهار در روز اهدای خون از اهمیت بسیاری برخوردار است بنابراین حتی در صورت لزوم یک تا 3 ساعت پیش از اهدای خون می توان از مقدار کمی غذا علاوه بر وعده غذایی مصرف کرد.

  همچنین پیش از اهدای خون باید از فعالیت بدنی شدید، مصرف مایعات داغ و جویدن آدامس باید پرهیز شود و حتی تا 24 ساعت پس از اهدای خون باید از انجام ورزش های سنگین و بلند کردن اشیای سنگین با دست که رگ گیری شده است خودداری کرد اما انجام سایر فعالیت های بدنی روزانه در نیم ساعت پس از خون دادن، اشکالی ندارد.

  خون گروه O ، بیشترین متقاضی

  با وجود اینکه تمامی گروه های خونی ارائه شده از سوی اهداکنندگان خون همیشه مورد نیاز است اما خون گروه O معمولا بیشترین متقاضی را دارد چون رایج ترین گروه خونی بوده و حتی می توان برای بیماران با گروه های خونی دیگر نیز تجویز کرد.

  کارشناسان معتقدند که برخی از افراد هیچ گاه نمی توانند خون بدهند که این افراد شامل افرادی که سابقه ابتلا به زردی پس از10 سالگی دارند، افراد مبتلا به بیماری هپاتیت B و C و ایدز، معتادان تزریقی، افراد دریافت کننده فاکتورهای انعقادی تغلیظ شده، می شود، به گونه ای که این افراد حتی برای یک بار هم نمی توانند خون خود را به افراد دیگر اهدا کنند.

  با وجود اینکه بر اساس قوانین موجود هیچ کس حق خرید و فروش خون را به دیگری ندارد اما این مشکل در برخی نقاط دیده می شود که برخی از افراد در ازای ارائه خون خود پول دریافت می کنند.


  رعایت دقیق بهداشت تزریق خون از فردی به فرد دیگر از اهمیت زیادی برخوردار است چون بسیاری از بیماریهای عفونی خطرناک که تا کنون نیز راهی برای درمان آنها پیدا نشده است ، نظیر ایدز از طریق خون آلوده به انسان منتقل می شود.

  با وجود اینکه تمامی امکانات لازم برای رعایت بهداشت هنگام انتقال خون انجام می شود اما در برخی موارد آلودگی هایی نیز می شود که باید مورد توجه قرار گیرد چون انتقال خون آلوده به افراد نیازمند خون می تواند جان آنها را با خطر مرگ مواجه کند به همین علت است که افراد مبتلا به برخی بیماریها و حتی افرادی که مشکوک به انجام رفتارهای پرخطر هستند از اهدای خون منع شده اند.

  به هرحال خون انسان هیچ جانشینی ندارد و نمی توان آن را به طور مصنوعی تهیه کرد ، بنابراین انسان های سالم تنها منبع خون برای همنوعان خود هستند ، همچنین از یک سو با صنعتی شدن زندگی و افزایش شمار قربانیان تصادف و مبتلایان به سرطان و از سوی دیگر با پیشرفت علم که موجب ارائه درمان های جدید توسط انتقال خون برای بیماران نیازمند شده، امروزه بیش از هر زمان دیگر نیاز به خون در جوامع مختلف احساس می شود پس برای نجات دیگران با سالم نگه داشتن خود و اهدای خون خود، تلاش کنید.  © 2003-2005 Mehr News Agency
  ادامه